Potkan nebo vodní myš

Od: Datum: 04.07.13 08:07 odpovědí: 12 změna: 18.07.16 15:21

Na třech sousedních zahradách (ploty ve tvaru T, na jedné zahradě kurník, ve dvou těsně u plotu kompostéry) se nám usadilo něco. Sousedka si myslí, že se jedná o vodní myši, které se k nám přesunuly od nedalekého rybníčku. Já se bojím potkanů.

Rodinka to bude početná, mezi kompostéry je těsně pod povrchem mnoho chodeb, objevují se i kupky vyhrabané hlíny jako od krtka, ale jsou mnohem menší a jen v blízkosti kompostérů. Krtek to nebude.

Mého psa, když tam hrabal, asi něco kouslo, už se bojí. I sousedé mají psy, ale to jsou ještě menší a horší lovci než ten můj. Koček je v okolí mnoho, ale jsou to tlustí opečovávaní macci, ze sportu si troufají jen na číhání na vyváděná ptáčata.

Co byste radili? Jedině deratizátora?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.07.13 08:35

Vodní myš jsem nikdy neviděl, ale pokud vím potkani si nehrabou chodbičky a nežijí pod zemí (teda přímo v hlíně). Potkani žijí v kanálech a stokách, kde se živí organickým odpadem. Nebezpeční jsou hlavně právě šířením chorob z kanálů. Takže ve Vašem případě to asi potkani nebudou. Nicméně na dálku a bez obrázku to lze těžko říct.

doplněno 04.07.13 08:38:

Potkani dosahují velikosti přes 20 cm, takže jsou větší, než krtci. Takže ty hromádky ukazují, že je to něco menšího, než potkan.

doplněno 04.07.13 08:52:

"...vždyť by si to mohlo běhat i po povrchu..."

Ona zvířátka nehloubí tunely kvůli dopravě, ale pro to, že v nich loví žížaly a podobné potvory. Proto se usídlila v blízkosti kompostu, kde není o tuto potravu nouze. To potkani určitě nedělají.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 04.07.13 08:45

Hryzec vodní neboli vodní myš

http://cs.wikipedia.org/wiki/Hryzec_vodn%C3%AD

Jsem z toho celého dost rozčilená, zapomněla jsem uvést správný název, používám ten sousedčin výraz.

Také jsem to v životě neviděla.

Obrázek - zvířátko asi těžko nafotím, kupičky jsou prostě maličké kupičky a kolem nich spousta chodeb - tunýlků, evidentně natzvednuté hlíny.

Obyčejné myši jsme tu měli v minulosti mnohokrát, ale tyhle vnější projevy života jsem u nich nikdy neviděla. A i ty chodbičky jsou velikostí pro větší zvíře než je běžná myš. A moc těm chodbičkám nerozumím, vždyť by si to mohlo běhat i po povrchu.

doplněno 04.07.13 08:59:

Magdone, teď jsem se opravdu zasmála, z velké části nad svou vlastní hloupostí, když jsem chodbičky popsla jako "dopravní cestu".

Ale ubezpeční, že toto potkani nedělají, mě těší. Nejsem stoupencem zabíjení všeho, co se hýbe, jen potkanů se bojím. Takže případné soužití s hryzcem vodním nebo jinou potvůrkou už pro mě nebude takový problém.

JInak ten rybníček je vzdálený asi 150 metrů. Proř to asi nezůstalo tam?

Od: vendis
Datum: 04.07.13 10:22

Je hezké, že se nebojíte soužití s hryzcem. Věřte, že Vám to vydrží do doby, než seřerou veškerou vegetaci, kterou si na záhonek vysadíte nebo začnou okusovat kořeny stromů. Bohužel, vím o čem mluvím ;)

Ohodnoceno: 0x

Datum: 04.07.13 11:04

Mám panický strach z potkanů. V předpředchozí generaci zahynul rodinný psí miláček po pokousání potkanem.

Věřím, že hryzci škodí, ale snad "jen" těm rostlinám. Samozřejmě si je tam nechci pěstovat, jen se jich (zatím?) tolik nebojím.

A jak jste se toho zbavil/a vy?

Ben: Soused postavil pro slepice úplně nový veliký kurník, ten nic likvidovat nebude, spíš rozšiřovat...

Datum: 04.07.13 12:44

Kdysi běžela v médiích reklama na "pryšec proti hryzci". Pryšců ale existuje spousta a nevím, který z nich to byl, ani jak to fungovalo. Ale za poptání by to možná stálo.

Datum: 04.07.13 13:06

Ano! Dík! Přesně vím, který pryšec. Jen mě to samotnou nenapadlo. Před lety jsem je jako nepěkné zlikvidovala. Už je jdu někam ke známým hledat a vyškemrat.

Od: fribble*
Datum: 04.07.13 11:46

Vendis má naprostou pravdu, hryzec je jedno z nejhoršího, co může zahrádkáře potkat. Na záhoncích nezůstane nic kromě celeru - ten asi neradi - nově vysázené stromky zničí během pád dnů a přes zimu i část starších, tím jak okusuje kořeny. A zbavit se ho je ještě obtížnější než krtka.

Od: ben®
Datum: 04.07.13 10:28

Dobrý den, možná jste si to již našla, ale dám sem odkazy pro srovnání a až to uvidíte i na vlastní oči. Pokud bych měl volit z těch dvou variant, tak bych spíše řekl, že to je ten hryzec vodní. Ovšem, je tam uvedeno, že se od potkana vzhledem moc neodlišuje. Ale, proč to je u Vás je asi jasné. Je mu tam dobře, protože tam má potravu - určitě si chodí zobnout k těm slepičkám. Něco podobného bylo i u nás, než sousedka slepice zrušila. Zdravím!

http://cs.wikipedia.org/wiki/Hryzec_vodn%C3%AD http://cs.wikipedia.org/wiki/Potkan

doplněno 04.07.13 11:12:

Tak musíte na sousedy apelovat, aby bylo dobře uloženo to krmení pro slepice. Ale, bude to problém.

U nás právě sousedka dávala slepicím všechno možné a i za bílého dne se tam vesele cpalo třeba několik potkanů (slepicím to bylo jedno). Snad to krmení nějak dávkovat po částech. A možná ty hryzce zajímají i ty kompostéry. Bez spolupráce se sousedy se těch hryzců nezbavíte - dokud bude potrava, tak budou i hryzci.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 04.07.13 12:28

Bimbam. Podle toho, jak popisuješ to hrabání v zemi, tak je to opravdu hryzec. Vypadá jako menší potkan. Existují na něho různé pasti nebo i granule. Jo, já mám taky ráda všechno živé, ale hryzec je pohroma pro zahradu

Datum: 04.07.13 13:09

Všem děkuji za rady a za zájem.

Počáteční radost, že to není potkan, mě začíná opouštět, už i z jiných stran se dozvídám, jakou pohromu to na zahradě mám.

Zkusím zabojovat. Zatím pryšcem a pastičkami.

Od: jirbar*
Datum: 04.07.13 13:18

Pastičkám se smějou, pryšec křížmolistý nevím jak funguje. Sklízet umějí. Třeba celý řádek mrkve natahali do země, že ze záhonu trčely poslední zbytky natě. Neodstěhovali se. Odstěhovali jsme se my.

Od: zdenasedinova
Datum: 18.07.16 15:21

prosím o radu na zahradě nám asi vodní myši likvidují ůrodu brambor.Co na ně použít,aby se vyhubily.prostředkem brázdy je skoro tunel a brambory jsou pryč. DĚKUJI ZA RADU

Poslední otázky Poradny zvířata
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.