Základní info o chovu čistokrevných čičen

Od: Datum: 28.06.13 18:12 odpovědí: 6 změna: 29.06.13 11:32

Dobrý den,
prosím vás mamka je dva roky v důchodu a doma se nudí.
Mamka má ráda zvířata a už dříve uvažovala, že by si pořídila fenku na chov. Ale zapadlo to do ztracena jelikož pes je náročnější zvíře. A nebyli jsme z toho nadšení.
Teď se tento nápad oživil jelikož sám jsem teď scháněl kočku a mamce se zalíbil nápad, že by si pořídila čistokrevnou kočku na chov.
A i nám se to zdá jako dobrý nápad. Kočka není tak náročná jako pes.
Chtěl bych vás poprosit o odkaz na nějaké články nebo weby, kde je vysvětleno co všechno takový chov obnáší, jestli je výhodnější mít kočky s PP nebo bez PP, něco o plemenech apod.
Jen podotýkám, že máme namysli jenom jednu kočku, která by mívala koťata. Ne víc. Mělo by to být hobby pro mamku. Ne nějaký velkochov...
Mamka jednu kočku má - obyčejnou. Vždy měla nějakou kočku jako společníka.

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.06.13 19:19
avatar

mrkněte se sem

http://www.mazlicci.cz/kocky/kupujeme_kote_s_pp_nebo_bez

a hlavně vezměte v potaz, že chcete-li mít čistokrevnou kočku na chov, pak s ní musíte jezdit po výstavách a získávat ocenění. Jinak vaše koťata nikdo nekoupí.

Chov čistokrevné kočky je náročný koníček. Stojí čas i peníze.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kocky
Datum: 28.06.13 19:46

Zdravím, tady je takový pěkný článek z Planety zvířat, kde máte nějaké ty nejzákladnější informace "co to obnáší":

http://casopis.planetazvirat.…jak-se-stat-chovatelem-1.html

V první řadě je třeba uvědomit si, že to obnáší také ježdění po výstavách, a učit se věci jako genetiku, a že finančně je taková činnost spíše ztrátová. Asi takové tři základní body, které jsou nepříjemné a zároveň nejsou očividné na první pohled.

Nevím jaká je přesně motivace vaší mamky, jestli se jí jenom líbí "mít kočku, která má koťata", tak je také možné "nahlásit se" jako dobrovolník, který je ochotný ujmout se březí kočky / kojící kočky. Různé organizace na pomoc opuštěným kočkám se sdružují třeba zde:

http://www.kocky-online.cz/jportal/index.phtml

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 28.06.13 23:16

www.schk.cz

www.fifeweb.org

http://www.facebook.com/groups/341768432558000/

V ČR je několik organizací, které zaštiťují chov koček. Mezi tu největší patří Sdružení chovatelů koček pod Svazem chovatelů koček, který je členem mezinárodní FIFe. Jsou tu ještě další organizace, ale malé a ani nepořádají výsavy. Třeba BOEC, Bohemia cat club a další.

Předešlí dva rádci se mýlí, kdo se v chovu neorientuje, nemá nejspíš nejnovější informace z letošního jara. S kočkami již není třeba jezdit na výstavy. To bývalo dříve, kdy kočka musela být uchovněná na výstavě a teprve poté mohla být použita k chovu s PP. Tohle pravidlo již neplatí, všechny kočky, které mají PP, splňují věk a jsou prosté genetických vad, mohou být použity k chovu, aniž by je kdo kdy na výstavě viděl. Je to pravidlo sjednocené s mezinárodní FIFe, kde toto platí už léta.

Ovšem pro někoho, kdo o koupi kočky s PP uvažuje, bych doporučila navštívit výstavu ne jednu ale několik, protože právě tam získá cenné informace a kontakty na majitele. Ono to není jen tak, koupit si kočku a odchvávat koťata. Některá plemena, zvláště ta populární jako mainská nebo britská, jsou na chov velmi náročná, protože jsou geneticky zatížená a bez potřebných testů (HCM, PKD, dysplazie, krevní skupina) se chovatel neobejde. Jiná plemena nejsou mezi laickou veřjností populární, takže se odchovy špatně prodávají a může se lehce stát, že člověk má doma třeba 5 odrostlých kocourů, kteří se začínají prát. U málopočetných plemen také může být problém sehnat krycího kocoura, to třeba v případě, že je v republice jeden chovný pár, nebo velice málo příbuzných jedinců a na krytí by musel člověk do zahraničí, což může začátečníka odradit. Takž bych radila pořídit kočku od dlouholetéh zkušeného chovatele, který bude novému chovateli rádcem a povede ho. Nejhorší je, když si začátečník koupí kotě od skorozačátečníka, který se na nového majitele vybodne a v ničem mu neporadí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.06.13 08:15
avatar

Úplně první krok by měl být na vystavu koček. Podívat se, jaké existují rasy, popovídat si s chovateli. Chovatelé, nejlepší odborníci na chov, sedí celý den u svého zvířete a už jsou usezení a unudění, každé popovídání vítají. Na výstavě koček se dozvíte úplně všechno o chovu, výstavách-protože na výstavách seznámíte svět se svou kočičkou nebo kocourkem a dáte světu na vědomí, že existuje nádherné zvíře, které bude mít koťata nebo bude krýt. Tam se také dozvíte, jaká je cena chovného kotěte, jaké jsou náklady na jeho život: na výstavy, na krytí, na reklamy, na veterináře, na očkování a odčervovací prostředky, na stravu, na kosmetiku. Zapomněla jsem něco? :D Ručím vám za to, že vzdychnete a odejdete s naprostou jistotou, že tudy cesta nevede. Ano, vedla by, kdybyste byl, tedy vlastně byla, protože je řeč o vaší mamince, milovnice koček. A také všichni členové domácnosti. Kočky znali, uměli to s nimi. Navíc si musíte uvědomit, že do chovného kotěte, které jste koupili na chov, dáte nějakých 20-60 tisíc+ výdaje na zahájení chovu, registrace atd, a nakonec ji z chovu, pro vady v exterieru vyřadí, nedostane "chovnost" Může se to dost dobře stát, protože na té výstavě se také dozvíte, kolik koček má každý chovatel (hodně) a přesto vystavuje jen jednu.;) http://www.siaalicia.wbs.cz/VRH-P--LITTER-P.html Poklikejte si třeba v této chovatelské stanici, jen tak, pro ilustraci. Pan Tau je v naší rodině, u mé příbuzné ;)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: kvetink
Datum: 29.06.13 11:18

A pokud vás odradil chov koček s PP, prosím ani nezačněte přemýšlet na chovu koček bez PP. Útulky jsou jimi přeplněné, na ulicích je jich jak (však víte ..) a rodí se další a další.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.06.13 11:32
avatar

Něco jiného je pořídit si zvířátko pro radost a něco jiného na kšeft.

Když už mamka kočku má, co jí chybí, proč chce nějako na chov. Pečovat může o tu stávající.

Zvíře na chov - pokud to myslí chovatel poctivě a má zvířata rád, je to finančně dost náročné. Krytí, březost, péče veta, porod, odčervení, injeklce, kvalitní strava...A vyšplhá se to na hodně peněz.

Pokud to chovatel dobře nemyslí a chce jenom množit a vydělávat /bohužel, je takových dost/, pak je zvíře chudák, protože jenom plodí, rodí, je vyhublé, vytahané a zemdlené.

Takže opravdu ta jedna kočka mamce stačí, pokud je sama a má malý byt, přimlouvala bych se za menšího psa - čivava, yorshir, pudlík apod. Ale všechno jenom pro radost, žádné množení. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny zvířata
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.