Potrava pro potěr skalárů

Od: Datum: 10.06.13 18:02 odpovědí: 32 změna: 31.07.13 19:43

Dobrý den.

Prosím o radu, jestli je nějaká naděje, že plůdek skalárů, který se již třepotá na listě asi 300 ks, po rozplavání přežije bez doporučovaného krmiva Žábronosky solné? Prostě ji neseženu. Je nějaká jiná náhrada pro první dny rozplavby? Jinak je plůdek samostatně v čisté elementce se vzduchováním a teplota stabilní 27° C. Snažím se dodržovat veškeré rady akvaristů ale Žábronoska nebude. Děkiji za radu. Josef.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ar*
Datum: 10.06.13 18:22

Tak určitě přežije, ale jeho růst nebude takový. Prostě ta Atremie je potřeba k dobrému růstu a cekové kondici potěru.

Jen nevím proč by se Žábronožka solná ( Artemie ) nenechala sehnat.

http://aukro.cz/listing.php/s…tring=artemie&category=0&sg=0

http://www.akvarista.cz/web/s…miva-artemie-zabronozka-solna

Ohodnoceno: 2x

Od: jofa®
Datum: 10.06.13 18:45

Děkuji za odpověď. Trochu nešikovně jsem napsal, že jí neseženu. Určitě ano, ale nemohu ihned někam do akvaristiky a v místě bydliště tento produkt nemají. V sobotu ráno jsem objevil na listě ve společném akvariu jikry a tak jsem vše narychlo připravil pro můj prvn,í možná úspěšný odchov. Nebyl jsem připraven, přesto se zatím daří. Musím zítra někam do větší akvaristiky vyrazit jestli nebude již pozdě. Dík za odpověď.

Datum: 10.06.13 20:22

Tak jestli jste nešel v sobotu jikr tak pozdě nebude. Potěr začne baštit až po rozpavání, ne hned jak se "vykulí" z jikry. Taky je dobré si sehnat násadu miker, až potěr malinko povyroste.

doplněno 11.06.13 22:32:

V Hradci? Tam určitě, toho bych se opravdu nebál.

doplněno 13.06.13 13:46:

Začít krmit ař po strávení "váčku" na bříšku,který mu zůstane. Po vykulení ten "váček" stráví za cca 2-3 dny

Ohodnoceno: 0x

Datum: 10.06.13 20:36

Dík za odpověď. Nejblíže je pro mne některá prodejna v Hradci Králové. Snad tam vše potřebné seženu.

Datum: 13.06.13 08:34

Tak jsem sehnal Artemia- profi ( od DAJANY) tak se vše snad podaří. Ještě se chci zeptat, v který okamžik mám plůdek poprvé přikrmovat? Zatím z listu popadal ke dnu a je ve shlukách na dně. Až se začne jednotlivě rozplavávat a cestovat po nádržii? Omlouvám se možná za hloupý dotaz, ale chtěl bych se pokusit, aby z této drobotiny alespoň něco bylo a něco nepokazil. Děkuji.

Datum: 14.06.13 14:12

Tak nevím, jestli to tak má být, nebo je něco špatně. Potěr, nebo plůdek je na dně jednotlivě i ve shluku 5-15 ks. Nejeví nějakou snahu o shánění potravy. Jikry jsem objevil na listě minulou sobotu. Plůdek se vykulil v pondělí a postupně je na dně i jednotlivě na stěnách nádrže 12 l elementky se stálým, jemným vzduchováním. Mám takový dojem, že je otázkou dne či dvou, kdy uhyne. Vrtějí ocáskama, někteří leží na boku a jejich "apatičnost" a "starost" o přežití se mně nelíbí. Mám pocit, že je něco špatně. Ví-li někdo jak dál, děkuji za radu. Žabronoska již líhne ve flašcce.

Datum: 14.06.13 18:22

Proč píšete žábronoska? ten korýšek se jmenuje žábronožka.

K tomu vylíhlému potěru : Když jsem já odchovával skaláry, tak jsem postupoval úplně stejně jako vy, ale to vzduchování jsem měl úplně na minimum, protože to víření vody se malému plůdku nelíbí, je slaboučký a křehký. Teplotu doporučuji kolem 27 C ne víc, potěr je pak zchoulostivělý, také je důležité světlo, protože to je iniciátorem hledání potravy u malých rybek.

Datum: 14.06.13 18:58

Omlouvám se za překlep s-ž. Nemám to tak zažitý. Tak vzduchování jsem upravil a světla je dostatek. Také teplota je stabilní 27°C. Žábronožka se kmitá kolem potěru a doufejme, že sem tam něco polapí. "Nevšímavostt" potěru k potravě, se mně zdá stále stejná. Možná tam budou jiné faktory, které povedou k nezdaru odchovu. Děkuji za odpovědi.

Datum: 14.06.13 19:34

na to pozor,krmíne až když potěr plave! a jen velmi malé množství, malé žábronožky ve sladké vodě dlouho nevydrží a jejich úhynem se zvedne množství škodlivých látek ve vodě. jaké máte parametry vody? hlavně tvrdost? mají snahu plavat aspoň nějaké rybky?

doplněno 14.06.13 19:45:

skaláry se odchovávají v zajetí spoustu let, takže žádný faktor, který bychom neznali, ok? Jen musíme být obeznámeni s vašimi podmínkami a přiblížit si úhel pohledu, někomu se zdá vzduchování málo a někdo to má za to, že se vaří voda. Mě se osvědčila taková finta, vynález, ale nevím jak to popsat. V pet láhvi jsem vystříhnul dva otvory na velikost houbiček na nádobí, které jsem do nich částečně vsunul, také jsem dal do láhve pár oblázků, kvůli stabilitě, no a vzduchovací kámen, vyrobil jsem si vlastně takový filtr,který mi velkokapacitně okysličoval vodu, ale přitom nevířil vodu v nádrži. Vypozoroval jsem totiž, že v přírodě se voda nevaří, tak jako v mnohých akváriích a domnívám se, že by mělo okysličovat, to ano, ale né na úkor proudění vody, to stejné je i s filtrací, spíš větší filtr, než větší objem, a takové to tvrzení, že některé druhy ten proud potřebují mi připadá hodně přitažený za vlasy, jo, že se na něj adaptovaly v přírodě, to ano, ale že ho ausgrecht potřebují?

Datum: 14.06.13 20:38

Jak jsem psal, jde jen o náhodný "pokus" o odchov skalárů. Žádné rybky nerozmnožuji a tak se o problémy s odchovem nijak zásadněji nezabývám. Pouze nyní, po zjištění, že jsou na listě jikry, jsem se rozhodl, že to zkusím. Veškeré potřebné věci jsem měl. Tvrdost vody neřeším protože úhyn ryb v 150 l akváriu mám vyjimečný. Řasa v akvariu, to ani nevím, že nějaká je. Voda odstátá z vodovodu. Tady v Podkrkonoší je prý kvalitní. Jinak vzduchování v elementce je jemné. Potěr je stále u dna a jen vyjimečně jsem viděl, že se nějaká prohnala prostorem (nikoliv proudem vody od vzduch.) Stále jsou většinou ve shluku po více kusech. Jak to bude dál, napíši. Josef.

Datum: 14.06.13 21:42

jasný, jasný, no ona tvrdost vody pro dospělé a pro potěr, to je trošku rozdíl, ale třeba se rozplavou, už mají strávený žloutkový váček?

Datum: 15.06.13 09:47

Tak potěr se již rozplaval a brázdí asi do 5cm nad dnem za potravou.Teď bude asi potíž s odstraňováním zbytků potravy, aby to nechytlo plíseň. Asi dávat drobek a častěji. Možná i vyměńovat denně třetinu vody. Josef.

Datum: 15.06.13 15:18

super, super, dá se velice opatrně odkalovat vzduchovací hadičkou, měl jsem jí uchycenou na špejli a odkaloval jsem do sklenice, abych mohl zkontrolovat, jestli jsem neodsál nějakého pinďu, s tou výměnou vody opatrně a spíše menší množství, třeba tak dva litry ob den, plůdek je dost citlivý vůči změnám

Od: aroff
Datum: 15.06.13 15:39

Průměr hadičky je ideální na takto malou nádrž. Ještě lepší než špejle je, nasadit hadičku na brčko.;)

Datum: 15.06.13 18:34

ještě jsem neviděl tak úzké brčko, aby se vešlo do vzduchovací hadičky a hlavně ne průhledné, aby bylo hned od začátku vidět, co je odsáváno a případný zatoulaný píďa se mohl vypustit zpět, takže brčko rezolutně nedoporučuji, maximálně tak skleněnou trubičku a tu má určitě každý doma? ( vtip )

Datum: 15.06.13 19:28

To že jsi něco neviděl, ještě neznamená, že to neexistuje. Teplou (horkou) vodu na nahřítí hadičky, už jsi viděl? U silikonové nepotřebuješ ani to.

No vidíš ty to rezolutně nedoporučuješ a já to s úspěchem používám spoustu let. Jestli tě nenapadne, kde takové brčko vzít, tak přeji mnoho úspěchů se špejlí.*jasne*ar

Datum: 15.06.13 19:31

Datum: 15.06.13 20:36

Zkušenější akvaristika, má i tu skleněnou trubičku a nějaké ty pipety a to i bez vtipu.*smich*

Datum: 15.06.13 21:37

máš 1*, průhledný brčko, to je prostě luxusní zboží, k tomu se nedostanu a jestli jsi pozorně četl, tak se zde věnuji kolegovi začátečníkovi,který spíš bude mít doma špejli, než pipety a podobně, víš?

Datum: 15.06.13 22:05

Průhledné brčko, není nic luxusního a dovolím si tvrdit, že ho doma najde každý. Například v ručním rozprašovači, dnes do toho davají kde co. Kdysi dávno se vybrakoval sprej od Libaru.;)

Datum: 15.06.13 22:07

Děkuji za odpovědi a rady. Brčko do hadičky jsem doma našel a je to OK. Zpevněná hadička špejlí je taky dobrý a jednoduchý nápad. Jinak se zatím daří. Zajímavý je, jak se teď při setmění všech cca 300 ks shluklo do jednoho rohu v elementce. S tím krmením Žábronožkou to je ale "záhul" Neustále připravovat další a další krmení. No, snad to zvládnu. Mějte se Josef.

doplněno 16.06.13 20:56:

Mám radost, jak je potěr žravý a zatím jsem nenašel jediný uhynulý kus. Nejnovější odhad přes 300 ks. Vím, že to určitě přijde, ať se budu starat sebelíp. Chtěl bych se zeptat na jednu věc. V hejnu jsou zastoupeny barevně 2 druhy. Asi polovina má horní část tmavou a druhá polovina zcela světlá. Jsou od sebe výrazně odlišné na první pohled. Svědčí to o barevné odlišnosti v dospělosti, nebo to je jen v začátku vývoje přirozené?

Datum: 16.06.13 23:40

Jaké budou v dospělosti to ti nikdo neřekne, nemáme ani potuchy a barvě rodičů, jsou "přírodní" mramorové, zlaté, černé atd atd.

Dnes je mnoho vyšlechtěnch "odrůd"

Ohodnoceno: 1x

Datum: 17.06.13 01:42

Josefe, copak to je za popis? horní část tmavá? je snad několik stovek variant, mě se nejvíc líbil mramorový černo bílý v mých začátcích a jako pokročilejší jsem měl zebry, ale půvabné jsou i přírodní ryby.

Datum: 23.06.13 20:50

Dobrý den.

Tak potěru skalárů se zatím daří. Jsou pěkně žravý a taky každým dnem rostou před očima. Cedím již přes síto buchanky z rybníka a jen se po nich "zapráší". Žábronožku ani nestačím ve faškách dělat. Ještě jednou děkuji za počáteční rady. Snad se bude dařit i ve dnech a týdnech příštích. Jen nevím, co s takovým množstvím budu dělat. Mohu je mít tak do velikosti cca 15 mm a pak uvidím. Přikládám jedno méně kvalitní foto mrňousů. Josef.

Datum: 23.06.13 21:12

Dobrý den, GRATULUJI *palec*

Datum: 01.07.13 22:27

Dobrý den.

Mrňousové po dalším týdnu. Je nádhera, jak rostou každým dnem a dostávají ty správné tvary. Žábronožkou za tři dny končím krmení a přejdu na ceděné buchanky. Nyní jich je v požárních nádržích kolem bydliště "mraky". Zatím se daří Josef.

Trochu méně kvalitní foto detail.

Datum: 02.07.13 00:54

Dobrý den, prostě paráda, jste na nejlepší cestě stát se úspěšným odchovávatelem skalárů.

Datum: 13.07.13 19:50

Dobrý den.

Dnes je to pět týdnů od nakladení jiker skalárů a deset minut od pořízení posledního snímku v novém prostředí. Buchamky ani nestačím v nádržích lovit, jak jsou žravý. Také občas zkouším mraženou žábronožku. Kupodivu jsem od rozplavání potěru, neobjevil jediný uhynulý kus! Teplotu vody jsem pozvolna snížil na 25°C. A co víc! Dnes jsem objevil ve společném akvariu znovu od stejného páru na listě anubiase. cca stejné množství jiker. Bohužel, již je nechám osudu. Nemám "sílu" celý proces opakovat. Atˇse všem akvaristům daří. Přeje Josef.

Datum: 13.07.13 20:01

No teda to je uroda.Já pavím očkám drtím 6rádlo mezi prsty ,:)

doplněno 13.07.13 20:03:

A jak se stane že skaláři kladou vejce.Mám taky skaláry a nic.

Datum: 13.07.13 21:40

Dobrý den, obrovská gratulace! *slunce*

Datum: 27.07.13 09:29

Dobrý den.

Dnes je to 7 týdnů co jsem objevil v akvariu jikry skalárů. Společenské akvarium mám jen pro radost a potěšení z kousku živé přírody v bytě. Přesto jsem zkusil odchovat mladé a kupodivu se to povedlo a to od rozplavání až do této chvíle bez jediného uhynulého jedince! Jsou krásný a vitální a nerad se s nimi budu loučit. Přesto je čas abych je někomu daroval. Má-li někdo zájem, nechám cca 100 ks, takříkajíc za odvoz. Nemůžu je mít déle ( cca 300 ks) v 57 l akvariu. Další nádrž pro zdárný vývoj skalárků kupovat nechci. Má-li někdo zájem, daruji je. Jsem z podkrkonoší v okrese Jičín. Jsou 7 týdnů staré a měří 1,5-2,5 cm. Pokud někdo má zájem, nechť přijede. Akvaristy zdraví Josef. Snímek pořízen před 5 min.

Datum: 31.07.13 19:43

Dobrý den.

Nabídka skalárků je u konce. Všech cca 300 ks jsem daroval. Foto před odvozem. Zdraví Josef.

Poslední otázky Poradny zvířata
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.