Jak zkrotit anduláka?

Od: Datum: 20.05.13 17:07 odpovědí: 13 změna: 23.06.13 09:29

Dobrý den,

nedá se tomu říct zkrocení, ale napíšu to sem.

Mám anduláka asi sedm týdnů starého. Mám ho od chovatele. Doma ho mám dva týdny.

Ochočil jsem ho během dvou dnů. Třetí den už sedal na ruku, na hlavu, na rameni mi prosedí i dvě hodiny. Prostě miláček.

Jenže, když ho chci podrbat na bříšku nebo na hlavě, začne štípat, klovat do toho prstu. Udělá to vždy, když přiblížím prst. Když mu ale podebírám nohy, tak nic neudělá. Nebo když přiletí sám, nic neudělá, asi na něj nesmím evidentně sahat. Ale před týdnem se nechal drbat, byl úplně v pohodě.

Když kolem nás lítá, sedne, všude šmejdí ale ani neklovne, když se přiblíží. Dělá to jen, když chci na něj šáhnout já, nebo nědo jiný.

Nevíte, v čem je problém? Neříkám, že na něj chci urputně šahat. Ale chtěl bych vědět příčinu.

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: boobear
Datum: 20.05.13 17:11

Máme stejný problém. Dříve se taky nechal pohladit, sice né na hlavě, ale bříško a okolí zobáčku bez problému..teď ani to bříško .. :/

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.05.13 17:11
avatar

No příčina bude asi taková, že o podobné důvěrnosti nestojí :) kdyby mu to bylo příjemné tak neklove. Je možné, že časem se mu to líbit bude...náš korelák se nechal škrabat na hlavě jen když byl v kleci. Jakmile byl venku, taky kloval.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.05.13 17:14
avatar

Andulky prostě o některé "důvěrnosti" nestojí. Ochočte andulku tak, abyste ji mohl bezpečně zavřít do klece, bezpečně jí v případě potřeby podat léky či jí jinak pomoci. Ručně dokrmené andulky bývají více mazlivé, nicméně takto dokrmené andulky jsou odebrány od rodičů a člověka tak berou pouze jako náhradu.

Buďte rád, že máte anduláka takhle ochočeného, je to zřejmě šikula. ;) Pro ilustraci posílám fotku mých miminek

doplněno 20.05.13 17:17:

Obrázek:

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jena*
Datum: 21.06.13 18:19

Zdravím,krásní anduláčci.*slunce*

můžu se zeptat? Máme (myslím si) anduláčka modrého s modrým ozobím-bílá okolo nosder-podezření na andulačku.

Je s námi v domácnosti od konce února.Zatím se nám nepodařilo ho ochočit,navícjsme mu před 14 dny museli mazat zobáček

kvůli vápence.Napřed vyváděl,ale ke konci týdne už držel hlavičku,že jsem mohla dobře zobáček namazat.Teď už to vypadá dobře.

Nevíte jak dlouho může trvat,než začne důvěřovat?*nevi*

Děkuji.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.06.13 12:59
avatar

Dobrý den,

podle mých zkušeností se Vaše andulka může takhle ztratit důvěru na dost dlouho. My jsme měli potíže s tatínkem těchto malých andulek. Občas má infekci okolo očíčka a musíme mu kapat. :(

Nejlepší je získávat si důvěru třeba na senegalské proso. Nejdříve nabídnout z ruky. Potom s rukou kousek uhnout. Potom před ruku s prosem nastavit prst, aby andulka nedosáhla na proso a musela vyskočit na prst. Hodně na andulku mluvte.

Na otázku "jak dlouho" může být odpověď různá. Jako je každý člověk jiný, tak je i každá andulka jiná. Třeba naše samička je odvážná, někdy i trošku agresivní. Sameček je spíše pasivní, bázlivý... nejprve nechá vše zkusit samičku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jena*
Datum: 23.06.13 09:29

Zdravím,

Zkrátka to chce hodně trpělivosti a pak možná naše snaha bude odměněna úspěchem.Děkuji moc za radu .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fribble*
Datum: 20.05.13 17:46

Bude to sameček a s pubertou si vymezuje teritorium - kdo je doma pánem. Asi se mnou ochranáři nebudou souhlasit, ale shora chňapnout a podrbat na bříšku, ať vyvádí jak chce. ono mu za párkrát dojde, kdo je šéf.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.05.13 19:48
avatar

Nezlobte se na mě, ale toto anduláka stresuje - myslí si, že jej chytil dravec. Andulky obecně jsou velcí stresaři a tohle jim rozhodně na "ochočení" nepřidá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.06.13 20:11
avatar

Tohle v žádném případě není dobrá rada... Když bude páníček anduláka chňapat, ptáček bude mít akorát stres (který může způsobit vytrhávání peří, průjmy, apatické chování...) a navíc ztratí důvěru v člověka, která se těžko získává zpět. Navíc, nešikovný chovatel (neříkám že tazatel je nešikovný) by mohl ptáčkovi nějak ublížit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: letajiciamater
Datum: 20.05.13 22:35

Děkuji za odpovědi.

Andulák, když ho zavolám, přiletí sám. Do klece jde sám, když chce. Když ho tam dám já, už si skočí na bidlo. Je prostě ochočený. Z ruky zobe zrní, když ho mám na ruce, kdekoliv, nikdy neklovne, jen když na něj chci sáhnout.

Ještě jednou díky.

Od: maki*
Datum: 25.05.13 10:04

Ahoj, my máme dva anduláky, oba jsou ochočení, ale jen jeden je mazlivý, ten druhý je takový svéráz, drbat se nenechá, na prst chodí a rád jí z pusy, ale jinak si toho moc líbit nenechá. zato ten druhý si nechá líbit skoro všechno, nechá se drbat, pusinkovat, dokonce se nechá strčit do pusy, je hodně přítulný a když se s ním mazlit nechceme tak většinou přilítne a klove nás buď do prstu nebo do pusy, záleží jesli chce drbat nebo povídat. Nejprve se nechal drbat jen od přítele a ode mne ne, tak jsem zjišťovala proč a přišli jsme na to, že když ho přítel chtěl podrbat a on ho klovnul, tak přítel neucukl a nechal ho chvíli klovat do prstu, tak andulák zjistil, že se mu nic nestane a přítel se mohl přiblížit zas o kousek dále až získal plnou důvěru, já jsem vždy s prstem ucukla. Tak jsem to začala zkoušet jako on, přiblížila jsem prst k bříšku a když jsem viděla, že chce klovnout zastavila jsem prst a nechala ho klovnout si, vůbec jsem se nehýbala, chvíli prst oklovával a pak mě nechal ho podrbat, dneska ho můžu drbat, pusinkovat a různě ožužlávat a vůbec mu to už nevadí. Jinak na zádíčka a na hlavičku mu vůbec nesaháme, vše co jde na andulky ze zadu nebo zeshora jim připomíná dravce, proto je nechceme stresovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.05.13 13:16
avatar

Oni to nemají rádi. Když jsou mladí, tak jsou blbí, ale potom už nee

http://stirecek.rajce.idnes.cz/Agapornis_fischeri/#

Ohodnoceno: 0x
 
Od: terululinka
Datum: 04.06.13 19:01

Já mám anduláka také od chovatele brala jsem si ho v době kdy mu byl přesně měsíc hned 1.den se odemě nehnul na krok nechal se hladit nic mu nevadlo čím více začínal poznávat můj pokoj tím se více osamostatňoval už tak dlouho nevydržel sedět více se zajímal o hračky během dalších 2 týdnu se to ještě zhoršovalo nenechal se chytit ale na ruku chodil poté přišel velký zvrat když jsem doma ani se odemě nehne můžu sním dělat takřka cokoli naučil se pískat podle mě když letí a písknu přiletí mi na hlavu oblíbil si i další členy rodiny dost sem četla že když se nechá andulka pohladit po křídlech a bříšku tak má v člověka opravdovou důvěru :)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.