Řasa v novém akváriu

Od: Datum: 10.05.13 14:06 odpovědí: 7 změna: 10.05.13 19:53

Dobrý den,

už delší dobu se v akváriu trápíme s řasou. Akvarium není na sluníčku, žádnou rostlinu tam nemáme, ale i přesto se na skle a na dně tvoří povlak řasy. už jsme pár věcí vyzkoušeli, ale nic. Dokonce jsme i akvárium již dvakrát celé udělali znovu (kompletně vše jsme koupily nové: písek, doplňky, filtr..., kromě rybek naprosto všechno), ale řasa se vždy opět vrátila. Neporadil by někdo nějaký přípravek, babskou radu nebo cokoliv, co by nám pomohlo se řasy zbavit? Dokonce už kvůli ní i přemýšlíme o zrušení akvaria.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.05.13 14:20
avatar

Tak v prvé řadě je problém, že nemáte ty živé rostliny. Právě rostliny, především rychlerostoucí (egeria densa, vallisneria, stolístek...), odčerpávají z vody živiny pro řasy. Další věc je osvětlení, pokud je silné, rostou řasy zelené, pokud je slabé tak rostou řasy černé. Čím svítíte? Jak dlouho? Jak velké máte akvárko, kolik ryb a jakých?

Dle mé zkušenosti je dobré pořídit rostliny, snížit průtok filtru tak, aby nedělal moc velký proud. Pravidelně ( 3 týdny) odkalovat dno zároveň s výměnou čtvrtiny a klidně i třetiny vody. Nepřekrmovat ryby. Můžete pořídit si také nějakou rybu co žere řasy.

Jinak není akvárium kdy by řasy nerostly, je to věčný boj všech akvaristů :) Do akvária prostě patří. Jen je třeba to ukočírovat tak, aby řasy rostly v rozumné míře.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: anetka17*
Datum: 10.05.13 14:30

No my jsme původně rostliny měli a to bylo množství řasy neuvěřitelné. Akvárium je 80l a máme tam 12 neonek, 5 plat korálovách a dvě parmičky (červenoocasá a žraločí) a 2 pancéřníky a 2 krunýřovce.

Světlo svítí 12 hodin a je to vlastně zářivka, která se táhne po celé délce akvária a je tvořena dvěma trubicemi, jedna září bíle a ta druhá namodrale.

Když jsme měli rostiny tak řasa byla zelená a vypadala jako vlasy. Teď je již nemáme, řasa je také zelená, ale je v podobě teček na skle a takového zeleného sliznatého povlaku na dně a to jsme akvárium před necelým měsícem dělali komplet nové. Rovnou jsme koupili nějaké tablety: Tetra algo stop dekot, které se mají dát k filtru a být proti řase, ale nic.

Datum: 10.05.13 15:20
avatar

Ty tablety jsou vyhazování peněz. Vypadá to, že máte pravděpodobně silné osvětlení. Taky rybek máte dost. Rozhodně bych přidla ty rostliny (i plovoucí, zastíní hladinu) a odkalovala. Na sklo si kupte magnetickou stěrku. Ještě uvidíte jestli se tu ukáže ar, ten k tomu bude mít co říct :)

Tady můžete něco vyčíst: http://www.aquapage.cz/clanky/2-rasy-v-akvariu.html

Ohodnoceno: 2x
 
Od: fribble*
Datum: 10.05.13 14:42

Borax má naprosto pravdu, ale když i babské rady - k filtru místo drahých tablet pověsit kousek měděného plechu, na 80l cca 2x5 cm. Rybičky vydrží a řasa to ráda nemá.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.05.13 15:22
avatar

..jen aby tam neměli nějaké měkkýše, ti to taky nemají rádi...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ar*
Datum: 10.05.13 16:01

No bohužel nevíme jak je to s údržbou akvária a především o jakou řasu jde.

Dost lidí za řasu považuje i sinice, což je špatně. Další věc, je, že nemáte rostliny, jak psal už borax® to je právě taky špatně. Proč, to už vysvetlil. Jinak nemohu souhlasit, že při málo světla se dělé "černá" řasa. "Černá" řasa, se říká ruduše a ta se dělá hlavně ze staré vody. Možná měl na mysli "hnědou řasu" jak si říká rozsivce. Ta se muže dělat i při nepřiměřeně dlouhém osvětlení.

To co radí fribble®, je špatně. Máte v kádrži krunýřovce a to je postupně zlikviduje. Celkově je problém, že jste dokola zakláali novou a novou nádž. Řasy patří k počátečním problémům nově založených nádrží. Musí se vatvořit "rovnováha" aby nádrž začala dobře fungovat. Pravidelná údržba (odkalování dna, výměna 1/3 vody, proprání filtru a magnetickou stěrkou očistit sklo), to je jediné co na řasu platí.

Pokud jde o osvětlení, není jasné o jaký typ zářivky jde. Bílé a namodralé světlo, to nám nic neřekne. Je mnoho druhů zářivek a vydávají světlo různé vlnové délky a né všechny jsou pro akvaristiku vhodné.

Chce to doplnit informace nejlépe s foto. Jedno je jasné už teď, vyhnot se "zazračným" chemikáliím, které se v akvaristikách prodávají.

doplněno 10.05.13 20:10:

borax® přdem se omlouvám, za oslovování v mužském rodu.

Bohužel jinak nemohu souhlasit, že ruducha začne růst při nedostatečném osvětlení. Jak sem psal, ruducha miluje starou vodu s minimální cirkulací a akvário může být klidně i přesvětlené

Při nedostatečném osvtlení se začne množit rozsivka, které sí lidově říá "hnědá řasa".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.05.13 19:53
avatar

Měla jsem na mysli ruduchu. Ta právě při slabém světle roste dobře, protože rostliny naopak při nedostatečném osvětlení nerostou a řasa má dost živin. To má sice i zelená, ale ta zase potřebuje to světlo. Ruducha, mrcha, není na to světlo tak náročná... Bohužel jsem měla tu čest...ale kdo neměl, že? Vodu jsem měnila pravidelně jako vždy, ruducha se ukázala až poté co jsem kvuli vláknité řase snížila osvětlení. Naštěstí je to pryč klep, klep, klep...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.