Brazilská Fila křížená s Cane Corso

Od: Datum: 21.04.13 18:21 odpovědí: 8 změna: 23.04.13 16:52

Chtěl bych radu od zkušených pejskařů a přinejlepším i majitelů Brazilské Fily nebo Cane Corsa popřípaně nejlépe jejich křížence. Do naší rodiny se má právě kříženec těchto ras dostat. Příběh jak se k nám dostane je složitější a osobní.

Každopádně jsme pejskaři nezkušení. Letos nám pes voříšek po 15ti letech zemřel, byl to naprosto nenáročný pes, výchovou spíše romazlený, neřekl bych že moc poslouchal. Byl to ale pes středního vzrůstu, hodný k dětem a rodině. Jediné co měl negativního byl temperament atak, když se dostal do kontaktu se stejně temperamentním psem došlo ke konfliktu. Takže výchovou nenáročný.

Jde oto, že výběr velkého plemena náročného na výchovu rozděluje rodinu na dvě poloviny. Já jsem v tomto neutrální, nemám problém s velkými plemeny, avšak nechci aby to rodinu rozdělovalo, pes má především přinášet radost.

Chtěl bych tedy názor zkušených lidí na pořízení křížence Brazilské Fily a Cane Corsa do rodiny co nikdy na výchovu psa založená nebyla. Samozřejmě pokud bychom ho přecejen pořídili výchovu by jsme nepodceňovali.

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 21.04.13 18:32

Psa ani jednoho z těchto plemen nelze doporučit začátečníkovi - a jakou povahu bude mít kříženec se nedá ani tušit...

..."Do naší rodiny se má právě kříženec těchto ras dostat"... - no, i tato formulace je zajímavá, ale dřív, než se k vám dostane, zajistil bych si kontakt na blízkého (myslím zeměpisně) chovatele aspoň jednoho z těchto plemen (podobnou povahu mají ještě např. kavkazan či moskevský hlídač) a šel se na jím chované(ho) psy(a) kouknout - aby další dotaz nebyl na řešení konfliktu či úrazu způsobeného nevhodně vychovaným psem...

BTW - koho napadlo zkřížit filu s korzíkem?

:-D

doplněno 21.04.13 19:21:

Sebod - třeba máme ´na cestě´ nového Medela... No, i když, ten si ´hrál´ s hrachem... *smich*

doplněno 21.04.13 21:45:

Dobře vychovaná fila i Corso jsou ´pohodoví´ a klidní psi (podobně, jako jiná velká plemena) - protože sebevědomí čerpají jednak z výchovy a jednak z ´vědomí´ vlastní síly. Tito psi jsou výbornými společníky a vynikajícími ochránci, nikdy ale nesmí nabýt dojmu, že jsou vůdci smečky (musí mít jasně definovanou strukturu). Také výcvik musí probíhat ´trošku´ jinak, než jsou cvičena např. služební plemena. A majitel (páneček) musí vědět, že tito psi jej budou chránit až ´do roztrhání těla´ - vzhledem k jejich velikosti je nutné, aby byli extrémně ovladatelní (extrémně myslím vůči jiným plemenům) - klidně mohou dorůst váhy statného chlapa, takže zadržet je fyzicky nemusí být jednoduché až možné (padesátikilová holka padesátikilového odhodlaného psa prostě neudrží! - a u těchto plemen není problém 70-80 kilo dospělého psa).

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 21.04.13 18:36

mowla. Koho to napadlo? No, naprostýho *bzum*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: edge®
Datum: 21.04.13 21:29
Jak jsem psal je to slozite vysvetlit. Sestra bratrove pritelkyne ji chce prave darovat k narozeninam one pritelkyni bratra. Jsou to takova holka rekl bych typicka ze ji nedela problem poridit si momentalne bulteriera jako takova nahrada ditete a za dva roky ejhle prcek na ceste...
Je to slozite vysvetlit ji ze se k nam lenivym lajkum takova rasa nehodi kdyz ty stenatka jsou tak roztomily. A rodice sice bedlive sve potomky sledovali avsak nejaka agrese neprobehla. Potom nejake povidacky ze jsou to klidni psi. Ano klidni,asi jsou ale to se odviji od vychovy.
Asi se jako neutralni budu muset pokusit nejak od tohoto rozhodnuti rozmluvit. Nehodlam tu opravdu pozdeji resit negativni zkusenosti.
Prozatim dekuji mnohokrat a prosil bych dalsi dobre duse o nazor
Od: berta*
Datum: 21.04.13 22:45

Záleží jen na vás, nakolik na sobě chcete pracovat, abyste takového psa správně zvládli.

Nejsou to žádní démoni a při správném vedení z nich bývají báječní psi. Ale pokud nemáte zkušenosti, najděte si někde v okolí nebo na netu chovatele (ne množitele) a raďte se s nimi. Takového psa musíte opravdu důsledně vychovávat.

Když vás kousne voříšek, je to drobnost. když by vás kouslo (nebo kohokoliv jiného) tohle zvíře, bylo by to podtsatně vážnější. A s tímto pohledem k tomu přistupovat. prohřešek ve výchově se u voříška nějak srovná, u takového psa se ale může velmi nepříjemně vymstít.

A zavírala bych do kotců lidi, kteří si z naprosté nezodpovědnosti pořídí takového psa, pak ho nezvládají a zbaví se ho..a třeba šoupnou do útulku. Chudáci psi pak platí za lidskou blbost.

Nakupte si literaturu o obou plemenech a studujte, studujte, studujte. Najděte si chovatele a ptejte se, ptejte se, ptejte se..

Lepší by bylo pořídit si fenu, bývají lépe zvladatelné.

Na vašem místě bych si takového psa ale nepořizovala. Oparvdu to chce nějaké zkušenosti, zkažených psů je moc. pes by se jako "dárek" dávat neměl.

Sama mám křížence pitbula a bandoga. Byla velmi důsledně vychovávána, je velmi socializovaná, ale přes to, nikdy ji nepustím, když si nejsem jistá, že v okolí opravdu nikdo není. Chrání. Nezakousne, ale preventivně eliminuje potencionální nebezpečí tak, že ho naroluje pod sebe a zadrží. A vlivem bandoga prostě někdy neposlouchá. Vlastní, azijský rozum Jinak mazel a dobrák jako hrom..

Počítejte s tím, se s takovým psem nebudou procházky lážo plážo, ale budete neustále ve střehu, abyste jakýkoliv podnět viděla dříve, než pes. A procházky jen na vodítku..

Zvažte všechna pro a proti a rozhodněte se tak, aby z toho měl prospěch hlavně ten pejsem

Držím palce!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: danecekdan*
Datum: 22.04.13 00:27

Křížence těchto psů bych Vám jako začátečníkům rozhodně nedoporučoval. Obě tyto rasy jsou u nás dosud málo rozšířené a je málo zkušeností z nimi - co se týká jejich křížence, byli by jste jedni z prvních, kdo by bíral nějaké zkušenosti. Bohužel předem nevíte, jaká ta zkušenost bude!

U tohoto psa bych předpokládal, že bude vynikající strážce pozemku a svého páníčka. Nelze ale předem předpovědět, jestli přijme i zbytek rodiny páníčka. Každý pes má jen jednoho pána, ostatní jsou pro něj jeho kamarádi - smečka, kteří jej ale mohou kdykoliv nasr..t.

Bude mít ohromnou sílu. Musíte jej tedy bezchybně zajistit, asi víte, co dokáže např. hárání. Fyzické vlastnosti psa jdou zvládnout, ale obával bych se právě těch psychických.

Když píšete, že jste nedokázali odnaučit oříška útočit na cizí psy, představte si, co se stane, až na cizího psa zaútočí Váš, dejme tomu 70ti kilový kříženec. Představte si, co se stane, když toho cizího psa vezme před ním panička do náručí... A u tohoto psa je myslím vysoký předpoklad, že cizí psy pro něj budou "červený prapor"... A jestli má pes 70 kilo a něco si zamane, 70ti kilový člověk jej neudrží...

Takže závěrem bych Vám tohoto křížence, jako začátečníkům, nedoporučoval. Nechtěl bych jej ani já. Klidně si pořiďte velké plemeno, ale nějaké, které je více rozšířené, které si můžete nastudovat, se kterým Vám jiní na cvičáku, výcvikových táborech apod. ze svých zkušeností poradí.

S tímto, obávám se, Vám nikdo ze své zkušenosti neporadí a litovat svého rozhosnutí u soudu, v nemocnici apod. by bylo pozdě.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 22.04.13 09:42

Souhlasím s většinou výše uvedených názorů a sázím na to, že tento psík Vám s velkou pravděpodobností dělat radost nebude. Pokud je to nyní štěňátko, nejpozději do roka či dvou se stane bodem, který v lepším případě pouze rozdělí rodinu názorově, v horším se může stát skutečně malér.

Sama jako majitelka mj. středoasiatů se sice s jedinci plemene brazilská fila a cane corso setkávám "pouze" na srazech "podobných plemen" a výstavách, ale pokaždé si dávám velký pozor, abych byla v bezpečné vzdálenosti, která není nikdy dost velká...a to jsou to psi v rukou zkušených chovatelů, kteří si jsou vědomi toho, co jsou jejich miláčci zač.

Jsou to (alespoň tedy fily) silně vzrušivá zvířata, která reagují na každý podnět, který vyhodnotí jako ohrožení své smečky, útokem. Jestli jsem si myslela v minulosti, že kavkazáci nejdříve jednají a pak přemýšlí (slušně řečeno), tak kavkazáci mi přijdou oproti filám takové huňaté mírné ovečky. Nemohu samozřejmě paušalizovat, může se vyskytnout jedinec netypické povahy, z kterého můžete mít milovníka všech a všeho, ale spíše bych sázela na to, že za rok dva tu budete psát dotazy na téma - co s terorem nás i okolí...

Moje rada zní - pořiďte si psa malého max. středního plemene, s přátelskou povahou, rodinného typu, jehož výcvik bude i pro nezkušeného pejskaře relativně snadný (existují plemena, u kterých se základní poslušnost cvičí sama, pes je v chápání pomalu rychlejší než jeho páníček, při výchově také není zpravidla nutné řešit nějaké složité situace) - sám píšete o své nezkušenosti a vzpomínáte na nenáročného křížence, kterého, ač jste si ho rozmazlovali, byl hodný a ovladatelný.

Velký pes, ať už je to fila, cane corso, či jakékoliv jiné velké plemeno, není jen náročné na výchovu, resp. socializaci, ale i na výcvik. Takový pes musí poslechnout na psychické úrovni - těžko bych korigovala dospělého aziata, který má nade mnou váhovou převahu, musím být jeho pán a moje pozice musí být postavena na psychické vazbě a podřízenosti a i tak se dostávám do situací, kterou když můj pes vyhodnotí jako moje ohrožení, tak hledám oporu ve stromu, sloupu, čemkoliv, co odolá, abych mohla popadnout dech a vysvětlit mu pevným rozhodným hlasem, že je to v pořádku a zklidním jeho ochranitelskou náladu.

Mj. bych se na Vašem místě (trochu Vám i ten neutrální postoj závidím, možná plynoucí právě z nezkušenosti a nevědomosti) zamyslela i nad praktickými záležitostmi - neznám Vaše možnosti v záležitosti bydlení ani finanční situaci, ale myslete na problematiku, kde bude pes bydlet, pobývat, jak kvalitní, vysoký a odolný máte plot, aj. O množství kari sítí, kterými jsme museli zpevnit ten náš a o tom, že velký pes umí při obraně svého území vytrhnout dvě tři plaňky za pár vteřin a je venku a jde po útočníkovi, resp. provokatérovi (v TOP 10 jsou u nás cca 10-leté osoby s kuličkovou pistolí) nemusím ostatním chovatelům ani vyprávět. O tom, že při pořízení štěněte, speciálně velkého plemene, které má brzy třeba 50kg a přitom v hlavě mozek ještě nedozrál do dospělosti, přijdete o všechno, čemu jste říkali zahrada, protože Vy si zahradu užíváte jen zlomek dne, zatímco ono ji má k dispozici od rána do večera a hodlá si ji upravit pro své potřeby a po Vašem návratu domů nečeká, že by se Vám ta úprava nelíbila...škody jsou mnohdy úměrné velikosti Vašeho mazlíka.

Opět nebudu to paušalizovat, ale v dotyčném kříženci fily a c.corso "nenáročného" psa nenajdete, opravdu ne.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: edge®
Datum: 22.04.13 22:19

Děkuji, nakonec jsme se rozhodli, že budeme poohlížet po méně náročných plemenech. Velkou váhou k tomuto rozhodnutí byly Vaše rady.

Datum: 23.04.13 16:52
avatar

edge, moc dobré rozhodnutí! *palec*

doplněno 24.04.13 07:33:

http://zena-in.cz/clanek/co-k…ni-knirac/kategorie/atlas-psu ;) Paráda, že? A jsou i v malém balení a čtyřech barvách.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny zvířata
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.