Založení farmy

Od: Datum: 13.04.13 09:48 odpovědí: 11 změna: 07.11.14 23:09

Zdravím,
mám k dispozici půl hektaru pozemku (bez jakýchkoliv budov). Z mnoha důvodů bych se rád vrhl do farmaření - pěstoval slepice, husy, kozy, ovce a tak dále. Nemám ale v podstatě žádný kapitál, který bych do toho mohl na začátek vložit - výstavba chlévů, kurníků, malé obytné budovy,.. Máte někdo zkušenosti s tím, jak založit farmu a kolik to asi stojí? Případně jestli je reálné se tím v pohodě uživit. Mám rád práci, zvířata a přírodu, takže by to pro mě bylo ideální...
Díky za odpovědi


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 13.04.13 10:04

Na takovou otázku bez znalosti umístění pozenku nelze odpovědět, bylo by to hádání z křišťálové koule. Tak alespoň obecně.

Pro začátek - pěstovat můžeš brambory, obilí, ale slepice, husy, kachny, ovce se chovají.

Jde o pozemek na kterém lze stavět? Lze na pozenku chovat zvířata? Není pozemek jako pozemek. Máš přívod elektřiny, vody? 10 000 m2 by byla malá, pěkná farmičky s obytným domem. Nejprve musíš získat tyto informace a pak se pídit po celkových nákladech. Ale bez počátečního kapitálu to nepůjde.

Zapomeň na to, že s tímto bys ses uživil. Jako koníček a přivýdělek za práci od nevidím do nevidím je to dobrý, ale nutný by byl vedlejší příjem.

doplněno 13.04.13 10:27:

* omlouvám se, četla jsem špatně výměru pozemku, tedy máte 5 000 m 2 - ne hektar

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.04.13 10:24

Dobry den koudy.Bez penez,nejde vubec nic.Take se potykam z kazdou korunou a nemuzu mit farmu,jaka by se mi libila.Setrim z toho co mam,pujcky na chovatelske zarizeni v takhle malem hospodarstvi.se vam nevyplati a nevrati.Ja zacinam chov s nekolika oveckami.Ohrada je taky pekny vydaj a nemluve o zviratech,kdyz maji byt trosku schopne k chovuJa byt vami zkusim od mala,at si to omakate,zjistite,co to obnasi,jestli budete schopen zajistit vse,co zvirata potrebuji,myslim financne.Zacla bych oveckami,tem staci pristresek.Pisete ze mate k dispozici pul hektaru pozemku.to neni mnoho,na to ,co by jste si predstavoval.Kdyz postavite chlevy,tak vam nezbyde nic.i bez chlevu je to maly pozemek,pro tolik druhu zvirat.Pro ovce a kozy,musite susit seno,nebo pak kupovat.Jsou tu zkusenejsi radci,ale ja si myslim,ze na 1ha,se neda uzivit 10 ovci,kdyz budete susit seno.tak to jen tak pro predstavu.Ja jsem se rozhodla seno kupovat,ale mam moznost opravdu levne,jinak se to moc nevyplati.vezmete to treba u tech ovecek,1ks.potrebuje velky balik sena i vice,jak jsem se dozvedela,coz je nejakych 400kg a vice,slamu na podestylku a to dostatecne,maly balik kolem 10kc,ceny jsou ruzne.Dale veterinar,tak kolem 600kc vydaj rocne,kdyz zvire nemarodi.Take jadrovina.Chovatelka mi radi,ze jehnatum davat denne 60dkg ovsa,po dobu pul roku.take trochu ,,zelenehorepa,brambor,mrkev v malem mnozstvi.Krmnou jsem ted objevila 1kg za 2 kc.Je toho spousta,take vitaminy,mineraly,liz.Legrace to neni,sama se trochu bojim a proto jsem zastancem,zkusit,na co mam a vyzkouset,jak se bude darit.Z zivymi tvory a plodinami na poli,je vsechno sazka do loterie.Jednou z toho mate,po druhe ne.Proto se musi vydrzat a ne kalkulovat sumy zisku za jeden rok,ale treba desetileti.Nenapsal jste,k jakemu ucelu chcete farmu?Jestli jste mel predstavu,na vlastni spotrebu masa,vajec,mleka,tak ano,vyhoda bude,ze domaci,nic vic.Kdyztak priblizte sve plany.A ja byt vami,tak si vezmu ted na jare male mnozstvi-4kusy treba ovecek,postavte jim pristresek a uvidite.Nebo jen slepice,ale ty musi mit teply kurnik,aby jim v zime nezamrzla voda.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: koudy32
Datum: 13.04.13 10:36

Co se týče záměru, tak to je život mimo civilizaci. Chtěl bych žít v souladu s přírodou na samotě a farma by mi dala obživu pro mě a případně peníze, abych si mohl občas něco koupit nebo poskytnou něco rodině. Zbohatnout na tom nechci, ale uživit bych se tím chtěl. Jen jsem vůbec nevěděl, jaké jsou možnosti, tak díky za odpovědi...

Datum: 13.04.13 11:05

To je moc tezke se na tomto uzivit,obavam se,ze to nejde.ze by jste mel vice starosti,nez v beznem dennim zivote.Rozumim,nejste sam komu by se to libilo,tedy ta predstava,ale uzivit se na hospodarstvi,to by jste musel hodne drit a mit i mechanizaci,aby..Take si z toho vseho setrit na duchod,az drit nebudete moct.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.04.13 11:13
avatar

Půl hektaru? To je žalostně málo na to aby vás to uživilo a ještě jste prodával přebytky. Máte další prostor pro zvířata? Půl hektaru to je tak pro ty ovce a kozy a nemyslím si, že by to bylo moc. Mluvit o farmě je v tomto případě úsměvné ale pokud chcete žít v přírodě, na tom políčku si vypěstovat brambory, zeleninu, mít 10 slepic a chodit do zaměstnání tak by to snad šlo. Bez peněz ale ani nepooráte, nepohnojíte, nezasejete, nesklidíte, nenakoupíte zvířata, nenakoupíte krmení a stelivo pro zvířata (na půl ha ho nevypěstujete) nepostavíte chlívy a bydlení sobě. Zeptám se ještě i jinak, už jste někdy viděl práci na farmě a zabíjet drůbež, prase, ovci? Máte aspoň motyku, rýč,hrábě a kosu?, nemluvím o traktoru (na půl ha vám stačí dobrá fréza), šrotovníku, mlátičce, řezačce na trávu a zrovna mě nenapadá co všechno ještě. Sen to je nádherná věc ale realita je rozhodně jiná a tvrdá. Chuť do práce máte tak zkuste na tom políčku něco pěstovat pro začatek ve svém volném čase.

doplněno 13.04.13 11:16:

Naše slepice na chalupě mají spínač na světlo a ve vodě ohřívač pro želvy, teď ještě manžel vymýšlí samootvírání a zavírání dveří, týden jsou tam sami a přežily to bez újmy, dokonce snáší ale nechtějte vědět na kolik. to vejce výjde.

doplněno 13.04.13 14:19:

"moula" já mám ale z dotazu pocit, že tazatel netuší co zemědělství je, nemluvě třeba o výnosu plodin z hektaru a o výkupní ceně plodiny ( např. zmíněný ječmen dejme tomu 4t/ha, cena když to dobře půjde 4000-5000 tuna, osivo cca 1000kč, poorání cca 1000kč, (to že se dělá také i cosi jiné než orba a setí ani nezmíním), kombajn (pochybuji, že bude sekat kosou a mlátit cepem) dovolím si zmínit daň z nemovitosti podle katastru cca 1000kč, daň z příjmu a když to posčítá tak zjistí, že hospodařit na hektaru (v jeho případě na půlce) je utopie. To, že by tato zahrada uživila slepice, husy, ovce, králíky a prase je nesmysl. Dokonce si myslím, že je nesmysl aby takový kousek půdy uživil jen jeho pokud k tomu nebude mít příjem ze zaměstnání. Nemluvím ani o tom, že si bude sám platit ZP a jistě i sociální. Sice se můžeme bavit o státní dotaci ale v tomto případě je to bezpředmětné. Opravdu nechci brát tazateli iluze, mít u toho políčka bydlení tak to vyzkouším při zaměstnání a hned by byl v obraze. Víte když oni si někteří lidé myslí, že slepice snese denně i víc jak jedno vejce a že si na dvorku sežene obživu sama.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moula*
Datum: 13.04.13 15:26

Lidus já s vámi plně souhlasím, proto jsem mluvil o půl ha jako o větší zahrádce. A proto jsem nemluvil o pěstování obilí kvůli setí a mlácení, ale na zimu proslepice a samice králíka se samcem obilí. Proto jsem mluvil jen o slepicích(si nazobou), králících(trávu požne a seno usuší mimo svou zahradu) a praseti(může být stále zavřené v chlívku). Samozřejmě i sedlačení chce mít znalosti, stroje, nářadí a nebýt na to sám, ale pomáhá a zastupuje celá rodina. Proto píšu ať se sčuchne s nějakými sedlačícími sousedy a uvidí co a jak. Jen jsem chtěl naznačit, že základ(a nejjednodušší, nikoliv jednoduchá) je rostlinná produkce. Slepice, králíci, dobytek je mnohem pracnější než rostlinná produkce, ke zvířatům se musí každý den i v zimě, kdy není na polích co dělat(ale rychtují se v dílně stroje na celou další sezonu). Každá práce vyžaduje znalosti a úsilí. Na sedlačení se mi líbí, že je zatím trvale zajištěn výkup obilí a jak píšete za 4-5tisíc Kč za tunu, což já považuji za slušnou cenu umožňující obnovu strojů. Takže doporučuji každému, má-li tu možnost, tak ať drží každý metr půdy a obdělává ji.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moula*
Datum: 13.04.13 12:56

Každý kousek zemědělsky využívaného pozemku se počítá. Syn zasel před rokem 8ha ječmene, nyní má zasetých 20ha, od podzimu bude mít další 4ha. Chodí normálně do práce k velkostatkáři krmit jalovice. Těch 20ha jeho čtyřčlenou rodinu neuživí, to až bude mít aspoň 45ha. Vašeho půl ha je větší zahrádka, co něco vyplodí pro vás, ale na uživení to není! Doporučuji začít zahradničit - hodně brambor, trochu krmné řepy, zelí, červenou řepu apod. Z dobytkem nespěchejte. Začněte se slepicemi a králíky, pak časem prase, to vše má nejvíc užitku a nejmíň starostí. Nějaký ječmen a pšenici na zimu pro zvířata koupíte od místních malých sedláků. Chce to být v kontaktu s okolními malými sedláky a dívat se, jak to dělají oni a kamarádit se s nimi. Oni poradí, ukážou a pomůžou. Ale zaměstnání jako hlavní výdělečnou činnost mít musíte. Zkuste u nějakého velkosedláka dělat krmiče dobytka.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kujka
Datum: 16.04.13 21:18

Tak snadné to není, ale určitě se to dá. Základ máš zajímavý. Teď jde o to si říct čemu se budeš chtít věnovat hned ze začátku, co je nejnákladnější na chov a péči, jaká je návratnost a kdy je návratnost. Je dobré začít s něčím menším a jednoduším.

Třeba býka pořídíš za docela dost peněz a potřebuješ k jeho chovu dost věcí, které jsou nákladně a návratnost není hned. taky ti zabere dost místa z tvého pozemku.

Nejprve si tedy rozmysli co všechno chceš chovat a kolik prostoru to na to bude potřeba. postupne si navrhni všechno ať víš i do budoucna co kde bude a máš nějaký cíl.

Pak pokud nemáš finance se začni koukat na různé chovatelské weby... kde se občas najdou zvířata, kterým se lidé nemohou věnovat a věnují je za odvoz. Občas se dá sehnat něco zajímavého a v dobré kondici - alespoň pro chov a novou krev. Dej sipár inzerátů... Hlavně si začni připravovat zázemí, výběhy, kurníky...

Ze začátku jsou třeba svodné a méně náročné slepice, prasata, králící, kachny, husy, krocani, krůty...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sala
Datum: 07.11.14 17:20

Jo kámo, radši se na to vykašli! Slepice, husy, kozy a ovce se chovají! Pěstovat můžeš zeleninu nebo jiné plodiny...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.11.14 23:09

Půl hektar trávy by ho uživil a ještě by z přebytkú byl vysmátej... než by se na to přišlo :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.11.14 19:35
avatar

Půl hektaru je tak na větší záhumenek, pokud pod pozemkem nemáte ropu, diamanty, nebo zlatou žílu, neuživí vás to ani omylem, na to byste potřebovat nejméně 20x tolik a k tomu pořádnou dávku štěstí.

Až ten velký pozemek budete mít, musíte si sehnat stroje, a mít zázemí, kráva ani koza nebude mít radost, když ji ustájíte ve stanu. A vzhledem ke vstřícnosti našich bank to budete muset financovat nejspíš bohatým strýčkem z Emirátů.

Máte nějaké zkušenosti? Ono to sice na první pohled vypadá krásně, jsem samostatný, vypěstuju, prodám, ale bez vědomostí a zkušeností vám úrodu zničí první moučnatka, která poběží okolo.

A hlavně: aby vás to uživilo, je to dřina, dřina a znova dřina. Proč myslíte, že se lidi ze zemědělských podniků po roce 1989 nevrhli všichni na soukromničení - no protože moc dobře věděli, že bylo lepší flákat se na cizím, než dřít se na vlastním.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.