Co je to za ptáčka? Spěchá to!

Od: Datum: 26.06.12 18:29 odpovědí: 5 změna: 26.06.12 19:43

Tenhle malej krasaveček byl na našem balkoně a nechtěl uletět. Vzali jsme ho na travičku za barák, ale nevíme co to je... Je to mládě? Co je to za ptáčka a co s ním máme udělat? Nasypat mu zrní, odvézt někam? Na Veterinu?Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.06.12 18:39

Rorýs obecný

Rorýsi jsou šedohnědí, ale proti obloze se jeví jako černí. Mají velmi dlouhá srpovitě zahnutá štíhlá křídla a krátký, vidličnatý ocas. Rorýse nespatříte nikdy sedět, jeho drobné nožky jsou přizpůsobené pouze k zachycení na kolmé stěně, kam se může zavěsit. Většinu času tráví tito ptáci ve vzduchu a jsou tomuto způsobu života dokonale přizpůsobeni. Za letu se i páří a dokonce i spí. Nejčastěji se s rorýsy setkáte ve městech, kde nalezli vhodná hnízdiště podobná těm přirozeným - skalním stěnám. Hnízdí skrytě, ve škvírách pod střechami starých domů i ve větracích otvorech paneláků. Rorýsi se u nás dlouho nezdrží. Přilétají až koncem dubna a začátkem května a v srpnu už opět mizí i s letošními mláďaty zimovat do jižní Afriky.

Potrava

Rorýsi se živí létajícím hmyzem, tzv. vzdušným planktonem, to znamená různými drobnými živočichy, kteří se vznášejí ve vzduchu ať už aktivně pomocí křídel nebo pasivně unášeni vzdušnými proudy (např. drobní pavoučci).

Ohrožení

Populace rorýsů v Evropě je poměrně stabilní. V ČR je rorýs zařazen mezi ohrožené druhy a jeho hnízdiště je potřeba chránit. V poslední době totiž mnoho hnízdišť mizí při opravách starých domů a při zateplování panelových domů, kdy jsou zakrývány větrací otvory. Víte-li o nějakém hnízdišti, kterému hrozí zánik při rekonstrukci, neprodleně kontaktujte Českou společnost ornitologickou či Českou inspekci životního prostředí! Vše o rorýsech a jejich ochraně naleznete na www.rorysi.cz

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ron*
Datum: 26.06.12 18:45

Zajímavý odkaz:

Rorýsi nikdy sami nesedají na zem (mají zakrnělé nohy) ani na dráty jako vlaštovky, jen se někdy drží na svislých stěnách (to dělají i jiřičky). Pokud rorýse najdeme na zemi, zkusíme ho vyhodit do vzduchu, aby mohl odletět, pokud je zraněný, nebo mu nejde letět, i mládě, co nejrychleji ho odevzdáme do záchranné stanice (povinnost ze zákona, nelze chovat doma).

Centrální linka záchrany zvířat (zvířecí záchranka) Praha: 774 155 155 - Zvíře v nouzi, záchranné stanice - ČSOP - mapa a adresář záchranných stanic
Ohodnoceno: 3x
 
Od: ar*
Datum: 26.06.12 18:46

Ano je to Rorýs, a to že nechtěl uletět, on dost dobře ani nemohl Rorýs má dlouhá křídla, zakrslé nohy a ze země prostě nevzletí. Necte ho na okraji vyvýšeného místa.

doplněno 26.06.12 19:45:

Tak tak jak píše ron, nechat v klidu, jen přístup vzduchu aby byl. Bude vystresovaný a stejně by si nic nevzal.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: bonna
Datum: 26.06.12 19:32

Naložili jsme ho do krabičky a za chvíli si pro něj paní ze záchranné služby pro ptactvo přijede. Má něco s křidélkem... Co teď? Nechat v klidu? Dát vodu? Nebo jen čekat? Díky.

Od: ron*
Datum: 26.06.12 19:43

Nedělejte nic, říkáte že pomoc je na cestě. Bez vody chvíli vydrží. nechte ho v klidu, určitě je v šoku, chudáček.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.