Chov minikoníčka

Od: Datum: 24.03.13 10:09 odpovědí: 3 změna: 24.03.13 16:07

Myslíte,že by laik zvládnul na zahradě chovat minikoníčka,jaké jsou požadavky na ustájení a jaká je péče o kopyta?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: susenka*
Datum: 24.03.13 12:16

Tady něco málo:

Jak se o koňské drobečky starat?

Falabelly jsou na rozdíl od poníků poněkud náročnější na teplé ustájení. Složení krmné dávky je stejné jako u velkých koní, jen množství je podstatně menší. Koník může být ustájen a denně pouštěn na pastvu, nebo držen na malém dvorku a ve stáji. Pak s ním ale musí jeho majitel chodit na zdravotní procházky stejně jako se psem.

Patří mezi dlouhověké koně, dožívají se 40-45 let. Výška v kohoutku čerstvě narozených hříbat se pohybuje v rozmezí 38-52 cm a do své konečné velikosti mladí koně dorostou do tří let.

K čemu je dobré chovat tak malé koně, když se na nich nedá jezdit?

Logická otázka. Proč? Zkrátka pro obyčejnou lásku ke zvířeti jako příteli a domácímu mazlíčkovi. Podle lorda Fishera jsou falabelly něčím ojediněle fascinujícím, částí našeho zvířecího dědictví, o které se člověk stará a které ochraňuje spolu s divokým světem zvířat jako skvostné umělecké dílo a historický monument.

Falabelly mohou být také dobrými přáteli lidem, kteří se celí život zabývali chovem velkých koní a k stáru již na tak fyzicky náročnou práci nestačí. Jednou z nejpřitažlivějších vlastností falabell je jejich dobrosrdečná povaha a velká inteligence. Jsou velmi přítulné, lehce cvičitelné a přítomnost lidí je přímo těší. z http://www.equichannel.cz/falabella-nejmensi-kun-sveta

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 24.03.13 13:12

Jedině pokud si dopředu něco nastuduje. Ideální by bylo, starat se nějaký čas o jiné koně. Fyziologie a etologie je stejná jak u miniponyho tak u chladnokrevníka, v tom není rozdíl. Obojí je stádové zvíře, takže chovem o samotě trpí, tedy podmínka jsou minimálně 2 jedinci. Další podmínkou je zajištění volného pohybu, ideální je volný přístup ze stáje nebo přístřešku do výběhu nepřetržitě 24hod denně. Další podmínkou je přístup k objemovému krmivu (seno, sláma, senáž) taktéž nepřetržitě. Denní dávka objemového krmiva činí 2-2,5% z hmotnosti koně, minimum je 1%, pod tuhle dávku není možné jít, jinak koni přestanou fungovat střeva. Proto se v tabulkách uvádí minimální záchovná dávka 5kg na den, protože je počítáno s plnokrevníkem o váze 500kg. Poníci mají sklon k tloušťce a inzulínové rezistenci. Jádrem tedy krmit omezeně nebo vůbec, kůň bez zátěže se obvykle bez jádra obejde. Pozor dávat na pastvu, vydupaný výběh bude vhodnější, než vydatná pastvina, pak by se poník mohl schvátit. Pokud bude tloustnout i jen ze sena, je třeba ho nahradit senem starším a méně kvalitnějším, krmnou slámou, případně pořídít tzv, zpomalovače příjmu potravy. To může být pastvení náhubek, který koni neznemožní pasení se, ale zpomalí příjem potravy, nebo třeba dávat seno do sítě s malými oky, takže koně musí seno vytahovat po stéblech.

Péče o kopyta sestává z pravidelného čištění a strouhání, které od letošního roku musí zajišťovat certifikovaný podkovář, jink se jedná o týrání zvířat. Hloupý zákon, když paznehty krav a ovcí může upravovat kdokoliv, ale je to tak. Takže buď si zvát pravidelně kováře, nebo upravovat tak, aby to nikdo neviděl, protože kde není žalobce, není soudce, ale jako začátečník stejně kopyta upravit nezvládněte, to chce trochu praxe a hodně vědomostí. Mezi základní péči patří i odčervování 4x ročně, protože koně jsou začervení prakticky pořád. I miniponík by měl mít základní výcvik jako velký kůň, tedy nechat se vodit, čistit, stát uvázaný, dávat nohy, nekopat a nešlapat po lidech. To je podmínka, bez tohoto základu bude s koněm špatné pořízení a majitel bude z vlastnictví koně spíš nešťastný. I odrostlejší hříbě miniponíka dokáže nebezpečně kopnout a kousnout případně odvláčet člověka, jsou to silná zvířata.

Před vlastním chovem by bylo vhodné na obci zjistit, jestli v dané lokalitě lze vůbec velká hospodářská zvířata chovat. Pokud se jedná o čistě obytnou oblast, není možné tam koně držet a zákon tuším nerozlišuje, jestli se jedná o velkého koně nebo miniponíka. Podmínkou je také zajistit odvoz hnoje. Buď postavit hnojiště, nebo skladovat hnůj na valníku a zajistit odvoz hnojem nějakým soukromníkem na jeho pole. Zaregistrovt si hospodářství, to je podmínka pro chov koňovitých. Vést stájový denník, mít od koně modrý průkaz.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 24.03.13 16:07
avatar

Minikoníčci jsou asi úžasná zvířata. Když ale čtu váš dotaz a představím si, jak je ustájený u vás na zahradě, byť v luxusní stáji, vy jdete do práce, do školy, za svými povinnostmi a zvířátko čučí v tichu do zdi, je mi, při té představě, nedobře. Neslyší žádné zvuky od sousedů koňů, necítí jejich pach, nepoběhá si s nimi ve výběhu, jen o samotě čeká, až někdo příjde vyčistit jeho stání a nanosí seno a vodu. Popleská ho, vyhřebelcuje a dá mu jablko nebo mrkev a zase odejde, protože venku prší nebo padají kroupy nebo něco. To všechno kolik let? *plac*

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.