Pes utíká

Od: Datum: 19.03.13 18:31 odpovědí: 26 změna: 05.09.15 16:44

mám bígla 11 měsíců byl to s ním uplný horor ted se to docela zlepšilo na zavolání je to aspon 80%, ale nechci používat stopovačku... utíká mi do lesa a za zvěří. Co mám dělat?
přemýšlela jsem že bych s ní chodila na procházky do lesa,aby si zvykl na přivolání v lese...
nechci aby tam běhal,protože se bojím že ho zastřelí myslivec,ale aspon bych ho dokázala zavolat...bylo by t snažší
bydlíme an vesnici všude kolem polnaček jsou lesy a on jak cítí stopu hned se tam vrhne a trvá nejmín 5 minut než se vrátí
se zvěří je to horší ...jakmile je vidí hned za nimi běží dokud se neunaví nebo se mu neschovají neletí apod.
Poradte mi prosím
nechci stopovačku ani na cvičák...děkuju předem ;)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ovczaak*
Datum: 19.03.13 18:36

Podobné otázky tu už byly,moje rada opět - elektronický obojek.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martina0*
Datum: 19.03.13 18:52

Proč nechcete používat stopovačku? bez toho, abyste měla psa pod kontrolou na vodítku ho na 100% přivolání nenaučíte! navíc bígl je lovec, má lovecké pudy vyvinutější než většina ostatních plemen.

Dle mého názoru, pokud pes neumí přivolání na 100 % nemá pobíhat bez vodítka. Je to nezodpovědné... Já mám také psa, který je temperamentní a tvrdohlavý, na stopovačce přivolání cvičíme víc jak půl roku, ale ještě pořád to není stoprocentní, proto si ho dovolím pustit pouze na "psí louce", kde vím, že mi nikam neuteče... Jinak chodíme se stopovačkou, tedy pes je navolno ale kdykoli by se mu zachtělo jít něco prozkoumat a vzdálit se ode mě dál než na délku stopovačky okamžitě si ho zavolám a pokud nereaguje tak si ho přitáhnu :)

doplněno 19.03.13 18:54:

Teď čtu, že nechcete ani na cvičák... A proč jste si pořizovala plemeno, které nezvládnete sama a na cvičák, kde by vám mohli poradit o mnoho víc než zde a názorně ukázat na psovi jak jaké cviky provádět chodit nechcete?

Ohodnoceno: 4x
 
Od: jessazuza
Datum: 20.03.13 18:22

...strašně mě na ní tahá... a když je bláto je celá špinavá..
půl roku? to je moc dlouho

Od: martina0*
Datum: 20.03.13 22:23

pro vás je půl roku na výchovu nevychovaného psa moc? nechcete všechno strašně rychle? my absolvovali cvičák a taky používáme rady zkušeného cvičitele a už jsme skoro na uplně spolehlivém přivolání. Přesto, jak už jsem psala, bych si ho nedovolila pustit bez vodítka. Mimochodem v mém okolí není jediný bígl, kterého by majitelé nechali běhat bez vodítka po lese ani na louce. Vždy má stopovačku (v jednom případě GPS) a to si troufnu říct, že tito lidé mají s výcvikem bohaté zkušenosti...

Proč jste si pořizovala plemeno, na které nestačíte? pokud vám vadí, že se stopovačka zašpiní (já ji umývám obden), tak si milého pejska klidně nechte běhat po lesích ale pak se nedivte až ho někde najdete zastřeleného... anebo ho voďte na flexi vodítku či na krátkém vodítku...

A to, že vás tahá je jen vaše vina, musíte ho naučit jak se na takovém vodítku má chovat. Když mu to nevysvětlíte vy, tak si bude dělat co chce...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jessazuza
Datum: 21.03.13 16:40

dnes jsem s ním byla na stopovačce...
uvědommila jsem si že sním mám problémy jen na jedné cestě tak jsme tam dnes vyrazily poslouchal jako hodinky ani jsem ho nemusela tahat
před tím už si na ni zvykl měl ji asi 2 měsíce
tak to ted zkusím díky

Datum: 19.03.13 18:56

Zdravím Vás,

Jak se pejsek chová, když se mu schováte? Zkoušela jste mu jakoby utéct?

U nas na cvičáku cvičíme povel "Ke mně" tímto způsobem:

1) Pejska máme na vodítku, v levé ruce pamlsek, v pravé vodítko. Před pejskem couváme, snažíme si ho i pomocí pamlsku nasměrovat tak, aby šel uprostřed. Potom se přidá i předsedání (povel sedni)

2) Někdo podrží pejska, páníček je cca 10m od něj, Osloví psa, zavolá "Ke mně" a utíká od něj. Když pejsek běží, je nutné až přehnaně chválit. Před pejskem couváme do doby, než nás úplně doběhne.

3) Když pes nelze přivolat,... a) Buď málo chválíte - nesmíte se stydět :D

b) Pejsek je něčím strašně zaujat.

Z de je nutné použít "něco" co přeruší činnost, která psa rozptyluje natolik, že ignoruje Vaše volání.

- v místnosti se doporučuje nahlas zatleskat, venku: elektrický obojek na větší psy, na menší sprejový. Tady, ale hodně záleží na povaze psa, pokud je pes neurotický, může ho to ještě povzbudit k útěku, může zabloudit a nemusí se vrátit.

V obchodech (hlavně v e-shopech) existuje spousta pachů k zakoupení (sprej "srnčí", kachní,...- můžete použít jako návnadu na trénink.

Jenom malá poznámka, stopovačka je moc dlouhá nepraktická, ale když pes začne zdrhat, vy můžete průdce škubnout a přitáhnout pejska k sobě, navíc Vám nehrozí, že se lekne a zaběhne. Zkuste si vyhradit 10 minut, kdy budete zkoušet přivolání právě s dlouhým vodítkem nebo něčím takovým.

Ještě mě napadla jedna věc- naučte pejska, že od Vás může jen na povel volno. Někdo Vám podrží psa. Ukažte mu pamlsek, člověk s ním musí být na jednom místě. Před psa do vzdálenosti asi 3m postavte mističku, do ní dejte pamlsek. Přijdete ke psovi, ukážete, že nic nemáte. Pak dáte povel "volno", pejsek zbaští odměnu, následně jej přivoláte. Pejsek by se měl časem naučit na tento povel vzdálit od paničky na určitou vzdálenost, jinak by se měl držet u ní.

Všechny tyto rady mám ověřené ze cvičáku, se svými psy jezdím na různé soutěže a závody. Snad jsem nepsala moc chaoticky, když ano, napište mi :-D

Ohodnoceno: 3x
 
Od: martina0*
Datum: 19.03.13 19:04

Pěkně napsané, ale obávám se, že pro bígla v lese to fungovat nebude :) my se také na cvičáku učili "ke mně" aby pochopil co to vůbec znamená :) Já myslím, že pejsek paní tazatelky povel zná, tedy podle toho, že má zvládnuté přivolání na 80%, ale prostě se mu nechce, nebo ví, že povel nemusí splnit a nic se nestane, když přiběhne za pět, deset minut... Já bych spíš radila odborníka, který by paní ukázal jak na to, jak se zachovat když neudělá co po něm chce a všechny tyhle věci okolo.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jessazuza
Datum: 20.03.13 18:28

zkoušela jsem utíkat tleskat,ale už ho to nezajímá...čuchat v poli je asi zábavnější
je mi 15 z kapesného si na elektronický ani sprejový moc neušetřím..:(ale taky jsem na to myslela
těch 10 minut to myslíte že bych ho měla nechat volně třeba půl hodiny a pak až ho připoutat a volat? jinak mi to prosím vysvětlete
poslední dobou honí auta nebo spíš se ej snaží zabrzdit..
musím chodit někkde kde vůbec nejsou silnice a tady je to dost složité

Datum: 19.03.13 19:09
avatar

"Nechci stopovačku ani cvičák."

Tak to bohužel nemáš šanci, pes tě evidetně neposlouchá a nezvládáš ho, ale nápravu nechceš.

Tak ho raději prodej...

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 20.03.13 06:53
avatar

#bígl+a+útěky

doplněno 20.03.13 07:44:

Možná, že by bylo dobré se smířit s tím, že když myslivec uvidí bígla běhajícího po lese bez dozoru, normálně ho sejme. Je to škodná!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.03.13 07:30
avatar

Takže když nechcete cvičák ani stopovačku, psa už NIKDY neodepínejte z vodítka, nebo s ním nechoďte ven. Protože ho nikdy přivolání nenaučíte. Nezvládáte to, pořídíte si loveckého psa a divíte se že běhá za zvěří. Co jiného se dalo čekat? Prostě NENÍ jiné cesty, než stopovačka a vysvětlit mu co je to "ke mě! Pokud neví co ten povel znamená, nemá význam ani ta elekrika...

A ten cvičák je pro vás jako dělaný, protože o výcviku moc nevíte. Bude lepší když vám poradí někdo kdo tomu rozumí...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jessazuza
Datum: 20.03.13 18:30

stopovačku už jsem měla ale on se pak rychle rozběhne a já se bojím že se uškrtí...nebo že si zlomí vaz
strašně na ní táhne

Datum: 20.03.13 21:51
avatar

neuškrtí se a ani si nezlomí vaz :) Bohužel jste si pořídila loveckého psa a k tomu honiče. Bíglové jsou všeobecně útěkáři, mají to v hlavě a fakt je potřeba neustále trénovat přivolání, To už vám popsali rádcové . psala jste , že bydlíte na vsi , tak na cvičák by to asi bylo o dojíždění, že?Stopovačka je dobrá , ale zablátí se , že . Ozkoušejte rolerové vodítko, mám ho v délce 5 metrů a používám ho , když nemohou být mí psi navolno. S tím skákáním na auta bych se snažila rychle něco dělat. Na cvičáku jsme kdysi taky měli takového psedosebevraha. Ozkoušeli jsme kde co , ale nakonec pomohla léčby šokem . Já řídila , kolegyně seděla vzadu a jakmile se pes vrhnul na kola , tak na něj hrstla půl kyble vody . Pravda , byly jsme mokří všichni *smich*, ale pomohlo . Ke kolům aut se už nepřiblížil , ale když ho chtěla naložit do auta , tak ho tam půl roku nosila v náručí.No volili jsme menší zlo.

doplněno 20.03.13 21:58:

A tím střílením na psy to taky není tak , že si na psa může vystřelit každý myslivec , ale jem myslivecká stráž a jen za určitých podmínek. viz odkaz.

http://www.ochranazvirat.cz/5…it-psa-a-za-jakych-podminek-/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jessazuza
Datum: 21.03.13 16:44

počkat...to mám jako běžet za ním a vylít to na něj nebo jak?:D to jsem mco nepochopila ale rada je to dobrá:)

Datum: 21.03.13 19:33
avatar

no to byste se nalítala *smich*. Sprchu musí dostat z auta ( proto jsem psala , že jsme byly mokré všechny ) Z pohledu psa to vypadá tak , že se rozběhne ke kolům , dostane vodní nárazovku a v tu chvíli ho volá panička -(zachránce) ,,ke mě,,. Z toho vyplývá, že byste musela mít pomocníky , ochotné se zmáchat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.03.13 09:16
avatar

Jediný důvod mi napište proč nechcete na cvičák. Sama nevíte vůbec nic. Rady po netu jsou sice hezké, ale obávám se že pro Vás kničemu. Není nad to, když vám to někdo názorně předvede a poví co děláte špatně...to je hrozně důležité. Obzvlášť u bígla, s tímto plemenem má co dělat i pejskař se zkušenostma.

Nemáte někoho v rodině, nebo v okolí kdo má vycvičeného psa a mohl by aspoň pomoct? Nechci vás podceňovat, ale sama to nedáte. V tomto věku ten pes už by měl fungovat, ale vypadá to, že roste jak dříví v lese a má vás totálně na háku. Sama to nezměníte.

doplněno 21.03.13 09:25:

Omluva, čelta jsem, že na 80% přivolání nemá. Takže vás na háku asi až tak nemá a jakš takš funguje. Ale ten cvičák zkuste, než pujdete do elektřiny...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: danecekdan*
Datum: 20.03.13 23:35

Pokud opravdu nechcete na cvičák, doporučuji rovněž jako někteří předchůdci elektronický obojek. Měl jsem stejný problém, kdy pes mě poslouchá na slovo, ale jak viděl srnu, zajíce - probudily se pudy a byl neodvolatelný. Neměl jsem strach ani tak z myslivců jako z toho, že stíhaná zvěř to vzala přes silnici a pes za ní.

Chápu, že někteří chovatelé k tomuto prostředku mají odpor, z počátku také nebyl dle mého gusta. Ale pes za dva a půl roku, co jsem jej zakoupil, dostal výboj jen 2x (a to není nic, co by mu ubližovalo) z počátku, a vždy nejprve po akustickém varování, a od té doby mu stačí dát v největším sprintu za zvěří ústní povel k návratu a pes zvěř nezvěř je u mě. V největší krizovce, když okamžitě neposlechne na ústní povel a váhá (většinou když se jedná o stádo srn), stačí jen akustický signál a pes dobře ví, co bylo před těmi dvěmi lety po akustickém signálu a už neváhá.

S obojkem jsem velmi spokojen a již jsem jej půjčoval hodně chovatelům. A všichni byli spokojeni se změnou poslušnosti psa, jen po třeba týdnu zapůjčení. Pes obojek ani pak neměl na krku, ale pamatoval si, že neposlechl a přišlo něco nepříjmeného (ne týrajícího).

Samozřejmě doporučuji kvalitní výrobky, v žádném případě se obrátit na TV SHOP a podobné instituce. Doporučuji značku DOG TRACE, ale cena je kolem 5000,-. Pokud máte ale někoho známého s tímto, můžete si vypůjčit, možná to bude stačit.

PS pro přispěvatele: je to můj názor a má osobní zkušenost, a nehodlám zde diskutovat o humálnosti tohoto prostředku. Pro mě je humálnější, když pes dostane za dva a půl roku dva impulzy, které jej zabrněly, než kdybych jej dva a půl roku pravidelně za útěky bil a nakonec zbíral zmrzačeného na silnici.

doplněno 21.03.13 00:14:

Ještě doplním - když pes na Váš povel přiběhne a v dané chvíli to určí jako prioritu, ať toto docílíte jakýmkoliv způsobem, nebát se je pochválit a nestydět se jej až nadšeně chválit. Samozřejmě může přijít odměna a pes si postupně určí sám priority - jestli se hnát za srnou, která stejně uteče a pak navíc přijde trest, nebo se srny vzdát a přiběhnout si pro "pomazlení", popř. dobrotu...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.03.13 09:06
avatar

V pořádku. Jenže tady je problém, že pes NEVÍ co je povel "ke mě" takže eletrický impulz bude jen týráním psa...nikoliv korekcí. Ničeho tím nedocílí, nejspíš po prvním impulzu začne utíkat úplně někam jinam, protože nebude vědět co se děje a proč se to děje.

Elektriku ano, ale pro psa který ví o co jde. Sám píšete, že jste měl přivolání, jen lovecký pud byl silnější než povel. Tady je použití el. ok. Ale na štěně, které nemá základy to nejde. Bude z něj magor...

doplněno 21.03.13 09:26:

Taky sorry, špatně jsem četla dotaz...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jessazuza
Datum: 21.03.13 16:46

ví co ej povel ke mě...když asi přijde na 80% tak asi ví ;)

Od: jessazuza
Datum: 21.03.13 16:48

on někdy o to pohlazní ani nestojí vezme pamlsek a než se skloním je fuč :D
ale jinak rada dobrá děkuju:)

Datum: 21.03.13 19:36
avatar

co použít hračku , třeba míček na šnůře, naučte ho si s tím hrát a pak tím míčkem udržíte jeho pozornost

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martina0*
Datum: 21.03.13 23:17

Já četla v jedné chytré knížce, že pes se má naučit, že největší pochvala je pohlazení a tón hlasu, pamlsek má přijít až potom a postupně se odbourávat až zůstane jen to pomazlení:) Ale vyzkoušené to nemám náš ďábel jede jen na pamlsky, no co jsme si vychovali, to máme:) ale za ty pamlsky poslouchá:)

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: jessazuza
Datum: 22.03.13 19:59

právě jsem zkoušela hračku ale běží za tím ale nepřinese mi ji...:D takže je to zbytečné
a hladím ho a ten tonhlasu i když mě štve snažím se aby si myslel že jsem štastná:)
asi je pravda že podle toho jakou máte náladu tak se chová pes...když jsem naštvaná neposlouchá skoro vůbec:D

Od: bohemica*
Datum: 21.03.13 21:28

Především se jedná o nevhodnou volbu plemene. Bígl je lovecký pes, honič a právě volný pohyb a přivolání bývá u bígla největším úskalím i pro zkušeného kynologa.

S takovým psem v tomto věku je skutečně třeba navštěvovat cvičiště, stejně při volném pohybu při zvednutí zvěře bude mít tendenci ji pronásledovat. Osobně si myslím, že jeho lovecká vášeň je nejsilnější rys povahy (s chutí k jidlu). Nejlépe by bylo nepouštět ho ze stpovačky a volně ho nechat běhat jen na oploceném prostoru.

Volný pohyb neposlušného psa v přírodě může přivodit majiteli vysokou pokutu a v některých tragických případech i smrt psa zastřelením nějakého aktivního člena ČMS.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jirka*
Datum: 05.09.15 16:29
Pomoc je velice jednoducha!
Staci si s pejskem hrat na schovavanou! A dat pamlsek za nalezeni! To si rychle zapamatuji! A uz Vas nikdy nezpusti z oci!
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.09.15 16:44
avatar

Jirko, bígla? S bíglem si hrát na cokoliv? *zed*

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny zvířata
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.