Jedná se o potěr?

Od: Datum: 06.03.13 11:49 odpovědí: 13 změna: 27.04.13 20:17

Dnešní ráno si na mě připravilo jedno překvapení. Při krmení jsem si všiml, že na filtru je něco připomínající potěr, ale z mých zkušeností, kdy se mi podařilo "odchovat" jen rostliny devastující šneky si nejsem tolik jistý. A ani jsem si nedělal iluze, že se někdy něco podobného odehraje.

Nicméně ikdyž těžko rozeznám samičku od samečka, vypadá to, že se o "jikry" stará párek Skalár, kdy je pravidelně ovívají čerstvým proudem vody, kterýho je při umístění na filtru už tak dost a dost.

Je vůbec reálné, že po rozplavu vydrží rybky déle než den v 210l společenském akváriu?Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: snezenka
Datum: 06.03.13 11:57

Vypadá to skutečně na jikry, ale měl byste je přelovit a nebo oddělit, může se vám stát, že vám jikry klidně snědí i jejich rodiče.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ar*
Datum: 06.03.13 12:08

Jo je to snůška jiker. Skaláry neměli kam jinam, tak to foukli na filtr. Jestli je to ve společném akva něco málo uhlídají rozhodně né všechno. Jestli chcete odchov tak jedině přemístit do jiné nádrže.

Příště až bude samička plná, stačí dát do nádže "dekoraci" na kterou se vytřou a ta se pak nechá lechce přendat. Já jsem na to používal list tchýnina jazyku.

doplněno 06.03.13 12:12:

Skaláry jikry nezbaští, jako jako drtivá většina cichlid o své jikry a potomstvo pečuje a hlídá.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: edge®
Datum: 06.03.13 12:28

No asi tomu nechám volný průběh popřípadě vyrobím "porodničku" kterou nějak přichytím na stěnu filtru. Nedělám si iluze, žeby se mi podařilo takhle hned při premiéře rybky odchovat. Na založení druhého akvária není moc času ale ani zařízení. Doma mám nevyužité 24l akvárium, jen nemám topítko ani filtr.

Pro mně je úspěch už jen to, že ryby shledaly v akváriu vhodné prostědí pro vytírání. Příště budu chytřejší a pokusím se dopředu odhadnout, že "to" brzy přijde.

A je nutné pořídit pro případné přeživší rozplavky speciální krmivo?

Děkuji mnohokrát.

Datum: 06.03.13 13:26

k tomu krmivu, jasně že je to potřeba, i když jsem viděl, jak skaláry rozžvýkávaly vločky a vyplivovaly je mezi potěr, byli to skvělí rodiče, moc jsem je majiteli záviděl! Jsou umělá a přírodní krmiva pro potěr, potěr skalár je dost velký, takže nebudeme zaobírat trepkami a nebo jinými nálevníky, dobré je si pořídit mikry, dají se jednoduše odchovávat a rybám chutnají, jinak se dají koupit vajíčka Artémií a z nich nechat vylíhnout nauplie,mladé jedince zábronožek a těmi krmit, úplně nejlepší je sehnat si jemnou síťku a chodit na rybniční plankton, je v tom taková stará česká akvaristická romantika! Umělá krmiva jsou různě hrubé pudry, vlastně rozemletá velká krmiva.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ar*
Datum: 06.03.13 13:40

Teď už stím mnoho neuděláte, nezbývá než doufat, že jich pár uhlídají. Z filtru jikry nesundáte a nevím jestli by se vešel by se do té 24. Navíc do vykulení, by bylo akva bez filtru to jsou asi 3 dny.

"Speciální" krmení pro mladé skaláry je žábrnožka solná, mikry, cyklop atd. prostě živé a několikrát denně. Často měnit vodu a pořádně vzduchovat, filtr jen malý průtok. To ,ale až příště teď je nechte svému osudu a jen udržujte teplotu kolem 27-28ºC.

Když víte, že máte chovný pár , který jde takto do tření, připravte si na příště nějakou dekoraci, která nehyzdí pohled do nádrže a umistěte ji poblíž toho filru. V momentě jak ji pá začne čistit můžete počítat z další snůžkou. Po vytření jen dekoraci přendat do připravené rozplavky (samotnou bez dospělích).

Jak jsem psal já používal tchynin jazyk. Kolega používal list z umělé rostliny. Musí být dost místa pro snůšku a nesmí být vodorovně. Je lepší aby byl kolmo, jinak se vytřou zovu na ten filt a nebo sklo.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.03.13 12:21
avatar

Jůůů to je nádhera :)

Určitě je oddělte, nejlépe s nejvíc opečovávající rybkou do karanetény. Existují závěsné nebo plovoucí. Jinak je fakt rodiče posnídají ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.03.13 13:20

Skaláry to v pohodě odvodí v nádrži, pokud se tam nebudete denně hrabat a rodičovský pár nebude příliš rušený. Nemohu souhlasit s přelovením nejvíc se starající ryby s jikrami, pro rybu to bude takový stres, že ty jikry ve strachu sežere. Pokud by to byly nějaké echt skaláry, tak bych navrhnul dát ten filtr, ovšem vypnutý a nebo na minimum, tak do 20 litrové nádrže se stejnou vodou, ovšem bez dospělých ryb, ale pozorovat jak dospělé ryby vodí svoje potomstvo, to je nejhezčí zážitek co může v akvaristické praxi nastat. a stáhnul bych o dost ten filtr i v té chovné nádrž, páč by mohl nasát mrňousky...dávejte nám průběžně vědět, jak se jim daří

Ohodnoceno: 3x
 
Od: edge®
Datum: 06.03.13 13:55
Dekuji, moc pekna odpoved.
Tak jsem se rozhodl, ze to necham na prirode a jediny ukol co si dam je snizeni prutoku filtru, ale nebude to lehke. Filtry od Juwelu nemaji skrtitka takze nejspis jen dam jemnou vatu na mrizku filtru jak jde videt na fotce. Popripade nacpat platynko do vytokove trubicky.
Datum: 06.03.13 14:20

Super, akvaristika by se měla dělat po staru, po přírodnu, vstávaly mi vlasy hrůzou, když jsem viděl výrobu tlamovců, jak se pár minut po oplodnění ,,vyklepávaly,, vymývaly oplozené jikry z tlamek tlamovců a už se násobily jikry bakšišem co za rybu dostanou, já měl větší radost když jsem v akváriu s tlamovci našel dvě mláďata ze samochovu, než jich mít 200 v nádrži.

Kurňa, já asi napíšu knížku, když vidím ty paskvily a rádoby odborný rady na netu a i na papíře. Tím myslím ,,odborné,, stránky, proložil bych to příhodami a vzpomínkami na starý pardály. No jo, ale když vidím, jak kluci kaktusářký (RNDr. Csc.apod ) vydali nejobsáhlejší encyklopedii o kaktusech, tak se museli vzdát honoráře, aby to vůbec někdo vydal! Raději budu radit jenom tady...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: edge®
Datum: 07.03.13 10:09

Tak musím bohužel oznámit, že první snůška se párečku skalár bohužel nepodařila. Je to i trochu na mě, protože tebto týden mám odpolední směnu takže jsem provedl úpravy filtru až dnes, bohužel už se skoro všechen potěr vykulil a dnes ráno jsem viděl, že je na tento chovný pár takový nátlak od ostatních ryb, že své potomky neuhlídaly. Ve filtru bylo taky tedy asi 10 bílých zárodků, ty jsem alespoň skusil jemně vysypat zpět do nádrže, ale hejno neonek se rodičum nepodařilo rozehnat. Myslím, že nějakou šanci potěr měl, ve vrchní části mám volně položenou jemnou vatu tu stačilo opatrně vyndat přendat do akvária a zatřást.

Včera bylo akvárium rozděleno na poloviny pro Skaláří pár a pro ostatní ryby. Dnes již tomu tak není a kolem skalár se pořát prohánějí divoké parmičky.

doplněno 07.03.13 11:19:

To samozřejmě Skalárám nikdo nic nevytýká, naopak mě strašně moc potěšily a koukat jak své potomky hlídají a střídavě nebo i společně je ovívají je skutečně nádhera;) Důležité pro mě je, že mám chovný pár, který si to určitě příště zopakuje a to budu již chytřejší.

Na tomto se mi líbí Tlamovci, kteří mají od přírody ten dar schovávat své potomky v tlamičce. Když jsem viděl v akvaristice, kde měli Tlamovce již takřka obrovské jakým způsobem vychovávají své maličké uplně jsem žasl:) A to už sameček neodháněl jen ostatní ryby, ale i jakýkoliv pohyb před akváriem v řadě zákazniků:D

doplněno 07.03.13 12:32:

Já to v žádném případě nebral tak, že se jim něco nepovedlo! Prostě jen, že nebylo v jejich silách je uhlídat. Největší vinu si beru na sebe, že jsem jim nedokázal zajistit ideálnější prostředí. Prostě jsem to jen špatně napsal.

Lidskou hloupost nenapravíme, ale prosím neházejte všechny do jednoho pytle;)

Datum: 07.03.13 10:54

Je to nepřesné označení, první snůška se párečku podařila náramně dobře, to jim nemůžeme vytýkat! Bohužel, nepříznivé okolnosti tomu chtěly, aby se z jiker nevylíhnul potěr. Abych se přiznal, tak jsem poněkud rozmrzelý z používání těch rychlých filtrů, je to velká móda posledních let, ale měli by se akvaristé vrátit k původním, vnitřním filtrům poháněných vzduchem, správná velikost filtrační hmoty a pomalý průtok okysličené vody ze vzduchu od vzduchovacího motůrku. Tyhle nové ,,nasávačky,, mi připadají nepřirozené, nasává to mrňousky, luxuje to klasické vločkové krmení, akvarijní rostliny se na to koukají také rozpačitě. Ano, velké ryby to vydrží, protože jsou přizpůsobivé, ale věru není moc přírodních biotopů kde by voda dělala jen chrc chrc chrc...

doplněno 07.03.13 11:59:

Tak jsme asi každý mysleli něco jiného, ale nebudeme slovíčkařit. Já to bral jako že se jim povedla ta snůška, nakladení jiker, a vy jste to bral jako že se jim nepovedla, že se z toho nevykulil potěr, je to sice zcela odlišné, ale lidé se občas takto vyjadřují. Dost se zajímám o chování zvířat a divím se některým lidem, jak zvířatům připisují lecjaké lidské vlastnosti a obráceně. Jednou do našeho města zavítali nějací lidé s vozy, v nichž měli akvária se žraloky, moc jsem toužil tam jít, zajímala mne hlavně technika, ale když jsem si přečetl, že tam mají žraloka, který je líný, tak mě to tak pobouřilo, rozlítilo, že jsem od tamtud prakticky utekl. Jak někdo může nazvat nějaké zvíře líným? To evoluce dala každému tvoru jeho chování a že jeden druh nekřepčí jako druhý, to neznamená, že je líný...jsem se zase rozepsal...

doplněno 07.03.13 12:05:

s těmi tlamovci je to fakt úžasné, ale přál bych vám přednášku Ing.Hynka Dařbujána z Čáslavi, pilíře české mořské akvaristiky, když líčil jeho první odchovy mořských koníků, jak ,,rodí,, samečci! bylo to tak barvité, že si to člověk pamatuje celý život

Ohodnoceno: 0x
 
Od: edge®
Datum: 27.04.13 19:22

Po nějaké době se opět hlásím a to s pouze menší otázečkou. Je běžné, že se snůšky zůčastní trojice Skalár? Nevím přesně jakého pohlaví, ale pravděpodobně jedna samička a dva samečci.

Natočil jsem i video snad potěší, doporučuji přepnout na vyšší rozlišení.


Datum: 27.04.13 20:17

ano, stává se to, i když je běžnější kladení jiker dvěma samicemi, kde se jedna chová jako samec

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.