Kde ohlásit týrání psa?

Od: Datum: 20.02.13 19:10 odpovědí: 14 změna: 27.02.13 20:45

Dobrý den, velmi mě trápí tato situace: Můj známý, kam občas chodím na návštěvu, má několik let uvázaného pejska

na krátkém řetězu u boudy. Pejsek je moc hodný, ale jako štěně se dopustil "přestupku" (vyhrabal jeden záhonek) a od té doby má na krku řetěz

jako obojek a maticí je připoután třímetrovým řetězem k boudě. Bouda je stlučená z prkýnek, nezateplená, ničím nekrytá ani ve vchodě. Pes dostává chléb namočený ve vodě, někdy politý vypečeným olejem. Vodu má v misce zmrzlou i několik dní a je nucen žrát sníh. Pohybuje se na řetězu jen kolem boudy, ve vlastních výkalech.

Několikrát jsem se pokoušela se známým domluvit, že psa vezmu na vycházku (pes mě má docela rád, vždycky mu něco dobrého podstrčím), ale majitel nechce údajně odmontovávat tu matici. Dala jsem mu alespoň několik kožených obojků aby pes neměl otlačený krk, ale vše marné, ani nevím kde obojky skončily. Často je známý několik dní pryč (jedná se o stavení na těžko přístupné samotě) a on každý měsíc několik dní po důchodu utrácí důchod v hospodě a herně. Všechna zvířata (králíci, slepice atd.) jsou hlady a žízní. O psovi nemluvě. Už jsem uvažovala, že psa "odcizím" a dám do útulku, ale to prý není možné. Útulek ho nepřijme a pod svým jménem nemohu v tomto případě vystupovat, jedná se o malé městečko, všichni se známe.

Jsem zoufalá. Raději už ke známému nechodím, abych neměla toho psího chudáka na očích, ale to není řešení! Nemůžu spát a musím na něj myslet, co tam chudák asi v tom sněhu (dešti, mrazu, vedru...jak kdy-podle toho)chudák dělá. Moji psi se válí

v posteli a ten chudák tam...o chlebu a vodě, na řetězu u prkenný boudy, šlape s odpuštěním hovna. Vím, že v útulku by mu bylo lépe, nedaleký útulek je poměrně nový, kotce temperované atd. Tenhle psí chudák nezná ani co jsou to granule, když jsem známému dotáhla pytel granulí pro psa, tak to krmil slepicím. I kosti a chrupavky z kuchyňských zbytků, raději nadrtí slepicím než aby to dal psovi (vím, že se to ani nemá...) ale ty chrupavky by mohl psovi dát! Vždycky jsem si myslela, že je to ten častý vesnický názor, že co se nedá sežrat, to není užitečné, proto je pes chudák a o ostatní "havěť" se známý stará. Není tomu bohužel tak.

Králíci přežívají na vysoké vrstvě vlastního hnoje, téměř si šoupou uši o strop králíkárny. Vodu mají zmrzlou. Když v létě krmil nasečenou travou, nedával jim vodu vůbec. Ptala jsem se chovatelů králíků a bylo mi řečeno, že králíci potřebují pít i v tom období kdy žerou "zelené". Nedávno mu několik králíků uhynulo, několik týdnů ty mrtvoly ležely na vrchu králíkárny, potom je známý napustil fridexem a pohodil po lese, prý aby otrávil lišku. Do lesa chodí mnoho pejskařů na procházku, mám strach, co se může stát. Liška si samozřejmě občas pro slepičku přijde, když pes je na řetězu, nemá liška žádný strach.

Nemá smysl něco takového hlásit na policii. V městečku je vysoká kriminalita (romové ap.) a řeší úplně jiné věci, navíc anonymním udáním by se vůbec nezabývali.

Kam se mám obrátit o pomoc pro pejska? Je nějaká organizace na ochranu psů, která by zasáhla? Jedná se o těžko přístupný objekt, ale trvale obydlený. Jak mám postupovat? Poraďte, prosím!

doplněno 20.02.13 20:05:

Děkuji za odpovědi. Jen jsem se ještě chtěla zeptat: Pokládáte chování známého ke psovi také za týrání? Co musí být splněno aby se jednalo o týrání a dalo se nějak oficiálně řešit?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.02.13 19:14
avatar

Nejjednodušší bude oznámit týrání na policii.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ifkali*
Datum: 20.02.13 19:17
pes.help24.cz/nahlaseni-tyrani-zvirat.php
doplněno 20.02.13 19:18: Prosím nahlašte to.
doplněno 23.02.13 20:46:

http://pes.help24.cz/nahlaseni-tyrani-zvirat.php

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.02.13 19:17
avatar

Dobrý den. Mrkněte, zde je návod jak postupovat a info kam se lze obrátit.:

http://www.ochranazvirat.cz/1…e-setkate-s-tyranim-zvirete-/

doplněno 23.02.13 20:25:

Dovolím si přidat jednu připomínku. Tazatelka chtěla poradit, ne odsoudit. Sama si není jistá tím, jde-li o týrání, či ne. Proto zde položila tento dotaz a hledá informace...A třeba je to ještě dítě. Před problémem týrání zvířat zavírají oči i někteří dospělí jen aby si nenadělali s někým zle a nezasáhnou vůbec nikdy...Nemyslím si tedy, že je potřeba tazatelku zde peskovat za to, že se nestarala a nezasáhla již dříve...Ono na toto nikdy není pozdě a pokud tu odvahu něco s tím udělat najde, pak to oceňuji...


doplněno 27.02.13 18:22:

Díky za zprávu Hope!*pusa*

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.02.13 20:07
avatar

Chudák malý , potřebuje Vaši pomoc.Je tam sám a nikdo o něm neví. Obratte se na ochranu zvířat, jak píše kapkanaděje.Držím palečky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 20.02.13 19:18
avatar

Co dělat, když se setkáte s týráním zvířete?

Podezření z týrání zvířat se ohlašuje na příslušnou veterinární správu, na obecní (obvodní, městský) úřad (odbor životního prostředí) či - zejména v akutním případě - na policii ČR.
Oznámení můžete podat nejen písemně, ale i ústně. Je lepší, když uvedete své jméno a kontakt; mimo jiné se tak můžete dovědět, jak se daný případ vyvíjí. Úřady jsou však povinny zabývat se i anonymním oznámením.
Odebrání týraného zvířete pak může nařídit obecní (obvodní, městský) úřad, a to pouze na návrh veterinární správy. Pokud jde o potrestání - v případě, že se jedná o přestupek - řeší jej obecní nebo městský úřad, v případě, že je věc posouzena jako trestný čin, postupuje se stejně jako u jiného trestného činu (soudní řízení atd.).
Pokud si nevíte v konkrétním případě rady, obraťte se například na Nadaci na ochranu zvířat (www.ochranazvirat.cz), rádi vám poradí, jak postupovat a na koho se obrátit. Současná legislativa však bohužel neumožňuje, aby organizace přímo zasáhla - při řešení týrání zvířete má stejné pravomoci jako kterýkoli občan.
http://www.utulek-decin.estranky.cz/clanky/tyrani.html
Jsou to stránky našeho rádce "Dejavu"
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.02.13 19:48
avatar

Psa jsem neviděla, ale to, co popisujete, není, bohužel, nijak vzácné. Naši sousedé měli několik let (než jim pošla) fenu NO v maličké ohrádce -cca 1,5x2 m s betonovou podlahou. Bez přístřešku, vodu jsme jí lili přes plot my, stejně bylo se žrádlem. Nikoho to ale nezajímalo. Nejsou to, samozřejmě, jen psi - takové slepice v klecových chovech na tom nejsou o moc lépe, přestože se podmínky pro jejich držení zpřísnily.

Spousta lidí chová prase či kozu v zaplesnivělém a mokrém chlívku, bez přístupu světla a vzduchu; často na zcela nedostačujícím prostoru. Když jim něco řeknete, tak se urazí, že je to "jen na maso"...

Dost dobře si neumím představit, jak příslušné orgány zabraňují týrání zvířat, když se dostatečná pozornost nevěnuje ani týráním lidí (dětí apod.).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.02.13 00:14
avatar

Tvůj známý už několik let týrá zvířata, a ty jsi z toho teprve nyní nešťastná a hledáš, kam bys týrání mohla oznámit?

Dělej si legraci z někoho jiného.

Jestli se ale mýlím, a o legraci nejde, obrať se na kteroukoliv organizaci z odkazů výše, a to hned zítra ráno!

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.02.13 20:04

www.dog-point.cz Doporučuji

doplněno 22.02.13 10:13:

Napište mi do vnitřní pošty, pomůžu Vám. Tímto se zabývám přes 10 let. Dál to tady nechci rozebírat, což jistě chápete.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: lilinka*
Datum: 23.02.13 15:58

Tak na policii

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 23.02.13 19:31

Jsem rozhořčená nad tím jak dlouho jste tolerovala chování tak zvaného známého. Jak jste to mohla dopustit? takové a podobné případy mě vždy zvednou ze židle. Psy máte ráda píšete , ale jen ty svoje jinak by jste s tím dávno něco udělala. Chudinka pejsek to je týrání největšího kalibru. Dnes jsou organizace , jako je liga na ochranu zvířat , veterina, útulek pro týraná zvířata a hlavně! řeknu mu své mínění na rovinu a psa pustím a a jemu vynadám a takový člověk nemůže patřit mezi mé přátelé , ani známé . Prosím za toho pejska i ostatní tvory které ten zlý člověk chová pomozte jim. Dopřejte hlavně tomu pejskovi aspon trochu důstojný život i když v útulku.Když si představím ty mrazy a ten psík je venku pod ubohou bedýnkou , no to mě drásá srdce. POmuzte mu děkuji KOrina

Ohodnoceno: 1x
 
Od: kolo*
Datum: 23.02.13 23:36

Jak můžete mít za známého takové tupé individum

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 27.02.13 17:44
avatar

Zdravím všechny kolegyňky a kolegy! *slunce*

Vzhledem k tomu, že je nás víc, koho zajímá další osud týraného pejska, vznesl jsem vnitřní poštou dotaz přímo na Čiperu, autorku dotazu. Z její dnešní odpovědi jen krátce:

- autorku těší náš zájem, děkuje a pozdravuje...

- dostala zde vnitřní poštou určité rady, podle kterých postupuje...

- vzhledem ke jejímu zdravotnímu stavu a počasí pro ni je zatím velmi obtížné v řešení situace pokračovat...

- nicméně předpokládá, že o víkendu v řešení situace pokročí, prý se jí snad podaří nám sem dát i fotky pejska

Popřál jsem jí i pejskovi za nás za všechny rychlé a šťastné vyřešení celého problému. To je asi vše, hezký den!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.02.13 19:29
dobrý večer moc děkuji hopovi za usnadnění mého dotazu. Příště to snad napíši přesněji. Doufám že to pani vyřeší a spravedlnosti bude učiněno za dost. Tak je aspon naděje že pejsek pozná živo i z té lepší stránky. děkuji Korina
Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 27.02.13 20:45
avatar

Korino, já se Vám omlouvám za asi zbytečně příkrou reakci na Váš nový dotaz ohledně tohoto tématu, opravdu v tom nebylo nic osobního! *hi*

I já se těším na příznivé zprávy o pejskovi, snad Čipera docílí toho, kvůli čemu založila tento dotaz. Já jí osobně držím palce, věřím že za Vás i ostatní kolegy z poradny!

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.