Proč rybky umírají?

Od: Datum: 15.02.13 19:52 odpovědí: 27 změna: 11.05.13 12:35

Tak se zdálo, že je vše v poho, rybky byly v akva 14 dní, žádné skaláry neokusovaly a pak ze dne na den byly všechny kaput:(.

Poumíraly všechny: skaláry, tetry krvavé, královské i všichni ancistrusové:(.

Zvládli to dva pancéřníčci panda, ale teď po dalším týdnu je jeden z nich taky KO:((.

Prosím, než půjdeme pro nové rybičky, chtěla bych zjistit - čím to bylo?

Už se nechci setkat s tím pohledem...

Děkuji moc Eliška

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.02.13 19:56

Dostávaly nažrat? Nebylo ve vodě moc chlóru? Měly do vody nějaký přísun kyslíku?

Ohodnoceno: 0x

Od: maty*
Datum: 15.02.13 19:59

Jj, dostávaly denně cca 3granulky na jednu rybu ( dle pokynu z obchodu), pH i chlór bylo upraveno před přidáním ryb, máme kyslík i filtr...

Datum: 15.02.13 20:06

A ještě máme bílé kamínky, které jsou teď sem tam jako by " narezlé" - to také nevím jak se stalo, proč? A nemohlo to mít vliv na ten úhyn?

Datum: 15.02.13 21:08

Narezlé kamínky? Co to jsou za kamínky? Jestli jsou narezlé, tak tam dochází zřejmě k nějaké chemické reakci. Zkuste je dát pryč, nasadit novou sádku a pak uvidíte.

doplněno 15.02.13 21:11:

Paradoxně to provzdušňování vody (nesprávně kyslík) to může ještě navíc zhoršovat.

Od: ar*
Datum: 16.02.13 01:10

Bohužel je poměrně málo informací ohledně samotné nádrže. Je potřeba vědět jak je nádrž veliká, jaký používáte filtr a jak je umístěn výtok filtru. Čeří hladinu nádrže? Kolik bylo v akva ryb celkem? Jak často jste měnil vodu a kolik? Jak je akvário dlouho založené? Po jaké době po založení byly do nádrže vpuštěny ryby? Napište co nejvíce informací. Jakou jste použil chemii atd. atd.

Žy by ryby pomřely hlady tomu nevěřím a na nadbytek kyslíku to je nesmysl už úplný. Ty bílé kamínky co je to zač? Není to náhodou vápenec? Vemte jedem bílý kámen očistěte a kápněte na něj ocet a nebo nějakou kyselinu. Začneli šumět musí to všechno z akvária ven. Vápenec do "amazonie" nepatří.

Datum: 16.02.13 01:37

Taky mě přišel na mysli vápenec. Ovšem voda se neprokysličuje, ale provzdušňuje-ale budiž. Jen pokud probíhal nějaký druh koroze na kameni, tak vzduch tomu mohl pomáhat.

Datum: 16.02.13 10:27

Dobrý den, máte v blízkosti bydliště antikvariát? kupte si prosím starou knihu o akvaristice, vydanou před rokem 1990, pozorně si jí přečtěte a pak se do akvaristiky pusťte. Jak máte velkou nádrž? ten písek, kamínky jste vzali odkud? čím a na jaké hodnoty jste upravovali pH? a čím jste odstraňovali chlor? filtrujete vodu stále? jak dlouho jste měli založené akvárium, než jste do něj dali ryby?

Datum: 16.02.13 13:07

Dobrý den,

nádrž máme 112l, vše ( i kamínky) jsme kupovali v obchodě, nemáme nic ze štěrkoviště a podobně:(.

pH i chlor jsme upravovali přidáním přípravku také z obchodu, poté jsem vše zkontrolovala a všechny hodnoty seděly.

Filtr čeří hladinu, ale minimálně, proto jsme dokoupili ještě vzduchování, které jsme nastavili na nejmenší průtok.

Po založení akvária jsem tam dali rybičky po 3týdnech : 2 skaláry, 6x tetra krvavá a 6x tetra královká, 4x pancéřníček panda a asi 5x malých ancistrusů. ( vše jsem tu už jednou konzultovala, když jsme se do založení akva pustili).

Vodu filtrujeme nepřetržitě, svítíme cca 8 hodin denně a vzduchujeme stále.

Se vším respektem, ukulele, nejsem nějaká bláhová -náctka, která by si nezjistila, co má dělat. Opravdu jsem nevzala kameny venku, nenalila do nádrže vodu a neutíkala koupit ryby... :/

Datum: 16.02.13 13:20

Tak jsem pár kamínků vylovila, umyla a dala na něj ocet a nesyčelo to...Trochu jsem doufala, že by mohlo, alespoň bych měla odpověď...

Datum: 16.02.13 13:22

a tady foto celého akvárka

Datum: 16.02.13 15:08

Na skaláry byla 112 jednoznačně malá, ty tam už nedávejte.

Po pravdě v dnešní době se lepší rady mnohdy dočkáte v té "štěrkovně" než v akvaristice. Mnoho zkušených akvaristů kupuje běžný říční písek anebo jemný kačírek ve stavebninách atd. atd. za 1/100 ceny co by dali v akvaristice. Materiál je to úplně stejný.

Toto bílé dno není pro "Amazonii" moc vhodné jak vzhledem tak i kvůli rybám. Těm světlé dno nesvědčí, jsou plaché a pak méně vybarvené. Na foto se mi zdá, že dno je spíše drcený kámen a ne "plavenina", což taky není přirozené a navíc o ostré hrany se mohou ryby zranit.

Další věc, která není ideální je ten filtr. Podle velikosti nádrže a filtru je jasné že filtrační hmota je vněm minimální (tipuji 10x4x4cm). Prostor pro nitrifikační bakterie tedy nepatrný. Výtok filtru není na foto dost dobře vidět, ale zdá se, že je pod hladinou a to není dobré. Nejlepší je, když je vyveden na hladinu. Ta je pak nejlépe čeřena a voda si nejlépe "bere" ze vzduchu kyslík pro ryby a kytky i CO2 pro kytky.

Chemii na úpravu vody a chloru nekupujte. To jsou vyhozené peníze. Chlor vám z vody vyprchá sám za 3 hodiny. Upravovat pH u běžné vodovodní vody jen na chov (ne odchov) je pomalu zbytečné.

Nejdůležitější věc jste, ale nenapsala. Byla měněná voda a odkalené dno? Já si myslím, že úhyn ryb, byla otrava NO2. Po třech týdnech od založení začne ve vodě klesat čpavek a začne stoupat NO2. Vy jste v té době do nádrže ještě přidali ryby a ty ke zvýšení dusičnanů (NO2) ještě přispějí. Kupte v akvaristice testery na NO2 a NO3.Nekupujte zahraniční Fy za velké peníze. Stačí koupit od české Fy Rataj. Udělá naprosto stejnou službu, ta menší peníze. Je lepší koupit vždy kapky než papírky a to i na kontrolu PH. Pokud nemáte problém z barvocitu v očích, určení hodnot je jednoduché a spolehlivé. Taky si kupte odkalovač. Pokud necháte toto bílé dno bude vám takto hnědnout a proto je potřeba takové dno pořádně odkalovat a při odkalování dna ho zároveň "prorýt". Takto bílé dno je vhodné ve sladkovodní akvaristice třeba k některým druhům tlamovců, ale musí být daleko jemnější, ty si ho pak "přeryjí". Pro ně je to přirozené prostředí, pro tetrovité apod. je takové dno nepřirozené.

Takže co s tím teď? Úprava dna, větší filtr, koupit testery NO2,NO3, pH. Příště už nekupovat Skaláry, ostatní jsou v pohodě a nechal bych to tak. Je mi jasné, že jsem moc nepotěšil, ale pokud nechcete zažit takový náhlý úhyn znovu, nic jiného nezbude.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 16.02.13 16:06

Děkuji, o skalárech víme, prosadil si je přítel, teď místo nich dáme párek čichavců:).

OK, tak tedy znovu a lépe, snad se nám to konečně povede už bez ztrát...

Pro jemný kačírek tedy zajedeme do stavebnin, koupíme větší filtr ( tento byl součástí sady při nákupu akvária) a po 3týdnech upravíme NO2 a NO3 a rybky dáme opravdu až po 4týdnech od založení akvárka, abych měla jistotu, že už jim nic neublíží.

Voda byla měněná jednou a to jen 1/3 vody, odkalené dno nebylo:(. To se prosím dělá jak?

Nepotěšil-potěšil!

Jsem moc ráda, že jsem se dostala k odpovědi, proč se tak stalo...jen mě mrzí, že jsem to nemohla nějak vypozorovat, abych tomu předešla. Nicméně vám moc děkuji za návod, jak začít znovu. Doufám, že vám budu moci poté vyfotit akvárko, ve kterém se bude rybkám jen dařit:).

Eliška

Datum: 16.02.13 16:57

Ono s úpravou NO2 moc neuděláte. Tam právě nastupuje biologický filtr, ve kterém se usadí nitrifikační bakterie, které se jedovatým NO2 živý a přetvářejí ho na mnohem méně jedovatý NO3. Ten si zase z vody odebírají rostliny a přetvářejí ho na živiny. Je to takový koloběh a tomu se říká rovnováha. Je jasné, že ne všechny odpadní látky se takto z vody dostanou a proto je potřeba vodu měnit. Při měnění vody se právě zároveň odkaluje dno, kde se hromadí detrit.

Na odkalování vám bude stačit tento odkalovač od Hagenu http://akvarijni-odkalovace.h…eka.cz/fluval-edge-odkalovac/

Odkaluje se s ním stejně jako s tímto JBL

Jako filtr bych já použil do vaší nádrže tyto http://akvarijni-filtry.heureka.cz/eheim-aquaball-130-l/#utm_medium=cpc&utm_source=google&utm_campaign=Dynamicke-reklamy&utm_term=_inurl:.heureka.cz/&gclid=CIn6lLyUu7UCFQtY3godFWEAtg

http://akvarijni-filtry.heureka.cz/atman-sif-700/

To jsou vnitřní filtry. Pokud to opravdu myslíte s akvaristikou vážně a chcete co nejlepší podmínky. Pořídil bych vnější filtr. Třeba tento http://akvarijni-filtry.heureka.cz/tetratec-ex-600/

Cena je sice vyšší, ale ve filtru je daleko větší filtrační hmota a tím je i účinnější biologická filtrace. Filtr se nemusí tak brzo čistit a při nepřerybněné nádrži se čistí i jednou za 1/2 roku. Další výhoda tohoto filtru je, že do nádrže při čištění filtru nemusíte vůbec zasahovat a nezabírá v nádrži téměř žádné místo. Pro mě osobně jasná volba.

Jako testery si kupte tyto na NO2 http://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=Rataj+Azotin

na NO3 Rataj Azotan http://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=Rataj+Azotan

na pH http://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=Rataj+Akvin

To jsou základní testery, které by měl mít doma každý akvarista.

To že se něco v nádrži divného děje, poznáte podle chování ryb. Když se drží u hladiny anebo naopak u dna. Jsou malátné a mají nekoordinované pohyby. Jsou neklidné a snáží se vyskakovat z vody atd. atd. To všechno časem poznáte hned při pohledu do nádrže. Hlavně nic neuspěchejte a netrapte se tím, že se to napoprvé nepovedlo a nastal úhyn. Tím si projde 90% začínajících akvaristů. Nebyl jsem na tom jinak, když jsem s akvaristikou jako kluk před 40 lety začínal

doplněno 16.02.13 17:56:

Používá se jen jeden druh filtru. Vyberte jestli vnitřní nebo vnější. Co preferuji já jsem již uvedl.

Když koupíte kařírek tak o hrubosti 3-6 mm hrubší né a jemnější taky né. Další možnost je sehnat si od nějaké stavební firmy písek "říčák" "betoňák" a ten si prosít na potřebnou hrubost. Písek i kačirek, prostě dno, je vžda potřeba řádně proprat a vyvařit. Pak máte jistotu , že tam nezustalo nic co do akva nepatří.

Ta Tetra Aqua Safe popravdě neublíží a ani nijak nepomůže. Ona voda z vodovodu má celkem přísné normy co se škodlivin jedá a upřimně chlor z vodovodní vody rybám nic neuděl, Ty budou maximálně hodinu malinko vybledlejší a to je všechno.Co lae chlor poškodí, to jsou ty bakerie ve filtru. On je sice nezlikvoduje všechny, ale hodně jich odejde a pak "vylítne" NO2 na nějaký čas zase malinko na horu a navíc se filtr dřívě zanese uhynulýma bekteriema.

Ty užitečné bakterie jsou takový nahnědlý sliz ve fltru. Když je v nádrži hodně NO2 a mají se tedy čím živit dokáží filtr úplně zanést silnou vrstvou slizu. Pak je potřeba čistit častěji.

Až budete nádrž předěláat, nevylejte všechnu vodu, ale zhruba 1/4 použijte ze starého akva.Voda v něm je už naočkovaná bakteriema a vyhnete se tak bílému zákalu. Zajetí nádrže se pak urychlí. Nejprve nechte ,ale novou vodu asi 3 hodiny odtstát (ona odplynuje) a pak tam přidete ti 1/4 až 1/3 vody použité.

Žádnou chemii tam nedávejte jediné co ba se nechalo použít je http://akvarijni-cerpadla-regulace-vody.heureka.cz/dajana-biofiltr-100-ml/#utm_medium=cpc&utm_source=google&utm_campaign=Dynamicke-reklamy&utm_term=_inurl:.heureka.cz/&gclid=CLOOormlu7UCFUWS3godW1sAEw , ale jak jsem psal voda bude už naočkovaná a tak to není vyloženě nutné.

doplněno 16.02.13 21:58:

Není proč se omlouvat, když nevím tak se raději zeptám. U nás se říká "líná huba holé neštěstí" :)

Myslím, že volba vnějšího filtru je správná. Filtry Tetra jsou spolehlivé a velmi tiché. Dostupnost dílů je také dobrá, i když já jsem si koupil jen ventily a mám je jeko náhradní pro případ . . . Sám používám dva Tetra Ex 1200 a Ex 700. Mohu tuto značku opravdu doporučit.

Pokud jde o ten písek, předpokládám, že se jedná o frakci kamínků (zrnitost) to bych se ,ale ještě na vašem místě informoval mailem přímo na shopu, kde chcete nakupovat. Vybral bych zrnitost (frakci) 4 mm. Těch 10 kilo by mělo stačit. Jak jsem už psal písek properte a převařte. Do vody můžete klidně přidat i sůl, není to ale nutnost. Důežité je aby voda prošla varem a nechat jí vařit asi tak 15min.

Popravdě z toho popisu na shopu nejsem moc modrý, jak jsem už uvedl, napsal bych jim mail a informoval se.Rovnou bych se zeptal jesl ta barva odpovídá nebo je pouze ilustativní. Jinak takhle tmavý písek by byl opravdu hezký.

Datum: 16.02.13 17:30

Děkuji za tipy a rady.

Chci se zeptat, jak často se pak odkaluje?

Dáváte mi odkaz na 2 tipy vnitřních filtrů, mám tam dát oba nebo si vybrat?

A pokud se rozhodneme pro vnější, může tam být připojen i časem a nebo je to tak, že jsou buď vnitřní nebo vnější?

Jinak na úpravu vody tu mám toto: http://www.zbozi.cz/vyrobek/tetra-aqua-safe-250-ml/

A pak, když koupíme ve stavebninách ten kačírek, je nutnés ním ještě něco udělat - vyprat ve vodě..ap?

Děkuji za vaši pomoc, vážím si toho.

Datum: 16.02.13 21:16

Tak jsem vybrala vnější filtr, dám na vaše zkušenosti:).

Vše objednávám přes net a našla jsem tam i říční písek - píší, že mají 3 velikosti ( č. 2,4 a 8) - nevíte náhodou, co by to mohlo znamenat? Myslíte, že je to údaj hrubosti? Čili bych měla vzít č. 3? a mají ho po 10 kg, kolik cca kg na to naše akvárko?

Moc se vám omlouvám, že vás neustále bombarduji, ale raději je 100x zeptám, než opět udělat nějakou chybu;).

http://www.exo-eko.cz/Pisek-d…sek-ricni-10kg/Podrobny-popis

Datum: 07.03.13 16:37

Dobrý den, tak jsme 23.2.2013 založili nové akvárko.

Máme vnější filtr, odkalovač a vše, co jste mi poradil.

Dnes jsme zjistili, že se v akvárku zase něco děje..ta jediná rybka, která přežila, je velká bojovnice a přežívá vše s námi:).

Kamínky jsou zase špinavé, ale i stěny akvárka, dekorace i kytky - ty jsou jakoby napadlé:(. Přidávám fotky...

Předem vám "opět" děkuji za rady...Eliška

Datum: 07.03.13 16:40

a druhá fotka

Datum: 07.03.13 19:56

Popravdě na fotkách není dobře vidět o jakou řasu se jedná. Boj z řasou je nekonečný a úplně se ji nikdy nezbavíte. Nechá se pouze eliminovat ne uplně odstranit. Ono by to ani nebylo dobré pokud jde o zelenou přisedlou řasu, ta je v malé míře dokonce i hezká a akva působí přirozeně.

U nově založené nádrže to vždycky trochu trvá než se vychytá správná délka osvitu. Napište kolik hodin svítíte (od-do). Jaké je tam světlo (kolik W a jaké je značení ).

Taky upřesněte o jakou řasu jde a nebo dejte detailní foto řasy. Na tomto opravdu nepoznám, na jednom listu mám dojem, že jde o ruduchu, na druhém zase to vypadá na "hnědou řasu" (rozsivka) a na dalším zelená vláknitá.

Nedávali jste do nové nádrže nějaké hnojivo?

doplněno 08.03.13 19:37:

Tak podle těch dalších fotek to vypadá na "hnědou" rozsivku. Zkraťtě dobu osvitu na 9 hodin. On u nově založených nádrží je to trochu z řasou problém, než to to zajede. Hlídejte obě NO.

Výtok filtru umístit tak, aby čeřil vodu, ale né žádný velké proud, teď bych ho malinko "přiškrtil". Uvidíte co to udělá za týden až 14 dní. Nečekejte zvrat během jednoho -dvou dnů, z řasou je to vždy pomalejší.

Datum: 08.03.13 14:35

Svítíme od 8-19hod - čili nějakých 11hodin. Jsou tam 2 zářivky 18W.

Jaká je to řasa nevím, nejdřív byla na rostlinách, tech už je na dekoracích i kamínkách. Včera jsme odkalovali, tak jsou kamínky lepší.

Rostliny jsme nehnojili, dávkovali jsme do vody pouze BIOFILTER při založení a poté včera znovu.

Zkusila jsem udělaz další fotky, nevím, zda budou lepší:(.

Datum: 08.03.13 14:37

další fotka...

Datum: 08.03.13 14:38

a ještě jedna..

Od: elma
Datum: 09.05.13 10:56

Dobrý den,

zápasili jsme nedávno s "hnědou" řasou a ta je zažehnána - velmi nám v tom pomohli i ancistrusy:).

Nyní se v akva objevila zelená a černá řasa na dekoracích. Zelená je jak povlak a černá v štětinkách.

Mohl by mi prosím někdo poradit, jak se zbavit dalších druhů řas? Svítíme 9hodin denně. Odklalujeme 1x za 14 dní a vnější filtr proplachujeme 1x za měsíc.

Moc děkuji za rady, Eliška.

Od: edge®
Datum: 09.05.13 20:20

No tak k té černé štětinkové to bude chtít asi měnit jednou za 7-10 dní. Nevím jeslti se nevrátila náhodou roducha... A vnější filtr se nemusí tak často proplachovat, klidně nechat 3 měsíce nebo i déle.

Ale myslím, že i ta zelená řasa je způsobena špatným odkalováním a častým proplachem filtru, kdy ztrácíte důležité nitrifikační bakterie.

Rady co proběhly výše si už nepamatuji a ani ted se přiznám, že jsem si je neprocházel, ale předpokládám, že to co jsem napsal tam určitě je, takže nedodržujete rady a takhle se vám to oplácí;)

doplněno 09.05.13 20:33:

No vidíte ani jsem si nevšim, že nejste původním dotazatelem.:D

U té štětinkové černé řasy se bude jednat určitě o onu "roduchu" nebo jak Ar píše hnědá rozsivka. A popisuje i postup. Snížit proud vody v akváriu, hlídat dusitany a dusičnany s testy například od Rataje. Plus jak jsem již napsal-častěji odkalovat, filtr neprolachovat často a když už tak vodou z akvária!

A jinak napiště bližší informace o akváriu. Velikost a typ ryb. No a pomůže i fotka.

doplněno 10.05.13 07:30: Tou velikosti sem mel namysly velinost akvaria kdyby nahodou.
Ar: nevim no ja mel s roduchou problem prave proto, ze jsem mel vetsi prutok vody, tim se virilo dno a roducha mela prisun zivin. Bylo videt jak si na stetinkach pochytava castecky sve "potravy".
Ale pokud mas tedy pravdu s temi sinicemi, pujde asi fakt o nedostatecny proud. Mozna i obnovy vody pres filtr? Ale spis nedostatek bakterii castym proplachem.
doplněno 10.05.13 14:55: Uf uz jsem konecne pochopil diky ;) Ano zezacatku jsem hlavne nemel kvalitni odkalovac.
Ohodnoceno: 2x

Datum: 09.05.13 22:20

" Zelená je jak povlak a černá v štětinkách "

Černá je naprosto jasná je to ruducha. Z dekorace se nechá oškrábat, ale z listů kytek, kde se dělá hlavně na konečcích, ji jen tak nesundáte.Ruduše vyhovuje "stará voda" plná fosfátů. Podle toho, že měníte vodu každých 14 dní a ruduše se daří, asi máte přerybněno.

Redukovat rybí osádku, častější výmněna vody, čištění dekorace nádrže od ruduchy, na rozdíl od ostatních řas ruducha nesnáší silnější proudění vody

Pokud jde o tu zelenou řasu, píšete že je to povlak. Co si pod tím mám představit? Je to takový slizký povlak spíše modrozelené barvy a smrdí jak bláto v rybníku? Pokud ano není to řasa, ale sinice. Stejný problém jako u ruduchy "stará voda" s minimem pohybu.

Nejlepší by bylo hodit foto

Ničím NEPŘIHNOJOVAT!

doplněno 10.05.13 10:14:

edge® Silnějším prouděním, není myšleno vytvořit v akváriu "řeku", ale správně vyvedený výtok od fitru, který bude čeřit hladinu vody a voda v nádrži nebude stojatá. Při správném a optimálním čištění (odkalování dna a následná výměna vody) se nemá ze dna co vířit.

Řasy se živý rozkládajícíma organickýma látkama, nepožírají přímo samotný detrit. No a v poslední řadě, nitrifikační bakterie nemají z řasou mnoho společného, ty "požírají" NO2 který "přemnění" na NO3. Ten si pak dál rostliny řasy "přemněnují" na živiny, které potřebují k svému růstu. NO2 řasy ke své výživě nepotřebují, tak jako nit. bakterie.

Ohodnoceno: 4x

Datum: 11.05.13 10:41

Dobrý den,

jsem původní dotazovatel, jen mi nešel už dát původní nick:(, nevím proč.

Máme 120l akvárko, nevím, jak zjistím, že máme "přerybněno"

V akvárku máme: 2x čichavec perleťový, 6x tetra královská, 5x tetra krvavá, 4x pancéřníček panda a 3x ancistrus zlatý.

Dnes jsem se snažila odstranit řasy z dekorací, odkalila akvárko, tak uvidíme...

Nedostatečný proud nevím - máme ten vnější filtr, který čeří vodu + dodaný kámen na probublávání vody...

Rad si vážím a řídím se podle nich ( možná proto už mi ryby v akvárku všechny nevymřely jako při založení prvního akvárka, zbavila jsem se hnědé řasy...)

Datum: 11.05.13 10:42

Jinak ničím nehnojíme.

Datum: 11.05.13 12:35

No přerybněno opravdu není, to je OK. Nehnojíte, to je taky OK.

S tou zelenou to nebude takový problém, tam bych na cca 7-10 dní zatemnil nádrž. Před zatemněním pořádně odkalit dno. Nebojte se do dna pořádně odkalovačem "zajet" a kamínky řádně "vyvětrat". Hlavně kolem dekorací na dně. Jestli jdou normálně vyndat tak klidně vyndat ven a "vyluxovat" i pod. Je klidně možné, že tam detrit zahnívá.

S tou ruduchou to bude složitější, hlavně pokud jde o seškrabávaní. Ta drží jak helvetská víra. Z rostlin se ji ani nesnažte sundat tam se to nepodaří, jedině ji narušit na pevných částech dekorace. Jestli používáte skrápěcí rampu, dejte "trysky" vodorovně s hladinou, napříč akvária. Ideální je, aby trysky byly ponořeny do poloviny. Pak nestříká voda na krycí sklo a nedělá se na něm kámen a řasa.

Zatemnit proto, že zelená miluje světlo a silné proudění vody, naopak ruducha silné prodění nemá ráda, takže při slabém proudění kvůli zelené se zlepší podmínky pro černou a opačně. Proto je lepší úpně zatemnit a nesvítit těch cca 10 dní a průtok filtru nechat puštěný naplno

Po odtemnění zkraťte ještě dobu osvitu na nějakých cca 8-8.5 hodiny. Pokud se vám nesnižuje výrazně průtok vody z filtru, tak ho nemusíte čistit tak často. Tam by mělo stačit jednou za 3 měsíce, ale klidně i 1/2 roku až v nádrži nastane opravdová rovnováha. Jestli se filtr "zanese" brzo kolonií nitrifikačních bakterií (takový nahnědlý sliz) a proto je potřeba čistit každý měsíc, je opravdu v nádrži mnoho odpadních látek. Bakterie se množí jen, tak jak jim to dovoluje "potrava". Při nadměrném množství NO2 se kolonie rozmnoží rychle a dokáže filtr úplně zanést. Když už budete čistit filtr, nezapomeňte propláchnout hadice. Bakterie je časem taky dokážou zanést a pak se průtok rapidně zmenší.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.