Přisedlá zelená řasa na předním skle a CO2

Od: Datum: 30.01.13 18:54 odpovědí: 9 změna: 01.02.13 18:27

Dobrý den, měla bych dvě otázky.

1) nemůžu se stále zbavit přisedlé řasy na předním skle akvária. jelikož jsem nedávno asi polovinu rostlin musela přesadit a vytrhat celkem dost vallisnerií ze zadní části, což mě pak i docela mrzelo, tak mám pocit, že jsem asi nastolila podmínky jako na začátku. avšak se středem dna jsem vůbec nehýbala tak se docela divím, že by rostliny ještě nebyly tak úplně zakořeněné. u těch přesazených to chápu, že zřejmě koření znovu, ale polovina rostlin opravdu zůstala tak jak je. ani mi nepřijde, že bych rybičky překrmovala. přesto každý týden škrábu a škrábu. co se týče osvětlení tak svítím 12 hodin denně. nevím zdali mi od toho může pomoci třeba právě zapojené kvasnicové CO2? nebo zdali to potrvá dokud akva nebude dokonale zaběhnuté a pak ta řasa nebude mít šanci se vytvářet? (jinak akvárium mám založené od poloviny listopadu loňského roku, po dvou měsících jsem ho měla dost zarostlé hlavně vallisnerií giganteou, kterou jsem částečně vytrhala a některé rostliny jsem "musela" prostě přestěhovat, jelikož mi je vallisnerka vytlačovala-cryptocoryna pontederifolia)

2) moje druhá otázka je ohledně CO2. já vím, že je plno názorů ohledně zbytečnosti. já jsem si to chtěla osobně vyzkoušet, zdali to bude mít nějaký vliv nebo ne. moje otázka se týká toho, zdali může samotné CO2 (kvasnicové) stačit, nebo zdali je potřeba něčím i zároveň přihnojovat (četla jsem něco o PMFE+PMDD-což se mi ale zdá složité kvůli dávkoní), proto mně zajímá zdali by to samotné CO2 mohlo stačit? již ho tam pouštím týden a zatím se žádné zázraky nedějí. přijde mi, že to roste stejnou rychlostí jako to rostlo předtím. také jsem myslím někde četla, že CO2 se přidává až ve chvíli, kdy jsou rostliny zakořeněné, co je na tom pravdy. zajímalo by mne jak a kdy je možné CO2 používat a zdali se dá použít i bez těch doplňků, neboli hnojiv. děkuju předem za vaší odpověď.

jinak ph je neustále v normě i přes to CO2Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: zakovadrahoslava*
Datum: 30.01.13 19:09

jinak takhle akvárium vypadalo než jsem skoro celé pozadí vytrhala. a několik rostlin přesadila. vím, že teď si asi říkáte, na co tam cpu to CO2, když to bylo tak rychle zarostlé i samo o sobě.

abych se přiznala, nejen že jsem si to CO2 chtěla vyzkoušet, ale také mne k tomu vedla lítost nad tou náhlou "holotou". vytrhala jsem toho až příliš a docela mně to mrzelo. doufala jsem, že mi CO2 pomůže k rychlejšímu opětovnému růstu, ale také k probuzení "spících" echinodorů quadricostatus a rubín narow leaf a též už jsem netrpělivec ohledně cryptocoryn affinis, které jsem si momentálně o víkendu dokoupila na akvaristické burze - pevně doufám, že nebudou přelisťovat a chytnou se. protože ty co jsem tam přesázela už v listopadu z předchozího akva né a né růst potvory.

Od: ar*
Datum: 30.01.13 19:45

CO2 = hnojivo = ještě více řasy. Zkraťtě dobu osvětlení na 11 hodin. Prostě je to zatím nové akva a přesnou délku svícení musite vychytat. V tomto nikdo neřekne přesný čas. Já mám taky nastaveno svícení v každém akváriu jinak. a rozdíl je až o 2 hodiny.

Hlavně nečekjte, že se to projeví během pár dnů. Vychytání přesné délky osvitu klidně bude trvat i rok aby to vše klaplo. Taky se může stát že to sedne hned napoprvé . Prostě trpěloost, ale to už jsem psal v dřívějších odpovědích.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 31.01.13 13:50

Dobrý den, udivuje mě vaše posedlost CO2 a hnojením rostlin. Já vám napíšu svůj názor, já se domnívám, že celé slavné CO2 a různé ,,startovací,,substráty, viz staré dno a tak podobně, jsou mistrným obchodním tahem otce a syna ze Šumperka. Starší z nich, psal úžasné knížky a články o vodních rostlinách, za komančů, ale po revoluci se vrhnul na byznys.

Taktéž se domnívám, že všemožné dodávání stopových prvků, je k ničemu. Proč neděláte akvaristiku po staru, jako za dob pana Rudolfa Zukala, Karla Krčka, pana Eliáše a dalších pilířů české akvaristiky?

K zakořeňování rostlin asi takto, vodní rostliny by neměly mít vůbec žádné proudění vody, čím větší je proudění vody v nádrži, tím hůře a pomaleji zakořeňují, to zakořeňování si představme jako zabydlování, jsou dány do určitého prostředí, ve kterém přežívají, ale něco jim nesedí a vyčkávají, buď jestli okolí nebude příznivější a nebo si budou muset zvyklnout a trvá jim to déle.

K řase na předním skle, její odstraňování berte jako týdenní rituál údržby akvária, na kuchyňské houbičce strochu soli a za pár minut je po řase. Přisolujete vodu v akváriu? Mě se osvědčilo přisolování, i řasy se míň tvořily a hlavně to přisolování zlepšovalo kondici ryb.

doplněno 31.01.13 15:44:

ehm, teď když čtu s odstupem mojí odpověď, jímá mě pocit jakéhosi provinění , ale jako staromilce mě ,,nenechávají chladným,, všechny ty moderní vynálezy, tak jestli jsem použil trochu drsnějšího slovníku, tak se omlouvám...

a jak píšete : probuzení "spících" echinodorů quadricostatus a rubín narow leaf, tak jestli se jedná o emerzně = nasucho pěstované rostliny a ještě jsou v proudící vodě, tak u nich je zakořeňování na velmi velmi dlouhou dobu, můj odhad a zkušenosti kolegy, který si takovéto rostliny kupoval říkají klidně i půl roku

Ohodnoceno: 2x
 
Od: zakovadrahoslava*
Datum: 31.01.13 17:32

Co se týče "drsné" odpovědi tak já si to osobně neberu. Každý máme jiný styl a hlavně každý máme jiné osvědčené zkušenosti. A také právě proto se zde zajímám o nějaké informace ohledně těchto věcí.

proč posedlost CO2 a hnojením?

jedním z důvodů je to, že jsem si to chtěla prostě zkusit jaký to má vůbec vliv. dalším z důvodů bylo, že jsem v zápalu "vzteku" vytrhala vallisnerii giganteu, a následně toho celkem dost litovala (tak jako tak jsem ale stejně potřebovala přesedit cryptocoryny pontederifolie, jelikož mi je právě ona giganta utlačovala a jinak než vysadit skoro celou zadní část, to nešlo). třetím důvodem byla a je stále moje netrpělivost čekat až se v přední části uráčí růst cryptocoryny affinis, které jsem ale měla již z předchozího 160l akvária, přesto ten předek zel prázdnotou. co se týče echinodorů, tak quadricostatus mi již přelistil právě v oné zmiňované 160l, tudíž jsem čekala, že mu to nebude trvat znovu ty tři měsíce, ale jak se zdá tak asi bude. a co se týče rubína, tak toho jsem kupovala tehdá do 160l, ale zřejmě ještě nestačil přelistit, při přesazování do této 450l jsem ho musela zbavit skoro všech těch dlouhých listů, které uhnily, takže též zřejmě přelisťuje a začíná jakoby nanovo.

co se toho CO2 týče, doufala jsem, že by mi to mohlo pomoci a urychlit růst rostlin tak, abych nejen měla rozrostlou vallisnerii v pozadí jako jsem to měla původně, ale aby i ten předek byl konečně krásný. občas projíždím nádrže akvaristů na stránkách rybičky.net a většina těch, co mají krásně zarostlé a také krásně upravené rostlinná akvária, používají právě zmiňované CO2.

hrozně moc se mi líbí ty akvárka, kde jsou ty rostliny i u sebe krásně uspořádaný tak, že to vypadá jak dokonalá zahrádka a tak s těmi rostlinami neustále hýbu a přemisťuju, abych té "zahrádky" dosáhla též. proto jsem se zajímala o to CO2.

rozhodně zatím nejsem zastáncem ničeho, co se týče akvaristiky věnuji se jí naplno teprve necelý rok a tak ještě nemám mnoho věcí osvědčených. ale hlavně se u mě dost často projeví netrpělivost a když se podívám na tu krásně zarostlou fotografii tak vím, že si budu muset zase 2 měsíce počkat, než to bude zase stát za to. když si vzpomenu na loňské 160l akvárium a občas se i podívám zpětně na fotky, tak jsem začínala s mnoha druhy rostlin a bylo to jak na "smetišti" (už ani nevím, jak se mi to mohlo tehdá líbit) teď už třeba vím, proč není dobré mít v akváriu desítky druhů rostlin, a že v tomto směru člověk opravdu musí přemýšlet co kam zasadit, aby se rostliny vzájemně nevytlačovaly atd.

zajímalo mě ohledně toho CO2, když už to teda některým akvaristům podle toho, co vidím, funguje, co vše je k tomu potřeba a zdali vůbec to samotné CO2 stačí. je tedy fakt, že zakořeněným rostlinám se daří o něco lépe a ty echinodory se také tak o pár milimetrů hnuly, jen ty cryptocoryny affinis chrápou na vavřínech (i když vím, že v předchozí 160l se mi taky objevili když už jsem s nima nepočítala asi po necelým půl roce, vlastně v době kdy jsem jí rušila)

napsala jsem tu skoro román tak snad to nevadí *hi*

doplněno 31.01.13 17:37:

jinak takhle kdysi vypadala moje 160l těsně před zrušením a přesazováním rostlin do nynější 450l. jen pro představu, je tam v popředí ten echinodorus rubín, takhle byl kupovanej, je pravděpodobný, že to byla emerzní forma a nyní je zrovna v onom přelisťování. cryptocoryny affinis byly v té době krásně rozlezlé po dně při přesazení do 450l stagnují a zas čekám, tak uvidíme.

doplněno 31.01.13 17:49:

co se přisolování týče tak občas ano, přisoluju, nevím sice jak často by bylo ideální, ale občas tam pár lžic přidám. co se týče té soli na houbičku, tak to určitě zkusím a uvidíme.

ptáte se proč nedělám akvaristiku po staru. no protože nevím co si pod tím pojmem mám představit. pokud myslíte zmiňované CO2, pak opakuji, že jsem si to chtěla zkusit a zjistit zdali je to vůbec k něčemu dobré, jak se o něm i mezi akvaristy občas píše. zajímají mě prostě různé osvědčené možnosti ať už je to CO2 nebo cokoli jiného. stejně tak jako mně kdekdo odrazoval od oné bukové větve, vydezinfikovala jsem ji tehdá savem proti plísni a dodnes není problém a je to vlastní zkušenost. zatím nevím jak dlouho tam může vydržet, ale budu doufat, že pár let to vydrží :)

Datum: 31.01.13 18:22

akvarista po staru je akvaristika popisovaná tak do roku 1990, než jsem firmy začaly protláčet vše jiné než tu bylo, jistě něco je suprový, ale stejně mi to nikdo nevyvrátí, že kytky nejlíp rostly pod žárovkama v hrubším písku...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: edge®
Datum: 31.01.13 20:23

Já bych rád využit toto téma a zajímalo by mě o přisolování. Vzhledem k tomu, že tedy máte dlouhodobější zkušenosti s přisolováním, jak často a jaké množství by jste doporučil? Né žebych měl nějaké extra problémy, ale pokud je to u někoho osvědčené proč to také neaplikovat.

Děkuji

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.02.13 16:55

jedna vrchovatá lžíce na 15 litrů vody, některá literatura uvádí dokonce i na deset, je to vhodné pro většinu ryb, vyjímkou jsou vzácnosti a ryby žijící ve vodách s nízkou vodivostí, zejména tím myslím importy, jinak jsem jí přidával i k terčovcům a byli v pohodě.myslím tím ty domestikované, 30 x generací v akváriu...

Sůl je dobré předem dobře rozpustit, neboť ryby se krystalky s velkou chutí vrhají, možná by bylo dobré dát tu levnou mořskou sůl, za mých časů ještě nebyla na trhu a kolegové dávali dováženou mořskou sůl hlavně živorodkám, a ty byly v úžasné kondici. Peceilia shenops ,,Black Molly,, Poecilia vilifera, paví oka Poecilia reticulata

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zakovadrahoslava*
Datum: 01.02.13 17:50

dobrý večer,

tak jsem si nyní projížděla nějaké ty články o řase, co jí tvoří a co je potřeba, aby se netvořila.

dneska jsem totiž přišla domů a většina rostlin mi "vášnivě" vypouští kyslík, ale nejen to, listy plna rostlin se mi lemují černou řasou.

nedalo mi to a zjišťovala jsem co to vlastně znamená, když rostliny vypouští nadmíru kyslíku. je pravděpodobné, že kombinace CO2 a také vysoké osvětlení způsobuje rychlý růst rostlin, které se o to více dožadují živin, nevím jak je to u těch co jsem je stěhovala, u těch se domnívám, že nejsou ani ještě zakořeněné a tak si živiny nemohou zřejmě ani jak brát. nastává mi otázka zdali je živin příliš a nebo nedostatek?

testy na nějaké to měření krom NO3 a NO2 nemám, ovšem s tím, že ony zmiňované testy jsou na obarvenou vodu, což já prostě nedokážu okem porovnat, takže jsou mi k ničemu.

je možné nějak poznat zda se jedná o nedostatek nebo přemíru živin?

CO2 jsem pro jistotu odpojila i když nevím, co je vlastně příčinou oné postupně se rozšiřující černé řasy neboli ruduchy. ony přesazené cryptocoryny pontederifolia jsou přesazeny asi dva týdny a už jim vyrážejí další nové listy, a též tato rostlina vypouští kyslík, ale je právě též lemovaná černou řasou :(

doplněno 01.02.13 18:45:

pravděpodobně to bude tím zvýřeným dnem, o čemž jsem před chvílí četla též. parmiček černopruhých tam mám asi 6ks, z toho dvě již dospělé. je ale vidět, že na takto velké akvárium již zřejmě nestačí. jinak tam mám ještě dvě přísavky thajské a čichavce. ostatní rybky jsou převážně cichlidky. četla jsem, že na řasu jsou výborní otocinclus affinis, jen je zatím nemůžeme sehnat, dali by se pravděpodobně objednat z internetu, ale s tím ještě nemám zkušenosti tak nevím zdali se to vyplatí a zdali ty rybky mohou i tak dorazit v pořádku.

co se týče té soli, já osobně přidávám klasickou kuchyňskou, která se běžně prodává. je s přídavkem jódu, což ale nevím zdali vadí nebo nevadí. nikdy jsem to nějak neřešila. jinak jsem kdysi četla něco o mořské soli, že je z nějakého důvodu prospěšnější a teď si nejsem jistá, zdali to nebylo právě prospěšný vůči té řase.

doplněno 01.02.13 19:07:

jinak se také domnívám, že před tím akvárko jelo díky právě oné vallisnerii gigantei, která se rychle rozrůstala a tak pobírala většinu oněch živin. četla jsem také článek, kde si jí jeden akvarista též vytrhal zřejmě jako já a v tu chvíli se mu začala bujit řasa po akváriu. vyřešil to nakoupením rychle rostoucích rostlin, ubral na síle filtrace a méně krmil. navíc jsem též četla o slámě z ječmene, který též zbavil akvárium veškeré řasy. příčina bude pravděpodobně opravdu v tom drastickém zásahu. škoda, že teď už to nezměním a zřejmě ani CO2 mi nepomůže k tomu, abych tu "flóru" rychle obnovila. je pravdou, že jedinou rychle rostoucí rostlinou tam byla právě ta vallisnérka, vše ostatní roste pomalu. přemýšlím ještě o tom, že si seženu ten echinodorus tenelus, který prý rozkládá výkaly ryb, ale zas už mám celý předek osázený cryptocorynou affinis, tak nevím. asi budu muset chvíli odkalovat. možná tam mám nadbytek živin, což je ostatně znát, když si pancéřníček kropenatý hledá něco k žrádlu. budu hold muset plno věcí vychytat není to žádná sranda, tak doufám, že se mi vše časem podaří propracovat k dokonalosti :)

doplněno 01.02.13 19:11:

to je pravda, také si na to vzpomínám, že po vypuštění parmiček se na to vrhly, a teď mi oždibují raději jávský mech nebo ceratophylum demersum, což je též jemnolistá stonovka. ale hlavně na černou řasu už kašlou. proto si myslím, že je potřeba sáhnout po jiných účinějších rybkách. co jsem kde četla tak si akvaristi chválí právě toho otocincluse, tzv. otíky. tak uvidíme až je jednou seženu. teď se chystám přidat k rybkám ještě ramirezky a pak se vrhnu na shánění těch otíků.

Od: edge®
Datum: 01.02.13 18:27

Ono to bude asi tím "drastyckým" zásahem do rostlinstva. Zvyřila jste tím dno a nastartovala tuto urputnou řasu. Já s roduchou bojoval celkem dlouho a zdemoloval jsem tím skoro celé rostlinstvo. Nakonec jsem koupil 5 parmiček černopruhých "siamská" a ty řasu s přehledem do 3 dnů zlikvidovaly. Teď jde oto jestli se budou hodit do osazenstva Vašeho akvária.

No a každopádně ty rybky to nezvládnou samotný, je potřeba udělat kroky, které zabrání opětovnému bujení řasy. Je nekonečné množství postupů a každému pomáhá něco jiného. Pokud si vzpomenu upravil jsem trochu proud vody od filtrace, snížil jsem dobu osvětlení (myslím, že na roduchu ale světlo nepůsobí) ale hlavně zvýšil jsem frekvenci odkalování. Roducha se živí především částečkami kalu plovoucím v proudící vodě. Jeslti má na tomto svou roli i CO2 nevím. Nikdy jsem ho nepoužíval a aninemám žádné zkušenosti.

Měl bych ještě prosbu ohledně soli. Stačí i obyčejná kuchyňská sůl, nebo ta obsahuje nějaké nevhodné látky? Kde se dá sehnat ta obyčejná mořská sůl? Děkuji mnohokrát.

doplněno 01.02.13 19:06:

Ono právě já to měl nejideálněji, že jsem parmičky koupil až když ta řasa začla růst, navíc z akvaristiky jsou pěkně vyhládlé a apetit jim nechybí. Hned jak jsem je vypustil do akvária jely jako divý hned na roduchu a vedne vnoci jsem je viděl jak nepřetržitě ničí vše co připomíná řasu. Teď už si jen občas roztáhnou zelenou vláskovou řasu která se tvoří v chuchvalci Jávského mechu.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.