Výběr ryb do akvária

Od: Datum: 24.01.13 14:05 odpovědí: 28 změna: 29.01.13 08:29

Dobrý den, konečně si plním dětský sen a zakládáme akvárium. Máme 112l ( 80x30x40), už ho máme připravené, jen rybičky chybí. Rostliny máme živé a chtěla bych sladkovodní rybičky. Může mi prosím někdo navrhnout jaké a kolik by jich mělo být do tohoto akvárka? Předem moc díky za tipy, Eliška

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.01.13 14:14

Asi bych vilil kombinaci tetrovitých ryb a počet to je pak od velikosti.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 24.01.13 14:21

Pro začátečníka paví očka. Laciné, odolné, snadno se množí a samci jsou pěkně barevní.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 24.01.13 14:27

Tak taky možnost ale pak nastane občas problém co s množstvím ... proto bych do živorodek nešel.

Od: maty*
Datum: 24.01.13 14:29

Někdo mě na to už upozorňoval, že živorodky jen pokud je budu chtít i jako "pamlsek" pro jiné rybičky...

Datum: 24.01.13 14:35

Pokud nechceš mladé, tak holt po "porodu" na nějakou dobu vysadíš krmení a je to. Ryby jsou kanibalové a živá strava jim prospívá..

Datum: 24.01.13 14:28

Děkuji za tipy, chtěla bych tam i párek nějakých větších rybek...v jednom akvárku jsem viděla takové žluté cca 10cm rybky - opravdu krásné, ale netuším, jak se jmenují ani zda bych je mohla "šoupnout" do našeho akvárka:), nevíte, jaké bych mohla mít na mysli?Děkuji

Od: imrous*
Datum: 24.01.13 14:47

Já si myslím, že to bude závojnatka. Jinak vám doporučuji též paví očka, mečovky, dánia, různé tetry (neonky) , a mě se osobně líbí čichavci. Samci staví u hladiny krásná pěnová hnízda.*palec*

Ohodnoceno: 1x

Datum: 24.01.13 14:57

Ne ne, závojnatka to není..Tyto rybky byly kanárkově žluté a měly 10 cm na délku i na šířku...stále je hledám, ale nemůžu je nikde najít:(. Je tolik druhů rybiček, že je strašně těžké si vybrat...:(

Datum: 24.01.13 17:17

Není ta žlutá tady tato? http://www.akvarko.cz/atlasry…romis-caeruleus-yelo&lang=lat pokud ano, tak ji nemůžete chovat s jinými rybkami než s ostatními tlamovci. Taky zlikviduje rostliny menší ryby a nádrž 112 l je pro ně malá.

Zkuste kombinaci jak píše ar. Podívejte se do atlasu http://www.akvarko.cz/atlasryb.php?pismeno=A a vyberte ryby, které jsou klidné, vhodné do společenského akvária a mají stejné nároky na teplotu a tvrdost vody. Pokud bude uvedeno, že jsou hejnové, počítejte aspoň se 6-8 kusy do hejna.

...máte pravdu, těžko vybírat. Nejlépe mít doma tři čtyři pořádné akvária :)

doplněno 24.01.13 17:18:

...ta žlutá rybka, nebyla to náhodou mořská ryba?

Datum: 24.01.13 16:46

Dobry den jesti zacinate s chovem rybicek njlepsi jsou zivorodky ,mecovky pavi ocka, neco aby vam cistilo akvarium ancystrus ja bych tam vic jak 15 rybek nedaval,rychle se rozmnozi

doplněno 24.01.13 16:48:

ty zlute to bude nejaky druh cichlid

Od: ar*
Datum: 24.01.13 16:58

Pokud bych já zarybňoval tuto nádž, Dal bych tam, cca 6 kousků Tetry krvavé, 6ks Razbory klínoskvrnné, oba tyto druhy vyplní střed nádrže. Na horní část bych volil párek Čichavců perleťových a na dno hejno asi 6 ousků Pancířníčků panda a nebo drobného.

Pokud dáte živorodky budete muset častěji měnit vodu. Odolnost dnešních přešlechtěných variant Gupek (Paví očko) není zdaleka taková jako u původní divoké formy. Mnohdy jsou kaleko náchylnější na kvalitu vody než tetrovité ryby.

doplněno 24.01.13 20:20:

mili3478 nemyslím, že druhy, které jsem psal jsou pro chov nějak náročné, nyopak já bych řekl, že patří k nenáročným. Malinko náročnější jsou na odchov, ale i to se nechá zvládnout a to i jako začátečník. Možná je můj pohled zkreslený, protože se tomuto koníčku nějaký ten pátek věnuju, nevím,ale fakt mi připadají jednoduché na chov.

Datum: 24.01.13 19:18

Dobry den ar tetry jako okrasne akvarim ano nespini vodu moc toho nesezerou a kdyz se udrzuje teplota tak dobra volba al pro zacinaiciho chovatele se mi zdaji tochu narocne,hlavne nevolte skalary tercovce zavojnatky tyto ryby uz jsou narocne na chov

Datum: 24.01.13 21:22

Moc vám všem děkuji za tipy a rady...pátrání po žluté rybce jsem vzdala...myslím, že bych ji stejně nemohla mít v našem akvárku, že by potřebovala větší.

Procházím atlas a budu tu asi do půlnoci...Zaujala mě tato rybka:

http://www.akvarko.cz/atlasrybdetail.php?ryba=papiliochromis-ramirezi&nazev=Cichlidka%20ramir%C3%A9zova

myslíte, že bych ji mohla mít a co byste mi doporučili k ní?

Vím, že si vymýšlím, jsem ženská, co dodat...;).

Datum: 24.01.13 21:56

Počítejte s tím, že až se ramirezky budou třít, zaberou si 1/2 akvária pro sebe. Budou si bránit snůšku jiker. Zdržují se většinou u dna. Chce to ,ale jen jeden pár v nádrži. Osobně bych raději doporučoval s touto rybkou počkat, až budete zkušenější. Je celkem citlivá na kvalitu vody.

Tou zlatou rybkou 10x10 cm, nemyslela jste takovéhoto diskuse?

doplněno 27.01.13 17:49:

"112l ( 80x30x40) " Do tohoto akvária jsou skaláry absolutně nevhodné. Nejen že je 112 litrů staršně málo, ale skaláry potřebují výšku vodního sloupce alespoň 50 cm.

Nezakládejte na další hejno, více než na dvě hejna je tato nádrž malá. To že se zdá nádrž prázdná, je celkem jasné, 4kusy není hejno a ryby se tak ani necítí, proto hejno ani netvoří. Chce to alespoň 6 kousků do hejna i když čím víc tím líp (ale zase dle možností nádrže).

Ryby jsou v nádrži jen chvilku a zatím se jen seznamují s nový prostředím, proto budou šmejdit všude a to u té hladiny, pokud jde o ty pancéřníčky. Máte krmení pro pancéřníčky a ancistruse? U nich to chce hlavně "zelené"

Datum: 27.01.13 16:51

Tak rybičky už jsou v akváriu - mám novou televizi:).

Nakonec jsme pořídili: 1x Skalára zlatá a 1x Skalára amazonská ( ty si prosadil přítel) a k nim 4x tetra krvavá, 4x tetra královská ( ty se moc líbí mě), 6x pancéřníček panda ( ty bych dokázala sledovat celý den:)) a 3x ancistruse.

Chci se zeptat, zda bychom k nim ještě nemohli nějaké rybičky pořídit? Zdá se mi jich tam stále málo:(.

Mohli by tam být třeba ještě:

Parmička tittayia nebo Danio leopardí nebo čichavec zlatý? Co byste zvolili a kolik kusů?

Ještě jedna prosba o radu: Pancéřníčci se často vydávají nahoru, " lítají" sem tam - to je normální nebo je něco špatně, když se mají zdržovat spíše po dně?

Děkuji moc za další rady a odpovědi:)

Eliška

Od: edge®
Datum: 27.01.13 17:07

Třeba ještě po dvou tetrách od každé. S těma skalárama teda nevim, jsou to také hejnovité ryby, takže jak se budou chovat v tak malém akváriu a pouze po jednom kusu... Já bych dodal třeba hejno 10 kusů neonek ty okrášlí každé akvárium.

Datum: 27.01.13 18:09

Dobry den ty skalary se hodi spise do vyssich akvarii,u pancernicku j to normalni nevystaci jen vzduchovat potrebuji taky vzduch z atmosfery jako nektere druhy treba zavojnatka atd. skalary bych volil spise do samostatneho akvaria tato rybka potrebuje klid a ostatni rybky by ji mohli ukusovat ploutve snad se to ve vasem pripade nestane

Datum: 28.01.13 14:40

Co se Slakár týká, je mi jich tak trochu líto, ale teď už s tím nic neudělám..přece je nespáchnu:(.

Jen mě mrzí, že prodavači ve zverimexu nejsou moc školení:(. Paní nám klidně doporučila od každé 1kus jen říkala, že víc jak 3kusy Skalár do 112l by nedávala...No snad to zvládnou a nějak se jim podaří se vzájemně s ostatními respektovat...

Dokoupili jsme tedy 2kusy tetry královské, 2 kusy tetry krvavé a 2kusy pancéřníčků panda...

Dnes by měl přítel přivézt od známého ancistruse - na ně jsem také velmi zvědavá a už to bude finální podoba našeho akvárka...

Pokud to Skaláry nedají, tak místo nich tedy čichavce? A jaký druh byste mi prosím doporučili?a kolik kusů?

Předem děkuji za info...nikdy jsem rybičky neměla, ale teď mám akvárko raději než telku:))

Datum: 28.01.13 14:43

Ještě se chci zeptat, "vzduchovat" by se mělo akvárko nepřetržitě nebo kolik hodin denně?

A svítit také stále nebo občas?

Od: susenka*
Datum: 28.01.13 15:08

Vzduchovat stále, svítit 8-10 hodin denně.

Datum: 28.01.13 17:19

Vzduchování je víceméně jen estetické. Pokud je správně nastaven výtok od filtru, zčeřená hladina vodu bohatě okysličí. Jestli tam máte vzduchovací kámen, nechte běžet motorek nonstop, ničemu to nevadí. Když už vzduchujete, nastavte bublinky co nejjemnější.

Ty skaláry to pravděpodobně "dají", jen to nebude pro ně to pravé prostředí a je dost možné , že budou plaché a věčně někde schované. Spíš než žít, budou přežívat. Pokud jde o ty čichavce tak já bych tam dal "perleťáky". Je jasné, že místo skalár, ne je tam ještě přidat.

doplněno 28.01.13 20:18:

Jestli je vemou zpátky , to vám neřeknu. Solidní prodejce by to udělal, když vidí, že jsou ryby v dobré kondici. Popřípadě je vyměnit za párek čichavců. Utrpení jim rozhodně nezkracujte, to je škoda a ryby si to nezaslouží, vždyť můžou děla radost někomu jinému, kdo má na ně vhodnou nádrž. Já sám nosím přebytky do akvaristiky a nechám je tam zdarma. Utrpení zkracuji jen rybám , které mají nějaké "postižení".

Ty čichavce vemte jen dva a trvejte na páru. Není to problém rozeznat. Jestli nebude "perleťák" k mání, tak klidně i čichavce modrého, mramorového a nebo zlatého. Všechno to jsou mírumilovné ryby. Vždy jen jeden pár. Z mého pohledu jsou "perleťáci" nejhezčí, ale je to subjektivní. Pro jiného může být nejhezčí třeba práve modrý. Mrkněte nejprve na net na obrázky a pak si vybrete podle vzhledu. Povahově jsou si podobní.

Ohodnoceno: 4x

Datum: 28.01.13 18:37

No vy mi dáváte, tak jim mám zkrátit to utrpení? Nebo co s nimi? Mohla bych se zeptat, zda by je zverimex vzal zpátky ( aby si je mohl vzít někdo do většího akvária) - myslíte, že když nebudu chtít vrátit peníze, vezmou je?

Plaché jsou:(, myslela jsem, že jsou plaché " od přírody", ale asi jen v našem akvárku...chjoooo:(

Ty čichavce 2kousky nebo více?

Datum: 28.01.13 19:17

Čichavci se nechávají koupit jako páreček čili samička a sameček (2kusy).

A odkud jste? Skuste sem dát fotku a někdo se skalár určitě ujme;) Nejlépe už někdo kdo skaláry chová. Kdyby jste nebyli moc daleko možná bych popřemýšlel jen nevím jak by přijalo 5 skalár jednoho druhu další dvě a to každou odlišnou*nevi*každopádně i esteticky.

Datum: 28.01.13 22:06

Potřebuji nutně info:) Přítel donesl od známého ancistruse - asi 12kousků... Kolik jich máme dát do akvárka? není 12kusů trochu MOC?:) Díky

Datum: 28.01.13 22:23

Přítel není žádný troškař :). Jak jsou ancíci veliký? Jestli mají "dospělou" velikost tak myx 3.

Datum: 29.01.13 07:46

Ancistrusi jsou maličkatí, dovolila jsem mu 5 kousků a až vyrostou, případně se zredukují.

On je dostal, domluvili jsme se na 3kusech, ale dostal 3+10 zdarma:)).

Jinak jsme z Pardubic, pokusím se tedy nejdřív vrátit Skaláry do obchodu, případně vyměnit za čichavce ( dnes mrknu, který na mě udělá největší dojem) a pokud by je nevzali, vyfotím je a zkusím "udat" jinak:).

Moc děkuji za vaše rady a názory.

Datum: 29.01.13 07:56
Tak ten jeho kamarad je s prominutim pekny blazen, kdyz je si vedom ze do stolitroveho akvaria vam proda 3+10 ancistrusu. Na tak velke akvarium staci 3 ktere jste si uz pokud se nemylim koupili s prvni varkou rybek. Pritele by jste mela napomenout protoze cokoliv poridi na vlastni prani je spatne :D
zatim se zda byt akvarium celkem prazdne ale rybky dorostou a bude zle.. Pritele skuste zavrit do mistnosti 3x2 metry s dalsima 15 lidma at zjisti jaky je to pocit v takovem prostoru zit(prezivat) :D
doplněno 29.01.13 18:53:

Ještě bych doplnil ohledně té negramotnosti prodávajících...

Ikdyž nakupuji ve specializované akvaristice, tak i tam prodavači nijak nerozmlouvají špatné pořízení. Musím se jich napřed zeptat co by mi řekli kdybych zkombinoval to a to, až potom mi vysvětlí problémy nebo klady. Prostě žijeme již ve světě, kde je zisk přednější před vším ostatním*nevi* (rybičky mu ohynou a za týden ho tu máme znovu*cert*)

Datum: 29.01.13 08:29

No naštěstí je nekupoval, on je dostal...:)

Ale jinak mám stejný názor, co přítel vymyslí - to je vedle...Proto jsem tu já, abych ho krotila;).

Máme tam už 4x pancéřníčky panda...Ještě potřebuji dořešit ty skaláry, aby se v akvárku všechny rybičky cítily jako doma a už se mezi ně nezasahovalo a měly tam klídek...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.