Proč slepice požírají snesená vejce?

Od: Datum: 17.10.12 13:41 odpovědí: 12 změna: 22.07.14 09:49

Dobrý den, chovám slepice, které nemají výběh ven, jsou zavřená v kotci a mají volný prostor na hrabání, krmím je směsi pro nosnice, některými zbytky jídla (brambory, rýže ...), natrhám jim trávu, skořápky od vajíček, ale jen málo a zřídka, pšenici a vodu mají pořád čerstvou. Zajímalo by mne, když snesou do bedýnky vejce, kde je sláma a ihned vejce sežerou, skořápku moc ne, ale vnitřek vyžerou. Prosím o radu, co s tím mám dělat. Děkuji Pašová.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.10.12 13:55

Pokud slepice vypije obsah vejce a z větší části skořápku nesežere, tak to dělá proto, že jí obsah vejce chutná. Stačí, když to dělá jedna nosnice a další se ihned přidají. Pokud zjistíte která to dělá, tak je nejlepší jí z chovu vyřadit. Vhodné je i častěji vybírat snesená vejce. Může to být i nedostatkem některého vitamínu. Z vlastní zkušenosti vím, že slepice která pije vajíčka se to už neodnaučí.;)

Ohodnoceno: 3x

Od: mowla*
Datum: 17.10.12 13:57

Takovou slepici je vhodné umístit do hrnce a uvařit z ní polévku (samozřejmě po oškubání a vykuchání)... Jde o ´zlozvyk´ (vejce slepicím chutnají) a nevím o způsobu, jak jej slepice zbavit...

Pokud slepicím dáváte skořápky, musí být dobře vyschlé a ´natlučené´, jinak seprávě naučí vejce rozklovat a ´vyžrat´. pokud se takto ještě nechovají všechny, oddělte ty ´zlotřilé´ - nemáte-li další voliéru, pak třeba do mražáku - slepice se vzájemně učí a posléze by bylo nutno vybít celé hejno...

A nebo - nastolte opatření technického rázu (např. mřížku na dně kukaně, vejce propadne do odděleného prostoru), aby slepice na vejce nemohla...

Ohodnoceno: 4x

Datum: 18.10.12 11:25

Zadejte si do vyhledávače "plastové snůškové hnízdo" - vypadá to na dobrý nápad, kdy se vajíčko po šikmé ploše odkulí dřív, než ho pipka stihne rozklovat. Jen nevím, jestli by si ty moje potvory zvyklé na slámu, na to zvykly. Taky mi to dělají, ale už jsou tříleté, tak dokrmím pšenici a půjdou do polévky a na jaře budeme obnovovat chov.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 20.10.12 19:09

Hnízdo musí být ve tmě, aby slepice na vajíčka neviděly. Podle mých zkušeností to pomáhá. Jinak vejce je (nejen) pro slepici velká lahůdka. ;)

Od: stribrnak*
Datum: 21.10.12 09:13

ahoj,slepice které nemají výběh ven ,nejsou slepice,ale skoro stroje,trpí klaustrofobií protože jsou na malém prostoru,když budou mít dostatečný výběh a dostatek zelené píce na zobání,budou se chovat jinak,asi jako v přírodě,měl jsem před lety 120kusů nosnic ,které měly k dospizici zděný kurník a 48snáškových hnízd,volný výběh měl cca 150metrů čtverečních,prostě dostatek pro pohyb,hrabání shánění potravy,spařené a nadrobené vaj.skořápky,pšenici volně v krmítkách ,ted na podzim je pro ně výborné zelí,celé hlávky,jinak jsem dával na přilepšenou směs pro nosnice,když jsem přišel z práce,drcené kosti.zbytky z domácnosti.vařené brambory se šrotem

snášková hnízda nemusejí být vůbec ve tmě,slepice potřebuje ke zdárnému životu výběh,je to tvor a ne stroj!

pk se chová úplně jinak,přeji zdárný chov

S

Datum: 21.10.12 14:43

Moje slepice také požiraly vajíčka, ačkoli měly neomezený výběh (chodily i do lesa), dostatek skořápek a kvalitní potravu. Až jsem přemístila (na radu) hnízda do tmy, nechaly toho. Neznamená to, že pokud je hnízdo na světle, slepice budou automaticky žrát vejce, ale nebezpečí tam je - zvlášť, pokud zjistí, jak jsou vejce chutná.

JInak samozřejmě souhlasím s tím, že slepice prostě výběh potřebují, jinak se u nich. kromě jiných věcí, může rozvinout i kanibalismus.

doplněno 21.10.12 14:44:

*požíraly

Od: slepic
Datum: 21.10.12 14:07

Když jim dáváte ty skořápky dbejte,aby byly zaschlé(suché).Nikdy ne čerstvé. Pokud slepice žere vejce,tak ji musíte co nejdříve sníst Vy. ;) Už se to totiž neodnaučí.No a žere je ,protože jí chutnají. Toto dělají slepice i když mají výběh.

Od: slepic
Datum: 21.10.12 14:09

A ještě dodám,že ten výběh je nutný, Slepice bez výběhu je chudák.Jak píše předpřispěvatel nade mnou.

Od: kolo*
Datum: 21.10.12 19:11

chudácí slepice.Proč je nepustíte ven na zahradu?Lidi by ze zvířat udělali jen stroje na svůj prospěch ale vůbec jim ve své sobeckosti nic nedopřejí

Od: pejsek*
Datum: 10.07.14 13:45

Zdravím :)

Na jídlo musíte jenom dávat obilí a na pití vodu a v žádném případě ne mastné jídla, protože slepice pak dostanou na vejce větší chuť. A když jim dáváte skořápky - musí být suché! A pro slepice je lepší, když jim všem zastřihnete zobák..

Od: cs
Datum: 10.07.14 14:52

A proč je nepustíte na zahradu?To dá takovou námahu jim ohradit kus zahrady?Ale stálo by to holt nějakou námahu

Datum: 22.07.14 09:49

Ahoj my máme doma taky slepice a 2 kohouty ale nám to nedělají ale asi by děda skusil že jí dá do bečky myslím že v té bečce je voda, no a popřípadě jak zde napsaly oškubal vykuchal a hle vznikne polévka co mi tolik nechutná

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.