Jak zjistit hmotnost prasat měřením

Od: Datum: 16.10.12 14:22 odpovědí: 22 změna: 08.01.15 21:43

zajímá mne zda lze zjistit hmotnost jatečních prasat před porážkou,měřením nebo jakým koliv podobným způsobem?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.10.12 14:30

Hmotnost se zjišťuje nejlépe vážením...

Pak by také šlo prase potopit do vody až po rypák (to se mu ale nebude moc líbit) a zvážit množství prasetem vytlačené vody.., to

by sice nebylo tak přesné, ale zase by se už pak prase nemuselo porážet, protože by bylo utopené.

Ohodnoceno: 2x

Od: dk*
Datum: 16.10.12 14:45

je zcela logické že se dá zvážit pokud zrovna nemáte iq tykve.jako vtip dobré.

Od: ucar*
Datum: 08.01.15 17:58

Zdravim,

existuje na to super pomůcka. Na svinovacím metru je z jedné strany obvod v cm, z druhé strany odhad váhy prasete. Mrkněte např. na http://www.proveterinu.cz/pot…mostnosti-skotu-a-prasat.html

Snad to pomůže

ucar

Ohodnoceno: 0x

Datum: 16.10.12 14:30

My jsme kdysi podle výšky odhadovali váhu prasete. To nám poradil kdysi řezník, který k nám chodil porážet prasata. ;)

Datum: 16.10.12 14:38

ano, váha (nebo-li hmotnost) se dá odhadnout. každý.kdo se chovem prasat zabývá to umí. Odchylka od skutečné váhy je u metrákového prasete cca 10%. A dělá se to podobně, jako u lidí *smich*. Taky odhadnete, kolik kdo asi váží. Takže stačí vidět pár prasat vedle sebe a odhadovat váhu :D. A pochopitelně někoho, kdo Vás bude opravovat.

Od: ron*
Datum: 16.10.12 14:33

Našla jsem zajímavý postup:

Stačí provázek z balíku slámy . Změřit za předníma nohama , ale poctivě . Nenechávat provázek volný. A potom přepočítat . A to velmi jednoduše. 90 cm = 60 kg a každý 1cm = +2,5 kg . A ž se doberete k 110cm , tak počítejte 110kg= 110kg a každý 1cm=+2,5 kg.
Samozřejmě každé prase je jinak dlouhé , ale jako přibližný odhad dobrý.

Datum: 16.10.12 14:39

ron. Zkoušela jste někdy živému prasati dát POCTIVĚ kolem těla provázek *haha*?

Datum: 16.10.12 14:44

logicky se praseti nejdříve musí zpívat

"Hajej dadej, můj čuníku malej"...

a když usne, pak to půjde:)

Od: ron*
Datum: 16.10.12 14:45

Sebod. Nezkoušela a ani bych si netroufla. :) Psala jsem, že jsem našla zajímavý postup.

Od: mowla*
Datum: 16.10.12 14:53

Pokud prase chováš doma, není to problém... Prase není hloupé, ví kdo ho krmí a drbe...

*smich*

doplněno 16.10.12 14:54:

To Ron: jo jo - dělávalo se to tak, měření je poměrně přesné (když to někdo umí)...

;)

doplněno 16.10.12 15:07:

Sebod: My chovali prasata tak 15 let, staral jsem se o nějá nebo sestra, tedy obvykle - málokdy byl problém se s nimi ´domluvit´... A pro ´drbání´ si chodila na zavolání i ve výběhu... *smich*

Datum: 16.10.12 15:02

mowla. Vím o čem mluvím. Právě že to prase není hloupé. Ono ví, že jak bude mít váhu, tak jde do jitrnic. Takže se i tomu měření leckdy brání *cert*

Od: drptak
Datum: 26.12.14 15:30

měřte ho když jim dáte žrádlo u toho moc ostatních věcí nevnímají

Datum: 27.12.14 11:20

Drptáku ten vepřík už je dávno snědený ale pravdu mají ti, kdo měří provázkem těsně za předníma nohama, je to jednoduché a u koryta vám každý vepřík stojí klidně. Ten kdo prasata chová, provázek nepotřebuje, váhu má v oku a málo kdy se sekne, znalec vám určí i kolik bude masa a sádla.

Datum: 16.10.12 14:44

Rone, máte ode mne bodík, páč takto se to dělávalo. Řezník vzal krejčovský metr, změřil za krkem (nevím zda před nebo za přední nohou) a sdělil váhu! Já to nikdy po něm nekontroloval, ale tak to dělal. To prase má tolik kilo, sdělil přsvědčivě.!

Od: paja*
Datum: 27.10.12 08:49

Ano přesně tak se to dělá,tak jsem se to učila v učení a jak je i dole příspěvek tak kolem břicha.My jsme měřili břicho jako že pas a délka a podle toho se to spočítalo

Datum: 27.12.14 15:16

Ano - měřilo se pásmem, z jedné strany pásma byl přepočet na jatečný skot a z druhé strany právě na ta prasata. Osobně jsem prasata neměřil, neb jsem je neměl, ale choval jsem na smluvní výkrm jatečný skot - býky, které jsem zhruba po 17-18 měsících dával do prodeje. Tehdy jsem dostal (koupil jsem si asi za 170,-kč za 1 q)na kus a rok jadrné krmivo, obilí nebo šroty, celkem na 4 ks to bylo 32 q, které jsem pak nosil na zádech na stodole do II. patra na "sýpku. Měření bylo skutečně dost přesné, což jsej si mohl 3 x asi během 6 let ověřit při prodeji. Protože jsem to uměl, chodil jsem "vážit" všude kolem... Odchylka při měření byla udávana myslím +- 25 kg, už si to ale nepamatuji, je to 30 let., vzpomínám si, že u jednoho ks jsem to trefil úplně přesně na kg. Skutečně se pásmo muselo ovinout v kohoutku ihned za předníma nohama, volně obepnout , nešponovat, ale ani nepovolovat napnutí..

Od: buss®
Datum: 16.10.12 14:47

Joo, kupodivu dá, říká se to mu vážit, na váze. Ty se nevážíš, nebo jak?

Od: cockpunk*
Datum: 16.10.12 15:10

Domácí zabijačka. Čuník se koupe v neckách a majitel říká řezníkovi:
,, Hele mistře kolik asi to prase váží?"
Řezník se sehne kousne prase do ocásku a praví:
,,Je to pěknej kousek má 158 kilo"
Sedlák nevěřícně vrtí hlavou, že to není možné takto určit.
Řezní na to: ,,jestli mi nevěříte tak Vám to předvede moje manželka. Synku dojdi pro maminku."
Klučina, který byl s otcem aby se učil řemeslu se po dost dlouhé době vrátí a praví:
,,Tatí maminka nemůže." ,,Pročpak" ptá se otec.
,,Maminka nemůže protože právě váží pošťáka"

Od: lego®
Datum: 17.10.12 10:42

My jsme cunika merili provazkem (metrem) kolem bricha a deda mel napsany kolika kg odpovida obvod bricha.
Tady http://zemedelske-potreby.vlt…-skotu-a-prasat-animeter.html maj na to metr.
Nejaky rady jsou na http://www.ifauna.cz/skot-pra…7827/jak-zjistim-vahu-prasete a http://www.ifauna.cz/skot-pra…r/detail/1163159/vaha-prasete .

Ohodnoceno: 1x

Od: host
Datum: 27.12.14 14:40

Dotaz 2 roky starý, ale pokud to někoho zajímá, ať se podívá na jeden z dílů televizního pořadu Malá farma, kde Vašek s Betany pěstovali přeštická prasátka a jejich soused a pomocník hmotnost prasátka odhadl tak, že změřil délku pašíka rukou, kolik pídí měří od krku k ocásku a pak odhadl poměrně přesně, jestli už bude na jitrnice, nebo se bude ještě krmit.

Datum: 08.01.15 21:43

Ach ja Bóóže, prasátka a jiná zvířátka se od jak živa chovají. Pěstují se kytky...!

Datum: 28.12.14 20:30

Na odhad váhy koně platí jistý vzorec. Možná by to klaplo na prase.

(obvod2 * délka)/11877,4 a vyjde váha. Obvod se měří za předními nohami, délka se měří od ramene po sedací hrbol. Pokud nevíte viz odkaz http://www.centrumkrmiv.cz/po…isteni-vahy-dospeleho-kone-4/

Poslední otázky Poradny zvířata
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.