Nemocné ryby

Od: Datum: 27.09.12 19:28 odpovědí: 11 změna: 30.10.12 18:58

Dobrý den, mám dotaz ohledně němoci ryb. mám ve 160l mečovky, platy, black molly, neonky a jiné živorodky. moje otázka se týká především plat a mečovek. momentálně se mi zdají velmi nemocné a také mi odchází. je mi asi i jásná příčina (přerybění a tablety značky dajana), mečovky mají na sobě zřejmě bílý povlak, pokud to není normální. platy mají stažené ploutve a jak platy tak mečovky jsou jakoby ve stresu. jinak se mi tyto dva druhy otírají bokem o listy, dokonce i o pařez. na krupičku to nevypadá, ostatní ryby jsou v pořádku, jinak jedna z mečovek mi již znatelně odchází poklesem zadní ploutve dolů (zřejmě tzv křivice). chtěla jsem se zeptat co to může být za nemoc a jak ji léčit? momentálně jsem odkalila část akvária, (voda teda totálka zakalená), ještě je každopádně potřeba odkalit. děkuji moc za vaše rady a zkušenosti


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ar*
Datum: 27.09.12 20:52

Povlak rozhodně není normální. Příčinu jste určila sama a velmi pravděpodobně správně. Já to tipuji na Trichodinu (nálevník).

Jak na tom jsou dusitany a PH?

doplněno 27.09.12 21:28:

Spíše na NO2. Dusitany jsou horší než dusičnany. Lepší je mít ,ale oboje.

No teď tak odebrat 1/2 vody (tohle je už kalamita) Při odebírání zároveň pořádně odkalovat. Teplotu na 28º a do 160 dát tak 10 -15 polévkových lžic soli. Víc toho doma asi nemáte. Tu sůl do teplé vody nechat rozpustit a pak přidat do nové vody.

doplněno 27.09.12 21:52:

Až ráno? Já bych na to teda vlítnul rovnou, ale je to na vás.

Lon nebat, hrozně kalí vodu. Prostě Sera je Sera. Já beru Floru ve 2kg (10 litrů) balení. Naposledy jsem ji kupoval za necelých 1000Kč, Je to sice větší částka najednou, ale v malém balení by to přišlo 4x-5x dráž.

doplněno 29.09.12 15:02:

Ono se to nepřejde do druhého dne a jestli je to hodně rozjeté, něco může ješte odejí, Jestli máte možnost koupit léčiva tak bych použil SERA Costapur a nebo SERA Omnipur. Každopádně dnes zase obmna 1/3 vody.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zakovadrahoslava*
Datum: 27.09.12 21:12

testy na dusitany bohužel zatím nemám, ale již mám v plánu je koupit, rozhodně alespoň na NO3, osobně si myslím, že je to jasné, že to je nitrid. ph mohu změřit zítra, ale myslím, že by mělo být na sedmičce jako v akvárku u halančíků, které jsem také před pár dny odkalovala(ale změřím ho). každopádně potřebuju vědět jaké opatření bych mohla momentálně udělat, myslím tím třeba zvýšení teploty, přidání soli a každopádně každý den výměnu vody, dokud nebude znatelně odkalená. léky momentálně krom costapuru nemám a s tím costapurem se mi moc léčit nechce kvůli rostlinám,tak nevím *nevi*

doplněno 27.09.12 21:40:

díky moc za vaši odpověď, ráno na tom zamakáme :). doufám, že toto málo bude stačit. v nejhorším případě asi ten costapur. jinak můžete mi doporučit nějaké cenově dostupné krmivo jak sušené tak tablety na dno, aby to akvárko tak netrpělo? co říkáte na značku Lon? zatím mám "bohužel" nejlepší zkušenosti samozřejmě se Serou. co se týče vločkového rostliného, ty mi dělají na akvárku zevnitř takové zelené tečky, které jdou špatně dolů a co se týče těch tablet od dajany tak to je hotové peklo. hodim tam jenom jednu a rázem mám z vody "mlhavou" břečku. na jednu stranu se mi nechce kupovat to nejdražší, ale jak je vidět, budu asi muset.

doplněno 28.09.12 09:19:

tak jsme vyměnili polovinu vody, dali 15pol. lžic soli, vyčistili jsme i filtr a dali topení na 28st., tak uvidíme co z toho vyleze.

Od: zakovadrahoslava*
Datum: 29.09.12 13:58

tak už druhý den, jedeme teplotu kolem 30ti stupňů a vzduchujem. přesto bych řekla, že se to moc nezlepšilo, spíše naopak, mají to už i black molly, není to na nich sice viditelné, ale drbou se o listy stejným způsobem jako platy a mečovky. jinak na mečovkách je stále ten povlak viditelný, dnes nám odešel jeden samec mečovky, jinak platy špicovky mají stále stažené ploutve a jeden čichavec perleťový také odchází. chtěla jsem se zeptat, zdali i na tohle lze použít ten costapur a zdali máme do toho tedy jít nebo ještě počkat. ten costapur je na léčbu krupice tak nevím, zdali by mohl pomoci i tady.

díky za vaší odpověď :)

doplněno 29.09.12 15:48:

costapur (sera) mám, u něj je ale trochu problém, že se při té léčbě nesmí svítit, mám obavy o rostliny - mám tam převážně cryptocorynu afinis a pontederifolia, jinak anubias nana a hygrophilu corymbosa, nerada bych o ně přišla, mohli by to tyto rostliny zvládnout?

doplněno 29.09.12 16:21:

a nebo bych tomu mohla dát ještě týden, každý druhý nebo třetí den výměnu 1/3 vody a když to nepomůže pak tedy léčba

Od: ar*
Datum: 29.09.12 17:51

Kytky to vydrží, jen bych odlovil krunýřoce, panceřníčka a "šneky" jestli tam jsou.

doplněno 01.10.12 20:16:

Po ukončení léčby, aktivní uhlí určitě. "Origo" není potřeba. Množství zhruba 1,5-2 cm vrstvu v koši. To je zhruba 300g, kyž dáte víc nic se nestane,ale mín nedávajte (je to pár korun). Ta výměna 1/3 vody platí i s tím uhlím. To uhlí tam nechte cca 24 hodin. Pak už je nasycené a stejně nic už "nepobere"

http://www.levnaakvaristika.c…aktivni-uhli-resun-500-g/2466

http://www.levnaakvaristika.c…aktivni-uhli-resun-300-g/2467

Já mám doma "železnou rezervu" stále. Člověk nikdy neví.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zakovadrahoslava*
Datum: 01.10.12 19:49

tak jsem dnes vyměnila další 1/3vody a přešla na léčbu costapurem. sice nerada, ale pevně doufám, že ten costapur je tak trochu jistější než neustálá výměna vody. navíc mám nemocné i některé jedince mezi pavími očky a navíc parmičky černopruhé, takže jsem zapojila topítko i u 54l akvárka a také podala lék. ve středu dám další dávku a v pátek nebo v sobotu, když to bude OK, odkalím. chtěla jsem se zeptat, zdali je nutné na konci dávat to uhlí nebo zdali stačí pouze výměna 1/3 nebo 1/2 vody. pokud to uhlí je nevyhnutelné nevíte jakou hmotnost mám do tohoto filtru tetra tec ex 700 koupit? nechci totiž kupovat za každou cenu originál a nikde nemůžu najít kolik ta náplň vůbec váží. díky moc za odpověď

Od: zakovadrahoslava*
Datum: 05.10.12 19:30

tak je to již týden po léčbě, costapur na toto nezabral, rozhodla jsem se nemocné jedince odlovit pryč. momentálně je složení mého 160l akva takovéto:

black molly a gold molly 9ks/zlatý a perleťový čichavci 4ks/ mečovky 3ks/ neonky 3ks/ plata 1ks/ parmičky černopruhé 2ks/ pancéřníčci 4ks/ ancistrus obyčejný 3ks

celkem tedy 29ks

myslíte, že tento počet už by mohl být v pořádku?

paví očka mám zvlášť v tom 54l akva, tam jich je 13ks dospělých a mezi nimi cca 10ks mladých (cca 1cm) a 2ks ancistrus obyč a gold.

Od: edge®
Datum: 05.10.12 22:00

No do té doby než zavedete 420litrů je to na 160 litrů uplně v pohodě až na to, že neonkám chybí minimálně 7 kusů do ideálního hejna :D

Předtavte si že já mám asi 35 rybek na 240 litrů a nepřipadá mě to nějak moc prázdný. Dobudoucna mám v plánu akorát doplnit hejno Teter černých o 5 kusů a neonek není nikdy dost...;) Měl bych ještě udělat společnost poslední přeživší tetry kravé, která mi doráží na parmičky, ale nechce se mi do toho, protože jsou agresivnější než právě ty mé parmičky, ikdyž by si v hejnu ostatních ryb tak nevšímaly.. Mrška si stále více rozšiřuje svoje teritorium a parmičky "oděsky" se jí velmi líbí na otravování.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jokr
Datum: 02.10.12 06:28

Nechci se vás dotknout, ale nejdříve si udělejte jasno, co chcete mít v nádrži. Asi to není nic moc hezké na pohled. Proč každý den výměna vody? Trochu mi pripomínáte kolegu, který zřizoval akvárko. Dočetl se (internet nebyl), že musí dát ryby do karantény a sklalice modré. No pochcípaly, tak koupil jiné, opět rybky "neprošly" koupelí ve skalici, tak nádrž vyhodil.

V nádrži se musí vytvořit biologická rovnováha a chemií ji nenastartujete. Nemocné rybky vyjměte, nejsou tak vzácné, abyste je musela za každou cenu zachraňovat. Máte tam přeribíno, překrmíno... Salvo honore, ale začněte u sebe...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zakovadrahoslava*
Datum: 02.10.12 18:36

což o to, jestli tím myslíte - nemocné rybky pryč a je po problému, to já si osobně nemyslím, dle mého názoru se ty bakterie drží již v nádrži, tudíž i kdybych tyto rybky poslala na onen svět, k čemu by mi to bylo? ano možná by to byl nejjednodušší a nejrychlejší způsob jak začít znova od nuly a už nikdy neopakovat onu chybu, ale proč? na začátku jsem costapurem léčila krupici a mohu říci, že úspěšně tak proč to nezkusit i u tohoto? jinak biologická rovnováha se přeryběním určitě nenastolí a neumím si představit jít a ty ryby prostě vyhodit.

i když je možná fakt, že v tomto případě se to všechno může opakovat znova. druhá možnost je polovinu ryb pak vzít a odnést je do akvaristiky, jenže dnes už né každej mi je vezme, a kord třeba po nemoci.

osobně mě to teď už taky dost štve, že jsem udělala jednu a tu samou chybu po druhé a vím, že si za to můžu sama. je pravdou, že jasno v tom co chci chovat ještě tak úplně nemám, rybky vybírám podle vzhledu a v tu chvíli zapomínám, že už mám stopstav. pak na to jenom koukám a říkám si co teď s tím. je faktem, že je sice costapurem možná i vyléčim, ale co potom? navíc přítel tam má taky nějaké svoje favority a tak mu je taky nechci za každou cenu "vyhazovat".

Od: akvarista
Datum: 30.10.12 10:56

Zakupte menší akvárium, asi tak 50 l. Naplňte vodou, nechte odstát a ohřát na pokojovou teplotu. Zaveďte filtraci jednoduchým malým molitanovým filtrem. Doplňte ohřívacím tělesem pro regulaci teploty. Nemocné rybky ze společenské nádrže odlovte do tohoto akvária. Vytypujte si , o jakou nemoc asi může jít na základě dotazu nebo odborné literatury. Aplikujte příslušné léčivo a dodržte přesně postup dle návodu, včetně nastavení teploty a doporučené výměny vody v popsaných intervalech. Sledujte , jestli léčivo na léčený druh rybek zabírá nebo ne. Pokud ne, což někdy může trvat i delší dobu jak týden, pokuste se aplikovat jiný druh léku. Je potřeba se obrnit trpělivostí. Toto akvárium v žádném případě nerušte, ale použijte ho pro karanténu nově získaných rybek. Karanténní doba pro nové rybky je přibližně 4-6 týdnů. Pokud se vám zdají zdravé, vpusťte je do společenské nádrže. Uvedené postupy opakujte vždy podle potřeby.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: katti
Datum: 30.10.12 18:58

Ano,mečovky by na sobě neměly mít bílý povlak,a platy stažené ploutvě už vůbec ne :( když jsem s chovem rybiček začínala,měla jsem stejný problém,je to třeba řešit hodně rychle! Stav se v akvaristice,kde jste ty ribičky koupila a kup si něco,proti bílému povlaku,obsluha vám jistě ráda poradí :) daiana není také moc spolehlivé krmení :) zkuste přejít na jiné.. problém je v tom ,že rybičky možná překrmujete! pak se z vody na ryby dostává plíseň s nesežraného žrádla :( některé rybky se už nedají zachránit ,ale většina ANO ,zkuste to a uvidíte

doufám ,že jsem vám pomohla Katti

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.