Jak na potkana, aby neutíkal?

Od: Datum: 24.09.12 15:25 odpovědí: 24 změna: 30.09.12 09:09

Dobrý den,strašně moc jsem chtěla potkana,až mi ho táta dovolil.Koupila jsem si ho za svoje úspory.
O potkanovi jsem si zjistila vše,dokonce i drobnost že musí být nějaká klec určena pro malé hlodavce,terárium,akvárium,.. My máme doma jen klec pro morčata,s docela velkýma mřížkama.. I přesto jsem si potkánka (laboratorního) koupila.

Kupovala jsem si ho když jsem byla u mámy,takže byl den v přepravce.. když jsem přijela domů,potkan byl v přepravce,ale na noc jsem se riskla ho nechat volně v kleci,což jsem neměla dělat. Potkan utekl,ale naštěstí jsem ho chytila (byl v šuplíku,kde jsem měla schované krmivo pro kočku,kterou mi táta nechtěl a nechce dovolit)..
Od té doby mám potkana v malé přepravce,kde má málo místa.. Když mu jdu dát krmivo,tak se mě snaží kousnout,nebo se snaží vyskočit. Když mu chci dát vodu,tak ho musim vyndat do krabice,kde mu dám misku s vodou,případně piškot,atd.
Dám ho tam s otevřenou přepravkou,vyleze sám.. Když je napitý,vleze do přepravky sám-já jen musim rychle přepravku zavřít víkem..

Co mám udělat aby potkan nekousal a neutíkal?


avatar
administrátor uzavřel tuto otázku
promazano a staci
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.09.12 15:28
 
avatar

No možná by bylo dobré mu pro začátek zařídit lepší bydlení, aby nebyl ve stresu - potkani jsou chytrá zvířata, z přepravky, odkud nevidí, natož malé, musí být dost otrávený. A pak už jen přivykat postupně na sebe, nejlépe pomocí oblíbených dobrůtek - tedy, zdravých, ať to neodnese zdravotně A postarat se mu o zábavu, není to křeček nebo morče, ale hlodavčí inteligence *smich*

doplněno 24.09.12 15:36:

No jestli jsi z Prahy 5, leží mi tu jedno přerostlé akvárko po pískomilech... *smich*

Potkani jsou zajímaví, když si tě spojí s něčím dobrým, nebude se snažit kousat. Jen je třeba přijít na to, co mu nejvíc chutná. A ovšem nejde to ze dne na den... I když občas se objeví agresivní jedinec, se kterým se nic nenadělá, vykládal mi jeden silně okousaný chovatel *smich*

doplněno 24.09.12 15:37:

Vidíš, Magdone, to jsem vlastně chtěla napsat a pak jsem na to zapomněla - že se ta stávající klec dá doplést. Pár metrů drátu kapesné zruinuje méně než nová klec

Ohodnoceno: 2x
 
Od: katulqa
Datum: 24.09.12 15:33
 

Z přepravky vidí.. ale na novou klec bohužel nemáme peníze :(

A jinak děkuju za zbytek rady :)

Od: katulqa
Datum: 24.09.12 15:42
 

Z Prahy 5 nejsem.. tam jezdim za mámou (jedu tam ve čtvrtek)..

Kamarádka to s potkany umí,ale ta bydlí dál než já (asi o 10 km) :D Vídám se s ní jen ve škole a k nám moc nejezdí..

Datum: 24.09.12 15:35
 
avatar

Dcera měla potkana v kleci na papouška, upravené králíkářským pletivem s malými oky (všechny stěny i strop klece). Měl tam takový ten kolotoč a různé podlážky a schůdky. Zřejmě tam byl spokojený, dobrovolně se tam vracel. Dcera ho taky nosila do školy pod košilí (což se mi moc nelíbilo, ale potkanovi asi jo:D).

 
Od: katulqa
Datum: 24.09.12 15:43
 

Já bych si ho taky nosila do školy,ale jsem v 1.ročníku SOU a tam nesmíme nosit zvířata (do školy)..

A co na to učitelé vaší dcery? :D

Datum: 24.09.12 15:50
 
avatar

Nevím co učitelé. Bylo to SZŠ 150 km od baráku, ale nikdy si na třídní schůzce nestěžovali :D.

 
Od: katulqa
Datum: 24.09.12 16:00
 

Aha :D Co to je SZŠ? :o

Od: cobrak*
Datum: 24.09.12 16:20
 

Střední zdravotnická škola ;)

 
Od: katulqa
Datum: 24.09.12 18:18
 

Aha :)

Od: mipro*
Datum: 24.09.12 15:41
 

Ahoj. Chtělo by se to zkusit poptat po příbuzných nebo kamarádech, tetiček, strýců. Občas někdo doma mívá nepoužívanou klec. Asi by stačila o něco vetší než je přepravka a potkana občas pustit ven. Máme doma potkana něco pře rok a je to super společník. Do týdne se vetšinou ochočí. Jen dávat pozor na to kam chodí a zaleze. Tomu našemu chutnají tlačítka na dálkovém ovladači a kolečko u počítačové myši. Kabel na internet zatím prokousal jen jednou. Jinak ho kolikrát necháváme volně a rád se chodí mazlit pod peřinu.. Přeji hodně uspěchů..

 
Od: katulqa
Datum: 24.09.12 15:45
 

Já bych ho nechala volně,ale já se bojim že mi uteče,že mě kousne, a nebo že ho nebudu moct chytit :(

Datum: 24.09.12 15:55
 
avatar

Nejdřív si na sebe samozřejmě musíte zvyknout. Když mu bude doma dobře, tak neuteče a bude se vracet i z výletů po okolí. To mu ale rozmluvte, mohl by domů přitáhnout bůhví jakou chorobu. Pozor na elektrické kabely! Ty jim moc chutnají a hrozí nebezpečí zkratu a případných problémů, včetně požáru.

 
Od: katulqa
Datum: 24.09.12 18:17
 

Děkuji za radu :)

Od: mipro*
Datum: 24.09.12 16:24
 

On se vrati do svého domečku. Kdyby náhodou ne, stačí mu k domečku dát pamlsku a uvidíš jak si pro ni půjde :). Kousat tebe určitě přestane..

 
Od: katulqa
Datum: 24.09.12 18:18
 

Toho se právě bojim,že se nevrátí.. :(

Pochybuju že by mě přestal kousat :(

Od: ladaadal*
Datum: 24.09.12 18:17
 

No my měli dva potkánky. Jsou to šíleně hravá zvířata. Buď musí být dva, nebo si ho musíš maximálně všímat. Věnovat mu každou volnou chvíli. V malé krabici by se ti taky nelíbilo a vzhledem k tomu, že potkan je šplhavec, potřebuje hodně pohybu. Ovšem nikdy jsem neslyšel, že by kousal. Zuby používá jako čidla hmatu a tak nějak zvláštně žužlá, jestli tě opravdu kouše, něco není v pořádku a typoval bych to na psychyku. Normální potkan nekouše.

Tohle je velký problém, když si někdo pořídí zvíře a pak začne přemýšlet co to zvíře potřebuje. Rozumný člověk to udělá naopak. Prostě chtělas potkana, tak musíš sehnat vysokou klec, v nejhorším i to akvárko, ale taky se nedoporučuje. Do klece hodně provazů na šplhání a je dobrá šikmá rampa s jemným smirkovým plátnem, aby si obrušoval drápky. A fůru dalších vychytávek, o kterých sis ovšem měla přečíst mnohem dřív, než jsi taťku začala ukecávat, aby ti ho dovolil. V krabici a o samotě jen trpí a moc dlouho ti nevydrží.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: katulqa
Datum: 24.09.12 18:23
 

Děkuji za radu.. Druhého potkana bych mu klidně pořídila bez problému kdyby byla klec..

Klec mi dělá největší problém.. Nemám peníze.. ani táta peníze nemá :( Proto si nemůžeme dovolit větší klec,ani jinou :/

Ale kdyby jste měl radu jak si vydělat abych měla na klec,byla bych ráda :)

Datum: 24.09.12 18:27
 
avatar

Jak vydělat Vám neporadím, ale podívejte se po bazarech. Klec nemusí být přece nová.

doplněno 24.09.12 18:34:

Teď mě napadlo, že ta stará dceřina klec se kdesi bez užitku válí. Pokud nejste zdaleka, můžu se jí zeptat, jestli by nebyla rozumně k mání. Ovšem nic předem neslibuju! Jenže pokud nejste registrovaná a nemáte tady svojí osobní schránku, netuším, jak bychom se domluvili.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: katulqa
Datum: 24.09.12 18:44
 

Jsem z Prahy.. Napište mi na email caroline-sarah-bluegreen@seznam.cz a domluvíme se

Od: kozenka
Datum: 27.09.12 23:28
 

bylis v panelaku , tak vem za sousedy uklid,

 

 

Datum: 24.09.12 20:10
 
avatar

Většina mých potkyšů byla jak pejsci, všude za námi chodili, slyšeli na jméno(samozřejmě v rámci dobroty) do klece chodili spát jíst a na záchod... měli jsme štěstí na ty co mají rádi pořádek... potkani navíc rádi sledují když jsou zavření, někteří koukali na televizi jiní na nás jak chodíme sedíme atd... jsou to opravdu hodně společenská zvířátka...

Jak již psali pokud je sám je třeba maximalizovat čas věnovaný hrám atd.. když tě bude po čase znát tak přizpůsobí svůj spánek tvému a to hodnější bude... jak bude zavřený bedně moc přátelský nebude...

Tady máš odkaz na na fórum o potkancích... fórum je staré a dost obsáhlé, najdeš jen dobré rady pomoci, kolikrát inzerece jak co kde od kho za levno koupit, čím je krmit, jak je vychovat, léčit o jejich nemocech, problémech či stáří, najdeš tam i navod na hamaky (hamak-potkanem milovaný pelíšek) a další různé věci včetně toho jak namíchat krmivo...

http://www.potkani-forum.cz/

Navíc pokud máš meil na seznamu zkus zajít na lide.cz na diskuzi potkani forum je moderované a má slušnou úroven i informační hodnotu...

 
Datum: 28.09.12 14:10
 

Ohledně té klece se podívej na annonci, hyperinzerci, bazos atd. Určitě tam bude nějaká za odvoz, nebo za stovku. Určitě se najde někdo, komu třeba potkan zemřel a už jiného nechce a nemá jí kam dát. Když tomu budeš věnovat třeba hodinu, určitě něco najdeš.

 
Od: itan71*
Datum: 29.09.12 20:15
 

K potkanovi by jses měla chovat podobně jako máma ke kojenci. Čím víc času budeš s ním tím dřív si ho zjískáš. Teď máme doma dva potkany (samice anebo samyce *haha* :slunce seno a*haha* ) a nevlastní dcera je tahá pomalu od rána do večera a občas spolu spí a neutečou jen se přitulí a leží až do rána spolu. Máme na ně akvárium co zbylo po rybkách je to trochu výhoda,není takový nepořádek okolo.

 
Od: ladaadal*
Datum: 30.09.12 09:09
 

Itan, ono akvárko má i tu výhodu, že tam nemůžou mít průvan, ten oni taky nemusí, nevýhodou je, že málokdo má dost vysoké, aby si v něm šplhaly, ale to jim vynahrazuje vícečasová péče. Přesně jak říkáš - jako máma ke kojenci. Jinak to jsou super zvířátka a společníci.

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.