Výroba pozadí do akvária

Od: Datum: 16.09.12 17:04 odpovědí: 19 změna: 23.09.12 11:55
avatar

Dobrý den,

potřeboval bych prosím poradít.Mám v plánu sestavit 3D pozadí pomocí polystyrenu a směsi černého uhlí.

Můj plán je asi takový:obložit zadní stěnu a obě postraní polystyrenem o tloušťce 20mm.Na ně pomocí různých náhodných úlomků polystyrenu zhotovit imitaci kamenů.

po dokončení vše natřít směsí epoxy 1200 smíchaného s rozdrceným prachem černého uhlí, tak aby zmizela veškerá bílá místa.

tuto vrstvu bych rád posypal nějakým vybraným pískem nebo kamennou drtí.

rád bych znal váš názor na tento postup a případně na působení černého uhlí v akva.

nemám totiž v plánu kaminky zpětně přetírat již samotným epoxy 1200 ani nějak lakovat.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.09.12 17:31
avatar

Co se bude po čase uvolňovat z polystyrenu, co z epoxydu, co z barev a jak na to budou reagovat rybičky je asi loterie. Ale asi nebudou moc happy. Pozadí - nalepit zvenčí 3D obrázek a do vody k rybkám přírodní (dobře umyté a sterilizované) kameny, dřevo příp. plasty k tomu určené.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.09.12 17:57
avatar

Co z polystyrenu je jasné,po dobrém nátěru epoxy (nic).Pouze bude reagovat na zásaditost.Po patřičné neutralizaci,opět minimum.Můj dotaz zněl:reakce černého uhlí na vodu.

Datum: 16.09.12 18:08
avatar

No, pokud chcete do toho akvárka za každou cenu nacpat uhlí, zvažte jestli antracit, brikety a nebo trochu dražší koks.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ar*
Datum: 16.09.12 19:31

Sendihoraku, pokud se uhelný prach přimíchá přímo do Epoxy 1200, vůec nic se nestane a uvolňovat do vody se nic nebude. Je to jeden z mnoha postupů. Já osobně místo "uhlí" používám spárovačku. Někdo zase nejprve "polyš" natře balakrylem. Opravdu těch osvědčnýh postupů je spousta a nic se neuvolňuje. Je to už léta odzkoušené a žádné obrázkové 2D "pozadí" nenahradí pěkné 3D. To už bych raději volil černou tapetu.

Jen bych volil silnější "polyš" než těch 20mm. Ten nedává moc možností vytváření patřičné hloubky 3D. I manipulace s ním je pak daleko horší. Používám do menších nádrží 50 mm do velkých i 150 mm.

Taky předem upozorňuji, že jeden nátěr nebude stačit. Ideální jsou tři nátěry. Hlavně to chce naředit epoxy lihem, jinak je jako med a šptně se natírá, navíc se nedostane úplně všude. Nechat nakonec pořádně vytvrdnout a neutralizovat (třeba octem). Nastříkat rozprašovačem nechat 20min působit a pak opláchnout, opakovat ještě 2x.

Pozadí do akva pořádně vlepit, aby se za něj nedostával "bordel", ale to už asi znáte. Přeju hodně trpělivosti a ať se zadaří.

Jo ještě lepit druhou vrstvu "polyše" je lepší pěnou, když se lepí silikonem, špatně se pak ořezává, ať už nožem nebo pájkou atd.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 16.09.12 20:17
avatar

díky, to je přesně to, co jsem chtěl vědět. *hej*

Od: zakovadrahoslava*
Datum: 16.09.12 20:30

Dobrý den, asi se blbě zeptám, ale ráda bych věděla z jakého důvodu jsou potřebné ty nátěry tři a také na to, že jsme na různých videích viděli natírat tři různé barvy. my jsme se s uživatelem "sendihorak" rozhodly natřít to na co nejtmavší černou jinak nás zaujalo toto pozadí: http://www.lizard-landscapes.com/reptile-terrarium.html a hlavně to jak tam v závěru udělal takové "bílé stopy" že to skutečně vypadá reálně. bude to teda pořádná makačka, ale zdá se to vcelku jednoduché. co se týče těch "bílých žilek" bylo tam pravděpodobně řečeno "netoxický tmel", chci se zeptat, zdali je to možné použít též aniž by to ohrozilo vodu. i když se zdá, že udělat takovýto detail je pro nás "začátečníky" téměř nemožné.

 
Od: ar*
Datum: 17.09.12 00:37

Nic není nemožné a to neparafrázuji Toyotu *smich*. Jak dělá na závěr ta svetlé žilky, tomu se říká tupování, to jistě zná každý modelář.Nechá se to dělat štětcem molitanem nebo i hadříkem. Základ je barva která dobře kryje a hlůavne štětec atd. musí být spíše suchý. Nesmý být moc namočený v barvě.

Proč tři nátěry?

1)prvním nátěrem nezakryjete úplně všechno.

2) Všechny ostré hrany jsou pak přirozeně zakulacené a jsou jako omleté.

3 Pokud použiteje při dájších nátěrech trochu jiný odtín barvy, pozadí je ztochu žíhané a přirozenější.

4) Silnější vrstva je odolnější.

Upřimně, ty světlejší detaily jsou celkem zbytečné. Časem pozadí poroste řasou a světleší fleky nejsou vidět. Řasa dá pozdí přirozenou patinu. Já bych volil první nátěr černou a zaměřit se hlavně na nejlhubší části pozadí druhý nátěr, jako hořká čokoláda a nikde nesmí prosvítat bílá barva. Třetí náter o něco světlejší a natřít jakoby "hanebně" hlavně vrchní část pozadí. Tím dostanete takový žíhaný barevný povrch.

Je pravděpodobné, že toto pozadí plánujete do té 450 na kterou jste se ptala. Tam bych volil polyš o síle 8-10 cm a tvary "kamenů" vyřezával pájkou. Dělá se to tak, že do pistolové pájky udeláte oko asi o průměru 5cm (stačí měděný drát o síle 1 mm) a tím pak vyřezáváte postupně "kamenný" tvar. Je to lepší než lepit několik vrstev "polyše".

Počítejte také s technikou. S takto silným "polyšem" se nechá v rohu nárže připravit prostor na trubku odtoku do filtru. Roh se seřízne, aby se za něj vešla trubka s odsávacím košem.Na spodní části pozadí se udělá jeskyně, kde se uvnitř jeskyně udělá díra skrz a tam se silikonem přes tu díru vlepí hrubá síťovina (oka cca 4x4 mm). Přívod od filtru je pak většinou rozstřikovací rampou (dešťovkou). Mě se osvědčilo vývod i přívod na jedné straně a rampa nestavená hodně šikmo na hladinu. Voda pak dobře okysličuje a cyrkuluje. Nečistoty se vrací k sání filtru.

Hlavně nedělejte to kamené pozadí moc pravidelné. Chce to různě vystouplé a dost nepravidelné tvary, pak je to přirozenější. Opravdu se toho nebojte a při vyřezávání nespěchejte. Klidně si namalujte fixou na polyš, kde bude jaká prohlubeň a přibližné tvary kamenů. I na tekto siný polyš nalepte klidně další vrsvu, v rohách určitě. Jak jsem psal nelepte silikonem ,ale pěnou.

Dělejte tmavší barvy,počítejte s tím, že ve vodě je i černá jako tmavě šedá. Budeli potřeba nějaká rada , klidně se ptejte.

Jedno z mých pozadí vypadá takto ( Tmavě hnědá + svetlejší hnedá)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: zakovadrahoslava*
Datum: 17.09.12 06:38

děkujeme za odpověď určitě se ještě najde dost věcí, které bude potřeba vědět. jinak ano je to do toho "obra" 450l *slunce*.

já jsem kdysi preferovala spíše ty "kýčovitý" pozadí zvenku hlavně kvůli jednoduchosti a nechtěla jsem si ubírat prostor v akva. toto akvárium z "druhé ruky" mě přimělo pro toto pozadí hlavně z důvodu větší bezpečnosti, chceme to udělat i do boků a vzájemně to spojit silikonem tak aby se voda moc nedostala do spárů akvárka. polystyren použijeme i na dno, tak uvidíme jak se zadaří. jinak už teď se na výsledek skutečně těším, jelikož je toto akvárko velice prostorné, jsem v tomto případě též spíše pro toto pozadí nežli ten kýč zvenčí.

 
Datum: 17.09.12 16:53
avatar

Polystyren na dno? To jsem ještě neslyšela, proč? A co pohled zepředu? Nebude to vypadat blbě? Jinak myslím, že stějně asi nedokážete vodě zabránit aby se to spojů nedostala. Akvárko buď vydrží nebo ne, ať už to uděláte jakkoliv, si myslím já. Ale možná se mýlím.

Jinak já jsem měla pozadí z naštípaných plátů břidlice nalepené na plexiskle a vložené do akva, nezabíralo místo a vypadalo dobře.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.09.12 19:03
avatar

Dobrý večer,polystyren na dno?Ano,proč ne?.Jedná se cca o 20 mm sílu,zaříslou do 2/3 akvária a navíc u konce do klonusu jako u dláta.To znamená,že ve zbývající 1/3 bude volné dno.Celá deska se důkladně izoluje silikonem proti zalití vody pod dní.Sama o sobě bude sloužit jako pojistka proti tlaku větších valounů a na samotné sklo.Čelní pohled do akva ji ani nezaznamená,jelikož ji bude zakrývat písek samotný již ode dna.

Při rozměrech tohoto akva 150x50x60 je to i logický tak a místa na tyto experimenty je dost.Navíc vyšší dno je při našich plánech spíše výhodou i co se týče osvětlení.Jinak břidlice špatná není,ale v našem případě by váha kamenů byla dosti vysoká,proto raději pro klid duše naší a sousedů,krok s polyšem je akorát.

Datum: 17.09.12 19:04
avatar

oprava:deska 30mm

Datum: 17.09.12 19:26
avatar

Ok, děkuji. Tak ať se Vám dílo podaří!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ar*
Datum: 17.09.12 20:08

Na dno bch opravdu "polyš" nedával je dost choulostivý na "odrbání" kameny. Pod velké kameny se používá nastříhaná karimatka. Toto se dělá hlavně u ryb který ryjí ve dně jako jsou cichlidovité ryby, které dokáží přebuovat dno "k obrazu svému" a mohlo by se stát, že by se kámen zvrátil, proto se dá přímo na dno na karimatku a ne do písku.

doplněno 18.09.12 23:12:

Je celkem zbytečné dávat extrudovaný "polyš", uplně stejnou službu udělá "obyč". Při třech nátěrech je povrch tvrdý jako kámen a když se dá ještě písak jako posyp, není šance to jen tak nějak poškodit.

To pozadí a boky bych osobně dělal dohromady. Na bocích to udělat do ztracena téměř až k čelnímu sklu (cca 1cm od něj). Dozadu se to postupně rozšiřuje a v rozích je to jakoby do rádiusu. Celé pozadí pak na sebe navazuje a vypadá to přirozeněji.

Moc světlé to pozadí nedělejte, až napustíte vodu a zapnete osvětlení, bude o dost světleší než suché venku.

Jestli použijete Laksil tak bacha, neleptává "polyš" nesmí nikde přijít přímo na něj, vždy jen na barvu. Navíc nemá takovou tvrdost a odolnost jako pryskyřice, která je dvousložková. Já bych raději ušetřil na extr. polys. a připlatil za Epoxy 1200.

Nějakou tu inspiraci při výrobě můžete najít třeba i tady.


http://www.youtube.com/watch?…6DCA854&feature=results_video


http://www.youtube.com/watch?…6DCA854&feature=results_videohttp://www.youtube.com/watch?…86DCA854&feature=results_main

doplněno 18.09.12 23:14:

http://www.akvastranky.unas.cz/pozadi_malawi.html

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zakovadrahoslava*
Datum: 18.09.12 18:56

chtěla jsem se ještě zeptat, jelikož jsem spíše pro vyriantu lepení úlomků na polystyrenovou desku, jaké lepidlo je nejvhodnější použít, kord v případě, že to chceme pak opálit, aby se zatáhly "kuličky"? děkuji předem za odpověď

doplněno 18.09.12 19:01:

vím, že jste mi radil tu pěnu, ale přítel jí zavrhuje, že je prý toxická,navíc my už to pak dál ořezávat nebudem, jde mi také o to, aby to při tom opalování "nechytlo"

doplněno 18.09.12 20:40:

jinak moje představa je, na extrudovaný polystyren o síle 40mm nalepit z obyčejného polystyrenu různě vysoké úlomky,do spárů mezi ně to natřít černým balakrylem(pokud to lze tak již smíchaný s epoxy 1200), další vrstva by byla tmavě hnědá a ta vrchní buď písek nebo světlejší barva, do boků bych chtěla udělat to samé na desce o síle 20mm, co se týče toho dna, to asi ještě vymyslíme, každopádně se mi nechce dávat štěrk přímo na holé dno nejen z bespečnostních důvodů, ale také pro zvýšení dna (kvůli osvětlení). zatím ještě ale stále hledáme různé návody a postupy a hlavně co vše bude a kolik toho bude zapotřebí nakoupit. jinak uvažujeme o nahrazení epoxydu laksilem. budu ráda za kterékoli rady ohledně výroby 3D pozadí. *slunce*

 
Od: zakovadrahoslava*
Datum: 22.09.12 10:57

nevíte prosím náhodou kolik asi bude potřeba toho epoxydu na plochu 2,5m x 0,6m na ty tři nátěry? díky :)

 

 

Od: aroff
Datum: 22.09.12 11:29

Zhruba dvě kilová balení (1,07) Nelekněte se když dostanete třeba Epoxy 324, jo to "stejné" jen má malinko upravenou recepturu oproti původní 1200, ale většinou je to pořád značeno Epoxy 1200 a to 324 je buď menším písmem a nebo až za tím.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.09.12 11:38
avatar

Když už se chceš patlat s epoxydem,nasbírej si pěkné kamínky,poskládej je do starého pečícího plechu,vyloženého folií a zalej kamínky epoxy pryskyřicí případně naředěnou acetonem.(po namíchání tužidla.)Bude to rozhodně vypadat líp,jako polyš a mnohem méně práce.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.09.12 11:23
avatar

Díky za odpověď,bohužel při velikosti akvária 150x50x60,to není dost bezpečné.Při této velikosti by byla vaše technologie moc těžká.Každopádně do menších nádrží je to asi ideální.

Od: ar*
Datum: 23.09.12 11:55

Tento postup se dělal v 60-70 letech minulého století. Zalévalo se to dentacrylem. Sám jsem takové pozadí v dětství vyráběl. O 3D efektu se nedá ani hovořit. Při slabé vrstvě pozadí praskalo. Nehledě na dnešní ceny, to by pozadí přišo na několik tisíc a výsledek nic moc. Prostě zatím v akvaristice vládne polyš a kvalitní práce. Při opravdu dobře odvedené práci není k pozníní jestli jde o kámen nebo pískovec a to ani z blízka. Kdo si není jistý a nebo "neumí" koupí plastové pozadí http://www.aquaterra-intl.com/products.html ovšem cena je celkem dost vysoká.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny zvířata
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.