Škubání tělem a strnulost labradorky

Od: Datum: 01.01.13 09:39 odpovědí: 16 změna: 05.01.13 08:32

Dobrý den,

naše fenečka labradorka Sara měla ráno nějaký tik, celá sebou škubala, hlava jí skákala (jak hračka v autě s hlavou na pružině, která se za jízdy třepe) a nekontrolovaně padala. Když se postavila a chtěla udělat kroky, vypadalo to, jakoby měla strpnuté nohy, padala, nemohla plynule chodit. Když seděla, tak se pořád třásla - škubala sebou. Trvalo to asi půl hodiny. Pak nemohla usnout, hlava se ji pořád třásla i v leže a postupne to odcházelo - nejdřív se třepala celá hlava, nakonec jen uši a nakonec usnula.

Dáváme jí jen granule, spí s námi v posteli. Občas se stane, že venku něco najde a sežere.. Nemáte s tím prosím někdo zkušenost, co by to mohlo být?

Děkuju za radu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.01.13 09:48

Nemám žádnou zkušenost se zvířaty, ale stát se vám to u dítěte, poslala bych vás k lékaři, na neurologii. Záškuby těla (a třeba i s následným dočasným ochrnutím končetiny) může způsobovat epilepsie. Pokud vím, i u psa se mohou takového křeče rozvinout - ať už má epilepsii vrozenou nebo získanou třeba po úrazu hlavy či nádoru v mozkové části.

U lidí tyhle stavy mohou být způsobené i jinými důvody, třeba u malých dětí při horečkách jako febrilní křeče, nebo při rozvratu v metabolismu (nízký cukr či nedostatek některých iontů v krvi) - nevím, nakolik se tohle může stát i u psů.

Být to můj pejsek, asi bych kontaktovala nějakého veterináře, který má pohotovost a nechala pejska vyšetřit.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: zuzy
Datum: 01.01.13 13:56

Vůbec se ničeho nebojte.Můj pesan,obří plemeno má epinu už 8 let.Vet naordinoval prášky,které okamžitě zabraly,bere je 2x denně pravidelně ráno a večer .Je to úplně pohodový pes,na kterém tato nemoc není vůbec znát.Jestli vám můžu poradit,nenechávejte pejska vyšetřit na CT,MR,ba ani náhodou ho dát na odebírání mozkomíšního moku.Stejně skončíte na práškách.MR nedokáže určit přesnou lokalitu výbojů v mozku,možná jen některé úseky a opravdu na těch práškách skončíte.Při těchto vyšetření se pes i vy akorát stresujete.

Jestli máte veta,kterému důvěřujete,zajděte si k němu,jestli ne,tak si najděte jiného.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: imrous*
Datum: 01.01.13 10:04

Ahoj. Máme také labradorku , stáří 6let. Asi před 2ma lety se u ní začali projevovat podobné příznaky jaké popisujete,. Po konzultaci s doktorem nám řekl, že to je epilepsie. Léčba drahá a ůspěšnost léčby skoro nulová. Takže se omlouvám , že jsem Vás asi moc nepotěšil.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.01.13 10:12

Ano,i pes muze mit epilepsii,ale to je vlastne totez,co se pise viz.vyse,ze je to neurologicky problem,nejspis.Poradi jen veterinar.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.01.13 10:29
avatar

Tak takhle vypadala moje kníračka, když dostala v osmi letech mrtvičku. Mozkovou příhodu. Ihned jsem volala na veterinu, popsala to a zeptala se, jestli se jedná o mrtvičku a co mám dělat. Vet pravil, že je to mrtvice, ať ji nechám v klidu a zítra příjdem. Druhý den ji vet napíchal, já nevím co. Psinečka špatně chodila, byla dezorientovaná, padala na jednu stranu a z jednoho koutku puseny slinila. Chodily jsme na injekce asi týden. Dcera je fyzioterapeut a pravila, že musí rehabilitovat. Že ji nesmím nosit, že musí sama chodit, jen ji musím usměrňovat. Chodila totiž v kruhu, potácela se a byla dezorientovaná. Musí se hýbat a musí mít často vjemy. Šustila jsem, klepala, volala na ni, dávala čichnout, líznout, sahala jsem na různé části těla, masírovala. Když jsem měla pocit, že je unavená, nechala jsem ji pospat, ale zase jsem do ní dlubkala. ;) Jeden koutek puseny měla zbytek života jiný. Umřela v patnácti letech na rakovinu. *plac*Vaše psinečka může mít také takový problém, ale může to být i padoucnice. Každopádně ji nechejte v klidu a zítra na veterinu. Přeji ji, ať je to problém chvilkový, který se už nikdy nevrátí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lula*
Datum: 01.01.13 11:35

děkuju Vám za rady a za odpovědi. Zítra zajdeme na veterinu, snad bude v pořádku..Ještě jednou děkuju.

Od: marenka*
Datum: 01.01.13 13:51

S tou epilepsií pozor, záleží na lékaři, co si budeme povídat, některý je jednoduše zlatokop a léčbou může ublížit. Jde o to, že léky na epilepsii ničí játra, ale šíleně, takže se musí zvolit menší zlo. Normální vet tohle ví, některý toho využije. Jde o tohle, neumím to popsat, takže se předem omlouvám za případnou "zmatenost".

Bude diagnostikována epilepsie

a) veterinář poradí, jak se psem zacházet, případně vám dá rektální čípky na zklidnění pro pejska v případě záchvatu a zavelí počkat, kdy přijde další záchvat. Bude četnost záchvatů sledovat, až poté dá prášky. Jde o to, že záchvat jednou za cca 3 měsíce psíkovi ublíží méně, než ty léky.

b) nasadí léky hned. Záchvat už nepřijde, ale začne devastace jater, za nějaký rok může vet léčit játra. Kšeft..

Můžete mi věřit, vím o čem mluvím. Chápu Váš strach, mám psa epileptika. Měl cca 3 záchvaty za rok, to mu byly asi dva roky, další rok záchvaty dva, další jen jeden. Teď je mu 7 a máme snad 2 roky pokoj. Jen tak samo sebou to není, dávám pozor aby se nelekl, nestresoval. Jsem ráda, že jsem si vyčetla vše o epilepsii dřív, než jsem začala do Tobíska rvát prášky. ;)

Držím palce, ať je pejsek brzo fit.

Ještě dodám, může to být taky od srdíčka, nemusí to být epi. Můj druhý pejsek je hyperaktivní blázen a ve chvíli kdy se rozruší moc, někdy se stane že sebou sekne. Nedýchá, je v křeči..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: roboot*
Datum: 01.01.13 11:58

To samé jako u naší labradorky, občas se z toho i počůrala. Nervové škuby, nemohla vstát, chodit, slintala. Je to epilepsie. My ji máme tak cca 2 x do roka, občas se stalo když se fena lekla.

Pokud to není pravidelně a často, není třeba to léčit, pokud by měla ale záchvaty 2 - 3 x do měsíce, bylo by třeba ji léčit.

Jinak ji vždy nechte, jen ji uklidnujte, musí to přejít samo.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ron*
Datum: 01.01.13 12:42

Dobrý den.

Náš sedmiletý labrador měl tyto potíže asi třikrát. Pobíhá to tak, že začne hrabat nohama pod sebe, třese se, má tělo v křeči, nemůže otevřít tlamu, vypadá to, jako by se ani nemohl nadechnout. Byli jsem s ním u veterináře, když se mu to stalo poprvé. Řekl nám, že pokud nebudou potíže časté, nic nemá cenu dělat. A doporučil nám, když záchvat zase přijde, přetáhnout mu přes hlavu pytlík (papírový nebo mikrotenový). A zabralo, to. Pes se uklidnil, začal normálně dýchat a přestal se třást. Samozřejmě strach o psa mám.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.01.13 22:14

Dobrý den, se všemi odpověďmi souhlasím, ale já bych vyčkala. Může se stát že tento záchvat byl ojedinělý a už se nebude opakovat. Stejně jako u lidí. Já ho měla před 3 lety když mi zemřel přítel, byla jsem v p... a mozek si prostě řekl a dost. Dokonce pro mě letěl vrtulník. Od té doby nic. Já bych počkala na druhý a pak teprve k vetovi. A nebyl pes nějak ve stresu nebo něco takového? Nechte to být akorát budete zbytečně platit, když se to bude opakovat tak k vetovi a nedělat ze sebe blbce. Stejně jak psali ostatní Vám dá prášky nebo když to není tak hrozné tak rektální diazepam.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: lola*
Datum: 02.01.13 10:17

ahoj ano mam, zkušenosti moje fenečka bígla to ma taky ale s nožičkou ma podezření na epilepsii
doplněno 02.01.13 10:18:

*plac*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.01.13 11:37
avatar

lula, napište, co to bylo! Co řekl vet a jak to řešíte. Napište, protože to je důležité pro nás všechny. Poučíme se. *hej*

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 03.01.13 14:16
avatar

I náš pejsek trpěl epilepsií. Nekontrolovaně sebou škubal, padl, občas to přišlo nečekaně, někdy tehdy, když se něčím vzrušil.

Lékař říkal, že se to bude opakovat stále v menších intervalech. Podobný pes či fena prý není absolutně vhodný k chovu, je to prý dědičné.

Pomohlo, pokud pejsek zvracel. Pak ho to přešlo.

Jednou na houbách vyštěkal v houští srnče. Stálo tam, on lítal kolem něj, nemohla jsem jej odtáhnout a tak se rozparádil, že najednou padl a cukal sebou. Měla jsem v košíku na napití láhev vody. Nalila jsem mu trochu do misky, zbytkem jsem ho pořádně polila. Pomohlo to, napil se a šel po svých, i když se ještě trochu motal.

Trpí tím hodně pejsků. Smutné na tom je, že nikdo nikdy neví, kdy to přijde. Jaga.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: marenka*
Datum: 03.01.13 16:13

Přesně tak. A v té chvíli je nejtěžší zachovat se klidně a jak to říct - obratně. Prostě aby se pejsek v záchvatu nezranil pádem, tím že se uhodí, nebo prochladí na studeném, cokoliv, podle situace. Pro mě bylo vždycky nejtěžší zachovat klid, neječet hrůzou, nebát se. To pejskovi v záchvatu pomůže asi nejvíc. Klid pána, pak se zklidní i on. Takže jsem vždycky vypadala jako suverén, co je nad věcí a ví co dělá, pro ty druhé. Já sama v sobě šílela hrůzou. :(

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.01.13 22:46
avatar

U labradorů se vyskytuje tkz, syndrom EIC ( více se dočtete na internetu), je to dědičné a u chovných jedinců se se dělají testy.Podle příznaků by se mohlo o EIC jednat. Prvotně bych ji nechala testovat na toto. Hezký večer

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lula*
Datum: 05.01.13 08:32

Tak jsme byli u dr. a říkal, že to může být i skříplý nerv, že třeba jen nějak křivo spala a pak jí z toho strpli nohy, jak u člověka.. Máme ji masírovat, snažit se, aby neměla stres a testy budeme dělat až se to zopakuje.. Zatím je v pořádku, veselá a hravá, no nespouštíme ji z očí.

Děkuju všem za rady a cenné informace.

 

 

Poslední otázky Poradny zvířata
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.