Chov a odchov halančík gardnerův

Od: Datum: 27.08.12 16:04 odpovědí: 11 změna: 03.09.12 18:11

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na více informací o chovu a odchovu halančíka gardneri. pořídila jsem si 3 páry do společného akva (platy, čichavci, black molly, ancistrus, pancéřníček a pár zbylých pavích oček), s tím, že mám v plánu ponechat tam čichavce, pár black molly, parmičky a krunýřovce a zbylou osádku změnit za halančíky. zatím jsem se o nich dočetla, že žijí poměrně krátkou dobu, jsou to teritoriální ryby a mají rádi živou a mraženou potravu. zajímalo by mně, zdali bych spíš neměla chovat ty halančíky samostatně zvlášť a nebo zdali se jim i v tomto společném akva dá to prostředí uzpůsobit.

dále mi není nějak jasný ten odchov, zdá se mi to dost složité a z toho popisu nějak ani nechápu přesný postup. prosím o radu, kdo má zkušenosti s odchovem a přišel na nějakou variantu, kterou bych já jako laik byla schopná pochopit. četla jsem, že je potřeba onen pár umístit zvlášť zřejmě do elementky s vystlaným dnem, třeba mechem? s měkou vodou o 24 stupních (což je v létě těžko dosažitelný), poté co se ryby vytřou je odlovit pryč a ten mech s těma jikrama dát do misky s vodou a někam do skříně, než se vylíhnou mladý? poté potěr přendat na rozplavání jako klasický mladý a krmit živou potravou (nevadí ta sušená pro potěr?)

děkuji moc předem za vaše odpovědi


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: aman
Datum: 27.08.12 16:35

Dobrý den, mám akvárko a tak moc to neřešim. Mám teploměr který ukazuje, jaká má být teplota. Pravidelně krmím sušenou stravou, většinou ráno a večer, ale ne moc, protože když ryby nestíhají jíst, tak je pak zaneřáděný akvárko od jídla. Nejdůležitější je filtr, který dává do vody vzduch a zároveň bere nečistoty a čistí vodu. Filtr čistím v tu chvíli, kdy zapáchá od rybých výkalů a je to cítit. Jinak jim tam občas hodim mouchu nebo mola či komára. Na masařce si docela smlsnou :) .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zakovadrahoslava*
Datum: 28.08.12 15:49

bohužel na to jsem se ale neptala, samozřejmě jsem kdysi takhle taky rybičky neřešila, do doby než jsem si pořídila větší akvárko, pak mě to začalo zajímat více a je to prostě můj zájem. a jelikož každý druh rybičky potřebuje něco jiného, je občas potřeba o tom něco vědět.

Od: ar*
Datum: 27.08.12 19:59

Hm, "gardnerák" je celkem potvora a ty čichavce budete muset dát pryč, jinak přijdou o tykadla. To platí i pro "molly" pokud jde o závojovou formu, Ta by přišla o konce ploutví. Parmička nevím o jakou jde, "ancik" je v pohodě.

Odchov je poměrně složitý, jikry je potřeba u většiny druhů halančíku nechat vyschnout v substrátu do kterého se ryby vytřou. Nesmí se nechat ve vodě. Po třech týdnech se mohou zalít vodou. Já jsem je zaléval až tak po měsíci a někdy i déle. Vodu jsem dával teplou cca 15º-18º. Po rozplavání jsem je krmil mikrama, z počátku nasekané žiletkou. Osobně bych pro halančíky založil solo nádrž.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: zakovadrahoslava*
Datum: 28.08.12 15:44

chtěla jsem se zeptat, udělali bychom tedy tu solo nádrž, ale potřebuju vědět, jak by měla vypadat, a hlavně jak je to u nich se světlem. mám pocit, že oni ho moc rádi nemají, ale rostlinky ho potřebují a ty bych tam chtěla nechat. asi by to tedy chtělo místo, kde by se mohli schovat. jinak mi byl doporučen jávský mech, kam by se mohli vytírat.

doplněno 28.08.12 15:45:

děkuji moc za vaše odpovědi

Od: ar*
Datum: 29.08.12 14:33

Drahoslavo, když jsem dělal halančíky, měl jsem "klasickou" nádrž. Nic extra rozměrově. S osvětlením nebyl žádný problém, v drtivé většině používám rosliny které nevyžadují vyloženě přesvícené akvárko a watty vycházejí zhruba 0,5W na litr vody u některých nádrží to bylo a je i malilinko méně i halančíkům to vyhovovlo. Nádrž byla celkem dobře zarostlá, dekorace kameny a kořeny, prostě kalsika jako společenské akva. Vždy bylo víc samic než samců. Nejprve jsem používal taky jávský mech, ale od toho jsem pak brzo upustil, páč jikry se v něm dost držely a nešly "ven". Tenkrát na radu jednoho staršího akvaristy který je dělal už delší dobu, jsem přešel v elementkách na rašelinu. Ta se nechala pořádně vyvařit a vyluhovat. Když se pár v elementce vytřel tak jsem ho odlovil, vodu z elementky opatrně odebral. Na jedné starně elementky jsem měl skleněný pásek vodorovně z dnem, asi 2 cm vysoký a asi 2cm od boku elementky, prostě takový kanálek kde nebyl na dně substrát aby se nechyla voda odsát. Pak jem nechal rašelinu i s jikrama vyschnout při normální pokojové teplotě. Jak jsem psal zhruba po měsíci jsem elementku opartně zalil vodou. Takže žádná velká práce jako s "jávským" a přendáváním jiker.

Mladí rostou poměrně rychle, ale je lepší živá potrava, takže denně se síťkou na "blechy". Na zimu jsem si "blechy" namražoval, ale stejně byl rozdíl v rychlosti růstu když bylo živé a nebo mražené.

Elementky na vytírání jsem měl cca 25x15x15. Ryby to jsou krásné, jen se nedožívají dlouhého věku. Nejstarší tak do 4 let a to je úplný max. Některé druhy, v řádu měsíců.

Dnes mám pravý opak, dělám hlavně tlamovce a tam není problém věk ryby 10 let.:)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: zakovadrahoslava*
Datum: 02.09.12 08:28

tak jsme zařídili tu solo nádrž, zatím tam máme rostlinky a misku s rašelinou, ještě mi chybí nějaký ten úkryt. máme tam tři páry, tak uvidíme

Od: ar*
Datum: 02.09.12 11:48

Tak paráda. Jen až bude samička plná a budete odlovovat pár, tak bude nejlepší ryby odlovovat v noci. Zhruba tak hodinu a víc po zhasnutí osvětlení. Na hlavu čelovku a krásně "ospalé" ryby odlovit, jinak si rozrejete celou nádrž, potvory jsou celkem čilé. :)

doplněno 02.09.12 12:38:

Teoreticky by to šlo, problém bude asi jenom v tom, že ostatní páry se o ty jikry dokážou "postarat", ale zkuste to. Když se to neosvědčí tak slepit si nějakou tu malou elementku není žádný problém a navíc se člověk naučí další věc, kterou pak využije na lepení rozplavky a postupně na velkou nádrž. ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zakovadrahoslava*
Datum: 02.09.12 12:05

máme to v plánu tak trochu jinak, počítáme, že se vytřou do vložené misky s rašelinou, tu pak vyndáme, a dáme tu rašelinu zasušit a uložíme do tmy do té doby než aplikujem zálivku. snad to tak může být

Od: zakovadrahoslava*
Datum: 02.09.12 14:28

nad touto variantou jsme samozřejmě také přemýšleli a určitě bych pro ní v budoucnu byla i spíše, jelikož se mi to zdá i jednodušší. jinak jelikož jsem v obrázkách objevila i další krásné druhy halančíků, chtěla bych je v případě možnosti také jednou koupit, ale nevím zdali by mohli být v nádrži s těma gardnerákama, nebo zdali každý druh vyžaduje sólo nádrž? samozřejmě v tom případě (množení) už bychom je odlovovali zvlášť.

je taková spousta krásných druhů ryb, že by to chtělo vyloženě akvaristickou stěnu *slunce*

Od: ar*
Datum: 02.09.12 16:05

Jo jo, je plno nádherných druhů a některé se nechají chovat společně ( neanuální) a některé v hejnu jako jednodruhové to bývají anuální. Doporučuji koupit knihu od Jiřího Vítka a Jaroslava Kadlece Halančíci, kde se dozvíte o rozdělení právě na neanuální, anuální ,semianuální a spoustu dalších dobrých rad jak halančíky chovat a odchovat. Né u všech halančíků je potřeba nechat jikry zaschnout, některým druhům" je to jedno", ale některé druhy se nemějí nechat zaschnout. To se právě dozvíte v té knížce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zakovadrahoslava*
Datum: 03.09.12 18:11

tak jsme v jednom videu viděli, že jeden z těch párů měli v plastový krabičce s rašelinou a výškou vody cca 5cm, bez filtrace a oni se tam do té rašeliny třeli, chtěla jsem se zeptat zdali je to i takhle možné? a také jsem se chtěla zeptat, jak poznám ty jikry? já že jsme první den v tom akvárku viděli v té misce jakoby na té rašelině byl prach, když jsem jí ale vyndala z vody nic tam nebylo. pokud je možné ten pár nechat v té krabičce, aby se tam třeli, jak dlouho tam může být?

doplněno 03.09.12 20:42:

tak jsou v krabičce dvě samice a jeden samec, na dně mají rašelinu, cca 5cm vody, je to ale bez vzduchování, což by teoreticky neměl být problém, dle jejich životních podmínek. zatím jsou trochu ve stresu, tak uvidíme zdali z toho něco bude, chci se ale spíše ještě pozeptat, zdali je i v tomto případě lze krmit mraženou potravou nebo vločkovou, aby to tam neuhnívalo a nekazila se tak voda. živou potravu bohužel nemám možnost momentálně obstarat. doufám, že i tento postup může vyhovovat

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.