Jak poznám, která nesnáší vejce?

Od: Datum: 12.08.12 22:31 odpovědí: 19 změna: 25.01.16 07:07

když mi jedna slepice ze šesti, nesnáší vejce? Která to je? Mám jim obarvit zadek? A čímpak?

Má někdo radu ,nebo nápad? Díky

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: des*
Datum: 12.08.12 22:39

Vstrč je do králíkárny,každou zvlášť a uzříš.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 12.08.12 22:39

1) Marienko, nebuďte rasistka :D

2) Slepice není stroj, aby každý den snášela vejce.

3) Může se jednat o chvilkou indispozici, stejně tak to může být vaše chyba - špatně je krmíte, a nebo se jí nedostává takové péče jako jiným

4) Stačí si snášející slepice označit například sprejem, barvou... a hned zjistíte, která to je.. nedoporučuji ji zabíjet..

Od: anomyn
Datum: 12.08.12 22:41

Slepice (z vlastní zkušenosti) snášejí obvykle 2-3 vejce za 3 dny, takže se klidně může stát, že jeden den vám jedna slepice nesnese vejce a ostatní ano a další den vám ta slepice vejce snese a druhá zase ne.

Datum: 12.08.12 22:48

Barvení barvou nebo sprejem podle není vhodné. Slepice si zobákem upravují peří a barva by se jí mohla dostat do zažívacího traktu. Já bych zastřihla konec křídla a tím se bude lišit od ostatních. Pokud máte nosnice stejného plemene, tak je potěžkejte a která je nejlehčí, tak ta nenese.

Datum: 12.08.12 22:57

To se domnívate, a nebo si jste jistá? U nás se slepice značily vždy barvou ( pod tím si nepředstavujte nějaké nátěry, ale pouhá tečka na části křídla). I když nad tím tak uvažuji, je to více než pravděpodobné.

Datum: 12.08.12 23:36

Pokud chcete používat barvu, tak než jí natírat na křídlo, tak tu tečku raději vyznačte na hlavu. Dá se použít i odlišovavací (rozevírací) kroužek na nohu. Nedomnívám se, vím z vlastní zkušenosti.

Od: uska®
Datum: 12.08.12 23:09

marienka - nekoukejte se slepici na zadek, ale na hřebínek. Nosnice mají sytě červený hřebínek. Pokud je mají všechny stejné, tak se vám slepice střídají a někdo každý den odpočívá. Pak nastupuje oddělování do králíkárny. I když si koupíte slepice a prodejce udává třeba snášku 280 vajec, tak to není za rok, ale za snáškové období . Nechtějte celoročně po slepici denně jedno vejce, takovou slepici ještě nikdo nevymyslel a nevyšlechtil. Asi máte mladé slepice s vysokou snáškou, počkejte příští rok, to ponesou vejce ob den.

doplněno 13.08.12 10:17:

brunecova- roční průměrná snáška je zavádějící pojem. Když bude uvedená snáška u slepice např. 365 vajec, tak obyč chovatel bude vyžadovat od 1. ledna do 31. prosince od slepice denně vejce. Hodnota se uvádí za snáškový cyklus neboli období a to u běžných hybridních slepic činí v průměru 15 měsíců. Proto drůbežárny vyřazují slepice okolo 16tého měsíce věku. Jsou na vypočet průměrné snášky vzorce, ale ty se vykouřily již z hlavy. Odborné info zde:

Nejdůležitější vlastností z hlediska vaječné užitkovosti je nosnost - schopnost snášet vejce, jejíž výsledkem je snáška, ta se vyjadřuje počtem snesených vajec za určité časové období. Snáška drůbeže probíhá v tzv. sériích (počet dnů, kdy nosnice snáší vejce a to denně, bez přestávky), mezi sériemi jsou přestávky (tzv. intervaly - počet dní mezi dvěma sériemi, kdy nosnice nesnáší). Velikost série a přestávky jsou dědičné (na začátku jsou dlouhé série a krátké přestávky), důležitý je také tzv. snáškový cyklus - doba od snesení prvního vejce do pelichání, pokud nosnice začíná pelichat (4 - 6 týdnů), ukončuje snáškový cyklus, délka snáškového cyklu je různá podle typu nosnice (nosný 48 - 64 týdnů, masný 34 - 40 týdnů, krůty 15 - 20 týdnů, kachny 24 - 35 týdnů). Snáška má tři fáze (křivka je podobná laktační křivce u skotu): 1. Fáze - výrazné zvyšování počtu snesených vajec, největší požadavky na výživu, zvyšuje se hmotnost, období cca 20 týdnů; 2. Fáze - vysoký podíl snesených vajec, hmotnost vajec se stále zvyšuje, období cca 20 týdnů; 3. Fáze - zkracují se série, prodlužují se intervaly, vysoké požadavky na obsah vápníku, méně vajec, ale hmotnost vajec stále stoupá

- hodnocení snášky: a) snáška na počáteční stav, stanovení na základě celkového počtu snesených vajec / počáteční stav; b) intenzita snášky se vyjadřuje v procentech, počet snesených vajec / počet krmných dnů . 100.

- snáška je dosti variabilní vlastnost a je ovlivněna mnoha faktory (vnitřními a vnějšími faktory), např.: druh, užitkový typ, věk drůbeže, snáškový cyklus, věk dosažení pohlavní dospělosti (okolo 19 týdnů, věk při snesení prvního vejce), světlo (při intenzívní snášce maximálně 17 hodin). atd ...

Ohodnoceno: 1x

Datum: 12.08.12 23:45

Já sice nevím, co myslíte tím - za snáškové období. Já znám - roční průměrná snáška.

Datum: 13.08.12 13:52

uska - roční průměrná snáška není zavádějící pojem. Průměrná roční snáška se uvádí u jednotlivých plemen v drobnochovech. V drobnochovech se nepožívá výraz snáškové období. Stačí si to i zadat do vyhledávání.

Snáškové období, nebo cyklus se uplatňuje u hybridních nosnic ve velkochovech. Jsou za tímto účelem vyšlechtěny a asi v roce a půl usmrcovány. Tazatelka chová 6 slepic, z čehož usuzuji, že je drobnochovatelka. Vaše odborné info - netýká se to velkochovu v drůbežárnách?

doplněno 13.08.12 16:41:

Zabývala jsem se plemenným chovem. Každé plemeno má danou průměrnou roční snášku, není to trik prodávajícího. Také se nechci dohadovat, jenom uvádím své zkušenosti. Souhlasím s vámi, že málokterý chovatel docílí takové vysoké snášky.

Od: uska®
Datum: 13.08.12 16:05

Dle laického dotazu zadavatelky jsem usoudila, že nechová čistokrevné slepice na výstavy, ale, že má hybridní slepice jako např. Dominant, Hisex, Morávie ... Kde by je jinak vzala? Koupila je přes prodejce a pořád jsou to hybridní slepice a je jedno zda sechovají ve velkochovem a nebo doma. Jen doma jim nezajistíme takové podmínky jako v drůbežárně, takže nikdy nemůžeme dosáhnout udávánou snášku. Plemena se uvádí jen u čistokrevné drůbeže - http://slepice.info/kur-domaci/plemena-slepic

Že prodejce uvádí roční průměrnou snášku je jen trik na kupujícího, nic víc. Nemám zájem se s nikým přít, jen co vím, jsem napsala.

K dotazu - buďte ráda, že vám slepičky nesou a vůbec nepotřebujete vědět proč denně máte o jedno vejce méně než počet slepic.Ať jsou pipiny zdravé a dělají vám radost a zdaleka se vám vyhýbá škodná!

doplněno 13.08.12 17:07:

Paní Brunecová, prosím ...uvádíte Každé plemeno má danou průměrnou roční snášku, není to trik prodávajícího.

Jak jsem psala PLEMENA jsou jen u čistokrevné drůbeže a s tou nikdo nejezdí po dědinách a nenabízí k prodeji. Ty se kupují na výstavách. Zadavatelka má hybridní slepice u nich žádné plemeno není. Např. Drůbežárna Žabčice prodává kuřata, slepice ...HISEX a u nich udává snášku 408 ks vajec, což je logické, že to nemůže být za rok (365 dní). Dáte mi za pravdu, že slepice nesnáší dvě vejce za den.

Konec, šmitec.

Od: blazenonese
Datum: 22.06.14 17:13
To co píšete není většinou pravda. Ukáži to na příkladu hybrida ISA Brown:
- Snáška na počáteční stav (počet vajec na slepici): 409
- Vrchol snášky (špičková produkce): 96%
Jak vidíte takový popis (část standardního popisu) je ale dost k ničemu a proto si lidé pomáhají těmi údaji typu 260-290 vajec ročně i když je značně zkreslující již jen v závislosti na čase pořízení kuřic a klimatu.
Proto je například v technologickém návodu (firmy Integra Žabčice) uvedeno že výše zmíněné údaje odpovídají: 298 vajíčkům v 68 týdnu až 409 vajíčkům v 90 týdnu. Pochopitelně si můžete prostudovat i grafy nebo tabulky s nosností po jednotlivých týdnech, spotřebu krmiva,...
Ale je to vše jen o statistice, a tedy i o nějakém standardním přístupu ke krmení, svícení, teplotě,... prostě o ničem. Hodně lidí (a potvrzují to i údaje v uvedeném technologickém návodu) co tyhle hybridky má říká, že druhým rokem mají vajíčka přes 70g a tak i přes nižší snášivost je hmota vajec stejná a konverze krmiva se zhorší prakticky nepoznatelně (pro domácí chov).

Datum: 13.08.12 10:52

Třeba některá zanáší?

Datum: 14.08.12 07:20

Jak víte, že jedna ze 6 nesnáší? Třeba snášejí všechny, ale žádná slepice nesnese vejce denně. Potřebují si také odpočinout. Tak je klidně možné, že jednou za čas má každá z nich volný den a vy jste usoudila, že nenese jedna.

Jinak, slepice je živý tvor a nemůžete ji obarvit jako staré triko. Jak by se líbilo Vám, kdyby Vám někdo obarvil zadek? *haha*

Moje tchyně kdysi slepice tzv. "ohledávala". Strčila každé opatrně do zadku ukazovák a když nasáhla vejce, věděla, že slepice ten den bude snášet. Tak věděla už ráno, ještě před snášením, kolik vajec odpoledne bude. Já bych to nedělala ani za nic. Ať je vajec, kolik chce, stejně to neovlivním a slepicím to určitě také nebylo příjemné. Navíc holý prst ve slepičím zadku - brrr! :(

Tak je nechte být a mějte je ráda, už za to, že Vám nyní dávají vajíčka a jednou dají i vydatnou slepičí polévku. Jsou to užiteční tvorové. Já jim říkám láskyplně "moje holky" a mám je ráda. Jaga.

Datum: 22.06.14 19:34

Bohužel jsem to také jednou vyzkoušela - a už nikdy více. Slepice totiž podle všeho měla dojem, že ji právě pojímá kohout. Člověk si potom připadá jako nějaký úchyl. :(

Od: ron*
Datum: 14.08.12 08:11

Dobrý den.

Souhlasím. Každá slepice nemusí denně snést vejce. My máme 6 slepic. Denně máme 4-6 vajec. A nepátrám, která snáší a která ne.

Mají holky přece nárok na odpočinek, nejsou stroje. :)

Od: ddd
Datum: 24.06.14 21:03

Namazat zadek rostlinným olejem.Které vejce pak bude mastné,ta nese

Od: jeronym
Datum: 24.01.16 09:51

Přečtěte si co píšete za hovadinu.

Datum: 24.01.16 20:30

Na druhou stranu se dá říct,že to zní velice logicky:)

Datum: 25.01.16 07:07

Od roku 2012, kdy byla tato otázka založená, jsem získala další zkušenost. Když se mi zdá, že slepičky málo nesou, připravím si do kurníku tenkou gumovou rukavici, barevné slepičí kroužky a mističku se sádlem /slouží jako lubrikant/*smich* Než slepice ráno vypustím, pomocí toho namaštěného prstu v rukavici je ohledám. Vajíčko je poznat hned a není daleko. Taková slípka dostane kroužek, je způsobilá k další snášce a další dny ji už nechám na pokoji, neprohlížím, vím, že nese. Ohledávám pak už jen ty, které ještě vajíčko neměly. Počet se stále snižuje. Zůstane třeba jedna, která neměla v sobě vejce ani po týdnu či 10 dnech ohledávání. Té dám kroužek v jiné barvě, než těm snášejícím.

A když přijde chuť na silnou slepičí polévku, je tato nenesoucí potvůrka první na řadě. Není to vůbec problém. Holou rukou bych to nedělala. A prst v rukavici si namastit, abyste jim neublížili. A pak je přehled, která je na nešení a která do hrnce.:) Jaga.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.