Nezodpovědní majitelé psů v bytech

Od: Datum: 23.06.12 15:09 odpovědí: 12 změna: 23.06.12 23:30

Slyšela jsem,že je nový zákon proti "obtěžování" psů v panelovém domě.Má být přísnější.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pupie*
Datum: 23.06.12 16:23

A kdy se vytvoří zákon o obtěžováni malých nevychovaných děcek!? v panelových domech..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 23.06.12 16:29
avatar

Nevím o tom, já psy neobtěžuji *smich*

A myslím, že to nebude přímo zákon, ale pouze nějaká místní vyhláška platná třeba pouze pro jedno konkrétní město. Zkuste se podívat na web svého příslušného úřadu, měly by tam být vyvěšeny informace, případně můžete vznést přímý mailový dotaz. Pokud Vám tedy někdo zde nedá konkrétní odpověď.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivanah*
Datum: 23.06.12 18:24

Dobrý den, ono nejde ani tak o to štěkání.Jde o to,že jsou to dva velcí psi(labradorky) a ty obtěžují svým zápachem.Asi o ně majitelka tak moc nepečuje.Je to "slast" po nich nastoupit do výtahu.

Já jsem někde četla,že pokud to vadí více nájemníkům ,tak je možné,aby bylo nařízeno,že psi musí z domu.Já nevím jen jsem to někde četla.

Rozhodně nejsem proti pejskům.Sama mám malinkou čivavu.Jsem s ní stále doma,uklízím po ní ty její bobky.Prostě co nemám ráda já,nedělám druhým.

Datum: 23.06.12 19:06
avatar

ivanah a jak byste si to představovala, že by se to mělo řešit? "Psi musí z domu"? Kam? Utratit je? *cert*A majitelku taky?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.06.12 19:30
avatar

Už jsem zažila i sousedy, kdy bych vykřikla jednoznačné: ANO! A ještě bych tančila na jejich hrobě kozáčka.

Bohužel je to opravdu v zásadě neřešitelné.

A tomu chytrákovi, co má tak rád děti, bych jen vzkázala, že žádné dítě nevydrží ječet deset hodin v kuse, nedělá hromádky na chodbě, nenechává mi na kalhotech chlupy, zpravidla nezasmradí výtahy a chodbu a hlavně z toho vyroste dřív, než jak dlouho žije pes. Občasné zaječení na chodbě průměrného psa zdaleka nevyrovná *frajer*

Ohodnoceno: 1x
 
Od: blackflamesiczi*
Datum: 23.06.12 20:08

a me zase vadi nevychovani lide a tech je v panelacich vice nez psů. Dokonale jsou madam co se navoni takovým stylem ze nejakej pes nema sanci to prebít, a ve vytahu se nemuzu ani nadechnout

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivanah*
Datum: 23.06.12 20:15

Ježiš to ne.Jen bych ráda věděla co v tomto případě dělat.Pejsci přece za to nemohou.

Majitelé ano.My jsme měli boxera,teď máme čivavu a stalo se mi,že někteří sousedé nevěděli,že máme pejska.

Jak jsem psala nedělám nikomu to,co sama nemám ráda.

Od: olaf71*
Datum: 23.06.12 16:46

Dalibor Janda v jedné písni zpívá, "koně na Mars". místo koní bych tam poslal psy. on mi totiž ještě žádný kůň nepoch... vrata,kola u auta a nevysr... se na chodníku atd. :-D

Ohodnoceno: 1x
 
Od: hop®
Datum: 23.06.12 19:43
avatar

Jandova písnička se jmenuje Všechno na Mars, to byste si moc nepomohl, kdyste tam byl poslán i s těmi psy... *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: olaf71*
Datum: 23.06.12 20:02

pomohl, je tam stav bez tíže :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 23.06.12 23:30
avatar

Takže by exkrementy nezůstaly na kole auta, na vratech či na chodníku... No nic, přeji šťastný let, raději zůstanu na zemi... ;)*smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.06.12 17:44


Cituji z internetu :


ačkoliv věřím, že Vaše stížnost na štěkající psi je oprávněná, nezbývá mi než konstatovat, že nalézt účinné řešení je poměrně problematické.


Na majitele psů se vztahuje obecná zákonná úprava týkající se výkonu vlastnického práva, obsažená zejména v § 123 a násl. zák. č. 40/1964 Sb., občanský zákoník (OZ). Každý vlastník věci, v tomto případě psa, je oprávněn předmět svého vlastnictví držet a nakládat s ním v mezích zákona. V tomto smyslu je vlastnické právo nedotknutelné. Proto lze někomu jen stěží zakázat, aby si pořídil psa či mu nařídit, aby byl se svým psem doma.


Na druhou stranu je každý vlastník věci také povinen zdržet se všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného či vážně porušoval výkon jeho práv, tedy mimo jiné nesmí obtěžovat své sousedy hlukem, jenž přesahuje běžné poměry.


Z výše uvedeného je zřejmé, že klíčovým vodítkem, resp. kritériem pro posouzení závažnosti obtěžování hlukem, je určení, zda-li hluk přesahuje obvyklé poměry, resp. co se obvyklými poměry má na mysli, a to zejména s přihlédnutím k místním poměrům a charakteru věci či činnosti, jenž hluk způsobuje.


S ohledem na shora uvedené je proto nezbytné posoudit míru obtěžování hlukem vždy individuelně, a to s přihlédnutím k tomu, že pes je živé zvíře a že jeho typickým projevem je štěkot. Pakliže se domníváte, že i tak přesahuje štěkání psů Vašich sousedů běžné poměry, máte právo obrátit se se svým nárokem na soud, jenž může majitelům psů uložit, aby zjednali ve věci přiměřenou nápravu. Osobně však považuji takové řešení za neadekvátní, navíc s poměrně nejistým koncem, neboť bude na Vás jako žalobci unést ve věci důkazní břemeno a hodnověrně prokázat, že štěkání psů přesahuje výše zmiňovanou míru přiměřených poměrů.


Žádný zvláštní zákon tuto problematiku neupravuje.


Pakliže dochází k hlasitému štěkání či vytí také v nočních hodinách (od 22,00 do 6,00 hod.), mohlo by se jednat ze strany majitelů psů o porušování nočního klidu, což je přestupek proti veřejnému pořádku, za nějž lze pachateli uložit pokutu do výše 1.000,- Kč. V takovém případě se můžete obrátit se svým podnětem na Městskou policii či Policii ČR.


Závěrem si Vám dovoluji doporučit, pokusit se celou situaci řešit nejprve přímo s příslušnými majiteli psů a pokusit se společně nalézt nejvhodnější řešení. Určitá míra shovívavosti a pochopení je v daném případě na místě, neboť je třeba si uvědomit, že lidé v produktivním věku běžně chodí do zaměstnání a nemají možnost být se svými mazlíčky celé dny, a to i přesto, že si to mnoho z nich jistě přeje.


S pozdravem


Mgr. Lucie Snopková


Tolik rada přímo od právníka. Eva

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.