Léčba krupičky

Od: Datum: 28.05.12 20:24 odpovědí: 8 změna: 29.05.12 16:51

dobrý den, prosím o radu ohledně této nemoci. potřebovala bych doporučit účinný, rychlý a pokud možno levný lék proti krupičce.
jsem teprve začátečník mám akvárium o 160l a cca 50ks ryb a nerada bych o ně přišla. děkuji předem za Vaši radu


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: lm®
Datum: 28.05.12 20:39
avatar

Dobrý večer

160l akva a 50ks ryb?*sok* Máte přerybněné akvárko.

První pomoc je zvýšit teplotu na 30 - 31 st. C a osolení vody kuchyňskou solí (cca 3 dkg na 100 l vody)

Jinak můžete zítra v akvaristice požádat o někkterý z chemických léků např. ANTI-ICHTIN.
Ohodnoceno: 3x
 
Od: zakovadrahoslava*
Datum: 28.05.12 21:01

děkuji za odpověď potřebovala bych ještě vědět na jak dlouho tu teplotu zvýšit, jeliož mám také obavy abych tímto krokem nepřišla o některé i zdravé rybky

Od: lm®
Datum: 28.05.12 21:12
avatar

Při první aplikaci druhý den vyměňte alespoň 50% vody a pak každý den alespoň 1/3. Za 5 dní máte pokoj. Při odsávání vody je důležité pořídně odsávat hlavně dno, na kterém se onen cizopasník rád zdržuje .

Ohodnoceno: 3x
 
Od: zakovadrahoslava*
Datum: 29.05.12 16:43

tak jsem dnes ve zverimexu koupila sera costapur, od včera jsme zvedli teplotu na 30 a do vody dali asi 4 lžíce soli, teď jsem jim aplikovala lék, třetí den, jej mám aplikovat znovu a pokud to bude šestý den dobrý tak odkalit a vrátit do filtru aktivní uhlí. jinak prý je po dobu léčby dobrý nechat zhasnuto kvůli účinnosti léku. tak uvidíme jak dopadnem. krupička je vidět jen na 4 neonkách a jednom samci pavího oka, ostatní ryby jsou zatím v pořádku, tak doufám, že to zabere. dám určitě vědět

doplněno 29.05.12 19:51:

jinak jsem se chtěla ještě zeptat, zdali mám tu teplotu nechat na 30 celou dobu léčení nebo jí postupně den ode dne ubírat. těch 30 je tam už od včera, tak nevím, jako dlouho to rybičky ještě snesou. nerada bych jim jakkoli ublížila, zároveň je pro mě důležitý zbavit se toho parazita. Děkuju moc za odpověď

doplněno 30.05.12 16:00:

tak dnes mi padl ten samec gupky jinak neonky už mají teček méně, ale ještě tam nějaký jsou. jinak mi jedna malá gupka nějak líně a divně plave, asi tak jako to začínalo u toho samce, ale krupičku na sobě nemá, tak nevím zdali je to tím lékem nebo něčím jiným. zítra budu aplikovat druhou dávku léku tak snad už to pak bude lepší. jen nevím co je s tou další gupkou. navíc platy vypadají jako když mají sedřenou kůži nebo jak bych to popsala. trochu jsem je překrmila a tak jsou trochu při těle, ale ta jejich barva vypadá jak sedřená, protože prosvítá dost stříbrná kůže.

Od: aroff
Datum: 28.05.12 20:43

Nejlevnější a zároveň nejúčinější je obyč kuchyňská sůl. Jestli je zasaženo celé osazenstvo tak do té 160 dej tak 3-4 polévkové lžíce.

Jen tak mimo dotaz 50 kousků rybek na 160 litrů je dost přerybněno a to i pokud se jedná o malé ryby. Poku jsou tam i větší kousky tím víc. Na hrubo se používá 1 litr vody na 1cm ryby u větších ryb je to klidně i 2cm. Nevím co je tam za osadku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zakovadrahoslava*
Datum: 28.05.12 20:51

díky za odpověď, mám tam vesměs samé živorodky, black molly, gupky, platy, 6ks mečovky, ancistrusy, a 4ks neonek. napadené rybky jsou z našeho původního akvária, toto je nové akvárium. jedná se o neonky a 1ks gupky z původního osazenstva. nové rybky jsou zatím bez viditelného napadení. příliš mnoho ryb, to už jsem si sice také uvědomila, ale už je bohužel pozdě na to, s tím cokoli udělat.

Od: aroff
Datum: 28.05.12 21:12

Nikdy není pozdě, já bych to probral, vyřazené ryby odnesl do akvaristiky a dal jim je zadarmo. Podle druhů jde většinou o býložravé a né nejmenší ryby. Býložravé ryby mají dlouhé střevo a tím i velké množství "odpadu" dokážou zaneřádit nádrž poměrně rychle. Při takovémto přerybnění je pak potřeba odkalovat každé 3-4 dny a dát novou vodu ( cca 1/3 ). Jinak je ve vodě přiliš NO3 , NO2, čpavku atd. To pak rybám snižuje imunitu a jsou náchylné ke každé nemoci. Když to zůstane tak jak to je teď přerybněno, nemoc se vrátí a nebo přijde jiná a ještě horší. Věřte , že to pak není kolikrát pěkný pohled a když přijde "kalamita" jsou pryč během několika hodin.

Vážně to ještě promyslete. Já bych dal 1/2 rybek pryč.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zakovadrahoslava*
Datum: 29.05.12 16:51

mám tam vnější Filtr Tetra Tec EX 700 tak si myslím, že by to množství ryb mohl utáhnout. nevím, zatím s tím nemám moc zkušeností. nejdřív musím odléčit tu krupičku a pak uvidím ohledně toho přerybění, co se s tím dá dělat. při nejhorším založím ještě jedno menší akvárium. dnes jsem aplikovala lék, tak snad to pomůže. ze všech ryb je viditelně nemocných jen pět, tak snad je o to ta nemoc slabší. akorát bych potřebovala vědět podle čeho poznám že je krupička na 100% pryč. mám obavy, že i když jí na rybách neuvidím, aby tam přeci jenom něco nezůstalo.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.