Otázky ohledně andulky

Od: Datum: 26.12.12 21:06 odpovědí: 7 změna: 26.12.12 22:22

.Dobrý den,

zhruba před dvěma týdny jsem si koupila andulku. Ve zverimexu mi bylo řečeno, že jde o samičku, což jsem si taky myslela a myslím. Pravděpodobně nejde o mladou andulku, protože už nemá černou špičku zobáku. Tzn. dostávám se k první otázce:

1. Je tahle andulka starší než rok? Dá se nějak poznat, kolik jí tak zhruba je let? (přikládám foto)

2. Andulku (dále už jménem - Ria) vůbec nezajímají hračky. Cokoli jí do klece dám, spíš jí to vůbec nezajímá, nebo se bojí. Zvonečku se ani nedotkla, při pohledu do zrcátka začne poletovat po kleci a bojí se (to už zkoušet asi nebudu). Zajímalo by mě proč..? A čím jí zabavit?

3. Zdá se mi že za toho dva a něco týdne už si na mě zvykla. Když jí do klece věším misku s jídlem nebo jí se, nezdá se mi, že by se bála ani mé ruky, nechá se pohladit, sáhnout na drápky... Jenže když jsem v místnosti a koukám na ní, třepou se jí ocasní pírka, ne jako nějaké vybrace nebo tak, ale prostě se její ocas pohybuje o malý kousek do jedné strany a pak zase na druhou stranu. Dneska jsem jí sledovala aniž by o mě věděla a zdálo se mi, že má ocas v klidu, čím by to mohlo být? Je možné že by se mě natolik bála, že v kleci na sebe nechá sáhnout protože se mě bojí, a tak jenom sedí jako přikovaná a nic nedělá? A proč s ejí ten ocas třepe?

4. To mě dovádí k další otázce.. Stále sedí na té nejvyšší větvi a vůbec neprozkoumává okolí, jenom sedí a když má hlad tak si dojde k misce zavešené nad touhle větví a nají se. Když se něčeho lekne, nebo se jí něco nelíbí, přeskočí na bidýlko nebo až na zem, ale jakmile se to zase zlepší, zase jde rychle na ,,svou větev,, . Proč? Souvisí to nějak s jejím strachem? Nebo je na nejvyšší větvi, aby byla na vyšší úrovni mého těla?

5. To mě dovádí k další otázce. Netuším jak to měli ve zverimexu zařízené s jídlem a pitím, ale zdá se mi že Rie je způsob umístění zrní i vody cizí. Obě dvě věci jsou umístěné v mističkách, které jsou zaháknuté do díry v kleci, nad mističkou je stříška a před ní bidýlko, na které si muže andula přistát a v klidu se najíst nebo napít. Ale ona do spodních částí klece skoro nepáchne, tudíž ani k vodě a zrní. Vyřešila jsem to tak, že zrní má v plastovém kelímku pověšeném u vrchní větve, kde se může kdykoli najíst, jak se jí líbí. A pití jí nabízím z misky ručně, dočetla jsem se, že celkově papoušci moc pít nepotřebují, stejně tak ona, stačí je dva tři loky a když už nechce, od misky ustoupí. Tak nevím? Mám to tak nechat a nebo nějak udělat a aby zjistila jak se může najíst a napít sama? A jak?

6. A to vede k další otázce :D Mám dva druhy zrní od stejné firmy, jedno jsem koupila sama, druhé mi koupila sestra. A nevím, které mám andulce dávat, tak to zatím míchám dohromady a ona si vyzobe na co má chuť. Jedno je pro drobné exoty, je tam spousta lesknice, která Rie moc chutná a ještě je tam přídavek živin a takové červené a zelené vitmínové kuličky. Sruhé krmivo je komplet pro kanáry, v tom je ještě jakési černé zrní a lesknice je tam méně. Obě jsou od firmy Darwin´s . Které jí mám dávat? Je nějaké speciální pro andulky, od této firmy?

7. Je mi jasné že andulka, jakožto pták potřebuje létat. Ale jak jí dostat z klece když ještě není naučená chodit na ruku? Když otevřu dvířka, sama od sebe nevyletí, ikdyž vím, že létat umí (něčeho se lekla a vyletěla otevřenými dvířky z klece, přistála na kávovníku a snědla mi list :D nakonec se nechala nalákat na misku s jídlem :) ). Mám s létáním počkat až mi bude umět přistát na ruce, nebo alespoň až jí budu moct na ruce vyndat z klece?

8. Teď tu mám docela zvláštní otázku, na kterou by mě odpověď velmi zajímala. Vždycky když přicházím do pokoje, zamlaskám a tiše hvízdnu, aby se mě nelekla (jsem zvyklá od koní). Ona na mě vždycky koukne a začne se protahovat. Buď si protáhne jedno křídlo, nebo nožku, nebo zívne. Stejně tak když odcházím z pokoje tak mě takhle ,,zdraví,,. Já jsem se o andulkách dočetla, že majitele obvykle zdraví kýváním hlavou nehoru a dolu, ale tohle jsem u ní ještě nikdy neviděla, tak nevím. Co to má znamenat?

9. Docela ráda si zpívá, nebo jak tomu říkají naši. kokrhá :D. Třeba ráno, když vyjde sluníčko tak začne a nepřestane, dokud nepřijdu (vstávám brzo a jdu se najíst do kuchyně).

- Má takové dva druhy zvuků, které vyluzuje. První je takový spokojený, tichá hvizdot, který dělá ikdyž jsem v pokoji a třeba si čtu.

- A druhý je takový hlasitý ani ne spokojený, ani ne nespokojený křik, kterým mě volá, jakmile přijdu, tak přestane. To asi bude to kokrhání :) Taky jsem zjistila, že tenhle zvuk dělá, když se mačká papír, šustí se igelitovým sáčkem, taky třeba když se někdo nahlas směje nebo když mluví nahlas hodně lidí zároveň (nojo, početná rodina).

A tak by mě zajímalo, ten druhý zvuk, proč ho dělá? Líbí se jí ty zvuky jako mačkání papíru apod., nebo se spíš bojí a proto takhle kokrhá? Proč by to ale dělala ráno, když tam nejsem?

10. Protože si s ničím nehraje a já chodím do školy a nemůžu u ní celý den být, ráda bych jí pořídila kamaráda. Měla by si s kým povídat a asi by se nenudila, ale z toho vedou další otázky...

- Co kdyby si s novou andulkou nesedla a rvaly by se?

- Kdyby to byl kluk nezahnízdila by? Ráda bych, aby druhá andulka byla sameček a dočetla jsem se, že bez budky zahnízdění nehrozí, ale stejně tomu nějak nevěřím... Je to pravda?

- Měla bych druhou andulku pořídit až tuhle naučím alespoň chodit na prst? Pak by se to ta druhá asi líp naučila, když by viděla že kámoška to umí, ne?

- Je možné že kdyby byla druhá andula aktivnější než ta moje, že by se to Ria nějakým způsobem naučila a začala by být víc aktivní?

- A taky, nebaly by pro dvě andulky klec moc malá? (přikládám foto)

-

Já vím, je to hodně otázek, ale doufám že se tu najde nějaký hodná chovatel andulek, který by mi na tyhle otázky zodpověděl, byla bych moc ráda :)

Snad se někdo takový najde :)

doplněno 26.12.12 21:27:

Tady jsou ještě odkazy na další fotky, nějak jsem to s tím vkládáním popletla :)

Krmivo pro drobné exoty: http://nd06.jxs.cz/120/053/fb0bc4ce9f_90568795_o2.jpg

Krmivo pro kanáry: http://nd06.jxs.cz/169/865/84b718d348_90568814_o2.jpg

Celá klec: http://nd06.jxs.cz/752/012/2790186859_90568755_o2.jpg

Doufám že odkazy fungují :DSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.12.12 21:18
avatar

Milá Kacu, fotky tady ještě nejsou, zřejmě se ti nepodařilo je vložit.

Dva týdny jsou na přivyknutí andulky stále ještě krátká doba. Andulka potřebuje více času, aby si zvykla, co kde je - kde je krmení, kde je východ z klece atd. Proto jí nenabízej vodu z ruky, ale krmítko dávej stále na stejné místo. Andulky moc nepijí, to, že se napila poznáš většinou tak, že ve vodě zůstane několik zrníček (andulka se napije, jde jíst, pak se zase napije a přilepená zrníčka se jí odlepí).

Krmivo podávej raději to pro andulky, pro kanáry bych nedávala. Super na naučení je senegalské proso. Pokud máš možnost jej doma zasadit na zahrádce, tak to na jaře udělej, za pár šupů budeš mít plno žrádla. Ve zverimexu stojí pár klasů cca 20 Kč. Proso je ale poměrně dost kalorické, proto by se nemělo dávat andulce každý den, spíše jako pamlsek či odměna. Naši chodí na proso domů do klece (když je potřebujeme zavřít).

Andulky mají rády spoustu zvuků. Moje milujou puštěné rádio nebo když někdo telefonuje

Samička snáší samotu lépe než sameček. Pokud chceš pořídit páreček, klidně to udělej, dvě andulky si spolu vystačí - ale počítej s tím, že na tebe budou prdět Budou mít sebe navzájem. Naši přiletí na ruku jenom když se "spletou". Potvory jedny :-D

Samozřejmě je lepší, když bude andulka umět chodit na prst, ale mě se andulky vždy naučily chodit do klece samy. Pokud andulka nelze zavřít, lze ji chytit do jemné látky, ale opatrně a nemají to rády.

doplněno 26.12.12 21:19:

Obrázek už vidím, je to opravdu krasavice *srdce* Na 100% je to holka, stáří moc určit nelze, spíše podle velikosti... Ale naše paní Kubíka je o rok starší a je výrazně menší, než pan Kubík.

doplněno 26.12.12 21:28:

Přikládám fotku pana Kubíka a paní Kubíky...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kacu*
Datum: 26.12.12 21:30

Teď jsem vložila odkazy na další fotky.c Děkuji, vyřídím jí to :) Bohužel Vaše fotky nevidím :(

doplněno 26.12.12 21:33:

Jůů, už je vidím, jsou moc krásní :)

Datum: 26.12.12 21:35
avatar

Ani jedno to žrádýlko není andulčí. To první bych ale viděla lepší, než to druhé. Já mám Darwin´s andulčí, takže určitě existuje. Myslím, že ta klec by byla pro dva malá. Přiložím fotku, jak velkou klec mám pro dvě andulky já.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kacu*
Datum: 26.12.12 21:53

A na tom andulčím jsou na obalu normálně nakreslené andulky? Já totiž v tom kšeftu nic takového neviděla :(

Datum: 26.12.12 21:58
avatar

http://krmivo-pro-ptaky.heure…/darwins-special-andulka-1kg/

nemusí to být Darwin´s. Moje to žerou, stejně tak ostatní levnější krmiva. Podle mě nemá cenu kupovat krmiva za 150 Kč/kg. A že taková jsou...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kacu*
Datum: 26.12.12 22:22

Děkuji, kouknu do jednoho zverimexu poblíž, tam by tohle krmivo být mohlo. To první jsem koupila asi za 25 Kč :)

Datum: 26.12.12 21:19

Je to samička barvy Lutino.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.