Šnek - rozkřáplá ulita - co s tím?

Od: Datum: 09.05.12 14:25 odpovědí: 7 změna: 21.07.12 17:24

Dobrý den,

sestra (10) si před několik dny odchytla pár malých šnečků na zahradě u prarodičů. Opečovává je a dává jim všechno, aby byly šťastní, že jsou u ní. Obzvláště ráda má toho nejmenšího, kterého klidně nechá, aby jí lezl po ruce a přitom mu říká, jakej je to fešák. Dnes nás ze školy vyzvedl maminčin přítel a ona mu je chtěla ukázat, tak je přinesla, vyndala toho nejmenšího a dala mu ho. Ale během chvilky byl šnek na zemi a jak se potom ukázalo, měl o dlaždice rozkřáplou ulitu podél. Sestra ho nejdřív celého zkontrolovala a když to zjistila, okamžitě začala brečet, volala mamce a ještě teď truchlí a je jí to líto. Šnek má rozkřáplou ulitu podél, ale pořád jí má na sobě a nepadá mu. Bohužel je z toho dost vyplašený a vždycky, když ho Elča vezme se schová (přitom předtím nikdy). Ptám se, jestli bude v pořádku. Zaroste mu to nějak nebo ne? Co s tím můžeme dělat?

Předem děkuju za odpověď. A vím, že některé z vás nezajímá život nějakého šneka, ale mnou sestru jo.

PS: Přiložila jsem sem fotku jiného šneka a naznačila, kde má tu ulitu asi rozkřáplou.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.05.12 14:30

Myslím, že se ulita spraví, dejte tomu čas.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 09.05.12 14:32
avatar

Hlemýžď čas od času sám ulitu opustí, když z ní vyroste, a vyrábí si sám novou. I praskliny a pukliny na současné umí sám opravit pomocí uhličitanu vápenatého.

Že je vyděšený, se nedivím, je to šok. Ačkoli to nerada říkám, hlemýždi nejsou na hraní:(

Nechte ho na odlehlém místě zcela v klidu. Buď si vyrobí novou ulitu sám, nebo vyhledá novou. Pokud do tělíčka dostane infekci, může i zahynout, ale to je prostě příroda.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: pepab
Datum: 09.05.12 15:08

Ještě jsem neviděl, aby hlemáž opustil svou ulitu a čekal až mu doroste nová! *nevi*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.05.12 15:31
avatar

Ano, napsala jsem to špatně, omlouvám se*hi*

Jedná se o achatiny, kamarádka chovatelka tvrdí, že když má achatina velmi poškozený krunýř, achatina si prý vytvoří nový. Na šneky odborník nejsem, pochopila jsem to úplně špatně.

Nicméně ještě radí šneka ničím nemazat, prostě to nechat na přírodě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: muhu
Datum: 21.07.12 17:24

je to blbost v ulite má životně důležité orgány kdyby odešel zahynul by dřív než by se dostal 1x1 dlouhou vzdalenost řeknu to takhle uzdraví se jenom stačí mu dávat kaši z vaječích skořápek a mouky pak ješte serpiovou kost .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mowla*
Datum: 09.05.12 14:41

Můžete se pokusit ulitu opravit - http://www.achatina.cz/view.php?cisloclanku=2009080001, ale pokud je šnek mladý a jinak zdravý, ulitu si ´opraví´ sám...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: liwilterhage*
Datum: 09.05.12 15:26

Zdravím,

miluju plže - od mala v nich mám zálibu a vyhledávám je. Když jsem byla malá - chytala jsem je a "starala se o ně", ale dnes u mě převládá názor a to také doporučuji - i když to pravděpodobně bude těžko vaše sestra v tolika letech přijímat - nechte šneka šnekem - ať si žije svůj život v přírodě, ve svém prostředí. Akorát mu tak škodíte, pokud ho berete z jeho přirozeného prostředí.

Pak si myslím, že bude mít nějaké šance, že se mu ulita spraví (dorůstá mu a obnovuje po celý jeho život)- pokud ho necháte.

A to že se chová vyplašeně? - nedivte se - jen se chová jako živočich, který je jistým způsoben ohrožení.

Jen žádám - nechte plže žít.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

Poslední otázky Poradny zvířata
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.