Jak založit akvárium?

Od: Datum: 06.03.12 21:31 odpovědí: 14 změna: 12.05.15 19:56
avatar

Zdravím vás,
pořídil jsem si jako začátečník akvárium set viz: http://www.seznamzbozi.cz/akvaria/4379146/, koupil jsem hodně výhodně a bylo mi řečeno, že je to vhodné pro začátečníky?
Nyní bych chtěl poradit, než si koupím rybky jak pokračovat? V balení je filt s čerpadlem, topné těleso a v krytu osvětlení...
1.Co dále pořídit, kromě toho, že si chci koupit na pozadí fólii, na dno písek a nějakou tu dekoraci včetně umělých rostlin...
2.Jaké rybky si pořídit pokud chci hodně nenáročné (zkraje) a barevnějšího typu?
3.Čím a jak krmit, nějaké základní krmivo tam je, ale chci poradit to nejvhodnější?
Děkuji všem za každou i maličkou radu, vím z jiných odvětví, že radit takovému začátečníkovi, chce někdy hodně pevné nervy )


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.03.12 22:26
avatar

Zdravím. Z rybiček bych Vám doporučila Paví očka, Neonky, Tetry, Ancistruse, Pancéřníčky. My krmíme převážně mraženými nítěnkami, ale nepohrdnou ani suchými vločkami a granulemi. Přeji, ať se Vám daří. Je to pěkný koníček.;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.03.12 22:35
avatar

pokud vám někdo řekl, že 54l nádrž je vhodná pro začátečníky, tak vám lhal. čím menší nádrž, tím horší je udržet biologickou rovnováhu. ale to je teď jedno.

písek si pořiďte říční. pořádně proprat a upéct v troubě. opravdu = desinfekce. nějaké kameny taktéž pořídíte v potoce. kápněte na ně trochu octa - nesmí "šumět". rostliny kupte za pár korun v obchodě. umělé fakt ne! opatrně napusťte vodu, zapněte filtraci a nechte zaběhnout cca 2 týdny. mezitím si vyberte rybky. dejte vědět, jaké rybky vám doporučili v obchodě. to můžeme také probrat... pozor na počet a velikost ryb!

Ohodnoceno: 2x
 
Od: exar
Datum: 06.03.12 22:40

Michale osobně bych použil na dno propraný a vyvařený říční písek, který bych prosýtoval a nechal jen frakci 4-6mm. Místo umělých rostlin bych rozhodně použíl rychle rostoucí a nenáročné rosliny (Vallisneria , Cryptocoryne atd) Jako dekoraci bych použil kameny z potoka. Veškeré "umělotiny" navypadají v nádrži přirozeně. Po založení akvária to chce ryby vpustit do nádrže nejdříve tak po 3 týdnech a ještě lepší když to vydržíš cca měsíc.

Raby bych dal opravdu pro začátečníka nenáročné jako jsou Dania pruhované, Platy, Mečovky, Gupky.

Já za sebe bych dal Dania (zebřičky) cca 8kousků a k nim jednoho samce a dvě samičky Mečovek a to buď "vídeňáků" nádherně rudých a nebo Tuxedo (červené s černou zadní částí těla a ploutve)

Krmení používám od Fy SERA. Je sice malinko dražší ,ale je to zase kvalitní, které nekalí vodu neklesá hned ke dnu. Pro tvé ryby by bylo dobré Sera Vipan a mečovkém Sera Flora. Já toto krmení kupuji v 10 litrovém balení páč přijde levněji než menší balení, to by pro tebe bylo ,ale asi tak na 10 let;). V některých akvaristikách s nechá koupit i toto krmení rozážené ,které je pak taky levnější než origo balené. Třeba taková Sera Flora stojí orogo balená 1litr cca 480,-Kč a 10litrové se nechá koupit za 999,-Kč a to je opravdu rozdíl. Jinak můžeš koupit i platýnko mražených dafnií, no a v létě klidně chodit i na "blechy" a namrazit si na zimu vlastní krmení.

Jo, jako tapetu na pozadí bych dal jen tmavě-modrou nebo černou samolepící tapetu. Nádrž pak vypadá přirozeněji než tapety s rostlinama, která se pak s ostatní dekorací "tluče"

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.03.12 11:47
avatar

I vám děkuji za odpověď, ale nelze mi u vás dát hodnocení, nevím proč, asi máte nějakou divnou IP adresu

Od: exar
Datum: 07.03.12 22:28

Michale, hodnocení není důležité. IP adresa je v pohodě jen nejsem přihlášený, páč jsem teď hodím jen opravdu vyjimečně. Proto taky před mým nickem je to ex ;). Jinak mail na mě máš, tenkrát jsi potřeboval poradit ohledně auta (samostavy u brzd).

Jak už tu bylo psáno akvaristika je o trpělivosti tak nic neuspěchej. AR

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.03.12 10:57
avatar

Jo takhle, AR, to je jiná kapacita, než exAR Zatím díky, ať se daří

Od: viky®
Datum: 07.03.12 02:13
avatar

První, když už akvárium je doma, by to chtělo chvilku studovat, není potřeba zádná knížka. Stačí se podívat dole na odkaz z netu, kde jsou všechny rady, pro začínající akvaristy. Najdete tam odpovědi, na všechny vaše otázky a nejen na ně.

První část, je zde. http://www.akvarijni.cz/zacatky.htm

Založit akvárium se některým začátečníkům a laikům zdá být velmi jednoduché. Takový nepoučený nastávající akvarista si koupí nádrž, techniku a nějakou tu dekoraci. V tom nejhorším případě dokonce ihned přináší z obchodu i živé ryby. Po nainstalování techniky, nasypání písku a napuštění vody, která je upravena přípravkem doporučeným prodavačem, se zasadí nějaké "kytky" a pro ně přidá umělé hnojivo. Posléze dojde také nedočkavě a netrpělivě k vypouštění prvních ryb. Ty se ovšemže neopomenou ihned řádně nakrmit. A do několika dnů či týdnů je rázem zaděláno na mnoho problémů. Voda se kalí, zařasené rostliny vlají v silném proudu vody, až záhy dochází k prvním úhynům ryb. V lepším případě pak takový začínající akvarista hledá rychle informace, co bylo špatně a jak to napravit. V tom horším případě je takovéto akvárium i jeho osazenstvo odsouzeno ke zkáze a podobný "rádoby" akvarista se svým rozmarem brzy skončí. Aby podobné katastrofické scénáře nenastaly, tak proto vznikla nejen tato stránka, která je určena jak pro ty novopečené akvaristy, kteří postupují rozvážněji a před svými začátky si chtějí něco přečíst, tak pro ty, kteří už mají nějakou tu chybu za sebou a neví jak dál.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: viky®
Datum: 07.03.12 02:19
avatar

Rybičky, jak je nakupovat, přepravovat a jak je dát do nádrže.

Přeprava ryb a jejich chytání, přelovování je pro ně velmi vysilující a stresující. Převoz ryb z obchodu by měl být co nejrychlejší, bez zbytečného zdržení. Rybí se balí nejčastěji do plastového sáčku, kde je jen minimum vody a dostatek stlačeného vzduchu. Možné dofouknutí sáčku čistým kyslíkem se nesmí používat u ryb dýchajících vzdušný kyslík (labyrintky, někteří sumci). Stres u ryb během transportu bude alespoň částečně tlumit umístění sáčku do tmy (taška, krabice). Při nízkých teplotách vzduchu v chladných ročních obdobích je nutné sáček ještě dodatečně izolovat - hrozí rychlé prochladnutí, zejména při přepravě na delší vzdálenosti.

Po přinesení nových ryb je nevyklopíme ihned do akvária, ale je nutné pozvolna vyrovnávat rozdílnou teplotu i chemické vlastnosti vody. Otevřený sáček s přehrnutým horním okrajem zavěsíme do akvária tak, aby se nepřevrátil. Nejdříve postupně pomalu do sáčku přiléváme po trochách část vody z akvária, až do poměru přibližně jedna ku jedné. Následně můžeme pomalu sáček vylít i s vodou a rybami přímo do karanténní nádrže. Pokud nemáme k dispozici karanténu, voda z obchodu by se neměla dostat do společného akvária, takže buď potom rybky opatrně vylovíme ze sáčku síťkou, anebo obsah sáčku i s rybami přelijeme nejdříve do větší nádoby nebo kbelíku, odkud je teprve potom odlovíme. info z netu

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.03.12 11:48
avatar

Děkuji všem za rady, první pořádně počtu co jste mi zaslali a vše na netu, poptám se v prodejně, poté čemu nebudu stále rozumět, proberu tady s vámi

Datum: 08.03.12 11:00
avatar

Takže poměrně jsem vše prostudoval, akvárium včera založil, nyní hned zkraje nastal problém, možná to problém není a je to běžná věc, ale chci to s vámi probrat...

Jak jsem tam dal staré dno (takovou tu rašelinu), na to nové dno (kamínky), tak i přesto, že jsem to zalíval vodou opatrně, vode se zvíříla a celé akvárium mi to zakalilo, ale to v takovém množství, že dovnitř nejde vidět, jaké barvy je tapeta ani jestli tam jsou rostliny...Je to normální a kal klesne, nebo je to v háji a můžu to dělat znova?

Nechal jsem to přes noc vše vyplé, že to sedne, nesedlo, dnes ráno jsem zapl filtr s čerpadlem, že to třeba pomůže, nepomohlo...Mám ještě čekat?
Děkuji

Od: exar
Datum: 08.03.12 21:55

Michale já osobně bych tu rašelinu vyhodil a nechal jen propraný písek. Rostlinkám přistřihni kořeny( pokud jsi to už neudělal). Neboj, živin budou mít kytky dost a dost, jen co tam nasadíš rybky tak tam bude živin hafo. Předpokládám, že jsi pořídil nenáročné rostliny a ty opravdu rašelinu nepotřebují. Po znovu založení akva nech filtr i topení běžet tak jako by tam byla už osádka.

Ještě jedna rada vyprdni se na chemii a různé "zázračné" přípravky , které se snaží někdy v akvaristikách člověku vnutit, hlavně když zjistí , že jsi začátečník.

Takže , vypustit a nanovo. Pokud by se po pár dnech udělal bílý zákal, nelekej se toho a hlavně nevypouštěj vodu. Je to normální a stává se to u nově založených nádrží často, jsou to jen přemnožení nálevníci. Pokud se udělá tak zase sám zmizí tak po 3-4 dnech.

Tak ať se daří, až tam dáš za měsíc ryby tak NEPŘEKRMOVAT a hlavně to nepřerybni. Počítej , že 1cm ryby potřebuje zhruba 1 litr vody. To je jen taková pomůcka, kolik rybek nasadit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bettabojovnice*
Datum: 23.03.12 15:51

Dobrý den!Pokud chcete nějaké nenáročné rybky vřele doporučuji betta bojovnice ty nepotřebují ani kyslík protože se nadechují z hladiny.Alepozor samec betty může být v akva. jen jeden.Rybky betty bojovnice můžete mixovat s neonkami krunýřovcemi apod.!Krmit můžete krmivem pro všechny okrasné ryby nebo pro betta bojovnice krmivem tropical betta apod.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: michalicek
Datum: 12.05.15 07:32

Hezké video s postupem zakládání akvária je zde:


Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.05.15 19:56
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.