1xVyplatí se doma chovat slepice?

Od: Datum: 22.02.12 20:22 odpovědí: 47 změna: 14.08.14 12:02

Pěkný den!

Chtěla bych se zeptat, jestli máte někdo spočítáno, na kolik Kč vyjdou domácí vajíčka? Berme v úvahu, že si koupím deset nosnic, budu kupovat krmení + zbytky z domácí kuchyně, slepice budou mít volný výběh. Po určitých letech ( 4-6) musím koupit nové nosnice...Když pominu, že domácí vejce je holt domácí vejce, tak by mě zajímalo, jestli se v dnešní době vůbec slepice vyplatí chovat...

Děkuji za odpovědi!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.02.12 20:29

Slepice sice nechovám, ale sousedi tady v bytovce ano. Pravidelně je zásobuji zbytkama a dostávám za to vajíčka, takže si myslím, že se to určitě oplatí, jinak by přece nerozdávali ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.02.12 21:01
avatar

Evo, pokud máte možnosti jako můj kámoš, tak určitě. Pokud jste na tom jako já, tak nikoliv.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kejki
Datum: 22.02.12 22:10

Čtyřletá slepice už 2 roky přesluhuje. Směs pro nosnice je drahá, pšenice je zase chudá na některé věci, které slepice potřebuje. Máti jim dělá míchání, v létě strouhá cukety a posype šrotem, jinak řípa, brambory. Zjara zelené kopřivy. Po mrkvi mají oranžové žloutky, na skořápky starou omítku, nebo jemně mletý vápenec.

Večer zavírat kvůli kuně, brzy ráno pouštět.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miljan*
Datum: 22.02.12 23:13

Pokud budete počítat veškeré náklady, včetně nějakého "ubytování", tak se to nevyplatí. Když to nebudete počítat, tak ani nepoznáte, že se to nevyplatí. Zkuste to, než nám to eurohujeři zakážou. *modla*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jumba
Datum: 23.02.12 07:26

Vyplatí. Takové domácí žlutoučké nudle do polévky od babičky, to teda je. Babička suší skořápky pak je rozdrtí a přidává do žrádla, nebo skořápky jen trochu rozmačká a trochu s pískem dá mimo žrádlo zvlášt. Jinak zbytky, namočenou pšenici, trochu šrotu, posekanou trávu, milují vyzobávat zbytky melounu.Nebo jim na poli ukradne pár kukuřic a můžou se utlouct. Také jim musí zastřihnout křídla, jinak jí přeletěli k sousedům. Myslím si, že se to tedy vyplatí. Není to nějaká hrozná práce, ráno pustit, dát žrádlo, čerstvou vodu a nechat puštěné, večer zavřít, jednou týdně vyškrabat hnůj, který babička namáčí do sudu, nebo ho jen dá na hnůj.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jumba
Datum: 23.02.12 07:32

Doplním, ještě kupuje takové granule pro nosnice, jsou tam vitamíny. Nepočítal jsem to kolik všechno stojí, ale nebude to katastrofa a pytel pšenice Vám vydrží dlouho. Ale důležité je to, že máte svá vejce a to se nedá ke koupeným přirovnat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.02.12 08:48

Evi, pořizovací náklady, výstavba kurníku, nákup krmení - přepočteno na vajíčko, se to finančně rozhodně nevyplatí, ale o tom domácí chov není, jde o tu chuť, barvu vajíček, chovatelskou radost a také o to, že zbytky jídel nejdou do odpadků, ale zkrmí se. Jinak obnovu slepic provádím po dvou až třech letech, podle toho, jak moc se holky snaží snášet. A taky je zážitek, když některá začne kvokat a podaří se vychovat kuřata, i když to je u dnešních slepic dost vzácné, protože se šlechtí na co nejmenší kvokavost. Jinak 10 slepic je tak akorát pro 5člennou rodinu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 23.02.12 08:57
avatar

Limetka, s temi co nenesou delate polevku? Take me to zajima, zena by si jich rada nekolik poridila.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.02.12 09:02

Přesně tak, slepice končí v polévce, ale ta je tááák dobrá, to z kupované drůbeže neuvaříte. Zvláště když si do ní uděláte žluťoučké nudličky z domácích vajíček, mňam!

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 23.02.12 09:09
avatar

Mam ted na ni takovou chut, ze snad slepky poridim jen kvuli tomu, sice jsme hlavu jeste nesekal, ale snad to trefim dobre :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.02.12 09:15

Já ten proces zabíjení drůbeže taky nemám ráda, ale je to rychlé a škubání i vykuchání je velmi snadné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: michalov*
Datum: 23.02.12 09:19

Ani ne.Každy rok se nejdou nějaké,které kvokají.Jo taky se mí líbí kuřátka. Předloni jsme jednu šťastnou nechali vysedět. Je to dojemné vidět s jakou obětavostí se kvočna o kuřátka stará. Občas se ale stane,že je mezi kuřátky více "kluků" než "holek".

Ohodnoceno: 0x
 
Od: michalov*
Datum: 23.02.12 09:11

Rozhodně. Na vesnici je to v domácnostech běžná věc a jelikož na vesnici žiji celý život,tak slepice jsou už takový kolorit. Potřebují výběh,nějaký ten kurník(lépe zateplený na takové mrazy jako byly letos) no a krmení. Na zimu je potřeba koupit pšenici a mít pro ni místo,aby se do toho nedaly myši.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: myse®
Datum: 23.02.12 09:44
avatar

jo jo, já jsem holka z města přesazená na venkov... i slepice už mám... :)

Máme jich 8, vajíčka nestačím spotřebovat, nosím je do práce "pražákům" a můžou mi ruce utrhat...

Jestli se to vyplatí? no to nevím, asi trochu jo, ale mega zisky nečekejte. (vyplatí se vám pěstovat doma mrkev?) Domácí vajíčko je holt domácí, to je sakra jiné. A pokud si chcete koupit biovejce - tak je to po sedmi korunách nejmíň... Jsou vždy čerstvá a dobrá...

slípky doma sjedou všechny zbytky, pomalu celá ulice nám nosí starý chleba, tak mají stále co do zobáku... Kupuji granule pro nosnice, přidávám vitamíny, v zimě vybírám v supermarketech koše s vyhozeným listím z kedluben a mrkví, aby měly holky zelené...

jsem tak trochu blázen...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.02.12 09:39

Pokud mate moznost,ze budou moci,slepice do lesa,nebo nekde si poradne nahrabat cerviky apod.,tak se i vyplati.Jinak vud´bec ne,spis se prodrazi.Jedina vyhoda je,ze jsou domaci,maji peknou barvu a tak.Ostatne je to tak se vsim,dnes v malem se nevyplati nic.Ti co rozdavaji vajicka,tak to je jen,ze je momentalne nic nestoji a nepocitaji to,ono se to take neda,nedelalo by se nic.a pokud rozdavaji,.tak is pocitem,ze vam daji domaci a meli by jste si povazovat,nebo proste zrovna aby vubec meli co dat,jak se pripadne za neco revanzovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 23.02.12 10:52

Chovat doma se lepice se vyplatí, ale ...

např. 10 slepic pro vlastní spotřebu + 10 slepic na prodej vajíček (spočítáno na prodej vajec 3,- Kč/kus)

Slepice nechat 2 snáškové období, ne dva roky. Pak slepice víc sežere než snese, myslím v Kč. Starší slepice trpí nemocemi a ty se přenesou i na mladé.

Každoročně doplnit polovinu hejna novými slepicemi. Musíte počítat také s nějakou ztrátou - úhyn, káně, pes ...V době, kdy loňské slepice přestanou nést, nové již začínáají a máte vajíčka celoročně.

Krmení - hybridní slepice (nejlepší je HISEX hnědý) potřebuje denně 120 g krmiva, počítá se dotoho i zelená složka + zbytky s kuchyně. Za rok na slepici se počítá minimálně 40 kg pšenice. Opatřit si sudy na uschování obilí a nakoupit hned po žních, kdy je obilí nejlevnější, spočítáno za 400,- Kč/q. Nutno přidávat sypané vitamíny 30,- Kč/kg, skořápky, mletý vápenec. Pokud nedáváte vitamíny musíte přidat drcené kosti, namočený sladový květ, grit nebo štěrk či písek pokud si jej nenajdou v zahradě. V době přeprchávání je nutno přidat do podílu krmiva ječmen, dříve se opeří a opět začnou snášet. V létě podávat čerstvé kopřivy v míchanici se šrotem a s naklíčenou pšenicí, v zimě sušené kopřivy. Tedy ráno míchanici, na večer celou pšenici. Jednou týdně podávat octovou vodu jako prevence proti kokcidióze.

Krmením kupovaných směsí se vám náklady zvednou - nemám vyzkoušeno zda lze jít do zisku.

V zimě slepicím prodloužit den svícením na 16 hod. denně. K tomu stačí 8w úsporná žárovka + spínací hodiny do zásuvky. V případě zájmu vám mohu rozpis svícení zaslat.

Nesmíte si počítat svojí práci, slepice si prodej vajíček vydělají na krmivo i na elektřinu a vy máte vejce zdarma. Na konci roku vám i nějaká kačka zbude např. na opravu kurníku, nová krmítka či napaječky.

Doma nelíhnout kuřata z hybridních slepic (je to finální produkt). Takto vylíhlé slepice vá NIKDY nezaručí tak dobré vlastnosti jako jejich rodiče. Lze zakoupit násadová vejce v drůbežárně např. v Žabčicích pod Brnem. oma líhnuté slepice vám udělají ještě větší zisk.

V případě nejasnosti se ptejte, pokud bude vědět, ráda poradím. Uška

doplněno 23.02.12 10:58:

ach bože, nějak mi skáčí písmenka, pardon

Doma chovat se lepice - doma chovat slepice

vylíhlé slepice vá NIKDY - vylíhlé slepice vám NIKDY

oma líhnuté - doma líhnuté

Ohodnoceno: 4x
 
Od: pavl*
Datum: 13.03.12 09:39

Dobrý den,

ráda bych se zeptala v jakém poměru vody a octa míchat octovou vodu. Předem děkuji Pavlína

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 13.03.12 09:49

Vrchovatou polévkovou lžíci na litr vody. Podávat preventivně jednou týdně a zamezit přístup k jiné vodě, aby octovku vypily.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pavl*
Datum: 13.03.12 11:08

Ještě jednou dobrý den,

moc děkuji za vaši odpověď. Jsme začátečníci v chovu slepic. V pátek nám přivezou kuřičky Celkem jsme připraveni, jenom si lámeme hlavu, kdy je vhodné slepičky vypouštět ven do výběhu , kdy vlastně budou snášet vejce. Je správná úvaha, že by se ráno měli vypouštět z kurníku cca kolem 10-11hod, aby snesli vejce a pak šli ven? Jak naučit kuřičky na hřady a do snáškových kukaní? Bylo by možné vás kontaktovat přímo na váš e-mail? Předem děkuji za odpověď Pavlína

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.02.12 11:54
avatar

Pokud začnete počítat tak zjistíte, že se nevyplatí chovat slepice, králíky, prase, že se nevyplatí vyset mrkev, petržel..., Svůj čas počítat nesmíte a i tak zjistíte, že pokud kupujete obilí nebo směs příjde vajíčko cca na 5 kč. Slepice je ovšem výborná věc, sežere všechny zbytky, chleba, prošlé kvasnice, kyslé mléko, zbytky z kuchyně...Pokud máte možnost jít paběrkovat na pole až sklidí kombajn třeba kukuřici nasbíráte si klidně 4 a víc pytlů klasů (podle toho kolik je sběračů) ty pěkně odloupete, můžete našrotovat, nebo obilná stébla i s klasem, po řepném kombajnu zase zbytky třeba i rozkrájené řepy co jí nastrouháte a na slunci usušíte tak máte vystaráno.Když můžete pustit slepice do neobdělané zahrady je to ještě lepší. Slepice jsme neměli déle jak 3 roky, to jdou na polévku a maso se sní třeba k rajské nebo namele s bokem do sekané. Chovat vlastní kuřata to je stráta času, líp koupit kuřičku co vám už za měsíc nese. Babička kupuje roky slepice z drůbežárny za 20kč/ks -tam se vyskladňují za rok a v pohodě vám další rok i dva ještě nesou. Já si neumím představit dorek bez kohouta, stačí nějaký liliput aby moc nesežral a i ten si slipky porychtuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 23.02.12 13:54

lidus - zadavatelka se ptala, zda se vyplatí chovat slepice. Měla asi na mysli být v plusu a né ve ztrátě. Proto asi píšete, že vejce vám vyjde na 5 Kč, ale je to možné při vašem popisu chovu. Náklady na jedno vejce mám 1,20 - 1,80 Kč podle toho za kolik nakoupím pšenici.

Jen okrajem - kukuřice není vhodná pro slepice neboť ztuční a nenesou. Dává se minimum v krutých mrazech v nezatepleném kurníku.

Vynesené slepice z drůbežárny se vyskladňují po 6 měsících snášky a ne po roce. Jistě vám doma trošku ponesou, pokud vám stačí 60 - 80 vajec za rok, tak proč ne, ale jste ve ztrátě, protože víc prokrmíte. Ale já pod 200 ks za rok nejdu. Vynesené slepice je dobré si koupit, nechat doma 14 dní, nekrmit směsí, aby z nich ty sajrajty vyšly a uskladnit do mrazáku na vaření.

Líhnout si doma kuřata není ztráta času, ale je to jistý výdělek. Musíte mít na to ovšem podmínky. Koupit násadové vejce za 5,40Kč + 5,5 kg krmení za 60,- Kč + elektřína na líheň + odchov 10,50 Kč (dle tarifu) = 76,- Kč. Koupit slepičku měsíc před snáškou je vydat z peněženky 150 - 160,- Kč. Takže já odchovám 2 slepice do dospělosti a vy koupíte jen jeden kus. Chce to ale počáteční investici. Vlastně svoje slepičky mám také zadarmo, vylíhnu dvojnásobný počet kuřat, polovinu prodám a moje mám zdarma.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 23.02.12 14:43
avatar

Usko, ano ale levné a rentabilní to tedy moc není. Pokud jsme bydleli na chalupě, já dělala v JZD a měla naturálie za hubičku tak se to vyplatilo stejně jen v případě, že jsem nepočítala svůj plat a spoustu času. Vlastní líheň je dost velká investice, já mívala vlastní kvočnu, vlastní slepici, vlastní a sousedčiny vejce z 15 nasazených bývalo tak 10 - 12 kuřat co přežili a ty jsem měla nějaký čas pod lampou v kuchyni i s tou kvočnou. U nás drůbežárna vyskladňuje halu za 10 měsíců, slepice jsou sice trochu (dost) oškubané ale snáší docela spolehlivě, myslím, že babička by je jinak neměla. Je vidět, že vy to máte zmáknuté ale v propočtech nepočítáte s úhynem. Pokud chce tazatelka chovat 10 slepic na dvorku nemůže se to vyplatit. Ať se daří!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ellin*
Datum: 23.02.12 15:16

Podle toho co připravuje a připravila EU bych řekla, že se to spíše vyplatí. Babička má slepic 6 a dělá to spíše proto, aby měla domácí vajíčka a tak nějak ze zvyku, že má za zahradou kurník už kolik, penězmi se jí to moc nevyplatí, ale je už na to zvyklá a slepičky dávají vejce pravidelně. Její švagrová má kurník o hodně větší, slepic má víc jak 20 a vajíček tolik, že rozdává. Sice taky brblá, že jí to stojí hodně, ale to asi všechno. :D Kromě nákladů je to ale i velká dřina, často musíte kurník čistit, aby slepice nechodili v... ehm... trusu, jak už bylo napsáno brzo ráno otevírat a docela brzo večer i zavírat proti kunám. Jinak doporučovala bych si kurník postavit někde hodně "bokem", protože po dešti to blízko něho smrdí docela dost, ikdyž je vyčištěný. Jinak kromě krmení (zrní, zbytků, vody, apod.) musíte slepicím dávat i vitamíny, aby dobře snáželi. A taky se jim musí čas od času přistřihovat křídla a slepice, které mají něčeho málo se taky často klovou a vyklovávají peří. Babička to dělá tak, že vždycky zaklepe na kurník nebo ho pootevře a ony přestanou. Tak hodně štěstí!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 23.02.12 15:27

Kanibalismus - klování, požírání peří.

Jez nudy, z malého kurníku, špatně osvětleného prostoru. Musí se slepice zaměstnat, zvláště v zimě, kdy nemohou ven. Napr. vhozením zrní do podestýlky, napíchputím půl řepy na stojánek a oni si klovou, zavěšením kytice sušené kopřivy dost vysoko, aby museli povyskočit atd...

Když už se tohle objeví, je dobré zastřihnout zobák (vrchní nesmí přesahovat spodní), je to jen rohovina, nebolí to, nekrvácí a také je vhodné do vody přidat Magi.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: myse®
Datum: 24.02.12 11:12
avatar

a hlavně - nemá se dávat slepicím syrové maso - žádné! aby si nezvykly na tu chuť a pak se neoklovávaly navzájem...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.02.12 11:16
avatar

V současné době mám 10 slepic. Koupila jsem je velice levně jako roční, ale tzv. "vynešené. Za dvacku kus. Je to z drůbežárny, tam z nich za ten rok chtějí vymačkat co nejvíc vajec, pak se jich zbaví. Lidé je kupují hodně za tu cenu, na zabití i na další nešení. Je pár dní problém, než si zvyknou z těch granulí na pšenici a jinou stravu a než se naučí chodit. Byly chudinky z těch klecí celé dřevěné.

Nesou moc pěkně, máme vejce pro sebe i synovu rodinu. Dcera má své slepičky taky. K tomu občas nějaká vajíčka prodám, ale moc ne. Výhodou je hlavně to, že zbytky z kuchyně, pokud nám zbyde třeba patka chleba, rýže či brambory od oběda, nemusím vyhazovat do popelnice, ale zužitkuje se to. Já jídlo vyhazuji hrozně nerada. A když to sežerou slepice, není to vyhození.

Jinak, po 6 letech, jak píšete, Vám slepice už nebudou k ničemu, neponesou. Vyměnit je tak po 3 letech. Ze staré slípky je vynikající domácí žlutý vývar s nudlemi, také je dělám na paprice /omáčka a knedlík či kolínka/ no a chutná je i slepice na kari.

A tak si myslím, že celkově je taková slepice užitečné zvíře. Pokud rozbijete domácí vajíčko a ko bledé kupované, rozdíl poznáte hned.

Nejhorší je si ty mršky pojmenovat. Jak potom může člověk zabít třeba Madlu či Dorotku, i když nenesou? Se jménem se stanou členy rodiny. Říkejte jim klidně holky, mrchy, potvůrky, hlavně ne jména. Mám s tím špatné zkušenosti. :(Jaga.

Na dovolené jsme poznali staršího pána, byl sám, měl na chatě 3 slepice. Miloval je jako členy rodiny a večer jim dokonce zpíval. Věřte nebo ne, jakmile se navečer ozvalo "Když máš v chalupě orchestrión, nevadí, že do ní fičí...", slepice se k němu sběhly a poslouchaly. My taky, zpíval moc hezky.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: uska®
Datum: 25.02.12 15:35

babajaga® - píšete, že vynesené slepice nesou dobře. Co si mám pod tím představit? Kolik vajíček ročně? Já je nikdy neměla a tak abych si udělala představu. Vím jed známých, že zpočátku byly oškubané, rvaly se do krve, první týden snášely, ale při přechodu krmiva ze směsí na obilí, tak přestaly. Trvalo jim to 3 měsíce než se opeřily a roznezly. Pak byla zima a zase nenesly, takže nevím kolik asi vajíček vám snesou za rok po nakoupení z drůbežárny.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kejki
Datum: 26.02.12 00:01

130,- rozdíl je 60 vajec. Známému nesly dost, taky si jich koupil 20. Ale byla tam úmrtnost, myslím, že mají podlomené zdraví z těch klecí. Takže po pár letech má teď koupené klasické kuřice, nesly i v těch mrazech, sice méně, ale na to že voda zmrzla do hodiny jsou to šikulky. (Do kurníku se špatně může, takže krmí venku).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.02.12 08:58
avatar

Uško, já to za rok opravdu nepočítám. Když jsme je přivezli /loni v listopadu/, bylo od těch slepic /6 nových, 4 dřívější/ každý den 7 - 9 vajec. Jak byly prostě chudinky zvyklé. Nacházeli jsme je po kurníku, neuměly ani snést vejce v kukaních. Po 3 dnech to opravdu přestalo, byly tak 2 - 3 vejce denně. Pak byly ty mrazy, tak to byla slabota. Nyní sbírám okolo 5 - 6 vajec denně. A v létě je to od těch 10 běžně okolo 8 vajec. Mám s nimi zkušenosti, beru si je takto už dost roků.

Ze začátku vypadaly jako *cert*, byly dost holé, ale za ty 3 měsíce se mi krásně opeřily. Vařím jim krmné brambory, strouhám řepu, namáčím chleba, no a také dávám obilí. Pšenici žerou rády, kukuřici moc ne - že by to na ně byla velká zrna? Ochotně sežerou zbytky od oběda /knedlík, rýži, nedojedený rohlík.../. Známý mi nosí z továrny z kuchyně skořápky, po usušení jim je rozmačkané dávám /vápník/. Čerstvé ne, naučily by se klobat vejce. V létě jim tam dáváme nasekanou trávu, prohrabou se a vyzobou, co jim chutná. A te´d v zimě, když tráva není a jdu do supermarketu, beru si velkou igelitku. V oddělení zeleniny pokaždé najdu hodně otrhaných listů z květáku, kedlubnů... Doma nahrubo nakrájet a to jim, panečku, jde k duhu.

Jinak - to rvaní. Měla jsem 4 slepice z dřívějška, přikoupila jsem tedy 6. Označila jsem si je barevnými kroužky, abych věděla, které jsou ty starší. Aby se nervaly, je dobré je potřít po hřbetech všechny octem, nebo postříkat voňavkou. Stačí nějaká za pár korun. Ony potom "voní" všechny stejně, už nerozliší, které jsou tam dřív a které nové a neperou se. Tak ať se daří.*placni*Jaga.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: uska®
Datum: 27.02.12 20:47

babajaga® - děkuji za odpověď, máte bodík. Zas jsem o trouchu chytřejší i když nevíte jak nesou, myslím kusově.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: eva1
Datum: 25.02.12 19:49

Všem Vám moc děkuji za rady, dozvěděla jsem se hodně důležitých informací*placni* Pro slepice jsme se nakonec rozhodli, přeci jen ta domácí vajíčka jsou nad zlato a hlavně ..jsme velká rodina a těch zbytků, jako jsou slupky z brambor, jablek atd. , které je mi zatěžko házet do koše, to to s radostí hodím slepicím . A potom, zapojíme i děti, jen ať taky chodí ráno otvírat kurník a večer zavírat, ať vidí, že ani to vejce není zadarmo*smich*

Ještě jednou díky všem :)

Eva

Datum: 25.02.12 20:02
avatar

Šlupky s brambor i ty z jiné zeleniny uvařte, namačkejte a trochu posypte šrotem, ještě jsem neviděla slepici co by to sežrala syrové.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 28.02.12 10:15

Ano, požádejte svého hejtmana o příspěvek na celostní péči o chov slepic domácích, jako Vydra na koně. Na zblutí, co hradíme.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jkr®
Datum: 29.02.12 21:41
Kolik slepic chovat? Bydlím ve meste, kde jsem koupil dum v zástavbě a mansim dvorem a starým kurnikem. Chtěl bych je chovat pro zábavu , ne kvůli zisku, ale pokud by byla vejce...
Videl bych to kvůli prostoru tak na max 5 slepic.
Existuji druhy, které moc nekvokaji?
Nechtěl bych rušit sousedy, díky.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 29.02.12 21:50

Pokud slepice kvoká, tak je potichu jak myška, sedí a zahřívá vejce z kterých se vylíhnou kuřátka. Tímto by sousedy nemohla rušit. Asi máte na mysli kdákání slepic po snesení vajíčka. Tomu nezabráníte a slepice která by byla potichu po snesení vajíčka neexistuje. Čím víc vajec, tím více kraválu. Pro zábavu chovejte hedvábničky, jsou na okrasu a dají asi 80 ks vajíček ročně.

doplněno 29.02.12 21:53:

Na Městském úřadu si napřed zjistěte, zda ve vaší lokalitě je chov domácích zvířat povolen.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jkr®
Datum: 01.03.12 07:28

Dekuji za ten tip zeptat se na MU. Pro sichr to udelam i kdyz uz kurnik stoji.

Existuje nejaky navod jak ma kurnik vypadat. Chtel bych u kurniku udelat i maly oploceny nezbytny vybeh. Zajimala by mne unosna plocha pro cca 5 slepic.

Diky

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 01.03.12 08:46
Ohodnoceno: 1x
 
Od: polina12*
Datum: 14.08.14 11:25

dobrý den, nevím , jestli mi přijde reakce na tuto starší debatu, ale ráda bych se zeptala.

uvažujeme s manželem přestěhovat se z města, rádi bychom pořídili slepičky, ale přiznám se, že nerozumím snášení resp. rozmnožování.

Budu-li mít i kohouta, který bude žít se stádem, jak poznám, že slípce neberu "oplodněné" vejce?

Dle informací z internetu je u mnoha druhů slepic potlačeno kvokání - (znamená to plodnost)? Nebo tedy kdákání,kterým poznám, že slípka snesla vejce k vysezení...

Kdy a v jakých případech používám domácí líheň.., kdy taková vajíčka přemisťuju od slepice k líhni doma?

Děkuji moc za informace.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: anonim*
Datum: 09.03.12 14:46

Dobrý den,

jak to tady pročítám tak já osobně nevím kolik peněz investujete do chovu drubeže, ale jelikož jsem od malinka vyrustala na venkově a momentálně teď 6 let žijí ve městě tak vidím ten rozdíl - jak si mužete jít na zahrau vzít cokoli od zeleniny po ovoce, jak si mužete kdykoliv vzit slepici, krůtu, kralika atd a udělat si neco dobrýho a neřešíte to jestli to v obchode seženete nebo ne. Prostě podle mne je lepší mít svoje vlastní a mít vždy vše poruce. A hlavně vím, že je to zdravé bez žádnych konzervátu a škodlivin jako v obchodě - nikdy nevime kde a jak se ono to jidlo přesně pěstuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kokodak*
Datum: 13.03.12 10:10

Tak jsme doma obnovili chov slepiček.

Máme starý kurník snad po pradědečkovi, ten jsme vyčistili, vybílili vápnem, pospravovali díry, instalovali nová bydýlka, vystlali slámou a koupili 10 16-ti týdenních kuřiček hybridek Dominant za 130kč/kus.

Koupili jsme dva metráky pšenice, pytel směsi pro kuřice a když jsem zjistil co doopravdy holky sežerou a kolik je 1,2kg pšenice nebo šrotu, tak už teď je jasný, že se to musí vyplatit. S chutí baští zbytky z domu, odpoledne je z výběhu (cca 10m2) pouštíme na část zahrady, kde si sbírají kdeco a i když zatím nenesou - je to pro nás radost

A jak jste na tom vy ostatní - chovatelé začátečníci? ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kokodak*
Datum: 13.03.12 10:10

jo a zatím jsme do slepiček dali 2000Kč sakum pikum...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: michalov*
Datum: 13.03.12 13:25

Ponesou.Vydržte. ;) Ze začátku jsou vajíčka malá.Později mají standartní velikost.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hela*
Datum: 15.03.12 22:37

Zdravím,

tak jsme se také rozhodli chovat slepice. Moje mamka za mlada je měla, takže teď už jako babička si řekla, proč ne. A moje děti jsou nadšené. Protože jsme kurník kupovali, tak se to nevyplatí, ale domácí vejce jsou domácí vejce a hlavně babi bude mít společnost a vitalita u starých lidí je důležitá...

Akorát mám problém, zatím jsem nesehnala pšenici za rozumnou cenu v okolí Prahy. Neporadíte prosím někdo? Díky. Hela

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: pejsek*
Datum: 12.07.14 00:23

Ano, vyplatí. My chováme slepice a každý týden prodáváme vejce (10 ks - 30 Kč, 30 ks - 90 Kč) . A prodáváme do hospody(60 ks - 180 Kč),sousedům a sousedi jsou 3 a kupují 10 vajec. A navíc domácí vejce jsou žlutá, v obchodě takovou barvu neseženete.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.07.14 10:10
avatar

2.5 roku stará debata, nemůže být zamknutá?

Vždyť nepřinese nic nového..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.08.14 12:02
avatar

No jo pane Milane, otázka stará ale u nás změny, 2 slepice uhynuly stářím, dvě vytrvale kvokají a ty zbylé se rozhodly udělat si dovolenou a seberem 2-3 vejce denně, žerou stále jakoby snášely. V tuto chvíli musím napsat, že se nevyplatí vůbec ale můj muž jim s láskou říká moje děvčata.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: saska
Datum: 22.07.14 18:43

URCITE!

ja som sa prestahovala do starsieho rodinnehho domu z panelaku.mali sme vyhodu, ze tu bol chliev a kurnik. sice to chcelo cas a pracu, vycistit ho,vykydat stary hnoj, vydenzifikovala som to pre istotu savom, aj ked nebol chliev pouzivany asi desat rokov.kupila som pet nosnic za 160 jednu a dvanast broilerov za 45korun.yrno a srot sme mali od priatelovho stryca.takze sa nmam to oplatilo.ale, ked som si spocitala, kolko zrna maju zjest tie slepice, plus kolko asi znesu vajec, oplati sa to.ked pocitam hodnotu vajec, minus ich porizovaci cenu, misky...aj tak financne sme v pluse. mali sme kurnik, to je dolezita vec...a je potreba pocitat cas. rano ich pustim, nasipem im zrno do travy, doplnim vodu.vecer im nasipem srot do misky, dam vodu, zavriem.stoji to asi tak dvacat minut denne.nie je to vela, ale je to cas, ked sa to spocita.pokial nepocitate cas, mate priestor pre slepice, doma varite, takze mate supky z brambor a zeleniny, oplati sa to.ked som si spocitala pet nosnic, co mame, 500kc zrno za rok plus vitaminy ak chcete,vajcia si spocitajte.nase nove nosnice maju priemerne 4 vajcia denne. viem, ze v zime nebudu nosit, odhadom si vravim, ze na 5 slepic su to 2 vajcia denne.365krat 2 je 730 krat 2190.mozno je to prehnane, uvidim v zime, ale na 500kc, co maju slepice ziest, pokil maju iny zdroj potravy,ako u nas, velky vybeh, zbytky zeleniny a ovocia, urcite sa to oplati, plus pre mna a priatela, este zaplatia aj brojlery.sme dvojclenna domacnost a mi dvaja tolko vajec nezieme.takze drzim palce kazdemu, kto zacina,..a verim,ze robi dobre..

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.