Fretka - zkusenosti s chovem

Od: Datum: 16.12.12 12:10 odpovědí: 10 změna: 18.12.12 22:36

Dobrý den. Ráda bych si pořídila fretku. Mám málo zkušeností, a tak bych uvítala prodejce fretek, který by poradil. Podmínka - fretka musí být samička. Uvítám zbarvení harlekýn a tchořovité, popř. champagne, ale není podmínkou.

Upozornění od sys clayman 17. 12. 2012 17:03:48
zde neinzerujte
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.12.12 12:31

Milá zlatá to musíš inzerovat někde jinde, my tady s fretkama neobchodujeme. Být tebou tak si to rozmyslím, fretka páchne a kdo říká, že ne tak lže. Vím, cítit je každé zvíře a pro zvířata zas smrdíme my lidé ale ta fretka je šelma tchořovitá.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 16.12.12 15:37

Poptejte se v útulcích,bývají tam moc hezká.mamina

doplněno 17.12.12 20:48:

Dcera měla dvě fretky samečka Montyho a samičku Jackie.Samečka koupila od prodejce,který si s ním celkem nevěděl rady,tak byl zavřený jen v kleci a nevychovaný.Po nějaké době byl z něho ten největší mazlík.Samičku měla od mimina a kde mohla tak někoho kousla kromě dcery. http://galerie-jordi.kom.cz/m…y-medulatka-1-2005-jackie.php

Ohodnoceno: 1x

Datum: 17.12.12 11:32
http://www.fretka.cz/ koukni sem poradí a najdeš i miminka :) mě v začátcích hodně pomohli .Jinak to chce hodně času a velkou klec a možnost aby se fretka mohla proběhnout taky je fretka citit ale správnou péči se to dá eliminovat .

Od: ladaadal*
Datum: 17.12.12 11:39

Lidus, evidentně o fretkách a všeobecně o tchořovitých savcích nic nevíš. Smrdí jako tchoř - ano to se říká a ano, fretka umí smrdět možná ještě hůř, ALE:

Tento "smrad" mají ty zvířata stejně jako Dikobraz ostny. Pokud není v nebezpečí, má obranné žlázy stažené a cítit není. Pustí to jen když se lekne nebo se bojí a to opravdu za 12let jejího života udělá tak 1x-2x, je-li v domácím prostředí.

Samozřejmě, že svůj pach má stejně jako kočka, pes, morče a všechno, co má kůži, potní žlázy a kdoví co ještě. A myslím, že fretka smrdí mnohem míň než právě jmenovaná zvířata - vlastní zkušenost.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 17.12.12 11:44

Rovněž mám osobní zkušenost a vymluvit si to nedám. Ale i já přece řekla, že svůj pach má každé zvíře, každý člověk je to jen o tom nač jsme ochotni si zvyknout. Doma jsme měli vše od rybiček až po psa, největší nepořádek dělaly andulky.

Od: badoo
Datum: 17.12.12 15:01

Fretku jsem měla cca 7 let. Žil by možná ještě teď kdyby ho neskolila nemoc.

Nikdy mi nebo někomu z mého okolí nesmrděl. Nemusela jsem ho koupat a podovné "ptákoviny". Podle mě jde hlavně o subjektivní dojem. Pokud vypustí žlázky tak ano, to je potom něco jiného, ale jak tu již bylo řečeno to se stává málokdy. Samozřejmě pokud se o fretku dotyčný nestará, žije ve špíně, má neprané pelíšky, nevyčištěný záchod, pak se ani nedivím, že SMRDĚLA.

Popravdě víc mi smrdí někteří lidé v autobuse, než právě než freťák a to upozornuji, že nebyl kastrovaná a tím pádem by měl být cítit ještě víc. Bohužel, kde nic tu nic.

Mimochodem, lidem ze začátku možná může smrdět, ale později se stane "smrdu vzdornými" *smich*

Od: badoo
Datum: 17.12.12 15:10

Ahoj,

jestli ti můžu poradit, tak na ceně u fretky opravdu nekoukej. Málokomu se vyplatí, když je ze začátku "šetřílek" a koupí si zvíře z velkochovu, kde jsou fretky všem ukradené, rostou jak dříví v lese. Jsou naprosto nesocializované a většinou agresivní.
Někdy se povede, že narazíme na fajn chovatele, který má fretky opravdu rád, ale většinou pokud se vejdeš do 1000,- nepokryje to ani základní potřeby, které fretka "vypotřebovala" za svůj život u chovatele /maso, kvalitní (!) granule, doplňky stravy/
Taky tě chci upozornit, že je lepší koupit fretku jaro/léto kdy se rodí mláďata a tak je výběr celkově větší.
Jinak s pohlavím taky opatrně, samička by tak "smrdět" neměla, ale zase je problém v její říji a podobně.
http://majestik.cz/index.php/cs/ -> paní chovatelka má ještě 2 chlapečky z letoška a na jaro plánuje další miminka. Sice se do 1000.- nevejdeš, ale peníze by nemělo být to hlavní na co se koukat. Krmení bude něco stát, klec, pelíšky a jiné různé potřeby aby tvůj život s ní byl spokojený a klidný. Tam mi věř se taky 100% nevejdeš do 1000.-
Pokud sem na něco zapoměla, určitě se sem ještě dneska vrátím a doplním.
Pokud si budeš chtít jen tak "pokecat" a zjistit něco vím, tak mi napiš na mail : aassllyy@seznam.cz
A být tebou, tak opravdu počkám na jaro, zimní miminka jsou většinou slabá a čestějí víc nemocná, než ta co se rodí na jaře

Od: ladaadal*
Datum: 17.12.12 16:46

S tím na 100% souhlasím, vybírat si chovatele a nebrat hned, co ti podstrčí. Dobrý chovatel má už malý rozmazlený, chovaj se, nekoušou. Ten co to dělá na kšeft jich má mraky, lacinější a poznáš, že ti je bude dávat v rukavici, aby ho nekousli - toho už moc nepřevychováš, nebude kousat jen tebe a možná ještě někoho z rodiny, ale cizí k sobě nenechá přiblížit.

Datum: 18.12.12 10:17

K vašemu nadpisu - Chci si koupt fretku ale nemám zkušenosti. Prosímvás si napřed zajděte k někomu kdo to v bytě chová. Moje zkušenost je taková, že to neskutečně smrrrrrdí. A jedno jestl samička, nebo kastrovaný sameček. Syn známých si to na rodičích vykručel a teď když u nich člověk jde kolem jeho pokoje tak nechápe, jak v tom ten kluk může bydlet.

Od: shelly
Datum: 18.12.12 22:36

Zdravím, přidávám se k diskuzi a hlavně chci poradit. Fretkám se věnuji již pár let a také odchovávám mladá. Patřím mezi střední třídu, fretky bez PP, kvalitně krmeny. Rozhodně si předem toto zvířátko dobře rozmyslete, nechci od něj odrazovat, ale není to zvíře pro každého, je třeba k jeho výchově přistupovat trošku jinak než je tomu u jiných zvířat - vztah je založený na důvěře a respektu. Je to šelma, potřebuje tedy i kvalitní granule na masném základu (dá se sehnat i poměrně levně - 750Kč/15 kg - pro jednu fretku to chvíli vydrží ;) ), pokud jste odvážnější, můžete krmit masem, ale je tam třeba více dbát na hygienu a hlídat kvalitu masa. Já osobně kombinuju oboje. Každopádně, o tomhle si pak můžeme povídat dlouho. Na fretku potřebujete (minimálně v dětství) dost času, fretka toho dost naspí, ale u výchovy být musíte. Fretka kouše, zuby používá ke hře - úkolem Vás a chovatele odkud fretka pochází je vychovat ji, aby znala své meze - "kdy už je to moc". Určitě je dobré vědět něco o fretčí pubertě - že vychovaná fretka najednou začne kousat , zlobit a provokovat.. prostě jako puberťák ;) . Rozhodně kupujte fretku přes rok - jaro - léto - tato mláďata bývají nejsilnější, tudíž i o dost odolnější než tihle vyprdlíci "na poslední chvíli". Je sice lákavé dostat miminko pod stromeček, ale nedělala bych to. Dále si vemte fretku ideálně v 7.-8. měsíci věku, ptejte se na geny, na to, jak je krmili. A určitě, pokud máte možnost se někam dopravit, podívejte se k někomu na fretku. Ode mě šla miminka téměř po celé republice (Praha, Hradec Králové, Sokolov, Brno, Zlín) , a kdyžtak mám i kamarády chovatele , takže se stačí ozvat, kde byste to měla nejblíž a já už Vám někoho dohodím ;)..úplně nejlepší by bylo jít přímo k chovateli, kde uvidíte více fretek - kluka i holku - kastráta a nekastráta - různé věkové kategorie . Já jsem od Příbrami - letos jsem si nechala jedno miminko, takže tu mám půlročního říjného pubertálního chlapce (což by mělo být vlastně to nejvíce "smradlavé" období ), dále mám holky i chlapce (kastrát bude až na jaře). Jinak já osobně začátečníkům doporučuji samečky - pach během říje se dá řešit kastrací a u kluků je to vlastně jediný problém, s holkama je to složitější - říje přetrvávají a především kolem říjí bývají velké problémy - navíc bývají v takových obdobích náladovější, některé se mazlí, jiné naopak bývají agresivní (kradou ponožky a jakmile si je chcete vzít, tak Vás pomalu sežere ) - neříkám že to platí u každé, udávám pouze dva extrémy , většinou to je něco mezi - s tím, že se nálady střídají (prostě ženská ;) ) . No, snad jsem Vás zdlouhavou reakcí příliš neotrávila a naopak trochu poradila, kdyby něco stačí se ozvat - Michael.Novakova@gmail.com (jsem i na facebooku, ale pokud si mě tam najdete, napište mi e-mail, abych Vás přidala ) .

Přeji dobrý výběr a hlavně na to nespěchejte (opravdu se to nevyplatí ) a šetřit už vůbec ne ;) . Kvalitní mládě se dá sehnat za přijatelné peníze, pokud nechcete mimčo s papírama ;) . Ale ne každé je bohužel kvalitně vychováváno a krmeno..

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.