Nejste přihlášen/a.
Můj chameleon v terárku vždycky po stěne vyleze až ke stropu, poté po obvodu a skončí na UV žárovce. Tam sedí, pákrát měl otevřenou pusu třeba 2 minuty v kuse. Proč to dělá?
Může mu něco být nebo chybět?
Dobrý den!
Toto chování je úplně v pořádku, čím blíže jde zvíře ke zdroji, tím více ho bude příjmat, otevřená hubička to jen signalizuje. Chameleóni jsou perfektní lezci, potřebují spousty tenkých větviček, rosit určitě jednou denně i dvakrát, mají rádi ale sucho a teplo, vodu olizují, kapky vody.. Vápník je děsně důležitý, chce to jednak kvalitní žárovku, pak dodávat vitamíny.
Co je pro chameleony a nejen je samozřejmě naprosto ideální, vytvořit venkovní výběh, kdy už je pěkné počasí a oni mají nejlepší zdroj záření, tedy přímé slunce! Choval jsem leguánky skvrnité a nosil jsem je s klecí na slunce, dostávali barvy, že takové pod žárovkou nikdy nebyly..
Další perfektní věc je, dodávat v sezóně i jiný druh hmyzu než cvrčky, milují všechny druhy hmyzu. Pro felzumy jsem chodil smýkat hmyz do síťky na louku, to byly vždy pranice . Pokud udělate venkovní letní výběh, ideálně napojený na stávající ubikaci, pak i v ní se občas objeví chutná moucha
.
Hodně šťastných chvil s chameleónem, Bizon
To zvířátko má rádo suché teplo, když nemá sluníčko a jím vyhřáté kameny, vezme zavděk žárovkou .
Terárium:
Terárium pro chameleony musí být konstruováno na výšku, protože zvíře si pohybuje obvykle nahoru a dolů, tak jak zrovna vyžaduje teplotu svého okolí. Minimální rozměr terária je 45 x 45 x 60 cm, ale lepší je výška 80 a více cm. V teráriu naaranžujme dostatek větví a nejlépe umělých rostlin. Je možné do terária umístit i živé rostliny, ale je potřeba vybrat nejedovaté a počítat s tím, že rostlina bude systematicky okusována a posléze až chameleon vyroste, tak také rozdrápána a případně i polámána.
Chameleoni většinou pijí olizováním kapek z listů. To docílíte postřikováním ručním rozprašovačem s vlažnou vodou, nebo přístrojem pro vytváření mlhy a vlhkosti v teráriu, nebo automatickým rozstřikovačem, který napodobuje déšť. Do terária je také možné umístit vodopád do kterého jde umístit mlhovač a ve kterém cirkuluje voda, takže se nekazí a ze kterého se zvíře může bezpečně napít.
Dále v teráriu nesmí chybět žárovka na slunění, pod kterou je potřeba umístit větve, kde se zvíře může bezpečně slunit a přitom se nedotknout žárovky a druhým velice důležitým světlem je žárovka, nebo zářivka se zdrojem UVA a UVB záření. Zejména bez UVB záření chameleon uhyne kvůli nevratnému odvápnění kostí a s tím způsobené křivici.
Jako substrát jsou vhodné bukové štěpy, nebo džunglový substrát. Písek, ani hobliny a podobně nejsou vhodné.
www.miga.cz
Má otevřenou pusu, že je mu vedro. A oni lezou za světlem, nejsou moc chytří, mohu se popálit. Mohl by i uhynout. Chameleon jemenský je horský druh, musí mít 20-23°C přes den, v noci ideálně 14-18°C, Terárium musí mít dobré větrání - rozhodně celý strop síť a ještě nejméně jednu stranu. Terárium na výšku (asi 80 až 100 cm), žádný substrát na dně, jen to, co je v květináčích. Chameleon ze stromů slézá jen klást vejce. (Pak je třeba dát samičce dolů misku substrátu) Kdyby sežral kousek kokosové drti, uhyne. Hodně živých květin, nic umělého (pozor, jen některé druhy - ideální je schefflera, ibišek, ficus benjamina), hodně větviček, které tlapkou obejme - ovocné stromy (dost i vodorovně). Světla postavená nahoru na strop, aby se jich nedotkl, popálil by se. Strop nejlépe z mušího kovového pletiva. Světlo zářivka UVB 6% 24W - 12 hodin denně (7-19 h), druhé světlo plnospektrální žárovka nebo zářivka - 12 hodin denně (7-19), třetí světlo obyčejná tepelná žárovka - maximálně hodinu ráno po rozsvícení ostatních světel (7-8 h), půlhodinu večer před zhasnutím všech světel (18:30-19 h). V noci zajistit klesnutí teploty pod 20°C, pak se může spustit mlhovač - ten musí zajistit noční vlhkost 100% (chameleon dýcháním mlhy pije). Nikdy nemlhovat pokud je telota vysoká, dostal y zápal plic. Zajistit ochlazení (ventilátor apod.). Možné je i noční rosení. Nestříkat na chameleona, jen na rostliny. Ale mlhování zajistí lepší podmínky. Kromě profi terarijního mlhovače lze použít i zvlhčovač vzduchu a hadicí navést mlhu do terária. Krmení cvrčky - do roka ad libitum, od roka ubrat (na tak 3-4 denně, aby nebyl obézní). Každou dávku potravy obalovat ve směsi drceného vápence a mletého pylu (jde koupit ve zdravé výživě nebo lékárně). Chameleon se živí včelai, potřebuje pyl pro své zdraví. Jednou za 14 dnů dávku obalit navíc i v multivitaminu s D3 pro plazy. Při dobré péči se dožije přes 10 let. Netrapte ho, prosím, špatnými podmínkami.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.