Kdy se štěněti mění zuby?

Od: ® odpovědí: 4 změna:
avatar minda

Našemu psovi je už 8 měsíců a vůbec jsem si nevšimla, že by se mu měnily... přitom se spolu často pereme, s oblibou mě kouše... myslíte, že už má druhé? velké jsou dost... ;)

4 odpovědi na otázku

 

 


1x

No, ač je to jakékoliv štěně, zuby už má určitě nové! :)

 


0x
avatar viky

Tady je všechno o zubech našich miláčků.
Mléčné a trvalé zuby psa, výměna zubů
Zuby mají různé tvary a skládají se z tvrdé zuboviny, potažené tvrdší sklovinou. Zuby jsou v čelisti fixovány podle velikosti různým počtem kořenů.
V dospělém věku má pes42 zubů, z toho12 řezáků, čtyři špičáky, 16 premolárů (třenových zubů) a deset molárů (stoliček). Jejich počet je v horní a dolní čelisti rozdílný.
V každé čelisti ješest řezáků. Za špičáky jsou na každé straně horní i dolní čelističtyři premoláry (třeňové zuby)různé velikosti a nepravidelného, převážně jehlanovitého tvaru (označují se jako PI, P2, P3 a P4) a dvamoláry (stoličky)v horní a tři v dolní čelisti (označují se jako MI, M2 a M3).
Mléčné zuby
Zvláštní situace je u mléčných zubů, neboťštěňata mají celkem 28 zubů. Řezáků a špičáků je u štěňat plný počet jako v chrupu dospělých psů, zatímcopremolárů je pouze 12. Moláry nejsou v mléčném chrupu štěňat žádné.
Mléčné zuby jsou menší, složené z řidší zuboviny, a mají proto šedivě bílou barvu zředěného mléka, což je významné pro jejich případné odlišení od zubů trvalých.
Mléčné řezáky a špičáky se prořezávají koncem prvního měsíce života štěňat, krajáky pátý až šestý týden. Mléčné premoláry se prořezávají ve čtvrtém až osmém týdnu věku štěňat.
Výměna mléčných zubů za trvalé
Trvalé zubyjsou v čelistech založeny pod všemi mléčnými zuby a v době výměny zubů musí mléčné zuby z čelisti vytlačit. Trvalé řezáky se prořezávají obyčejně za mléčnými, při výměně špičáků se někdy stává, že po určitou dobu v čelisti zůstávají jak mléčné tak i trvalé.
Prořezávání trvalých zubů závisí na velikosti plemene. U velkých plemen psů probíháod 2 do 5 měsíců, začíná řezáky, a končí stoličkami okolo 7. měsíce.*) Obecně lze konstatovat, že do stáří tři až čtyř týdnů štěně nemá zuby prořezané vůbec; po této době dochází k postupnému prořezávání mléčných zubů. Do stáří dvou měsíců jsou prakticky všechny mléčné zuby prořezány.
K výměněmléčných řezákůdochází v období mezi polovinou čtvrtého a v průběhu pátého měsíce stáří štěňat. Obecně lze konstatovat, že k této výměně dochází u velkých plemen dříve než u malých.
Až na konci tohoto období se vyměňujíšpičáky. Toto období je často doprovázeno "dvojími" špičáky; je to stav, kdy zpravidla před špičáky mléčnými narůstají špičáky trvalé, a obvykle se srovná v průběhu jednoho měsíce tím, že mléčný špičák je z čelisti vytlačen špičákem trvalým. Pokud tento stav trvá delší dobu, je vhodné mléčný špičák odstranit chirurgickým zákrokem, aby následně nedocházelo k deformaci tzv. zámku, který je významný pro skus a správné uchopování kořisti.
doplněno 16.11.11 22:21:

Informace Google

 


0x
avatar babkazov

Má je špičaté a pichlavé jako jehličky? Když ne, tak už má druhé.:D Koukněte mu do huby, jestli nemá dvojité špičáky. To se občas stává, že mléčné nevypadnou a narostou nové vedle nich. Musí se nechat vytrhnout.


nene, právě že má krásné velké bílé kulaté zuby, nikde nic dvojitého, a to už pěkně dlouho - aspoň od 4 měsíců... ale je to jen střední pes, těm se nejspíš zuby mění dřív... děkuju za konzultaci :)

 

 


 

 

Poslední otázky Poradny zvířata
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]