Ustrašený psík ..(9měsíců-shih-tzu)

Od: Datum: 12.12.12 18:20 odpovědí: 5 změna: 13.12.12 17:51

dobrý den,

už si nevýme rady a tak píšu sem

máme už 5 měsíců pejska. jménem whoopy (hupi) koupili sme ho za 4000kč s PP (už to je divné.relativně nízká cena) a chovatelka nám ho přiezla z Plzně až sem.(bydlíme ve varnsdorfu takže pořádnej kus cesty).jenže on je hrozně plachý bojí se psů a lidí venku na každého vrčí (cizího),,,nekouše ale ze strachu vrčí.bojí se dokonce i pískacích hraček to když zapískáme v pokoji tak nám do něj celí den nejde.a to samé jen když cvrnkneme nechtama o sebe.chvíli sme si s paní psaly přez e-mail ale jak sme začli pozorovat ten hupika probléma napasali sme jí o tom neodpověděla nám.ale jakmylese zmíníme o něčem jiném máme bleskovou odpověd.možná se mu něco zlého přihodilo nebo je nebyl socializován.ale vyrůstal se 7 štěnaty..tak nechápu proč se psů bojí.jakmyle ho vidí na ulici chce prič.a to samé s lidma není schopen okolo někoho projít a kort když je to taková ta hlušná parta pubertáků to pádí priš(smaozřejmě ho nepusítm je na vodítku).na členy rodiny si už zvikl.ale na tatku ještě před 14 dněma vrčel,nevíme co s tím.mamka na nějakého psího psichologa který nám byl doporučen ted opravdu nemá.prosím o radu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: martina0*
Datum: 12.12.12 19:46

Tak asi kvůli povaze byl tak levný, anebo jak píšete, mohlo se mu něco přihodit a pro chovatelku byl "neprodejný", proto vám ho i dovezla... Bohužel nejsem odborník, jen mám pár návrhů na řešení ale bude to dlouhá cesta a asi už nikdy nebude uplně bezstarostný a neostražitý pejsek :)

Máte někoho známého, kdo má klidného, vyrovnaného pejska? bylo by dobré je spolu seznámit a chodit třeba každý den spolu ven aby si zvykl na přítomnost jiného pejska, že mu nic nehrozí a nabral trochu toho sebevědomí. S lidmi to samé určitě máte spoustu známých, tak třeba s nimi jít na procházku, dát jim do ruky mlsku a ať si s vašim pejskem hrají, nebo ho lákají na tu mlsku, nebojte on se dá přemluvit, určitě už víte, čemu neodolá :D

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.12.12 20:02
avatar

Ahoj Moniko. To vypadá opravdu na nějaké prožité trauma u psíka. Možná mu ublížil jiný pes, možná člověk, bojí se hluku...Těžko říci, čím byl ohrožen, ale pamatuje si to moc dobře. Pes je zřejmě hodně vystresovaný z každé procházky, z každého setkání s jiným psem a lidmi...Je chyba, že s vámi chovatelka nekomunikuje a i to je divné. Působí to, jako že o problému moc dobře ví a nechce o tom mluvit. Většina chovatelů, když dá štěňata pryč je ráda, když se dozví od majitelů, jak se psíkům daří atd. Pes si musí na lidi i na psy zvyknout, to je jasné. Při procházkách by to chtělo odvádět jeho pozornost jinam, aby se nestresoval. Dávat mu neustále najevo, že jste s ním, aby měl pocit bezpečí. Chce to čas a trpělivost. A určitě se obrátit na někoho, kdo psí duši a povaze rozumí. Psycholog je dobrá volba, jen byste to neměli moc odkládat. Já vím, že to stojí peníze, ale stres u psa se musí řešit a musí to dělat člověk citlivě a odborně. Aby se problém neprohloubil. Tady bude potřeba nejprve odstranit psychický blok a pak zvolna vychovávat. Důslednost a přísnost ve výchově znamená zároveň být občas i přísný. A to není u psa, který je bojácný a trpí stresovými stavy, možné. Bál by se ještě víc a neměl by tuplem důvěru. Toto bez odborné pomoci sami asi nezvládnete odstranit. Vylekaného psa člověk nenaláká ani pamlsky, ani na nic jiného. Ten touží jen někam utéct, zalézt a schovat se tam, kde se cítí v bezpečí. Tady poradit je těžké, aby to nenadělalo víc škody, než užitku. To je můj názor.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.12.12 20:17
avatar

Moniko , podle toho co jste popsala , jste si asi přivezli pejska od takzvaného množitele.Zřejmě nebyl od malinka seznamován s cizími lidmi a cizími psy.Ikdyž vyrůstal se sedmi štěňaty , tak není socializovám a když se k tomu přidá vrozená (většinou dědičná) bázlivost , tak z něj vyrůstá ustrašené ,bázlivé a nešťastné stvoření,které se bojí všeho a všech. Nejprve musí váš pejsek získal sebedůvěru a jistotu , že je mu nic nestane a že může spolehnot na páníčka , že ho ochrání . V situacích , kdy potkáte jiného psa ho neuklidnovat, ba naopak se tvářit , že se nic zvláštního neděje, netahat za vodítko , nezvedat psa.Nejlépe poprosit kamarádku s vychovaným psem se a domluvit na společné procházky , tak,že se budete zpočátku jen potkávat, později půjdete spolu.Ale chce to čas a trpělivost.Ale přesto bych doporučila psí školku ,nebo cvičák.Tam by si postupně zvykl na nové , jemu neznámé situace .Stejné je to s přivykáním na cizí lidi.Když k vám přijde návštěva , tak je požádejde ať dělají , že ho nevidí. On je časem příjde sám okouknout, pak mu dají mňamku, ale nechovat a zpočátku ani nehladit, nebo jen malinké pohlazení . Opět to chce čas a trpělivost.

Nepochopila jse v otazce : Je mu 5 měsíců , nebo ho máte 5 měsíců?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: monika11*
Datum: 13.12.12 17:51

5 měsíců ho máme...je mu 9 měsíců .a cvičák už jsme skoušely jenže se to zhoršilo.psy si na něj dovolovaly protož tam byl nejmenší a bál se takže na nás mnohokrát vijely.a ten strach se zvětšoval.ale děkuju

Datum: 13.12.12 11:17
avatar

To je moc těžká rada. Chvilku už o vaší otázce přemýšlím. *nevi* Nevíme, jakou má povahu, jaké má zkušenosti, co ho takto naformovalo. Nejdůležitější dobu na socializaci jste už zmeškali. Teď už bude velmi, velmi obtížné psíka přesvědčit o tom, že se není čeho bát, že mu nejde o život, ani o zdraví. Bude se, chudinka, stresovat při každém šustnutí. *nevi*Jedině posilovat sebevědomí, nechávát ho vyhrát, hodně chválit, odměňovat. V podřepu nebo v náručí ho uklidňovat. Ale musí vědět, že jste jeho opora, jeho jistota. Tím, že ho do něčeho budete nutit a při tom říkat Neboj, to nic není! důvěru nezískáte. Musí vědět, že ho nedáte. ;) Myslím si, že bude nejspokojenější, když se všemu, co ho tak děsí, vyhnete. Ven jen na vyčurání a vykakání. Ale nesnažit se ho s někým zkamarádit. Budete mít pejska, který ven nemusí a se kterým v náručí vítáte návštěvy nebo ho necháte zalezlého.*jasne* Nechejte mu nějaké místečko v koutku, třeba za křeslem, v domečku, v textilní budce, v kukani, kde se bude cítit bezpečně. Před ním do jeho pelechu nesahejte, třeba pro deku, hračku. Musí mít jistotu, že to je nejbezpečnější místo na zemi. A je jen jeho. *hej*S chovatelkou už nic neuděláte. Je velice podezřelé, že nechtěla, abyste viděli celý chov a prostředí, ze kterého pejsek pochází. Vaše chyba, že jste na tom netrvali. Na babě chovatelce si nic nevezmete a pejskovi stejně nepomůžete. Musíte to brát tak, jak to je.*hej*Nezapomeňte čichat k ouškům, jestli tam nemá zánět nebo roztoče. Nezapomeňte čistit oči, kartáčovat, protože se zcumplošeným psem pak už nic neuděláte. Stříhat v narkoze, to je strašná představa. Také drápky, které si venku neobrousí sám, je potřeba ostříhat, ale nezastřihnout. Velice to krvácí.;) Tohle všechno s neskutečnou trpělivostí a laskavostí. Je to veliký chudáček, který se týrá sám sebe svým strachem a bázlivostí.

doplněno 14.12.12 06:39:

Moniko, dej, prosím tě, mamince přečíst mé povídání. ;)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.