Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Kočičí rýma

Od: al bunda* odpovědí: 1 změna:

Dámy a pánové, chlapci a děvčata, vzácní poradci a poradkyně,
má někdo z vás zkušenosti s léčením nejspíše již chronické kočičí rýmy (rhinotracheitis)? Pomůže ještě (a jenom) očkování nebo je nějaká jiná cesta alespoň ke zmírnění průběhu? Gůgloval jsem, gůgloval; snad ne málo, leč nezadařilo se mi nic použitelného najít. Vím, co to je, ale nevím, co s tím. Poradíte? dennapicu.pise.cz/...

 

 

1 odpověď na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

jaja28*
doplnit odpověď
hodnocení

0x
Také jsem hledala a našla jsem pro tebe odborné rady od MVDr. Vladimíra Šoltyse z Jíčinské veterinární ošetřovny - takže přikládám
Rady z veterinární ošetřovny - kočičí rýma
Velmi častými pacienty, navštěvujícími veterinární ošetřovnu prostřednictvím svých nových majitelů, jsou zatoulaná či opuštěná koťata. Často pohnutý osud jejich několikatýdenního života je příčinou mnoha zdravotních komplikací. Kromě špatného výživného stavu, přítomnosti zevních i vnitřních parazitů, jsou tito tuláci postiženi onemocněním nazývaným kočičí rýma.
Jedná se o onemocnění horních cest dýchacích. Postiženy jsou především sliznice očních spojivek a nosu. U koťat se objevuje slzení a výtok z nosu, případně kýchání. Mohou se objevit i celkové poruchy zdravotního stavu, horečka, nechutenství, hubnutí. Původcem tohoto onemocnění jsou viry, v posledních letech též velmi často chlamydie, což jsou mikroorganismy stojící strukturou své stavby mezi viry a bakteriemi. Velmi záhy se však uplatňují i bakteriální původci onemocnění.
Výtok z očí a nosu se stává hnisavým, nos je často úplně ucpaný a ztěžuje dýchání, víčka jsou křečovitě stažená. V zanedbaných případech dochází ke vzniku vředů na rohovce, postižení dolních cest dýchacích až zápalu plic a k úhynu.
Přenos tohoto onemocnění se děje přímým kontaktem. Nejčastěji onemocní koťata ve věku 5 - 12 týdnů. Nakazí se od dospělých koček, jež nemusí vykazovat klinické příznaky onemocnění, avšak jsou zdrojem infekce pro své okolí. Původci onemocnění se z těla tohoto latentního přenašeče dostávají očním sekretem, sekretem z nosu, pohlavního aparátu a trusem.
Léčbu musíme zahájit neprodleně. Očekávání, že onemocnění odezní po nějaké době samo, způsobí pouze přechod a akutní fáze do chronického stavu. Onemocnění pak daleko úporněji vzdoruje léčbě a definitivní vyléčení je v mnoha případech nemožné. V horším případě riskujeme onemocnění i dolních cest dýchacích. Léčbu zahájíme podle rady svého veterináře antibiotickými kapkami či mastí, aplikovanými několikrát denně, často po dobu několika týdnů. Celkové podávání antibiotik je na úvaze veterinárního lékaře, podle závažnosti onemocnění. Léčba je tedy velmi náročná na chovatelovu péči a čas.
Velmi účinně se proti tomuto onemocnění lze bránit preventivní vakcinací koček. Malá koťata se mohou očkovat již ve stáří několika týdnů. Nemocné jedince je nutné nejprve podrobit léčbě a teprve pak vakcinovat. Onemocnění sice u zvířat vyvolává dočasnou imunitu proti této nemoci, ta je však krátkodobá a nedostatečná. Vakcinaci by se měly podrobit kočky podezřelé z latentní infekce - možní šiřitelé onemocnění. Dnes jsou na trhu již k dispozici polyvalentní vakcíny, jež v jedné obsahují vakcínu proti více nemocím, včetně kočičí rýmy. Jak je dobře známo, prevence je vždy lacinější než dlouhodobá léčba. Myslete na to i při péči o tyto nalezené kamarády.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]