Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
mám malé akvárko, cca 10 litrů s pavími očky. akvárko už mám asi rok a půl a poslední 3 měsíce se voda v akvárku vždy tak 3-5 dní po vyčištění zakalí do bíla. Nic nového v akvárku oproti dřívější době, kdy se nekalilo, nemám. Před 14ti dny jsem všechno, kromě rybiček, v akvárku vyměnila a koupila i filtřík se vzduchovátkem, ale voda se opět po 3 dnech zakalila. Prosím o radu, čím by to mohlo být.
Děkuji
Pokud se voda takto zakalí do běla, jde vždy o přemnožené nálevníky a říká se tomu syndrom mladého akva. Pokud akvárko čistíš tak že vodu vypustíš a písek propláchneš a pak znovu vše nainsatluješ, nikdy se tohoto nezbavíš. Je pravda že v takovémto akváriu se v podstatě rovnováha nedá utvořit. Přesto je potřeba odpustit jen asi 1/3 vody a tu doplnit vodou odstátou, nikdy né čersvou z vodovodu. Pávčáci, jako většina živorodek ceklem dokáže zaneřádit nádrž a proto je potřeba odkalování dělat jednou týdně. Nepíšeš jaký je to filtr jestli jde o čerpadlo nebo bublifuk, nicméně filtr vyprat tak po 3 týdnech a taky nikdy né v čerstvé vodě, ale buď u odsáté vody z akva a nebo alespoň vodě zase odstáté. Vodu nechat odstám minimálně 4 hodiny.
doplněno 24.02.11 17:13:Jenom drobně doplním: Doplňujeme-li cca třetinu vody, klidně může být přímo z vodovodu. Těch pár desetin miligramu chloru, co se do akvária dostane, pavím očkům (ani rostlinám) určitě neublíží. Naopak, někteří chovatelé pavím očkům chlor do akvária ještě přídávají (pár kapek Sava) jako prevenci před bakteriální hnilobou ploutví. Ani teplotní šok není nijak velký, při 1/3 objemu jde o dočasné snížení o 2 až 3 °C, což je méně, než jsou teplotní rozdíly v různých místech nádrže.
Podstata zákalu je jasná: Přemnožené mikroorganismy (jde spíše bakterie, ti nálevníci jsou tradovanou a opisovanou nepřesností z jedné staré akvaristické příručky) se objeví, kdykoliv se voda jen trochu přesytí živinami - hlavně z nespotřebované potravy a jistě také z výkalů ryb.
Hlavním problémem je pouhých 10 litrů. To je i na chov byť jen jediného páru pavích oček málo. Druhým problémem je úplná údržba (prakticky nové založení, včetně vyprání písku), což se nedělá. Třetí příčinu odhaduji v překrmování.
P. S.: Filtr je možné bez problémů prát i ve vodovodní vodě. V diskusích se sice traduje, že chlorovaná voda usmrtí užitečné nitrifikační bakterie, které ve filtru žijí. To jednak není pravda (tyto bakterie žijí i ve vodovodním potrubí) a za druhé - i kdyby byla, filtr se po vrácení do akvária okamžitě naočkuje bakteriemi z akvarijní vody.
Nechci se dohadovat ,ale mé zkušenosti jsou zcela jiné. Je jasné že chlór z vodovodní vody rybám ani kytkám neuškodí, myx. jsou ryby chviličku méně vybarvené, ale nitrifikační bakterie ve filtu zlikviduje. Aby se filtr znovu zaběhl zase chvilku trvá. I když filtr properu ve vodě z akva vždy vylétne NO2 na 3dny nahoru (cca0,03) než se filtr znoju zajede. Pokud ho vyperu ve vodovodní vodě tak to trvá přes týden a vylétne až na (0,1) než spadne NO2 na 0. A toho nikdy nepropírám najednou, ale vždy jen dva koše a po týdnu druhé dva koše.
Jinak zákal se udělá i v založeném akva i bez ryb.
Vím, praní filtru v akvarijní vodě doporučuje drtivá většina akvaristů. Jsem osobně přesvědčen že zbytečně. Posuďte prosím:
V čerstvé vodovodní vodě nitrifikační bakterie skutečně žijí. Právě ony jsou příčinou toho slizkého povlaku, který se uvnitř vodovodního potrubí vytváří. Stačí se podívat (a hlavně sáhnout) do splachovací nádržky WC. Vzato čistě logicky: Z čeho jiného než z dusíkatých látek (amonných solí, dusitanů a dusičnanů) by tam ty bakterie žily? Vždyť prakticky nic dalšího využitelného ve vodovodní vodě není.
Ale hlavně: Cílem praní filtru by (kromě odstranění detritu a dalších mechanických nečistot) mělo být právě odstranění co největšího množství nitrifikačních bakterií. Tyto bakterie totiž nejvíce dusíkatých látek (amonných iontů a posléze i dusitanů) zoxidují právě při svém růstu a množení. V okamžiku stagnace (dlouhodobě "zajetý" filtr) sice oxidují také, ale v mnohem menší míře.
Že mnohým akvaristům těsně po vyprání filtru "vyletí" nahoru amoniak a posléze i dusitany, to je způsobeno hlavně tím, že voda je zkrátka dusíkatými odpady příliš zatěžována, neboli akvárium je přerybněno. Vím, při hejnovém chovu velkých ryb (především dravých cichlid) v nádržích bez bohaté vodní vegetace se tomu dost dobře nedá zabránit.
Ano, dokonalé "rozjetí" nitrifikačních procesů ve filtru pár dní (ve velkých akváriích i pár týdnů) trvá. Zpravidla to však nebývá způsobeno nízkou počáteční dávkou bakterií ve filtru, ale tím, že v akvarijní vodě chybí nějaký jiný faktor, který bakterie ke svému růstu potřebují (například dostatek CO2).
Kdysi jsem vypočítal, že i pouhá jedna jediná bakterie by se během pouhých dvou dnů v optimálních podmínkách namnožila do biomasy o hmotnost 300 gramů, což bohatě stačí i pro ty největší filtry v obřích nádržích (za 3 dny by jich už teoreticky mohlo být 5000 tun). Pomalé několikatýdenní "zajíždění" vypraného filtru tedy skutečně není způsobeno nízkým počtem bakterií, i když se to všeobecně tvrdí.
Jak píšete, drtivá většina akvaristů doporučuje. Každý kdo dělá akvaristiku delší dobu, tak si prošel obdobím různých experimentů jak si to zjednodušit a urychlit, nakonac skočili stejně u toho co už před nimi někdo odzkoušel. Ona někdy ptaxe bývá odlišná před teorií a výpočty . Dobu exeprimentů mám taky zasebou a proto zůstanu u toho co jsem si za léta ověřil a hlavně to funguje. Na tom se zhodne plno akvaristů a je jedno jestli dělají Amazonii, Asii a nebo Mbuna. Jen pro upřesnění daleko větší problém je u býložravých cichlid než dravých.
Debata na téma optimálního náběhu nitrifikačního filtru už přesahuje zaměření této diskuse. Odzkoušená řešení je to nejlepší, co může mnohaletá praxe (jíž u vás předpokládám) každému "koníčkáři" přinést. Koneckonců - dodávám kompromisně - praní filtrační náplně přímo v kbelíku s odčerpanou akvarijní vodou je pohodlné (alespoň vás nezebou ruce), praktické (získáte vynikající hnojivou zálivku na květiny) a úsporné (nač plýtvat vodovodní vodou). Já to většinou dělám také tak.
Do podobných diskusních témat zasahuji svým "upřesněním" většinou proto, abych trochu uklidnil případný začátečníkův "děs" z možného porušení nějakého "posvátného" pravidla. Proto cítím nutkavou potřebu (někdy až přímo obsesi) mísit se do diskusí, kde je například chlorovaná vodovodní voda líčena div ne jako smrtelný jed (to není váš případ, dodávám), kdy se nařizuje "minimálně dva týdny počkat před vypuštěním ryb" (je-li voda jakž takž temperovaná, vypouštím běžné ryby zpravidla za 24 hodin) nebo kdy je začátečník zahrnut dlouhým seznamem "naprosto nezbytných" preventivních chemikálií a dalších "zázračných lektvarů" (na oblbování "radami" vyčtenými z reklamních letáčků jsem obzvláště vysazený).
Ano, zastávám léty ověřený názor, že údržba akvária je při chovu běžných ryb menší "věda", než se všeobecně tvrdí (a vytvoření správných podmínek pro konkrétní druh bývá naopak "věda" větší, než si mnozí akvaristé připouštějí).
Neberte prosím tento příspěvek ani jako polemiku, ani jako nucené pokračování tématu, leč pouze jako vysvětlení, proč jsem se do tohoto diskusního vlákna vetřel.
Ne rozhodně nechci polemizovat a vím i z jiných stránek jako Ifauna, akvaristika a podobných , že se akvaristice věnujete taky delší dobu páč příspěvky od Reeve tam jsou také.Je pravda , že se asi moc "nezhodneme" při používání "čerstvé" vovododní vody. Já osobně tvrdím, že do akvaristiky chlor nepatří a proto se ho snažím co nejvíce eliminovat. Další věc je proč jsem psal v tomto vláknu neprat v čerstvé vodě, ono do 10l "nádrže" se moc vegetace která přímo zprcovává NH4+ nevejde a drtivou většinu musí obstarat nitrifikační bakterie, jiná situace je pak ve velké nádrži kde je spousta vegetace a málo ryb, tam se naopak rosliny budou o NH4+ s bakteriema prát. To jsme ,ale opravdu úplně někde jinde než je otázka. Přeji příjemný sobotní večer.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.