Zelená řasa na předním skle akvária

Od: Datum: 27.11.12 18:37 odpovědí: 10 změna: 29.11.12 17:46

Dobrý den, mám cca 2 týdny založené akva 150x50x60cm svítím 4 zářivkama narwa TL-D865 36W a na předním skle se mi začala tvořit docela hodně zelená řasa. sice jsem jí seškrábala co šlo, ale raději bych aby se mi tvořila spíše na pozadí než vepředu. dá se s tím něco udělat a nebo to hold budu muset pokaždé seškrábat? dvě zářivky zapínám v 10:00 a svítí do 17:00 a k tomu přidávám další dvě ve 12:00 do 19:30 tudíž nejintenzivnější doba svícení je mezi 12:00-17:00. rostlinky se mi krásně rozrůstají a některé rostliny (hygrophilla corymbosa, echinodorus schlueteri a marble qeen) mi jdou dokonce do lehce červeného nádechu.

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: momo®
Datum: 27.11.12 18:59

Dobrý den. Řasy (i rostliny) více rostou protože mají hodně světla. Skuste upravit světelný režim, míň svítit zářivkami a i akvárko dát spíše od okna. M.

Od: zakovadrahoslava*
Datum: 27.11.12 19:08

akvárium u okna nemám a řekla bych že také zas tak dlouho nesvítím, od 10:00-19:30, což je 9,5 hod. navíc není svíceno všemi zářivkami po celou tuto dobu. někde jsem četla, že je to po založení bězné a že bych to po třech týdnech měla seškrábat a vyměnit velkou část vody tak nevím. pokud je to jen díky založení bylo by to fajn, ale nevím. jinak watáží mi ty 4 zářivky na litry vychází 0,5W/l, což by mělo být v pořádku.

máte s tím někdo přímo zkušenosti?

Od: gerywwww
Datum: 27.11.12 19:51

Měli jsme podobnej problém. Kup si čistíky, takový ty čudly, co žerou řasy ze dna a ze skel, poradí ti v každym Hornbachu, Obi, nebo zooshopu...

Datum: 27.11.12 23:27

Zelená řasa je nejčastějšim projevem přesvíceného akvária. Samozřejmě to nemusí být pravidlo vždy ale na tabulkové výpočty si prostě příroda moc nepotrpí. Takže navzdory výpočtům osvětlení budete muset ubrat. Můžete taky do akvária koupit přísavky rodu ancistrus které po skle jezdí a řasy seškrabují ale jejich apetit není takový aby stihly skla čistit úplně. Nicméně jsou to velmi pěkné, dlouhověké nenáročné ryby.
Ohodnoceno: 1x

Od: edge®
Datum: 29.11.12 10:33

Myslím, že zelené řasy na skle se nikdo nevyhneme. Takže škrabat škrabat škrabat. Jak tu jiní radí tak Ancistrusů by se na 400l muselo koupit 15 aby to alespoň trochu vypadalo, že něco z té řasy mizí. Možná bych ještě skusil prohodit spínání těch zářivek aby vždy ta co je u předního skla svítila co nejméně. Ale spíš to nebude mít většího účinku.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 27.11.12 19:54

Black Molly (Poecilia sphenops), nenáročné a celkem pěkné ryby, které žerou řasy.

Od: stribrnak*
Datum: 29.11.12 15:25

Drahuš zdravím,rybky chovám celý život,nikdy až na ojedinělé vyjýmky se mi řasa na skle netvořila,je vhodné mít akvárium umístěné tak,aby denní světlo dopadalo na nádrž ze strany,nikoliv ze předu.tzn mít umístěnou nádrž bokem k oknu,svítím rybkám jen tak 2hodiny denně a mám ted momentálně už pouze 3nádrže z původních 14ti kusů.pokud bydlíte v panelovém domě,kde je světla dost,neusíte takovou dobu svítit jak uvádíte.já bydlím v domku a bohatě postačuje světlo,které mám během dne než přijdu z práce,rozsvítím tak v 15 hod do 17 hodin,rostlinky sice moc nebují,ale rybkám to bohatě postačí.

S

Datum: 29.11.12 16:03

co se týče umístění akvária tak to samozřejmě u okna nemám a ani není přímo proti oknu. navíc mám přes den povětšinou zatažené závěsy, takže mi sem ani denní světlo moc nejde. co se týče osádky akvária, tak tam mám asi 6ks ancistrusů a prozatím 2ks parmiček černopruhých, když se bavím o těch co tuto řasu konzumují, bohužel ale i na ancáky je tato řasa dost tvrdá a i když přední sklo přejíždějí nezmizí ani jedna tečka. od té chvíle co jsem jí seškrábala se uchytila vzádu na pozadí a zatím je klid, tak uvidíme, co to udělá za čas, pokud bych to musela škrábat každý měsíc není to ještě taková hrůza. ještě mě napadlo použít dopředu jiné typy zářivek s menší svítivostí a také s jiným barevným spektrem, které nebude provokovat řasu. napadají mne zářivky od rataje s 3000K a barevným spektrem do červena, myslím že je to osram plantalux.

problém je, že tyto zářivky nejsou k sehnání v normálním obchodě, ale na internetu, což se mi moc nezamlouvá kvůli případné reklamaci.

Od: ar*
Datum: 29.11.12 16:22

Drahoslavo, bohužel není jasné o jakou zelenou řasu jde. Pravděpodobně se jedná o řasu přisedlou. Po založení nového akva je to dost časté, že je řasa bujnější. Je to dáno tím, že právě po dvou týdnech se začne zvyšovat ve vodě NO3 kerý rostliny ,ale i řasy spotřebovávají a přetářejí jako živiny pro svůj růst. Když je ve vodě nadměrné množství živin, daří se rostlinám, ale zároveň i řasám. Vaše rostliny ještě nejsou úplně zakořeněné a rozrostlé a spotřebovávájí zatím méně živin a proto na řasy zbývá těch živin dost a proto se jim daří lépe než je zdrávo.

Je sice zcela běžné, že se v nějaké míře řasy budou tvořit i "pozajetí" nádrže, je to normální přirozený jev, který můžete vidět i v přírodě. Prostě i do akva "trochu" řasy patří (pokud jde tedy o zelenou přisedlou). To, že se řasa mírně tvoří svědčí i o zdravém prostředí, nesmí to být zelený žabinec a rozhodně né nějaké ruduchy a podobné druhy řas. Jednoduše řečeno na řasy musí zůsta minimálně živin pro jejich růst.

Pokud jde o osvětlení, tak ryby i rostliny pocházejí většinou z tropů a mělkých vod, kde je voda slunečně prosvětlena cca 12 hodin denně. Wattáž berte vyloženě jako orientační, každá místnost je jinak prosvětlena a má rozdílné podmínky. Najít přesnou délku a intenzitu osvitu nádrže musí každý najít ve svých podmínkách sám. Někd to trvá třeba i rok než se najde přesná délky a "síla" světla, aby to vše vyhovovalo. Většinou se délka svícení pohybuje cca 10-12 hodin, počet zářivek je potřeba odzkoušet, ale počítejte, že se změna osvitu neprojeví hned druhý den, je to v řádu spíše týdnů.

S tvorbou nadměrného tvoření řas taktéž přispívá i silné proudění vody.

Co já bych v této fázi udělal, malinko bych přiškrtil kohouty na adaptéru (stačí i jeden), pak bych odpojil jednu zářivku (u skla).

Pokud používáte skrápěcí rampu natočit ji tak aby nešla přímo na přední sklo. Všechny změny si zapsat a počkat zhruba dva týdny jak se to projeví. Vodu neměnte nikdy ve větší míře, to jen opravdu, když v nádrži vypukne nějaká kalamita, jinak max 1/3.

doplněno 29.11.12 22:31:

Jasně, jak jsem předpokládal, "přisedlá". Pravděpodobně se dělá více v horní části nádrže. Není nikterak nebezpečná jen se někdy špatně čistí a pak je potřeba škrabka s žiletkou. Nejlepší je každý druhý den přejet sklo magnetickou stěrkou. Zabere to pár vteřin a řasa neudělá takový flíček se kterým si magnetka pak neporadí.

To CO tomu nepomůže to je opravdu na přihnojování. U toho výtoku je vidět, že prodění vody ji více vyhouje. Nepatrně ho snižte.

Pokud jde o tu zářivku, ta nafialovělá je opravdu jen na dekoraci, nádrž je pak lépe vybarvena. Jestli chcete nějakou tu korunu ušetřit kupte zářivku, která se používá v potravinářství, třeba v mastnách na osvícení masa. Udělá stejnou službu a za méně "kaček".

Datum: 29.11.12 17:46

ještě bych měla dotaz ohledně CO2. já osobně ho tam ani nemám v úmyslu dávat, ale jde mi o to, že na netu se ohledně této řasy dočítám, že tato řasa také vzniká díky nedostatku CO2. Můj osobní názor na základě, co jsem před časem četla je, že CO2 je též živinou rostlin, tudíž si myslím, že by se ta řasa bujila ještě více. zajímalo by mne, zdali si to myslím správně a nebo zdali by to CO2 skutečně mohlo proti té řase pomoci.

zároveň ale o tuto řasu nechci přijít díky svému 3D pozadí a chci, aby se usazovala hlavně na něm, což už se daří. proto i možná docházím k závěru, buď snížit intenzitu světla v přední části akvária a nebo škrábat a škrábat. když to bude potřeba jednou za měsíc tak mi to asi ani vadit nebude, ale i tak při té velikosti akva, bych to raději docílila, aby se tvořila pouze na tom pozadí.

jinak rampu nemám puštěnou na trysky, ale klasicky bez toho "špuntu" :) a také v tom místě mám sytě zelenou řasu, což ale chci. jediný co mne štve je to přední sklo.

díky moc za vaše odpovědi:)

doplněno 29.11.12 17:52:

takhle to vypadá na tom pozadí kde je proud od rampy

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.