Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, chci se zeptat na možnou příčinu hynutí rybiček. 31. ledna jsme kompletně vyčistili akvárko (vytření navlhčenou kuch. utěrkou, opláchnutí kmene a filtru) a dali do něj zhruba v poměru 50:50 převařenou a vodovodní vodu a převařené kamínky. Poté se zapnul filtr a zasadily kytky. Rybičky jsme do akvária přelovili druhý den odpoledne a zapnuli vzduchovací motorek. Zhruba po týdnu nám začaly hynout (mečovka, molla zlatá, plata coral, danio pruhované), přitom např. 3h předtím jim nic nebylo. Po uhynutí plavaly u filtru ,byly vybledlé (ne po celém těle) a měly roztřepené ploutve. Koupili jsme pH test a hned změřili - víc než 7,4. Hned se koupil pH Acid na snížení, pak bylo zase nízké, tak jsme vyměnili litr vody za vodu z kohoutku a pH bylo kolem 6,5. Po pár dnech ale uhynul krunýřovec, opět stejné příznaky. Do té doby jsme asi 14 dní krmili Ovo-Vitem od fy Tropical, přečetla jsem si etiketu: Doplňující vysoce energetické krmivo s příměsí vaječných žloutků pro všechny akvarijní ryby...doplňkové krmivo určené ke zpestření diety...Nevím, zda to mohlo mít nějaký vliv na úhyn, ale pro jistotu jsme koupili krmení sera vipan. V akváriu máme tyto druhy ryb: tetra krvavá, tetra červená, tetra paraguajká, tetra císařská, skalára, parmička purpurová, molla černá, paví očka, neonka obecná, neonka černá, mečovka, pancéřníček zlatopásý, corydoras paleatus, ancistrus.
Kromě toho už asi 2 měsíce jedna tetra krvavá plave třepotavě a má ploché břicho, prý je nemocná. Co jí může být a jak ji léčit? Moc prosím, pomozte, nevíme si rady.
Ano chyba byla dát ryby do čerstvě založeného akvária. Pokud to budete dělat příště, nechejte si aspoň polovinu staré vody. V čerstvém akváriu probíhají chemické procesy, které vytváří jedovaté látky pro ryby. Proto se rybky do akvária mají dávat až za takových 14 dní od založení. Pochopitelně celých 14 dní musí jet filtr aby ho osídlili bakterie, které rozkládají škodliviny.
zdravím, jaký typ filtru máte? roztřepené konce ploutví a ztráta barviva značí o otravě ryb dusitany a dusičnany a amoniakem, to znamená, že nemáte v akváriu tzv, bilogickou rovnováhu, která se docílí funkčností filtru, dobrým růstem rostlin, okysličení vody...a právě vysoko energetické hnojivo klade vysoké nároky na trávení a tím pádem i zvýšeného vyměšování u ryb, čímž si vlastně otravují vodu v akváriu...léčení jedné ryby a ještě k tomu tetry je celkem nesmysl, většinou se utrácejí...mohou to být střevní paraziti, nebo poškození žaber, to může být vícero faktorů...
Myslím, že přelovení rybiček hned druhý den, asi nebylo dobré. Máme velké akvárko již mnoho let, stará se o něj manžel, ale když ho kompletně čistí, což bylo za ty léta asi dvakrát, tak to dělá, jakoby zakládal nové akvárko.Ryby tam vrátí až za týden i déle. Je puštěný filtr, kontroluje Ph. Máme tedy výhodu, neb ryby odveze ke kamarádovi, který se podniká v akvaristice, takže je o ně tu dobu dobře postaráno. Jinak se čistí akvárko jen odkalováním, a výměnou jen části vody. Máme čichavce, terčovce, skaláry, prostě větší ryby, a občas nějaká ryba pojde, ale opravdu vyjímečně. Krmíme mraženýma nitěnkama, špenátem, a klasickým suchým krmením pro rybky. Občas tam dává něco kvůli řasám, ale značku neznám. Jestli jste dávali nové kytky, třeba jste zanesli nějakou infekci. Manžel vodu nepřeváří, dává teplou z vodovodu, ale vždy jen část. A akvárko máme krásné, průhledné...
Prosime jako důkaz foto.
To se ještě naučíte.Když budete chtít, tak vám tady všichni rádi poradíme.
Jak velké máte to akvárko?Máte vyhřívání s termostatem? Jakou teplotu má voda? Máte denní osvětlení?Léčit ryby je poměrně náročné. Čím větší akvárko tím lépe se v něm udrží biologická rovnováha.Doporučuji minimálně 50litrů,ale spíše ještě víc.Klidně 100 litrů a více.Čištění nádrže neberte jako úklid obyváku.Vyměňujte maximálně třetinu vody za týden s kalem ode dna a mějte na paměti,že čerstvá voda není pro ryby to pravé ořechové.Mají raději tu "starou",která už v nádrži nějaký čas je,laicky řečeno. To že jsou uhynulé ryby vybledlé je normální.Roztřepené ploutve a bělavé skvrny mohou mít i ryby živé.Jedná se pak o plíseň.Mě takto rybky onemocněly většinou když mi příliš klesla teplota vody.Krmte střídmě tak, aby vločky krmiva moc nepadaly ke dnu kde mohou po čase zahnívat. To že vám připadalo,že před třema hodinama rybám nic nebylo ještě neznamená,že jim skutečně nic nebylo.Mohly být koupeny už napadené.Sušená krmiva,ať si říká kdo chce co chce,jsou spíše náhražkou,protože ryba raději skočí po živé komáří larvě,nitěnce či nějaké té Buchance.Pokud máte vodu z řádu,nezapomeňte ji nechat alespoň přes noc odstát v nádobě,než ji nalejete do akvárka.Nikdy nevyměňujte všechnu vodu!To je to nejhorší co můžete rybám s vodou udělat.Bohužel jsem se s tím setkal,proto to píšu. Vždy jen maximálně třetinu celkového objemu nádrže.Stěny akvária očistíte např. magnetickou stěrou.Vyhýbejte se ponoření rukou do akvaria.Akvaristika je dosti náročný koníček a chce to zkušenosti,trpělivost a nějaké ty informace.Spíše hodně informací.Nezoufejte a hledejte.Pokud vám houfně hynou ryby,tak je někde nějaká zásadní chyba.
Dobrý den, děkuji za odpověď. Akvárko má podle výpočtu 160 litrů, teplota se pohybuje mezi 22 až 24 stupňů a denní osvětlení nemá, protože je umístěno na chodbě. Snížili jsme pH zhruba na 6,5 a rybky už nehynou a taky se dokoupily kytky, na podporu růstu používáme Tetra Plant PlantaMin a od výrobce Rataj hnojivo v kuličkách. Dále občas přidáme pár kapek Preventinu. Prý moc chemie rybám taky škodí, proto zatím nic dalšího nekupujeme, ale budu vděčná za jakoukoliv radu.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.