Nejste přihlášen/a.
Zvykem je nabídnout majiteli psa za poskytnutí ke krytí jedno štěně z vrhu, případně jeho hodnotu vyjádřenou penězi.
A když se u malého plemene narodí jedno štěně, tak mu ho dáte a všechny náklady budete hradit jen tak?
Ještě dodatek, pokud se narodí jedno štěně, tak cena 1000-1500 Kč za krytí bývá běžná (u psů bez průkazu původu)
Asi ano, asi určitě máte pravdu. Já sama jsem měla i krycího psa (bylo po něm 45 štěňat z celé republiky, kdy fenečky vrhly 2-4 štěňata) i fenku knírače( jeden vrh 3 štěňata). Takže mám ten pohled z obou stran. Teď mám nepapírovou jorkinku a vloni jsem uvažovala o krytí. Byla jsem i s majiteli psa domluvená. Psina ale v době krytí začala kuckat a dostala Biseptol. Byla jsem tomu ráda, že krýt nepůjdeme, protože jsem začala počítat náklady a když jsem došla k tomu, že se "nezadaří" a já na to bych asi neměla, zatrnulo mi.
A proto mám takový soucit s majiteli fenečky.
Je pravda, že je rozdíl mezi velikým psem a takovým tintítkem jako je jorkšík, ale oba majitelé jorkšíků to měli vyřešit smlouvou ještě před krytím.
Tam bych to viděl na rozumnou dohodu.
Nicméně tazatel uvádí, že se majitelé fenky cukají ještě před vrhem štěňat, což není právě fér.
Majitelé fenky sečetli to, co do fenečky vložili doteď a připočetli, co je pravděpodobně ještě čeká. Koukli do kalendáře, kdy že mají výplatu a zděsili se. A bojí se, že nebudou mít na to, aby dali psině to, co potřebuje.
Kdyby byli v balíku, šli by na ultrazvuk a věděli by, kolik štěňat bude a mohli si udělat finanční rozvahu.
Je potřeba kouknout se na to ze všech stran. Není to o tom, že nejsou fér. Je to o strachu.
Nevím o jaké strachu píšete, pokud majitelé nemají na to, aby se postarali o fenu i štěňata, tak prostě fenku nenakrývám, protože nemohu po nikom chtít, aby poskytl svého krycího psa zdarma nebo za hezké slovo. Majitel psa má také výdaje, které mu nikdo nehradí, vemte to i vy z jiné strany - třeba z té, že pes si přivydělal na krmení (což třeba u velkých plemen není zanedbatelná číástka)
Jednání dotyčných majitelů fenky je vypočítavé a neseriozní, zvlášt pokud ještě neví, kolik štěňat se narodí. Mívala jsem i "jorky" bez průkazu původu, měla jsem od nich i 4 štěňata, tak počítejte a potom napište, jestli je jednání majitelů korektní
Tehdy se cena za bezpapírové štěně pohybovala na částce 6000 Kč = 24000, majitel krycího psa dostane 1000Kč a je to vyřízeno?
To nemyslíte vážně, navíc je zvykem, že majitel psa s ním za fenou jede, protože krytí v domácím prostředí bývá méně problémové, my jsme se psem jezdili třeba přes polovinu republiky - na benzín jsme asi taky dostali sponzorský dar?
Nejspíš nic.
Ale říkejte si, že jste to udělali kvůli požitku pejska a ne pro peníze.Příště sepište smlouvu.
doplněno 23.02.10 09:13:tady je jeden z mnoha inzerátů na netu.Foto je tam také.Stačí zadat do vyhledávače "cena krytí jorkšír"a můžete sledovat ceny.
Nabízím ke krytí Jorkšírského teriéra bez PP, stáří 2 roky, váha 2,5 kg. Cena 1000kč.
Každá rasa má určeno, kolik štěňat dostane průkaz původu. A od toho se odvíjí cena za krytí. Zákon říká, že pes má nárok na odměnu, která se rovná ceně jednoho štěněte, při plném vrhu nebo jednoho dílu ceny. Takže jestliže váš pes nemá PP, z nějakého důvodu, pro nějakou závadu v exterieru, jeho předkům byl odebrán. Tedy není to pes dokonalý.
Chovatelé měli zvýšené finanční nároky na kvalitní potravu březí fenky, několikrát návštěva veterináře, vybavení porodnice, pak finance na výživu pro maminu a štěňata, veta-kontrolní návštěvy, odčervení, očkování. A nedej bože, že se něco zkomplikuje-porod Císařským řezem, poporodní a laktační křeče.
Fenečka bude mít 1-2 štěňata a to jedno si vezmete vy. Chovatelé by byli v obrovské ztrátě. A to ikdyž by se dařilo a vše probíhalo jak má.
Je potřeba, abyste se vžili do jejich situace a trošku si to spočítali. Myslím, že 500 za každé přeživší štěně by bylo akorát.
A navíc, když se rozkřikne, že majitele fenečky nekřesťansky odíráte, nikdo už vašeho psa nepoužije ikdyby byl CACIB.
Nic ve zlém, nemyslím to špatně, ale je třeba najít míru.
Já bych jen doplnila k těm PP.
Dříve skutečně existovala tzv. nadpočetná štěňata - bylo stanoveno, kolik štěňat může fena odchovat v jednom vrhu a ostatní měla být utracena. Jelikož se do toho samozřejmě většině chovatelů nechtělo, vznikala tak štěňata, která PP nedostala. Tato praxe byla už dávno opuštěna (až na ojedinělé výjimky, např. u některých loveckých plemen), přesto se dodnes mnozí zájemci o štěňata nechají podvést větou typu: "To víte, je to 6. štěně z vrhu a tak nedostalo PP..."
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.