Jak snížit tvrdost vody pro tetry

Od: Datum: 06.11.12 14:14 odpovědí: 4 změna: 06.11.12 19:22

Dobrý den,

poprosil bych o informaci jak mám snížit tvrdost vody. Chci mít tetry v 420 litrovém akváriu a bydlím v oblasti, kde mám k dispozici vodu jen tvrdou. Filtr mám výkonný vnitřní, kde mám jen biomolitan.

Děkuji, Jan Turek


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ar*
Datum: 06.11.12 15:24

Bohužel nepíšete jaké druhy chcete chovat a jak tvrdá voda u vás teče z kohoutku.

Změkčování vody je vždy větší probém než vodu "přitvrdit". Je to finančně náročnější. Používat dešťovou vodu není ideální. Pořizovat zařízení na změkčování vody kvůli jednomu akváriu se ani nevyplatí, to je záležitost pro pěstírny.

Jdo oto, že pro samotný chov teter není až tak moc důležité mít vodu měkkou. To je důležité hlavně při množení a vývoji jiker, pak pro vývoj plůdku. Pokud chcete ryby i rozmnožovat tak ve vašem pípadě by bylo ideální zjistit kde je va vašem okolí studánka s měkkou vodou. Do elementky a rozplavky ji pak nepotřebujete tolik. Je to nejlevněší způsob a používal se desítky let , kdy nebylo možné pořídit třeba reverzní osmózu.

Jestli chcete ryby jen chovat, moc to neřešte a raději zainvestujte do nákupu vnějšího filtru. 420 by si ho určitě zasloužila.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.11.12 18:24

Dobrý den,

děkuji za vaší odpověď. Chtěl bych chovat běžné druhy teter, například - kosočtverečnou, černou, červenohlavou, neonky (obecnou, červenou), možná některou z drobnoústek (ty jsou prý ale většinou náročnější na měkkost vody). V okolí bohužel pramen měkké vody není - všude tu máme tvrdou - obec Vraný u Slaného (třeba budete vědět o nějakém pramenu v okolí). Ambici na odchov příliš velkou nemám, ale kdyby se mi i rodili, byl bych rád... Přesnou tvrdost vody neznám, protože jsem ji ještě neměřil a přiznám se, že ještě nikdy, takže nejdřív musím pořídit něco na její změření - poradil byste mi co mám koupit?

Tvrdou vodu zde máme, což usuzuji jednak z informací, které mi poskytují zdejší akvaristé a ostatní lidé z obce a také dle rychlosti zanášení konvice.

S tím filtrem na vás dám a koupím vnější.

Děkuji, Jan Turek

Od: ar*
Datum: 06.11.12 19:22

Na stanovení tvrdosti budete potřebovat tyto dva přípravky http://www.rataj-spk.cz/produkty/testy/hardin.htm a http://www.rataj-spk.cz/produkty/testy/karbon.htm

Ještě budete potřebovat zjistit PH vody, na to je zase potřeba tento http://www.rataj-spk.cz/produkty/testy/akvin.htm

Další potřebné testery u akvaristiky jsou tyto http://www.rataj-spk.cz/produkty/testy/azotan.htm a http://www.rataj-spk.cz/produkty/testy/azotin.htm

Většinou jsou běžně k dostání v akvaristikách i když někdy raději "akvaristiky" prodávjí zahraniční a podstatně dražší (Tetra , Sera)

Nechá se to když tak objednat na netu (třeba přímo u Rataje) http://shop.rataj-spk.cz/?men…menuid=0,590,557,0&page=zbozi

Jak jsem psal, dodržet určitou tvrdost a PH je potřeba především u odchovu mladých. Pokud nebudete mít další techniku, tak se vám tyto druhy, které jste uvedl, množit nebudou a to ani když tam budete mít vodu perfektní. Oni se sice vytřou, ale okamžitě se o snůžku jiker ryby "postarají". Pokud by i pár jiker dokázalo zapadnout mezi kamínky kam se ryby nedostanou, zbaští je hned jak se plůdek rozplave když jikry nechytnou plíseň. Tyto ryby se opravdu nedají množit ve společenské nádrži.

Studánky ve vašem okolí neznám (jsem z podkrkonoší), ale našel jsem dvě na mapě. Jedna by měla být za obecním úřadem v obci Peruc (Boženina studánka) a druhá je za obcí v Debeřském údolí. Jaká je tam voda, ale netuším. To je potřeba změřit.

Jestli "půjdete" do vnějšího filtru, držte se osvědčených značek. Některé neznačkové filtry mají často vyšší spotřebu proudu a sehnat nějaký náhradní díl je taky problém. K vaší nádrži bych volil třeba Tetra Tec 1200.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.11.12 15:43
avatar

Měkkou vodu lze získat jednak z vody dešťové,jednak z potoků.studánky a prameny nemusí být zdrojem měkké vody,pokud to není zase prošlá voda dešťová.V horských oblastech bývá voda měkká,ale zase obsahuje mnoho organických kyselin,huminů.Dešťová voda může vyhovovat,jen bude potřeba ji zbavit nečistot.Asi se neobejdeš bez analýzy zdroje tvé vody,pokud chceš chovat obzvlášť citlivé ryby.

JABRAKA

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.