Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. Máme andulku (samičku) už přes 6 let. Cca před měsícem jsme si všimli, že má na zobáku krev. Přišli jsme na to, že si úplně vyklovala díru do zad. Jeli jsme s ní hned k veterinářce. Ta udělala rozbor trusu a došla k závěru, že má andulka nějakou agresivní kvasinkovou infekci. Dostali jsme pro ní antibiotika a nějakou probiotickou pastu. Měli jsme zakrvácené místo omývat v hypermanganu a pořídit kapky Sangrim.
Všechno tohle jí dáváme, ale nelepší se to. Jediné zlepšení je v tom, že ta vyklovaná díra se docela zahojila a už se v tomto místě neklove. Vytrhává si ale peří pod křídly a tam už má úplně holou kůži. Hlavu si tře o bidýlko a okusuje si nohy.
Prohlížíme jí, ale žádné viditelné parazity nevidíme. Jí normálně, pije taky normálně. Dáváme jí směr pro andulky, sépiovou kost, písek a minerální kostku. Vídáme jí okusovat sépiovou kost a směs jí taky dobře. Zeleninu a ovoce úplně odmítá. Jinak se nám jeví normálně. Klec má stále na stejném místě.
Klec i hračky jsme teď několikrát vymyli a vyšplíchali arpalitem. Nechali vyvětrat a pak do ní andulku vrátili.
Tento týden máme jít na kontrolu.
Prosím Vás, nemáte někdo s touto nemocí nějakou zkušenost a nemůžete nám něco poradit? Veterinářka říkala, že má andulka rozházený metabolismus a že se to stalo špatnou stravou. Jestli nejí moc zeleniny a ovoce. To ale nejí vůbec, protože to nechce a celou dobu, co ji máme se stravuje tak, jak jsem popsala. Doma máme ještě roční morče. Jiná zvířata nemáme.
Budu vděčná za radu.
Děkuji.
Zdravím vás.
Vytrhávání peří může mít spoustu příčin a s nemocí, která byla vašemu ptáčkovi diagnostikována, vůbec nemusí souviset. Velmi často se tak děje u ptáků vystavených stresu. Tření hlavičky o bidýlko a obírání nožiček patří k běžnému chování andulek. Každopádně vás velmi chválím za péči, kterou jí věnujete. Návštěva veterináře rozhodně byla to nejlepší, co jste mohli udělat. A až budete mít po kontrole, dejte vědět.
Trochu mne zaráží použití Arpalitu (pokud se jednalo o kvasinky). Většinou se takové ošetření klece provadí při výskytu jiných nemocí (konkrétně třeba roztočů). Vápenka (roztoči) se projevuje právě svěděnm zobáku i nožek, ale jsou na nich i patrné změny, takže to by veterinář měl objevit.
Tady vám zkopíruji, co nám napsala chovatelka o krmení andulek:
Čím krmit? Naše andulky dostávají krmnou směs složenou z několika druhů prosa, senegalského prosa, lesknice a ovsa. Dostávají ji jednak suchou kolik snědí a k tomu do zvláštní misky naklíčenou. Dále jsou navyklé na klásky senegalského prosa, lépe se jim vylupuje a je vydatnější, než obyčejné, proto jim i lépe chutná. Je to první potrava mláďat.
Také dostávají po celé léto denně klásky trav s květy a semeny, semínka šťovíku, semena i listy pampelišky, ptačinec žabinec, laskavec apod.
Rády okusují mladé větvičky ovocných stromů, hlavně třešně, ale i další naše listnaté stromy, buk, břízu, lísku, ne okrasné dřeviny, mohou být jedovaté.
Mají rády ovoce a zeleninu, i když některé jsou vybíravé. Raději si ji ozobou napíchnutou na větvičce, než z misky. Nesmějí avokádo, je pro papoušky jedovaté.
Samozřejmostí je denně čistá voda. Andulky se rády koupou, ale dávají přednost tekoucí vodě nebo mokré trávě či salátu před koupelničkou. V kleci musí být písek, rozdrcené skořápky, dobré je i živočišné uhlí – prodává se speciální pro ptáky - vše může být v jedné misce.
A jako poslední vám sem dá odkaz na skvělé stránky o andulkách. Načerpejte inspiraci M.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.