Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Proč se andulky ručně dokrmují?

Od: karlosek* odpovědí: 6 změna:

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat: chci si koupit andulku a nevím zda si nemám koupit andulku ručně dokrmenou?
Proč se vlastně andulky ručně dokrmují? V čem jsou výhody/ nevýhody?
Děkuji všem

 

 

6 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

myse*
hodnocení

1x

Papušky ručně dokrmují proto aby si lépe zvykli na lidi a víc a dřív mluvili (souvisí to s tím, že berou člověka jako svůj druh, rodiče). Jaké to má nevýhody nevím, snad žádné.

ale pokud chcete andulku, tak bych to neřešila, vzala bych si od chovatele mladého ptáčka - samce - ti se učí líp, víc a rychleji mluvit. Samce poznáte podle modrého ozobí, čím mladší, tím světlejší.

karlosek*
hodnocení

Děkuji za odpověď, jen si chci upřesnit pohlaví mladé andulky nejde jen tak lehce rozpoznat, protože je ještě ve vývoji, všude to píšou, tak bych si to chtěl upřesnit zdali v tomto mám pravdu zase já?

Děkuji

 

myse*
hodnocení

1x

Je to pravda - ale ozobí se začíná modrat už od mládí, není to výrazné, ale poznat se to snad dá. Je to jen laická rada, třeba se najde nějaký chovatel a poradí ti odborně.

 

hodnocení

1x

samozřejmě proto(nejenom andulky,ale všichni papoušci které jsou pro chov doma),aby byly krotcí a zvyklý na člověka a tím dobrými kamarády :)

 

aja*
hodnocení

0x
Ručně dokrmená mláďata přijímají člověka jako úplnou samozřejmost. Nemají strach. Díky tomu, že došlo k tzv. vtištění během nejranějšího vývoje, považují člověka za jakéhosi podivného ptáka a podle toho se k němu chovají a totéž očekávají od lidí. Mohou si vytvořit velice pevné pouto se svým chovatelem, chtějí mu být co nejvíc nablízku, nejlépe na rameni sledují veškerou jeho činnost. Nemohou být trvale v kleci, protože by trpěli steskem. Nejraději a s nadšením se podílejí na veškerém dění v domácnosti. Jsou velmi přítulní, milují drbání na hlavičce a na oplátku vám budou probírat třeba obočí jako pomyslná pírka. Pokud anduláčka budete chtít naučit mluvit, je třeba vzít ho na prst, přiblížit k ústům a zřetelně mnohokrát opakovat požadované slovo. Je třeba "vyučovat" v tichém a klidném prostředí, aby se žáček nerozptyloval. Rozmluví se obyčejně do tří měsíců.
Je velmi nesolidní tvrdit, že je možné v tomto věku pohlaví zcela spolehlivě určit. Existují sice určité znaky, které zvyšují míru pravděpodobnosti na jednu nebo druhou stranu, ale do jisté míry je to něco mezi věštěním z křišťálové koule a dlouhodobou předpovědí počasí.Mohu spolehlivě určit pouze samičky ve skořicové mutaci, a to podle složení rodičovského páru. Jde o recesivní mutaci vázanou na pohlavní chromozom, tudíž pokud jsou oba rodiče "normální", musí být nositelem vlohy sameček a projevit se tak může pouze u jeho dcer. Podobně je tomu u opalínů. Samečkové mívají tmavší nožky, ale u většiny strak to zcela neplatí, podle ozobí je to ještě nejistější. Základní barva u všech mláďat je namodralá a dovybarvuje se až v průběhu pohlavního dospívání. Lze obecně říci, že samečkové mívají zbarvení ozobí poněkud výraznější a spíše do fialova. Určité náznaky lze vysledovat již během prvního měsíce samostatného života, ale i zde je mnohdy přání otcem myšlenky a prognóza může být ne vždy korektní. Pokud budete čekat, až bude určení pohlaví stoprocentní, připravíte se o nejintenzivnější fázi vývoje andulčátka, která do značné míry ovlivní celý další průběh vzájemného soužití. Právě v této době se vytvářejí základní povahové vlastnosti Vašeho budoucího ptačího partnera na celé další desetiletí.

Pokud se týče učenlivosti obou pohlaví, nejsou mezi nimi zásadní rozdíly. Andulky nejsou zpěvní ptáci u nichž právě hlasem imponuje sameček své družce. Inteligence je záležitost především individuální. Samičky se mohou naučit mluvit podobně jako samečkové. Některé si dokáží zapamatovat i 100 slov. Doporučuje-li se někdy chovat raději samečka, jde podle mého názoru o tradovaný omyl. Dokonce se tvrdilo, že samičky nemluví vůbec. Řada cílených pokusů tento názor zcela vyvrátila. U větších papoušků se dokonce doporučuje volit raději samičku, protože samci bývají v období toku agresivní a mohou majitele vážně poranit.

Pokud nemáte zájem o potomstvo, mohou spolu trvale přátelsky žít ptáci stejného pohlaví, jak samci tak samičky (i když v tomto případě mohou nastat přechodné obtíže, pokud se jedna samička dostane do hnízdní nálady). Andulky jsou velmi mírumilovní ptáci, kteří v přírodě žijí ve velkých hejnech a jsou tudíž velmi snášenliví. Často i když mají možnost výběru uzavřou přátelství "na život a na smrt" dva samečkové a je úžasné sledovat jejich vzájemnou oddanost. V případě, že si pořídíte pár, nemusejí odchovávat mladé, pokud jim nedáte budku. Jednou ochočený pták již nezdivočí a zůstává krotký po celý život. Problém by mohl nastat v trojici dvou samiček a jednoho samečka. Zde nelze vyloučit šarvátky.

 

charlie1366*
hodnocení

0x

Dobrý den,andulku dokrmenou ručně si určitě kupte, bude zvyklá na lidi bude víc lítat na ruku a nebude tak divoká.Tímto způsobem jsme si dokrmily taky anduláka,a je krotký a zobe z ruky proso.A naučila se i říkat své jméno:)

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]