Nejste přihlášen/a.
Létá to jako sršeň, velké to je přes 3 cm, bojuje to s malými včelami lesními, když se dostanou do kontaktu, tmavá temná modrá barva na slunci neonová (viz obr.). Pozorováno na Vysočině na chatě u borového lesa, ale i v Brně na zahradě u altánu při slunečných dnech. Sršni nám tu létají také, ale vypadají docela jinak. Co je tohle za podivného mutanta? Děkuji za odpověď!
Podobný objevitelský šok jsem měl při prvním kontaktu s Ploskonoskou svízelnou, kterážto poletovala kolem našich balkonových muškátů ve 12. patře paneláku v Brně. Také to není žádný drobeček a na obrázcích v novinách ji člověk neuvidí
Hezký den.
Myslím si, že to byla Dlouhozobka - nevím, našlo mi to asi tři druhy. Já jsem ji asi před 15 roky viděla prvně v životě. A také na muškátech. Přiznám se, že jsem z toho byla nejprve trochu vyděšená, protože v té době se k sousedům nastěhovaly sršně a toto mě připadalo jako jejich mutant. A protože jsem každý rok měla za okny muškáty, tak také nás pravidelně navštěvovaly Dlouhozobky. To už jsem byla poučená od pana doktora Picka, že to není žádná zmutovaná sršeň, ale normální přírodní druh.
Jo jo, je to dlouhozobka - když jsme ji u muškátů viděli prvně, připadala nám jako kolibřík. Jěště k drvodělce - dříve byla u nás vzácná, vyskytovala se jen v nejteplejších oblastech na Moravě, dnes je již díky oteplování celkem běžně k vidění a úplně nejvíc se jí líbí na naší terase na kvetoucí vistárii, tam je občas nebezpečné vystrčit nos, kolik jich tam je...
Je to Dlouhozobka svízelová. I u nás se občas objeví a šokuje nás hlavně délkou svého sosáku, který za letu noří do hlouby květů. Je to obdivuhodný tvor budící respekt, ačkoliv není nijak nebezpečný.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.