Nejste přihlášen/a.
Dobrý den.Nechápu, proč se platí daň ze psa.O úklid po psovi se musím postarat,krmení veterina taky.Nevím, kdo to vymyslel ,dal bych mu Nobelovu cenu, jak obrat daňové poplatníky za nic.Chovatelů je moc.Tak že může přijít další chytrák ,jak za nic vybírat peníze od chovatelů koček,králiků,koní,ovcí.exotického ptactva a mohl bych pokračovat do nekonečna.Může mě někdo vysvvětlit, proč vůbec platit a když už tak jen za pejska.Pes je něco zvláštního.Co lvi .hadi a td.Děkuji
Já jsem se zase nedočetla, že všude v postranních ulicích, vzdálených od MÚ, jsou po trávnících nakydané hory hoven od psů, mnohdy i na chodníku a nikdo nic neuklízí. Ani majitelé psů, ani nikdo jiný. Koše na hovna nikde, takže je nikdo ani neopravuje. Ve středu města, hlavně okolo MÚ tam je vše v pořádku, aby se myslelo,že je to tak po celém městě. Takže se také divím, proč se vybírají daně.
Dobrý den, ta historie placení poplatku za psa je hodně dlouhá. Sahá prý až do středověku, kdy šlechta zavedla poplatek za psa, aby si chudý lid nemohl dovolit používat psy k lovu a zůstalo to jen výsadou bohatých. U nás byl zaveden poplatek za psa (tzv. daň z luxusu) prý v roce 1947 (ovšem, někde jsem četl, že např. v Praze byl vybírán již za RU). Tento poplatek se vybíral po celou dobu socialismu a pamatuji si na jeho drastické zdražení někdy v 80. letech, což vedlo k tomu, že se lidé zbavovali svých psů (uvazovali psy v lese nebo je někde vyhodili z auta na odlehlém místě či je nechali usmrtit na veterině). Po roce 1989 se o význam placení poplatku začali lidé více zajímat a to vedlo k tomu, že obce již dnes nemohou tento vybíraný poplatek (svůj příjem) používat libovolně, ale mají za povinnost z něho zřizovat např. útulky pro psy nebo financovat úklid obce (např. zřizováním míst se sáčky na hovínka). Takže, ano, je to platba nepříjemná, ale alespoň už víme, kam ty peníze jdou a že pejskům pomáhají. Zdravím!
Jedná se o způsob regulace počtu psů. A proč se počet těchto roztomilých zvířátek reguluje? Třeba proto, že jsou hlučná a obcím kvůli nim vznikají extra náklady. V Praze by se proto mělo platit podstatně více, než někde na vesnici, kde kokrhají kohouti a každý má zahradu.
A proč se neplatí z hlučného papouška? Třeba proto, že je jich málo a je obtížně zjistitelné, zdali a kolik papoušků se někde vyskytuje.
@ivosi - Nechápu, proč se platí daň ze psa.
Daň se neplatí - hradí se "poplatek ze psů" podle z. č. 565/1990 Sb. o místních poplatcích, § 2.
A dokonce ani ten by se platit nemusel, protože podle téhož zákona
§ 1 Obce mohou vybírat tyto místní poplatky...
Jenže když mohou, proč by nevybíraly.
Jednak to skutečně částečně slouží na ten úklid, údržbu košů a doplňování sáčků.
Za druhé v tom je, a nejsem si, nemaje psa, jistý, na očkování proti vzteklině. Hradí ji stát ne?
Za třetí to částečně slouží jako jistý druh regulace množství psů, hlavně v panelácích a husté zástavbě. O tom svědčí rozdílná výše poplatku ve městě a na vesnici.
nikdo - stát majitelům psů nic neplatí (ani očkování). Navíc, poplatek za psa je příjem obce, tak to může dělat obec, resp. ta může tento poplatek snížit či odpustit např. seniorům nebo ZTP. Obec se stará o svůj zřízený útulek a tam by měla hradit i to očkování nalezených nebo odložených psů. Pokud stát vlastní své psy (např. armáda nebo policie), tak tam za ně vše hradí (běžným občanům nedává na psy nic).
Už i na vesnici jsem viděl několik "popelnic" na psí exkrementy - možná to je zdůvodnění, možná jen alibismus... Možná tím poplatkem chtějí snížit riziko vyhození psa - ošetření a krmení v útulcích, které pak stát dotuje...
Berte to jako daň - která se pracujícímu strhne, aby se dala důchodci.
Proč se platí, to už je z odpovědí patrné. Že někde nefunguje zpětná vazba (koše, sáčky...), tak to je vinou hospodaření města. Hodně se i liší výše poplatků. Ja bydlím hned na kraji města, koše na exkrementy tu nejsou. Lidé to nechávají na travnatých plochách (které tu mnohdy suplují chodníky). A nemyslím si, že by zde koše pomohly. Lidi jsou líný M.
Přesně, medvědi to budou Nevím, co se honí hlavou někomu, kdo odtáhne psa od vykonané (a ponechané) potřeby. Já vždy říkám: můj pes, moje hovno
Na klíčích nosím miniaturní světélko, takže hledám i potmě. A hledám, dokud nenajdu. A když nenajdu, najdu ráno... Ale zase musim říci, že v centru moc hromádek vidět není...holt kamerový systém udělá svoje.
Procházím centrem, koše i sáčky jsou k dispozici - a přesto to, co občas překračuju na chodnících ve mně budí podezření, že někteří spoluobčané chovají doma medvědy
Přišla jsem večer k příbuzné na návštěvu, zouvám si boty a ejhle, je tam rozšlápnutý psí exkrement velmi silného odéru. Umývat si botu na návštěvě od tak "voňavého" pokladu, no opravdu trapas! Pejskaři, sbírejte to prosím po svých miláčcích.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.