Pomoct při žloutnutí listů na citronících

Od: odpovědí: 3 změna:

Dobrý den, pěstuji citrusy a v posleních letech vznikají na listech citroníků žlutavé fleky,které se časem zvětšují a později celý list opadne, rosliny se sice snaží a stále dokola obrážejí, jenže vždy to dopadne stejně. Mšice a puklice to nejsou, s tím si poradím. Rostliny pěstuji od konce mrazíků(duben-květen) až do října venku. Také jsem letos poprvé hned , jak se ukázaly náznaky žloutnutí použil železité hnojivo, ale efekt žádný. Zkoušel jsem i přípravek FOLICUR proti padlí,skvrnitosti listu a rzím, ale také se mi zdá, že efekt je minimální. Tak už fakt nevím. Budu věčný za každou radu. Předem děkuji.


Pomoct při žloutnutí listů na citronících
Pomoct při žloutnutí listů na citronících #2
Pomoct při žloutnutí listů na citronících #3
3 odpovědi na otázku

 

 


0x

Asi Vás nepotěším. Kéž je to něco jiného. Podle literatury / Svatoslav Kodytek / mám obavy, že se jedná o bakteriální rakovinu citrusů. Cituji: Projevuje se žlutavými skvrnami na listech, postupně zvětšujícími se a zprostředka nekrotizujícími, na plodech jsou skvrny kráterového tvaru. Původce choroby Xantomonas citri. Choroba je velmi podobná strupovitosti, ale bakteriální rakovina nezpůsobuje deformace listů. Při potvrzení nákazy se jednoznačně doporučuje spálení. Počkáme, až co napíší jiní. V našich podmínkách, podle této knížky, může dojít i k nákaze bakteriální rakovinou třešní. Tady doporučují měďnaté postřiky. Teda asi Kupricol.

 


plody jsou vždy v pohodě, žádné krátery, krásně dozrají, jen rostlina má podstatně méně pěkných listů?...tak nevím

To by mohlo být dobré znamení, protože právě na těch plodech prý je ta nemoc nejmarkantnější. Napadl mne nějaký hodně drobounký roztoč / na něj Dicofol - jestli se ještě vyrábí/. A nebo jestli nejsou na kořenech háďátka? Ta bývají úporná a prý pomáhá pěstovat u kmínku citrusu afrikány /Tagetes/. Působí výměšky svých kořenů. Určitě existuje nějaká citrusářská společnost, kde by řekli víc.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]