Jak na pažitku

Od: ® odpovědí: 18 změna:

Zdravím,,,zajímal by mne,jestli trháte květy z pažitky,,má to vliv na kvalitu,?

18 odpovědí na otázku

 

 


4x

Nejlépe seříznout celou nať i s květenstvím. Pažitka znovu obrazí a mladá nať je nejlepší.

 


4x

Květy na pažitce neřeším. Mám už jí v zahradě tak rozrostlou, že ji stejně nestačím všechnu využít.

Ušmiknu si kus jaký potřebuji a na zbytku květy nechávám. Je pěkná a silná, na kvalitu to tedy zřejmě vliv nemá.

 


4x
avatar brunecova

Stonek který kvete ztvrdne. Pokud necháte semena na rostlině dozrát, semena potom vypadnou a vyklíčí. Mám menší trs pažitky, vloni jsem jí v květu neseřezala a nyní mám koláč pažitky v průměru asi 1 metr. Mám to na zahradu daleko a tak si pěstuji ještě pažitku na balkoně. Kvalita je stejná.

 


4x
avatar babkazov

Jednou jsem udělala nádhernou kytičku z kvetoucího šnytlíku. Okolo jsem dala panašované listy bohyšky-hosty. Byla to veliká paráda. :-D

Rozkvetlý trs pažitky je i krásná ozdoba na zahrádce. :)

Já jsem měla několik trsů pažitky kolem chodníku a ta velká kytička, ani nebylo vidět, že květů ubylo. Tak byla paráda všude. ;) Doma jsme měli zahradu u domu a žili jsme na ni. Nikdy jsme žádné květiny domů nenosuli. Snad jem mečíky, když jich byla spousta. Ale tahle zahrádka byla v kolonii a já byla doma více než na zahradě. Chtěla jsem mít i doma nějaký květ. A teď mám také vždycky něco ve vázách. Klidně vysokou trávu, kterou nestihli posekat, nebo někde volně pnoucí révu.

30.05.18 10:06
Jak na pažitku

 


3x
avatar 72mona3

Mám dva trsy, nechávám je na střídačku vykvést. Je to úžasná okrasná rostlina, která je ještě ke všemu výborná do kuchyně. Samozřejmě jsou lepší a chutnější mladší rostlinky, starší (a kvetoucí) jsou tužší (ovšem taky jdou jíst ;)). M.

Jak na pažitku #2

Ahoj mono. Tak teď jsem zrovna dopsala příspěvek u toho dotazu na exotickou rostlinu. Přesně - pažitka je prostě nádherná když kvete !

Si piš ;) A milujou ji čmeláci. Jako okrasná rostlina je vlastně nedoceněná. Utrácíme peníze za speciálně šlechtěné novinky a zatím obyčejný šnytlík... *srdce*

mono, Ty mi bereš slova od pusy :-D. Přesně: kolikrát si koupíme za drahé peníze něco, co kvetoucí pažitka předčí 100x. Já se tady chodím na jednu koukat na smetiště*smich*. Roste tam "chudák"skoro v samotném písku, bez vody. Nať bys tam žádnou do polívky neuřízla, protože ji nemá. Ale květy - to je paráda. Hlavně aby mi tam nepřišla Suzy. Ta by mi ty květy zbaštila *smich*

 


3x
avatar suzymon

No a já a můj syn pokaždé netrpělivě čekáme, až začne pažitka kvést. Milujeme totiž ty fialové květy v jídle. mají daleko silnější aroma, než pažitka samotná. takže já, jakmile květy rozkvetou, okamžitě trhám hlavičky a jím. třeba do salátu zamíchám, nebo do těstovin. To dělá můj syn. Máslo dobrý sýr a čerstvé květy pažitky, zamíchat a je mňamka. Trs pažitky tím vůbec nijak netrpí. Ale nečekám, až jsou zavadlé, jíme čerstvě rozkvetlé. Nebo můžete přidat třeba do polévky, nasekané. Já je klidně jím jen tak.

 


2x
Já je vždycky ošmikám :-D
Roste krásně dále.

 

 


2x

Teoreticky kvetení pažitku vysiluje. Květey na stonku se dají usušit pro zimní líbeznou kytičku. Teď zdobí okení truhlík.

I pažitka se chce množit, proto vytváří semena. Když jí květy seberete, musí tvořit nové a to ji možná vysiluje víc. ;)

 


1x
avatar maky

Občas vykvete, kvítka ustřihnu a pažitku používám dál. Mám pet trsů a všechno snědeno, musím pořídit další, je to pro nás málo. Takže moc pažitka nestíhá vykvést.

 


1x
avatar marunaa

Pažitku si nakrájím a dávám do mrazničky. V zimě super...do polévek, na brambory.

Jinak květ také odstraňuji, jsem nějak naučená z mládí. :)

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]