Nejste přihlášen/a.
Zdravím zahrádkáře, dokážete prosím poradit, jak ostříhat cca 2-3 roky starou jabloň, třešeň a broskev?
Právě jsem je přesadil na jiné místo a myslím, že to hodně potřebují
Na broskvoni letos počítám i drobnou úrodu, nechám cca 20-40květů, pokud tedy přesazení zvládne dobře. (loni už plodila)
Přikládám fotky a moc děkuji za pomoc.
PS: viděl jsem tady v několika komentářích, že někdo radil poznámkami přímo do fotek.
Tomi
1. obrázek - vyberte pouze tři vedlejší větve, tak aby každá směřovala jiným směrem a měli každá mezi sebou nejvíc místa (aby nevyrůstali v přeslenu, ale byly na kmínku poskládány v jiné výšce. Ostatní odstraňte až u kmínku. Terminál i zbývající větve zkraťte na jednu třetinu.
2. obrázek - to stejné jako u obrázku 1.
3. obrázek - i u broskovní ráda nechávám terminál = klasický tvar stromu nikoliv dutou korunu. Vyberte si hlavní terminál, vyberte hlavní kosterní vetve a zapěstukte klasický stromek. Tyto hlavní větve opět tak o dvě třetiny zkraťte, postranní pbrost vystříhejte, že necháte nejvýše každý třetí výhon. Květy pokud možno odstraňte.
Jde o to, že máte porušenou rovnováhu mezi kořeny a nadremní částí. Nastartované stromky z minulého stanoviště jste teď přesazením připravil o většinu kořenů a stromky vám kvetou na základě naražených pupenů z loňska. Teď se vám stromky budou vysilovat, protože nemají zásobní látky, které si uložili v kořenech, ale čerpají ze zbývajících kořenů, pak sáhne do lýka a pupenů. Stromek tzv. zababčí, nebude mít žádné přírůsty, bude jen plodit (přeskočil několik životních fází). Také potřebujete zmenšit listovou plochu, protože nadměrný výpar nedokážou zbylé kořeny dohnat, a stromek vyschne. Také ke stromkům přidejte pořádnou oporu, aby se olistěné v sezone nekymácely netrhali se nové mladé kořínky. Pořádně v sezoně zalévejte.
Peckoviny později, až bude teplo. Teď jen jabloň. Terminál zkrátit o čtvrtinu až třetinu, boční větve o třetinu až polovinu. Odstranit křížení. Stříhat za pupenem tak,aby nevysch ani netvořil kolík, asi 1 cm. Z posledního pupenu bude časem pokračovat větev, tak promyšleně. Větve které jdou zároveň s terminálem nahoru, ubrat, nebo v místě, kde z nich roste větev tzn. vést je do té jedné z vodorovnějších větví. Plody rostou nejvíc na těch vodorovných, Větší rány zamažte štěpařs. voskem.
U broskví se většinou dělá koruna ve tvaru poháru, kotlová, bez terminálu. Tam se jede na boční větve, aby měly plody hodně slunka. Třešním by řez v době studených dní vadil. Mohly by pak trpět klejotokem. Já je stříhala až po sklizni.
U tak malých stromků se provádí "výchovný řez".Ale v této době už ne.Třešeň je v plném květu,takže počkáme na dobu po dozrání třešní.Pak můžete zakrátit terminál o 1/3 a mostatní větve o 1/2 tak,aby na konci zůstal venkovní pupen.Jabloně se udržují tak,aby zůstaly 4 kosterní větve a terminál,ostatní větve se po sklizni odstraní.Zakrácení provádíme podle toho,jak velkou korunu chceme ponechat.Je také rozhodující,zda plodí na krátkém dřevě,či na dlouhém.To znamená,že plodonosné větve se nechávají kratší,nebo delší.
JABRAKA
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.