Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
o dovolené mi zase "přeběhly přes cestu" rostliny, které neznám, tentokrát z Primorska. Pozná je někdo z vás?
1/ Okrasné keře, rosly na záhoncích okolo náměstí. Dosti bohaté, bujné. Květy od světle fialové až po tmavě růžovou, shluky drobných květů, které mi připomínaly maličké hodně rozkvetlé růžičky. Listy lesklé, sudozpeřené, velikostí asi jako český akát.
2/ Tato rostlina bude asi nějaký plevel. Žluté kvítky, po odkvětu něco, jako makovice. Listy mi připomínaly brukvovité, podobně drsné, i podobný tvar.
Ještě jednu pošlu zvlášť. Zatím děkuji za rady. Docela by mě to zajímalo, s čím jsem se tam potkávala. Jaga.
Na druhém obrázku je mračňák Theophrastův. Invazní plevel i u nás, na jaře jsem ho měla plnou zahrádku; máme ho i na poli.
Zavináči, možná jste myslela nějaký druh netýkavky? Jinak řepeň také roste v Čr - jak píšou, hned 4 druhy. I v okolí mého bydliště jsem ho už vícekrát viděla (nevím, který z druhů to byl, zřejmě řepeň durkoman). Jinak díky rádkyni "radkapod" - název této rostliny mi naprosto vyletěl z hlavy a marně jsem si na něho snažila vzpomenout.
Už mi to došlo - měla jste asi na mysli štětinec (laločnatý).
A ta třetí? Jednoznačně bulharský plevel, rostlo to všude, u popelnic, u plotů, u hřbitova...
Bohatě větvený keřík, asi do 40 cm výšky. Květy jsem nenašla, už bylo asi po nich. Jenom spousty plodů - malinkých okurčiček, s trny, připomínalo mi to durman v malém provedení..
Pokud některou z nich poznáte, budu ráda.
Jenom bacha. Jsou zajímavé kytičky někde na Balkáně, tak si je dotáhnete domů a za pár let máte zaneřáděnou zahradu úporným plevelem. Příklad Portulaca. Viděla jsem ji v truhlících na okně, a pak jako plevel, kterému nevadí ani rozpálená suchá hlína a jehož jediný lísteček založí zakrátko nový porost, kterého se těžko zbavíte. A máte to všude, v zelenině, kytkách na cestičce.
Koukám na wiki a z toho popisu člověk neví. jestli to má likvidovat nebo sušit
Mračňák Theophrastův je pěstovaná okrasná letnička. Květy a rostliny mají ovocnou vůni, mimo oblasti svého přirozeného výskytu jsou považovány za škodlivé plevele mezi zemědělskými plodinami.
V orientální medicíně se mračňák používá jako tonizující prostředek, lék tišící bolest, diuretikum, lék na oční choroby, projímadlo, stomachicum, styptikum, a pro stahující účinek...
A pak pic kozu do vazu.
Po rozšíření v Severní Americe v roce 1700 se mračňák Theophrastův zařadil mezi invazivní druhy v zemědělských oblastech východních a středozápadních USA. Je to jeden z nejvíce škodlivých plevelů a na kukuřici způsobuje pokles až o 34 % z výnosu ze sklizně, pokud nejsou kontrolovány, což stojí stovky milionů dolarů za rok za kontrolu a ochranu před rozšířením. Mračňák Theophrastův je extrémně konkurenční rostlinou, odebírá živiny a vláhu plodinám.[2] Mračňák Theophrastův lze omezit pomocí herbicidů.
I v ČR se mračňák stává nepříjemným invazivním plevelem, který na české území proniká v souvislosti s globálním oteplováním. V současné době je na území České republiky mračňák Theophrastův jedním z nejvýznamnějších a nejrychleji se šířících invazních plevelů. Škodlivě působí především v porostech cukrovky. Mračňák Theophrastův je velmi odolný vůči většině běžně používaných herbicidů v cukrovce.[8]
Zdroj Wikipedia
Jj, přesně tak - má schopnost rozšiřovat se nevídaným tempem, vidím to tady u nás. Ale sušit ho můžete taky - já používám tobolky do vazeb místo černuchy, když se mi neurodí.
Jinak (pro Babujagu) - nevím, zda jste sahala na listy, ale drsné moc nejsou... jsou krásně sametové, zrovna jako celá rostlina. To je na ní, z mého hlediska, jedna z těch kladných věcí - když už Vám zamoří celý záhon, je při vytrhávání alespoň velice příjemná do ruky.
Děkuji moc, hlavně Vám, šikovná děvčata, Aleno, Ildiko a Radko. Ale i ostatním, co se snažili. Ani jednu z těchto rostlin jsem nikdy v ČR nepotkala. Ano, ten mračňák mě hned napadl na suchou vazbu, má takové pěkné makovičky. Ale tahat to domů a zaneřádit si republiku? To ne. Máme tady dost nejrůznějšího plevele, ať už rostlinného či živočišného druhu, který by bylo třeba vypráskat ven. Jen ať si to Bulhaři pěkně nechají.
Ještě tady mám ale poslední. Vysoké stromy, rostly hojně kolem pláže, kolem silnic...Vypadaly jako naše akáty, jen ty lusky měly daleko větší. Byly zelené, zelenožluté, místy i krásně červené. Listy jako akát, ale drobnější.
Myslela jsem si, zda to nebude dřezovec, který se u nás místy sází jako okrasný strom. Co myslíte? Děkuji, Jaga.
Taky si myslím, že je to druh dřezovce. Chvíli jsem váhala, jestli to není náhodou rohovník, jehož výskyt je hojný po celém Středomoří, ale vzhled jeho lusků i listů je jiný.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.