Jak pěstovat borůvku

Od: odpovědí: 6 změna:

Ahoj. Měla bych dotaz. Lze na zahradě pěstovat borůvku samostatně ,nebo musí byt u sebe 2?. Máme kulaté plody. Ulomila jsem větvičku nechtěně a po týdnu jsem ji dala do hlíny a ejhle zatím má lupínky a drží tak uvidím : 2 nebo 1? Děkuji Marcela

6 odpovědí na otázku

 

 


3x
avatar mecik

Ahoj.

Máme pět keřů na chatě.Zahrádkářská osada, moc toho tam neroste, bývalý lom, málo vody, ale borůvky ukázkové-vodu do sklizně dostanou. Snad jen loni zaschly.

 


1x
avatar clayman

stačí jedna, při vícero má prý větší úrodu. Mám 3 (2 stejné odrůdy a jednu jinou), tak nemůžu porovnat.

Na zahradě jsem vykopal jámu 1x1x0,5m, vyložil igelitem, udělal do něj uprostřed díru pro odtok, dal do ní zeminu pro azalky s kompostem a zeminou ze záhonu (obojí bez vápníku). Úroda velká. Pravidelně zmlazuju. Soused má samé staré dřevo, chci se letos kounout jak mu plodí.

Že by se ta ulomená větvička ujala moc nevěřím. Myslím, že zůstane u zaschnutých pupenů...

Tu díru jste asi neměl dělat ve dně igelitu, ale nejmíň 5cm ode dna. Vznikl by prostor, ve kterém by se držela voda. Borůvky mají vlhko rády a nemusel byste tolik zalévat. Jáma 1x1 metr se mi navíc zdá na 3 rostliny malá. Na jednu samotnou dělám jámu 0,8x0,8 metru a víc, půl metru hlubokou, vy máte asi polovinu. Směs pilin a zeminy, hnojivo síran amonný a NPK, zálivka dešťovou vodou. Ale když vám to roste, tak to asi bude taky v pořádku.
Některé druhy jsou v literatuře označovány jako samosprašné, přesto se udává, že jiná odrůda do vzdálenosti 50ti metrů zvyšuje výnos. Nevím, nezkoušel jsem, od začátku jsem jich měl víc odrůd.
Větvičky se alespoň u nás ještě neujaly, je pravda, že jsme to nějak masivně nezkoušeli, nepoužili jsme ani stimulátor.
Píšu o kanadské borůvce, ne o kamčatské-zimolezu či o indiánské-muchovníku.

clayman - Naprosto v pohodě se ujme. Taky jsem jednu ulomila a strčila do země a už mám malý keřík. Jinak jsem je provizorně vrazila do hromady rašeliny, každé jaro přihnojím, úroda pěkná, tak nemám důvod je dávat jinam, když už jsou to velké keře.

 


1x

Mám také 2 plus jedna, kvůli opylení, moc neokopávat, spíše stále přihrnovat a zasypávat rašelinou a drcenou kůrou.

 


0x
avatar cesmina

Tu větvičku bych zakryla sklenicí a zalévala.Jinak bych dala borůvky dvě .Měla jsem jednu a když jsem k ní přikoupila kámošku tak mi přijde ,že plodí lépe.I když loni to tím vedrem částečně uschlo aniž by to dozrálo.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]