Nejste přihlášen/a.
Je pravda,že když se seká na poli řepka olejka tak se před sečením postříká nějakým sajrajtem,aby uschla a teprve pak se může posekat?Prý je to nějaká nezdravá chemikalie
Říká se tomu desikace a dělá se to kvůli stejnoměrnému dozrávání. Šešule na vrcholu rostliny dozrávají dříve než dole, následně se otvírají a semeno vypadává. Desikace je tedy proti sklizňovým ztrátám a nemusí se zrno tolik dosoušet. Přípravků je celá řada, mimo jiné se používá i Roundup Rapid.
Ona se stříká před sklizní i slunečnice. Pokud chcete "čisté" potraviny, vypěstujte sám.
Ano , je to takzvaná desikace , nedělá se to jen u olejky ale i na obilí. dělá se to z důvodu , jelikož kdyby to takto neošetřili , na vršku by byla řepka přezrálá a ve spodních patrech rostliny by byla zase nezralá a zelená. Když se to nezdesikuje , má pak výsledné zrno vyšší vlhkost , tudíž se musí uměle dosušit a také se rádi ucpávají kombajny´při mlácení. Zde nalezenete podrobný popis: cs.wikipedia.org/...
Ano je to tak, jak píší nademnou. Akorát bych poporavila, že řepka a vlastně většina rostlin nakvétá postupně s tím, že vrchol rostliny se stále prodlužuje, takže kvetoucí vrchol může mít klidně i jeden metr, jak je tomu u dnešních hybridů řepky. Takže první květy jsou na spodu rostliny, kde semena mohou být těsně před dozráním suchá, ale vrchol stále ještě kvete. Proto se desikuje. Desikuje se i pšenice, nať brambor.
Desikanty jsou vpodstatě obyčejné herbicidy, většinou se používá Roud-up, jehož vlivy na prostředí jsou v dnešní době víc než spekulativní.
Nicméně v ošetřování řepky je použití desikantu až taková třešnička na dortu jíž předchází mnohé pojezdy techniky s chemií během celého průběhu kvetení. Protože chováme i včely, víme že mnohdy je vjezdů až 10. Sice úhyny na česnech nepozorujeme, ale co spadne v poli se nepočítá...!
Velké lány řepky máme skoro těsně pod okny. Mohu sledovat všechny postupy, které se na poli odehrávají bez ohledu na aktuální osev. U řepky však máme plný byt pylu, plné plíce asi také a alergické reakce velmi časté. Přestože beru antialergika. Jde to vůbec v souladu se zákonem pěstovat a ošetřovat takové plodiny v těsné blízkosti bytových domů?
Pyl nemáte z řepky, ale pylovaly zase smrky. Sice se říká, že semenné roky mají jednou za 7 let, ale sucho, vysoké teploty způsobujís tres, který interval semenných roků zkracuje. No a v součtu všeho jsou stromy oslabené, což se líbí kůrovci.
Výhodou jehličnatých pylů je, že pylové zrno je poměrně velké, tudíž těžké a tolik se nevznáší v ovzduší a není to alergen. Nedostane se tak hluboko do dýchacích cest.
Řepka zas až tolik nepyluje. V tomto se jí musím zastat,ač jinak její zastánce nejsem. Měli jsme ji pod okny minulý rok...
Tomu prostě nevěřím. Ani tomu že nemáte v okruhu 3-5km řepku. V Praze jsou taky žlutá auta a na Václaváku nejsou ani smrky ani řepka.
Ježiš, lidi, na vzdálenosti nezáleží. Vždyť se sem dostane i písek ze Sahary.
Teď kvete snad všechno dohromady a dohadovat se, které zrnko pylu je z jaké rostliny... Stačí se postavit kamkoliv, kde máte výhled do krajiny a sledujte. Včera, když hodně foukalo, byl výhled mizerný. Žlutý...
Pyl řepky je těžší, takže hůře cestuje.To ale neznamená, že tato rostlina nemá vliv na dnešní situaci. V každém případě platí, že řepka problém zhoršuje a to tím více, čím blížeji u pole bydlíte.
K tomu jsem hodně skeptický. Nejprve to vyšlo na Idnes a teď to převzaly Novinky... to je jako kampaň s očkováním. Musím to říct kočkám, které přes ulici chodí na myši do řepky, že jsou celé žluté hlavně z borovic, které máme 5km daleko. Určitě si naivně myslí, že je to řepkou.
Dneska jsem dělal vedle pole řepky a schválně jsem si tam zašel. Stačilo zatřást a pyl padal. Takže ať mi někdo netvrdí, že řepka nepyluje.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.