Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Stroupky na meruňce

Od: delta® odpovědí: 8 změna:
avatar delta

Zdravím všechny! Dnes jsem si donesla domů meruňky ze stromu - plodí poprvé - a jsou na nich takové "drobné stroupky". Kartáčkem se dají při mytí odstranit. Nevíte, co to je? Není to škodlivé? Děkuji.:(

 

 

8 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

1x
avatar hrdaalena

Mohla by to být strupovitost-houbové onemocnění. Meruňky jsou náchylné i na napadení šárkou, které se přenáší z jiných napadených stromů jak z meruněk, broskovní nebo slivoní. Šárka se vyznačuje skvrnami na plodech. Nemohla byste poslat foto? Dalo by se poznat ĺépe, čím vlastně vaše meruňka trpí.

doplněno 27.07.15 10:27:

Tak to je strupovitost.V červnu bylo deštivé počasí, proto se vám objevila. Na nějaké ošetření je nyní pozdě.Meruňky se dají líst,ale raději bych napadená místa na slupce odřízla.Jestli chcete mít meruňky napřesrok vzhledově bez skvrn, musíte zavčas na jaře provést chemický postřik.

doplněno 27.07.15 10:31:

oprava překlepu: líst - JÍST

26.07.15 22:15
hodnocení

Stroupky na meruňce
floro*

Jen si prosím nepleťte zbarvení líčka (osluněné strany plodu) typické pro některé odrůdy. Např. Bergeron nebo Velkopavlovická.

hodnocení

Díky za odpověď, ještě se chci zeptat - čím se to stříká a kdy na jaře? Můžete to, prosím, upřesnit? Děkuji.:)

doplněno 27.07.15 16:26:

Ty skvrny a stroupky se objevují na té tmavší straně - od slunce. Druhá strana je v pořádku.

Přirozenou prevencí proti strupovitosti je udržovat korunu meruněk vzdušnou. Chemické ošetření lze provést např.těmito fungicidy: Baycor 25 WP, Syllit 65WP, Talent. První postřik se provádí na jaře, když začnou rašit pupeny.

mikysedliste*

Nechce se mi zbytečně zakládat nové téma ale asi nás taky trápí strupovitost na merunce viz foto.

Nekteré plody sou napadeny víc některé mín. S tou vzdušností koruny je to myšleno tak že se má prostříhat? Pokud ano tak kdy?

Stroupky na meruňce #2
Stroupky na meruňce #3

Samozřejmě záleží na tom jak máte meruňku starou a jestli jste již dříve nějaký řez neprovedli Provzdušnění proveďte na jaře tak, že větve zkrátíte asi o třetinu a to tak, aby výhon šel směrem ven. Pak nebude docházet k rychlému houstnutí koruny stromu.Se vzdušností se to ale nesmí přehnat, spíš jde o to, aby měla koruna dostatek osvětleného listí. Zakrátíte prodlužující výhony kosterních větví a proberete jednoleté výhony, pokud jsou moc husté. V červnu z korunky odstraňte zahušťující výhony a vlky. Doporučuji vám také provádět tzv. Šittův řez(od konce května do půlky června). Ten spočívá ve zkracování nových letorostů asi o třetinu délky (aby byly ty zbytky dlouhé asi 20 cm). Očka na těchto zakrácených větvičkách vyraší a vytvoří nový obrost (štětku). V srpnu se z té štětky odstraní silné a do koruny směřující letorosty. Květné pupeny na zbylých větvičkách v příštím roce raší o pár dní později a snáze tak uniknou mrazíkům - a v tom je ten vtip. Jestli máte meruňku víc jak 10let( jen když má stromek malé přírůstky, provádí se zmlazování).V tom případě (koncem dubna nebo po sklizni) zmlazujeme - ale nijak drasticky - žádné velké řezání, to nemají meruňky rády! Odřezává se nejvíce tak čtyřleté dřevo.

 

hodnocení

0x
Také to na některých plodech míváme.Nedostatek vápníku,meruňka ho pořebuje.
Nic to není,s klidem papejte :)

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]